marochr

Νίκος Πλατύραχος - "Ονειρογραφία"

35 posts in this topic

Σήμερα έγινε η παρουσίαση του δίσκου στον Ιανό, η οποία περιελάμβανε και παρουσίαση κάποιων τραγουδιών του δίσκου. Από τους τραγουδιστές που συμμετέχουν στη δουλειά αυτή, το παρών έδωσαν η Ελ. Αρβανιτάκη, η Α. Στρατηγού και ο Κ. Βασιλιάγκος.

Το cd κυκλοφορεί τη Δευτέρα!

Θα επανέλθω το βράδυ με κάποια παραπάνω σχόλια...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω κουράγιο τώρα, αλλά μέσα στο ΣΚ θα επανέλθω για αυτό το "Καμηνάλια". :what::unsure::pity::wow::confused: :confused: :huh: :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω κουράγιο τώρα, αλλά μέσα στο ΣΚ θα επανέλθω για αυτό το "Καμηνάλια". :what::unsure::pity::wow::confused: :confused: :huh: :huh:

"Καμηνάλια";;Ti ειναι αυτό;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω κουράγιο τώρα, αλλά μέσα στο ΣΚ θα επανέλθω για αυτό το "Καμηνάλια". :what::unsure::pity::wow::confused: :confused: :huh: :huh:

Επειδή όμως ο δίσκος κυκλοφορεί (από την Μάρω η πληροφορία) την Δευτέρα και πρέπει να τηρείται ο τύπος (εσύ δίνεις ιδιαίτερη σημασία στους τύπους) καλό είναι να συγκρατηθείς κατά την διάρκεια του ΣΚ.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας ερμηνεύει 2 τραγούδια στο δίσκο:

1) Καμηνάλια (με την Ασπασία Στρατηγού) ... το οποίο θέλει να σχολιάσει ο Θοδωρής για τους στίχους που του μετέφερα, και είναι όντως περίεργοι.

2) Το τραγούδι του Μάνου

Είναι λίγο ... υποτονικά τραγούδια, αλλά όμορφα. Υπομονή μέχρι τη Δευτέρα...!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Το δάκρυ του Ψηλορείτη"

μουσική-στίχοι Ν.Πλατύαρχος

(κομμάτι που ερμηνεύει στο δίσκο η Ε.Αρβανιτάκη..)

(Πληροφορία που πήρα απο την σελίδα φίλων της τραγουδίστριας στο facebook..)

Παρακάτω απο την παρουσίαση στον ΙΑΝΟ:

379660_10150431193742122_8221267121_8429962_1566898373_n.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έχω κουράγιο τώρα, αλλά μέσα στο ΣΚ θα επανέλθω για αυτό το "Καμηνάλια". :what::unsure::pity::wow::confused: :confused: :huh: :huh:

Επειδή όμως ο δίσκος κυκλοφορεί (από την Μάρω η πληροφορία) την Δευτέρα και πρέπει να τηρείται ο τύπος (εσύ δίνεις ιδιαίτερη σημασία στους τύπους) καλό είναι να συγκρατηθείς κατά την διάρκεια του ΣΚ.

Έχετε δίκο. Ας περιμένουμε

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι στίχοι της «Καμηνάλιας» είναι γραμμένοι στη λεγόμενη «Ονειρική Β», μια γλώσσα που ...ακόμα δεν έχει αποκρυπτογραφηθεί! Στόχος της επινόησής της είναι ακριβώς το ότι δεν περιέχει μια λογική νοηματική, με την τρέχουσα έννοια του όρου, αλλά δρα περισσότερο στο υποσυνείδητο, ερεθίζοντας πιο αρχέγονα συναισθήματα και αντανακλαστικά που επίσης είναι αδύνατο να περιγραφούν με τον τρέχοντα λόγο. Ο συνδυασμός δε με το ιδίωμα του ρεμπέτικου, αποδίδει ένα αποτέλεσμα που μας φαίνεται «ύπουλα» γνώριμο αλλά δεν ξέρουμε το πως και το γιατί.

Νίκος Πλατύραχος

Νίκος Πλατύραχος - «Ονειρογραφία» στον Ιανό (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

29/11/2011

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1498&Itemid=125

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξηγεί επαρκώς ο Ν.Πλατύραχος την στιχουργική του τραγουδιού ''Καμηνάλια''. Έχει μια άλλη αισθητική που δεν χωρά στις συνηθισμένες νόρμες στιχουργικής. Μάλλον σε ποίηση περισσότερο κατατάσσεται. Ξενίζει πάντως ο συνδυασμός αυτής της μουσικής (πολύ όμορφη) με τους στίχους.

Θα περιμένω να ακούσω τον δίσκο ολοκληρωμένο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα τελικά η Καμηνάλια με εξεπληξε ευχάριστα,ενοειται ωραία η ερμηνεια του Νταλαρα ιδιαίτερα θετική κι αυτη της Ασπασίας Στρατηγού..

Οσο για το κομμάτια της Αρβανιτάκη τα σχόλια είναι περιττά!Η φωνη της σαν το παλιό καλό κρασί..

Οπως κι η Ελινα θα εχω ολοκληρωμενη αποψη οταν ακούσω το εργο ολοκληρωμενο..

Σας ευχαριστουμε για το αρθρο!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και μένα μου άρεσαν πολύ και τα δύο τραγούδια και η μουσική και οι ερμηνείες και οι στίχοι … σε όποια διάλεκτο και αν είναι γραμμένοι. Βρίσκω την εφέρευση της Ονειρικής Β εξαιρετικά εμπνευσμένη. Ωραία ιδέα που αναδεικνύει και τη γοητεία της μουσικής και το χάρισμα των ερμηνευτών. Μπράβο!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για την ώρα θα ήταν παράλειψη σοβαρή από μέρους μου να μην πω πως δένουν πάρα πολύ όμορφα οι φωνές του Νταλάρα και της Στρατηγού στο συγκεκριμένο τραγούδι. Και πως όσο το ακούω τόσο πιο πολύ μου αρέσει.

Πολύ ωραίο και το τραγούδι ''Έχει ο Θεός''. Εν αναμονή περισσότερων, ευχές για καλή επιτυχία στο δίσκο και τον δημιουργό του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχάριστη έκπληξη, Μάρω! Πολύ καλή η αρχή, εύχομαι το ίδιο πολύ καλή συνέχεια! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχάριστη έκπληξη, Μάρω! Πολύ καλή η αρχή, εύχομαι το ίδιο πολύ καλή συνέχεια! :)

Ένα διάλειμμα είναι, καμιά αρχή! ;) Ευχαριστώ πάντως...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Περισσότερα τέτοια διαλείμματα τότε. ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, το μισό είναι τα Δελτία Τύπου που μας έστειλαν... Ευχαριστώ και πάλι βέβαια, αν και δεν προτίθεμαι στην παρούσα φάση να ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...