ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"To τανγκό των Χριστουγέννων" - Γιάννος Αιόλου

15 posts in this topic

«Το τανγκό των Χριστουγέννων» (Ορχηστρικό από το μικρό δίσκο βινυλίου)

Απο το δισκο βινυλίου;;Ποιός τυχερός τον εχει στην κατοχη του;Μήπως εσυ Θάνο;; :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ Μαρω! :) :) Παντως εκει στο musical κατα ενα παραξενο τροπο γραφουν μονο το 20 απο τα 40

συνολικα κομματια που περιεχει ο δισκος..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Not yet my dear.. in a few more hours.. Monday monrning :)

Have a safe trip my dear... and give Giorgo, a BIG hug from me!!! :) :giggle:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καταπληκτικό τραγούδι , μοναδική ερμηνεία! Και το soundtrack ολόκληρο βέβαια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με πληροφόρησαν ότι έχει τώρα συνέντευξη στο Flash με τον Γ. Νταλάρα αλλά δεν μπορώ να την ακούσω. Ακούει κανείς;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις ειδα το Post σου εβαλα να ακουσω Σοφία.Ειναι η εκπομπή της Δρούζα, 16.00-17.00 έχει αφιερωμα οντως στην ταινια, και αυτη τη στιγμή εχει τηλεφωνικά τον Γιάννη Μπέζο.Δεν ξερω αν μιλησε νωριτερα ο Νταλάρας και δεν τον προλάβαμε, θα ακουσω μεχρι το τελος να δουμε...

Η εκπομπή τελειωσε, απο 16.30-17.00 που ακουσα δεν ειπε τιποτα για Νταλαρα, ισως να ηταν νωριτερα,Πάντως καποιες εκπομπές "ανεβαινουν" στο site του flash, μια μερα μετα.Οποτε αυριο μπορουμε να ριξουμε μια ματια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα πρέπει μάλλον να είχε μιλήσει νωρίτερα και έδιναν μετά από κλήρωση και 10, νομίζω, δίσκους σε βινύλιο. Έτσι μου τηλεφώνησαν (και αυτή που μου το είπε, μάλλον, αν δεν μιλούσε ο Νταλάρας, δεν θα καταλάβαινε για ποιό θέμα συζητούν). Σε ευχαριστώ πάντως, Μάκη! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

και έδιναν μετά από κλήρωση και 10, νομίζω, δίσκους σε βινύλιο.

πεντε βινυλία δωσανε τελικα, δυο διπλές προσκλησεις για την ταινια, και τρια βιβλία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου απο ολοκληρο το cd.

Ομορφες μουσικες που κυριως δενουν πολυ καλα με την ταινια αλλα μπορουν να σταθουν και μονες τους.

Βεβαια το τραγούδι ξεχωρίζει, είναι υπέροχο, οσες φορές και να το ακουσω δεν το βαριεμαι, ηταν ενα ιδανικο soundtrack των φετινών μου Χριστουγέννων.

Αυτο είναι ομως ισως και το αδύνατο σημείο του cd, οτι πέρα απο το "Μια στιγμή για πάντα" , ολα τα υπόλοιπα ειναι ορχηστρικά, θα μπορούσε να εχουν μπει στιχοι και σε καποιο αλλο θεμα, (και ας μην ακουγονταν στην ταινια).Το "Ζεϊμπέκικο του Καραμανίδη" πχ προσφέρονταν για κατι τετοιο.

Πάντως σύμφωνα με τον Γιώργο Νταλάρα και το τανγκο ενα ζεϊμπέκικο είναι! Οπως είπε χαρακτηριστικά ο συνθέτης του τραγουδιού Γιάννος Αιόλου (στην εκπομπή της ΕΤ1 "Περιμένοντας τα Χριστούγεννα" ) οταν ηχογραφούσαν στο στούντιο ο Νταλάρας του είπε:"Για μένα και το τανγκό ενα ζεϊμπέκικο είναι.Γιατί ενώ είναι λαϊκό και ελεύθερο, είναι ταυτόχρονα και πολύ πειθαρχημένο"

http://s104.photobuc...2011-12-24-.mp4

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...