megali_mpougatsa

«Είσοδος Ελεύθερη»

316 posts in this topic

Eντός των ημερών θα ανακοινωθούν οι ημερομηνίες

Δεν μπορώ να καταλάβω κάτι πολύ απλό. Άλλαξε η αρχική ημερομηνία της 25ης Ιανουαρίου, δεν ισχύει -όπως φαίνεται- η 1η Φλεβάρη ως εναρκτήρια ημερομηνία, κατανοώ πως το εγχείρημα είναι δύσκολο αλλά οι συνεργάτες του Νταλάρα γιατί φέρονται τόσο ερασιτεχνικά; Κι άλλες φορές υπήρξαν τεχνικά θέματα με πρεμιέρες εμφανίσεων αλλά καλό θα ήταν να μην δημιουργούνται με αυτήν την πρωτοβουλία προβλήματα από την πλευρά της στήριξης του καλλιτέχνη. Φαίνεται σαν να μην ερωτήθη αφού -σύμφωνα με την μαρτυρία της elli- ''δεν έχει καλέσει ακόμη τους μουσικούς''.

3 people like this

...Έτσι ως εξελίσσονται τα πράγματα,συνεχίζοντας το συλλογισμό της Ελίνας,φαίνεται σα να ενημερώθηκε απλώς και η επινόηση,το "στήσιμο" και η τύχη των συναυλιών,να γίνονται,να έχουν αφεθεί και να "καθοδηγούνται" από αλλού...γι'αυτό και τούτη η ασυνάρτητη-ακατάστατη κατάσταση...

Κάποιοι από τους μουσικούς έχουν ενημερωθεί αλλά η ενημέρωσή τους είναι ανάλογη της δικής μας...

2 people like this

παιδια διευκρινιζω,για προβες δεν τους εχει καλεσει

Αμ το άλλο ρε παιδιά; Υποτίθεται ότι σε ΔΥΟ μέρες ξεκινάνε οι εμφανίσεις

και δεν έχει γίνει ούτε μια συνέντευξη Τύπου , κάτι βρε παιδί μου!!

Δεν καταλαβαίνω τίποτα.

...Έτσι ως εξελίσσονται τα πράγματα,συνεχίζοντας το συλλογισμό της Ελίνας,φαίνεται σα να ενημερώθηκε απλώς και η επινόηση,το "στήσιμο" και η τύχη των συναυλιών,να γίνονται,να έχουν αφεθεί και να "καθοδηγούνται" από αλλού...γι'αυτό και τούτη η ασυνάρτητη-ακατάστατη κατάσταση...

Θα διαφωνήσω. Δεν μίλησα πάντως πως η επινόηση ήταν από αλλού. Και είναι άδικο να το λέμε. Απλά η ενημέρωση φαίνεται να είναι προβληματική. Και το επίπεδο συνεργασίας χαμηλότερο των προσδοκιών. Εφόσον υπήρχαν προβλήματα στην οργάνωση των συναυλιών (φυσικό είναι) έπρεπε να μην ανακοινωθεί εξαρχής το πλαίσιο των ημερομηνιών. Θα αποφεύγονταν πολλά.

Υ.Γ Η οργάνωση και το πρακτικό κομμάτι των συναυλιών πάντα κι ανέκαθεν ήταν σε χέρια άλλων. Κι αυτό ισχύει σχεδόν για όλους τους καλλιτέχνες.

1 person likes this

Παιδιά ηρεμήστε, 1 Φεβρουαρίου του 2013 εννοούσαν οι άνθρωποι...

6 people like this

Απόσπασμα από τη συνέντευξη της Λίνας Δημοπούλου που δημοσιεύθηκε σήμερα στο Music Corner! :)

http://www.musiccorner.gr/?p=40343

Music Corner: Γράψατε πρόσφατα στο facebook ότι δεν θέλετε να αλλάξετε τα γούστα της ψυχής σας. Σε τι αναφερόσασταν;

Λίνα Δημοπούλου: Να μια ιστορία που μπορώ να την πω με ονόματα σχεδόν! Άρχισα να γράφω και να παρακολουθώ τους στίχους των τραγουδιών, όταν σε ηλικία δώδεκα-δεκατριών, άκουσα τον Νταλάρα να τραγουδάει «Φέρτε μου νερό να ξεδιψάσω». Συγκλονίστηκα! Έχουν περάσει 35 χρόνια, αλλά θυμάμαι ότι ήμουν στην κουζίνα του σπιτιού μου, θυμάμαι ότι το τρανζίστορ ήταν επάνω στο ψυγείο, θυμάμαι τη μάνα μου η οποία μαγείρευε, και θυμάμαι ότι άρχισαν τα μάτια μου να τρέχουν. Δεν ήξερα τότε, παιδάκι ήμουν, ούτε ποιος είναι ο Νταλάρας! Δεν υπήρχε και αυτή η λαίλαπα της εικόνας – η ομορφιά της μουσικής ήταν ότι οι τραγουδιστές γίνονταν διάσημοι από το ραδιόφωνο, πράγμα που δυστυχώς δεν συμβαίνει σήμερα. Έψαχνα, λοιπόν, στο ραδιόφωνο, περίμενα να ακούσω ξανά αυτή τη φωνή. Στη συνέχεια κατάλαβα ποιος είναι και μερικά χρόνια μετά, πήγα σε μια μπουάτ που θα τραγουδούσε να ρωτήσω πότε θα ξεκινήσουν. Και πέφτω σε πρόβα, να ερμηνεύει το «Σεργιάνι στον Κόσμο». Λοιπόν εμένα ο Νταλάρας με πήρε απ’ το χέρι με μία έννοια -εν αγνοία του ο άνθρωπος- και μου έδειξε το δρόμο. Μου είπε, «Εδώ είναι το ωραίο το τραγούδι, κούκλα μου! Αυτοί είναι οι ποιητές, αυτοί είναι οι συνθέτες…» Γούσταρα πολύ και τη φωνή του και θεωρώ ότι έχει προσφέρει τεράστιο έργο στο ελληνικό τραγούδι, έχει μεγαλώσει γενιές και γενιές με τους ποιητές και τους συνθέτες τους σπουδαίους. Είναι ένας άνθρωπος που ξυπνάει και κοιμάται με τη μουσική στο μυαλό του και βεβαίως το εξαργύρωσε με χρήματα. Δεν κατάλαβα, είναι κανείς που δουλεύει και δεν θέλει να πληρώνεται; Πριν λίγες μέρες, λοιπόν, βγήκε μια ανακοίνωση ότι ο άνθρωπος αυτός προτίθεται να δώσει ορισμένες δωρεάν συναυλίες σε γειτονιές της Β’ Περιφέρειας. Άρχισαν οι αντιδράσεις, ότι πάει τώρα που είναι προεκλογική περίοδος για να προωθήσει τη γυναίκα του. Το 1978, θυμάμαι, -γιατί πλέον έχω γίνει γκρούπι!- είμαι στα καμαρίνια στη «Διαγώνιο» κι έρχεται ένας πιτσιρικάς απ’ τη Νίκαια και του λέει «Κύριε Νταλάρα, να έρθετε να κάνουμε μια εκδήλωση για να πάμε εκδρομή!» Και του λέει, «Τι λες, παιδί μου; Έρχεσαι να μου πεις να τραγουδήσω για να πάτε εκδρομή και δεν έρχεσαι να μου πεις να πάμε στην πλατεία να κράξουμε τον τάδε υπουργό;» Εγώ αυτόν Νταλάρα ξέρω και αυτός ο Νταλάρας είναι που θα πάει να δώσει τις δύσκολες τούτες μέρες τις συναυλίες στις γειτονιές. Βγαίνει, που λες, στο facebook ένας άνθρωπος που εκτιμώ και, βλέποντας ότι εγώ είχα αναρτήσει την ανακοίνωση για τις συναυλίες, γράφει: «Ακόμη κι αν θαυμάζω κάποιους ανθρώπους, αν αυτοί έχουν «Νταλαρίτιδα», θα τους διαγράψω από φίλους!» Και εγώ …χέστηκα αν με διαγράψεις και γράψτο όπως το λέω! Ως εκ τούτου έγραψα κι εγώ τη συγκεκριμένη φράση…

13 people like this

Και πέφτω σε πρόβα, να ερμηνεύει το «Σεργιάνι στον Κόσμο».

τραγουδάρα!

'' Άρχισαν οι αντιδράσεις, ότι πάει τώρα που είναι προεκλογική περίοδος για να προωθήσει τη γυναίκα του. Το 1978, θυμάμαι, -γιατί πλέον έχω γίνει γκρούπι!- είμαι στα καμαρίνια στη «Διαγώνιο» κι έρχεται ένας πιτσιρικάς απ’ τη Νίκαια και του λέει «Κύριε Νταλάρα, να έρθετε να κάνουμε μια εκδήλωση για να πάμε εκδρομή!» Και του λέει, «Τι λες, παιδί μου; Έρχεσαι να μου πεις να τραγουδήσω για να πάτε εκδρομή και δεν έρχεσαι να μου πεις να πάμε στην πλατεία να κράξουμε τον τάδε υπουργό;» Εγώ αυτόν Νταλάρα ξέρω και αυτός ο Νταλάρας είναι που θα πάει να δώσει τις δύσκολες τούτες μέρες τις συναυλίες στις γειτονιές. Βγαίνει, που λες, στο facebook ένας άνθρωπος που εκτιμώ και, βλέποντας ότι εγώ είχα αναρτήσει την ανακοίνωση για τις συναυλίες, γράφει: «Ακόμη κι αν θαυμάζω κάποιους ανθρώπους, αν αυτοί έχουν «Νταλαρίτιδα», θα τους διαγράψω από φίλους!» Και εγώ …χέστηκα αν με διαγράψεις και γράψτο όπως το λέω! Ως εκ τούτου έγραψα κι εγώ τη συγκεκριμένη φράση… ''

Κάποια στιγμή επιλέγεις με ποιον θέλεις να συζητάς και με ποιον θέλεις να είσαι μαζί. Ξεκάθαρα πράγματα. Και η Λ.Δημοπούλου έχει βάλει τα γυαλιά σε πολλούς άνδρες του συναφιού. Που μπροστά στον Νταλάρα γλύφουν με μια γλώσσα να!!! και μόλις στρίψουν στη γωνία μαζεύουν την γλώσσα να!!! και αρχίζουν το άλλο ανέκδοτο της αντινταλαρίτιδας. Βάζουν και σάλτσες ξινές και κάνουν κάτι ιστορίες να ξερνάς μερόνυχτα!Μπράβο της και για την τέχνη της και για το ξεκάθαρο της γνώμης της.

Να προσθέσω πως ολόκληρη η συνέντευξη αξίζει.

2 people like this

Πολύ μου άρεσε η συνέντευξη της Κυρίας Δημοπούλου,η Λίνα είναι μιά στιχουργός που πάντα εκτιμούσα,και βεβαίως εκτιμώ.

Να είναι πάντα καλά και να συνεχίζει να γράφει καλά τραγούδια!!

Καλό μήνα! 1 Φεβρουαρίου σήμερα..... Εν αναμονή των συναυλιών.....

2 people like this

http://www.kathimeri...d=1&artid=75998

Ημερομηνία: 02.02.2012 | 13:30 Ο Γιώργος Νταλάρας τραγουδά αφιλοκερδώς για την Αθήνα

από την 1η Φεβρουαρίου έως και την 30η Μαρτίου

Παιδιά μην το κουράζετε, μονο ο Λουκάς ξέρει πότε θα γίνουν οι συναυλίες...

Κι εγώ λέω πως το παρατραβάτε...

Κι ομως... ΟΙ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ !!!

Σαββατο 20 Οκτωβριου 2012 Βρυξελες

Σάββατο 2 Φεβρουαριου 2013 Μοναχο

Σαββατο 30 Νοεμβριου 2013 Βιεννη

The Kavafis project...

:razz:

7 people like this

Μόνο που αυτές οι ημερομηνίες είναι γι άλλο topic...

Σωστά... Οι ημερομηνίες γι' αυτό το topic είναι από 1 Φεβρουαρίου έως 30 Μαρτίου... Γενικώς και αορίστως.

Εκτός αν λάβουμε υπ' όψη το Event που έχει δημιουργηθεί στο facebook και ακόμη λέει από...25 Ιανουαριου έως 30 Μαρτίου. B)

Ακριβώς,Μάρω. Τον ...Λουκά όμως ας μην τον ρωτήσουμε.

Μεταφέρω με επιφύλαξη μια πληροφορία που μόλις έμαθα: Την ερχόμενη εβδομάδα θα γίνει η συναυλία στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης. :wow:

3 people like this

Φαντάζομαι μετά τις ερασιτεχνικές ανακοινώσεις των ημερομηνιών, οι συνεργάτες του θα προσέξουν πολύ και θα ξαναθυμηθούν τον επαγγελματισμό τους ώστε να είναι όλα έτοιμα για να ανακοινωθούν οι συναυλίες. Και να γίνουν στις ανακοινωθείσες ημερομηνίες.

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...