marochr

Άξιος Λόγος - Ηλίας Κατσούλης (Φεύγουν τα τραγούδια)

25 posts in this topic

Ο δίσκος κυκλοφόρησε και το έχουν και τα Μετροπολις (τουλάχιστον για της Ομονοιας είμαι σίγουρη). Και μάλιστα, με ιδιαίτερα προσιτή τιμή! Μόλις 9,90 ευρώ! Μπράβο τους...

Ανοίγω το τόπικ γιατί είδα ότι ο Αντώνης έχει ήδη γράψει εντυπώσεις στις Πληροφορίες. (Αντώνη, αν θες τις μεταφέρεις κι εδώ)

Θα επανέλθω κι εγώ με τις δικές μου.

Καλή ακρόαση σε όλους...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I listened a number of times to this album and although I do not have the translations to the lyrics yet,

I found the music very refreshing with very good interpretation by all artists.

I loved Areti and her angelic interpretation.

Aspasia's song is a real bijoux for Christmas,

Xaris Makris' voice reminds me of one of my favourite singers Kostas Makedonas. Way to go Xaris!

Martha Frintzilla's song is a huge favourite of mine, I played her in a loup. Martha, you rock!!!

Dalaras with Tis pikras to guali the composer of Nafplio, Tasos Gkrous ****** all the stars in the sky

Dalaras with Zouganeli, very nice song, what a unique voice she has, I love all the strings in the orchestration.

Dalaras with Iraklis Vavatsikas' Ti na les, just a nice xasapiko, nothing more

Gerasimos Andreatos & Lizeta Kalimeri, great combi these two, interesting interpretation ... Η ζωή του όλη :-)

Terzis and zeimpekiko are inseparable, the song is tailor-made for his style and voice.

My disappointments:

Pantelis Thalassinos' composition, I had high expectations from him

Mpampis Stokas with Pes tin alitheia, sorry...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd που αγόρασα έχει προβλήματα. Δεν παίζει σε cd player. :disgust:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μακαρι να είναι μεμονωμένο το φαινόμενο Ελινα.. :unsure:

Όποιος αλλος το αγόρασε και βρηκε τυχόν ζητήματα ας μας ενημερωσει :pity:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd που αγόρασα έχει προβλήματα. Δεν παίζει σε cd player. :disgust:

Δεν το έψαξα παραπάνω, αλλά το cd δεν παίζει σε pc μεσω Windows Media Player. Το αναγνωρίζει ως m4a τραγούδια και θέλει άλλα προγράμματα ή encoder. Οι ειδικοί θα πουν περισσότερα. Σε αυτοκίνητο όμως μια χαρά παίζει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως αύριο θα πάω να το αλλάξω. :vlakas:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά αφού δοκίμασαν τρία cd, το τέταρτο ήταν εντάξει. Καλή μου ακρόαση τώρα! :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Χθες αγοράσθη ο νέος "Άξιος λόγος"...άκουσα αρκετες φορές τα τραγούδια,που ερμηνεύει ο "θείος"...να πω ότι μου άρεσαν,θα πω ψέμματα...μόνο "Τα πουλιά που ταξιδεύουν" μου άφησαν θετικά συναισθήματα,αντε και το "Φεύγουν τα τραγούδια",που τ'ακούμε κάμποσο καιρό τώρα...προς το παρόν δεν έχω να πω κάτι άλλο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd που αγόρασα έχει προβλήματα. Δεν παίζει σε cd player. :disgust:

Δεν το έψαξα παραπάνω, αλλά το cd δεν παίζει σε pc μεσω Windows Media Player. Το αναγνωρίζει ως m4a τραγούδια και θέλει άλλα προγράμματα ή encoder. Οι ειδικοί θα πουν περισσότερα. Σε αυτοκίνητο όμως μια χαρά παίζει.

Πιθανόν να έχει κάποιο κλείδωμα για τις αντιγραφές μέσω pc , αν και μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο...

Αλλά το ότι δεν το παίζει ο Media Player ενώ το ακούς κανονοικά στο αυτοκίνητο

με βάζει σ' αυτή την υποψία.

Θα δείξει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd που αγόρασα έχει προβλήματα. Δεν παίζει σε cd player. :disgust:

Δεν το έψαξα παραπάνω, αλλά το cd δεν παίζει σε pc μεσω Windows Media Player. Το αναγνωρίζει ως m4a τραγούδια και θέλει άλλα προγράμματα ή encoder. Οι ειδικοί θα πουν περισσότερα. Σε αυτοκίνητο όμως μια χαρά παίζει.

Maro, I will solve the problem for you when I get home :-)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το cd που αγόρασα έχει προβλήματα. Δεν παίζει σε cd player. :disgust:

Δεν το έψαξα παραπάνω, αλλά το cd δεν παίζει σε pc μεσω Windows Media Player. Το αναγνωρίζει ως m4a τραγούδια και θέλει άλλα προγράμματα ή encoder. Οι ειδικοί θα πουν περισσότερα. Σε αυτοκίνητο όμως μια χαρά παίζει.

Maro, I will solve the problem for you when I get home :-)))

Alona I'm Ok! I have other programs to play music at my pc. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, το "Της πίκρας το γυαλί" το έχω λατρέψει!!

Παίζει στο repeat εδώ και μέρες!! Είναι υπέροχο! Από τα τραγούδια που με λυγίζουν!

Και τι να πει κανείς για τα γυρίσματα και την ερμηνεία του Γ.Νταλάρα; Κάθε του ανάσα σε συγκλονίζει!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά, το "Της πίκρας το γυαλί" το έχω λατρέψει!!

Παίζει στο repeat εδώ και μέρες!! Είναι υπέροχο! Από τα τραγούδια που με λυγίζουν!

Και τι να πει κανείς για τα γυρίσματα και την ερμηνεία του Γ.Νταλάρα; Κάθε του ανάσα σε συγκλονίζει!

Θα συμφωνήσω,Αποστόλη! Θεωρώ πως το ''Της πίκρας το γυαλί'' είναι πολύ σπουδαίο τραγούδι. Πιο ''εσωστρεφές'' βέβαια αλλά πολύ σπουδαίο.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αγόρασα σήμερα το CD και ενώ χαίρομαι πάρα πολύ που επιτέλους κυκλοφόρησε (το περιμέναμε 2+ χρόνια!) λυπάμαι που δεν είναι βιβλίο-CD όπως όλα τα προηγούμενα. Είναι απλά CD σε μεγάλο, χάρτινο case. Αυτές είναι οι επιπτώσεις της πειρατείας και της οικονομικής κρίσης στη μουσική.... Θα ήμαστε πολύ τυχεροί αν στο μέλλον ξαναδούμε τόσο καλές και προσεγμένες παραγωγές (από κάθε άποψη) όπως ήταν τα προηγούμενα βιβλία-CD του Άξιου Λόγου. Αυτό βέβαια δικαιολογεί και την χαμηλή τιμή του (10 ευρώ) σε σχέση με τα προηγούμενα βιβλία-CD του Άξιου Λόγου που εξακολουθούν και πωλούνται 20-22 ευρώ. Όπως και να έχει, CD είτε βιβλίο-CD, εύχομαι να δούμε και συνέχεια σε αυτή τη σειρά του Άξιου Λόγου!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηλίας Κατσούλης – «Φεύγουν τα Τραγούδια» (ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ – ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ)

Υπογράφει: Μωυσής Ασέρ

09/01/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1766&Itemid=39

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποστόλη φίλε μου η μαγεία του Άξιου λόγου πρέπει να συνεχιστεί.Υποψιάζομαι Μιχάλη Γκανά και Λίνα Νικολακοπούλου στα επόμενα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηλίας Κατσούλης - Φεύγουν τα τραγούδια

γράφει ο Θανάσης Γιώγλου

Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2012

http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=3269

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, την τελευταία φορά που πήγα στο Μετρόπολις της Πανεπιστημίου πριν 2 βδομάδες, (πριν κλείσει και αυτό... :pity: ) έριξα μια γρήγορη ματιά (δεν είχα πολύ χρόνο, αλλά δεν είχα και διάθεση να ρωτήσω υπάλληλο), και δεν είδα το CD κάπου... Δεν θα έπρεπε να ήταν στις νέες κυκλοφορίες; (αν ήταν εκεί θα το έβλεπα αφού είναι "ψηλότερο" από τα άλλα CD!) :what:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς ναι... Αν και νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρη) ότι θα μεταφερθεί κάπου αλλού... Άντε να δούμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Ηλίας Κατσούλης γεννήθηκε σαν σήμερα πριν από 75 χρόνια και πλούτισε την ελληνική μουσική με σπουδαία και γεμάτα εικόνες τραγούδια.... (Στο video oλόκληρη η συνέντευξη του Γιώργου Νταλάρα και του Μιχάλη Κουμπιού στον Αλέξη Βάκη το 2012,για την έκδοση του δίσκου "Φεύγουν τα τραγούδια")

 

Ηλίας Κατσούλης- «Φεύγουν τα τραγούδια» (ΝΤΟΚΟΥΜΕΝΤΟ)

 

Γράφτηκε από τον  Θανάσης Γιώγλου

Παρασκευή, 04 Ιουλίου 2014

 

http://www.ogdoo.gr/diskografia/diskoi-pou-den-ksexasa/ilias-katsoylis-feygoun-ta-tragoydia-ntokoumento

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...