Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ILIAS

Λευτερης Παπαδοπουλος στα ΝΕΑ

9 posts in this topic

Διαβαζα τη στηλη του Λευτερη Παπαδοπουλου στην εφημεριδα ΤΑ ΝΕΑ σημερα και αναφεροταν σε καποιον "φαρμακογλωσσο" συνθετη στη δεκαετια το '70 που δεν ειχε να πει καλα λογια για τον Γ. Νταλαρα...ξερει κανεις σε ποιον αναφερεται ο Παπαδοπουλος? Ακολουθει το αποσπαμα απο το αρθρο...

...το ίδιο έκανε πριν από τρεις δεκαετίες και ένας πασίγνωστος μουσικοσυνθέτης, που δεν έχει καλό λόγο για κανέναν! Τραγουδιστή, μουσικό, σκηνοθέτη, ποιητή. Ενα παράδειγμα: ο Νταλάρας χάλαγε κόσμο στις αρχές της δεκαετίας του '70, αλλά και αργότερα, με τα τραγούδια του Λοΐζου, του Κουγιουμτζή και του Καλδάρα. Και ο φαρμακόγλωσσος μουσικοσυνθέτης μού δήλωνε, κάθε τόσο: «Με παρακαλούν να γράψω έναν δίσκο, με έναν σουξεδιάρη τραγουδιστή, αλλά το σκέφτομαι...». «Ποιον τραγουδιστή;». «Δεν ξέρω πώς τον λένε. Νομίζω Τάλληρα,... Νταλίρη,.. Τελλάρο,.. Ντελαρή... κάτι τέτοιο...»... Εγώ έπιανα τα γέλια και τον άφηνα να αυτοδηλητηριάζεται με την κακία του, χωρίς να του λέω το όνομα Νταλάρας...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν παίρνω όρκο αλλά σε Γιάννη Μαρκόπουλο με παραπέμπει...

Το λέω βέβαια με πολλές επιφυλάξεις

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πιο πολύ με τον Θάνο. Αλλά μου κάνει και Ζαμπέτας. Τότε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαι εγώ Μαρκόπουλο σκέφτηκα, αλλά στο Σεργιάνι μιλούσε με τα καλύτερα λόγια... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιατί το Σεργιάνι ήτανε δικό του!!

Οντως ταιριάζει να είναι ο Μαρκόπουλος!

Όλα τους φταίγανε τότε μερικούς (η επιτυχία δηλαδή, κακό πράγμα η ζήλια), και ως κλασσικοί Έλληνες αντί να δουν πως θα ανεβουν κι αυτοί τα έβαζαν με "την κατσίκα του γείτονα"... Να τα'νε η ζήλια ψώρα και θα γέμιζε όλη η χώρα.

Όταν όμως έλεγε τα τραγούδια τους και χαλαγε ο κόσμος, τότε ο Νταλάρας αυτομάτως γινόταν το καλύτερο παιδί. Μετά απο λίγα χρόνια που έπεφταν στη μιζέρια, πάλι ο Νταλάρας τους έφταιγε! ("Εγώ να έχω ξεχαστεί, κι αυτός ακόμα στην πρώτη γραμμή;;" )

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

!!!!!! :att:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι εικασίες κάνω για το αν ήταν ο Μαρκόπουλος...

Έχω ακούσει όμως πως σε συζητήσεις που έκανε εκείνη την εποχή, παραποιούσε τα ονόματα και άλλων επιτυχημένων καλλιτεχνών, όπως ο Λοίζος και ο Κουγιουμτζής.

Όσον αφορά τον Ζαμπέτα που ανέφερες Ελίνα, νομίζω πως οι αρχές της δεκαετίας του '70 είναι πολύ νωρίτερα από την εποχή που είχε αρχίσει να μιλάει περί Νταλάρα. Αυτό άρχισε να γίνεται προς τα τέλη της δεκαετίας του '70 και πολύ περισσότερο στη δεκαετία του '80.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ εν μέρει με τον Θοδωρή και τον Θανάση για τον Μαρκόπουλο.Δεν νομίζω να είναι ο Ζαμπέτας,διακαώς εκείνος ήθελε να δώσει

στον Γιώργο Νταλάρα ένα τραγούδι που είχε γράψει για εκείνον,δεν έγινε.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0