megali_mpougatsa

«Είσοδος Ελεύθερη»

316 posts in this topic

Καλά το "Μεταξύ μας" δεν ξέρω το κατά πόσο ισχύει σε ένα δημόσιο forum!

:laugh::razz: :razz: :razz:

Edited by Apostolis
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ενταξει τροπος του λεγειν μεταξυ μας.. :) :) Στο κατω κατω εδω μια παρεα ειμαστε μεταξυ μας τα λεμε.. :D:):walkman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς, επειδή άρχισαν τα όργανα σχετικά με την εξαιρετική πρωτοβουλία του Νταλάρα θα καταθέσω κάποιες απόψεις κι εδώ. Τόσον καιρό φωνάζουν γιατί δεν μιλά ή γιατί δεν κάνει κάτι. Τώρα κάνουν τον γνωστό σαματά επειδή κάνει κάτι σημαντικό (κατά την γνώμη μου). Δεν τους πιάνεις πουθενά...Να μου επιτραπεί να πω τα παρακάτω: πως επειδή χορτάσαμε από λόγια πολλών (ειδημόνων και μη) που βγαίνουν στα κανάλια δυο χρόνια τώρα και μιλάνε επί παντός επιστητού σαν να έχουν βρει τα αίτια και την θεραπεία της κρίσης προτιμώ κι επικροτώ τις πράξεις περισσότερο.Από λόγια εκκωφαντικά χορτάσαμε! Κι αυτή η πρωτοβουλία είναι πράξη που δίνει λόγο μόνο στη συνείδηση του καθενός.Όποιος έχει συνείδηση δεν χρειάζεται να φλυαρεί αλλά να συμμετέχει ενεργά. Θα πρέπει να τονιστεί κάτι ουσιώδες όμως. Επειδή θα υπάρχει συνεργασία με τις τοπικές κοινωνίες κι επειδή σε αυτές τις κοινωνίες υπάρχουν ευσυνείδητοι εθελοντές αλλά και ασυνείδητοι πονηρούληδες ή και κοινά λαμόγια, καλό κι επιτακτικό είναι να διαφυλαχθεί η ποιότητα των συνεργατών αυτών για να μην επωφεληθούν, εκμεταλλευτούν ή λειτουργήσουν ως προβοκάτορες. Να ξαναευχηθώ ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Νταλάρας – Συναυλίες με ελεύθερη είσοδο

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

16/01/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1815&Itemid=13

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διακρίνω έναν συμβολισμό στην επιλογή των τραγουδιών, Θάνο.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς, επειδή άρχισαν τα όργανα σχετικά με την εξαιρετική πρωτοβουλία του Νταλάρα θα καταθέσω κάποιες απόψεις κι εδώ. Τόσον καιρό φωνάζουν γιατί δεν μιλά ή γιατί δεν κάνει κάτι. Τώρα κάνουν τον γνωστό σαματά επειδή κάνει κάτι σημαντικό (κατά την γνώμη μου). Δεν τους πιάνεις πουθενά...Να μου επιτραπεί να πω τα παρακάτω: πως επειδή χορτάσαμε από λόγια πολλών (ειδημόνων και μη) που βγαίνουν στα κανάλια δυο χρόνια τώρα και μιλάνε επί παντός επιστητού σαν να έχουν βρει τα αίτια και την θεραπεία της κρίσης προτιμώ κι επικροτώ τις πράξεις περισσότερο.Από λόγια εκκωφαντικά χορτάσαμε! Κι αυτή η πρωτοβουλία είναι πράξη που δίνει λόγο μόνο στη συνείδηση του καθενός.Όποιος έχει συνείδηση δεν χρειάζεται να φλυαρεί αλλά να συμμετέχει ενεργά. Θα πρέπει να τονιστεί κάτι ουσιώδες όμως. Επειδή θα υπάρχει συνεργασία με τις τοπικές κοινωνίες κι επειδή σε αυτές τις κοινωνίες υπάρχουν ευσυνείδητοι εθελοντές αλλά και ασυνείδητοι πονηρούληδες ή και κοινά λαμόγια, καλό κι επιτακτικό είναι να διαφυλαχθεί η ποιότητα των συνεργατών αυτών για να μην επωφεληθούν, εκμεταλλευτούν ή λειτουργήσουν ως προβοκάτορες. Να ξαναευχηθώ ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Δεν έχω υπ'όψιν μου τι ειπώθηκε ή γράφτηκε γιατί μόλις γύρισα από τη δουλειά. Δεν εκπλήσσομαι πάντως, γιατί από την πρώτη στιγμή της ανακοίνωσης προβληματίστηκα για πιθανές προβοκατόρικες αντιδράσεις και εξέφρασα κι εδώ τον προβληματισμό μου. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει με κάθε τρόπο να διαφυλαχτεί ο σκοπός των εκδηλώσεων αυτών γιατί κάποιοι (και όχι μόνο ο...φαρμακωμένος καιρός) παραμονεύουν... Θέλω να πιστεύω ότι ο Νταλάρας, ύστερα από εμπειρία ετών, το έχει κατά νου και θα λειτουργήσει ανάλογα. Η μαζική και αυθόρμητη προσέλευση του κόσμου θα είναι η καλύτερη απάντηση. Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει φίλοι αλλά έχουμε μπει σε "προσυναυλιακή' περίοδο και δεν βλέπω να ξεκινάει συζήτηση για το πρόγραμμα, όπως το έχει στο μυαλό του ο καθένας. Για να ενεργοποιούμε σιγά σιγά τα συναυλιακά μας αντανακλαστικά!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο, αν και στηρίζω 100% την υπέροχη αυτή πρωτοβουλία του Γιώργου, όσον αφορά το πρόγραμμα, κρατάω μικρό καλάθι. Έχω την εντύπωση πως θα ακούσουμε 1 από τα ίδια, ευελπιστώ με κάποιες λίγες εξαιρέσεις. :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς, επειδή άρχισαν τα όργανα σχετικά με την εξαιρετική πρωτοβουλία του Νταλάρα θα καταθέσω κάποιες απόψεις κι εδώ. Τόσον καιρό φωνάζουν γιατί δεν μιλά ή γιατί δεν κάνει κάτι. Τώρα κάνουν τον γνωστό σαματά επειδή κάνει κάτι σημαντικό (κατά την γνώμη μου). Δεν τους πιάνεις πουθενά...

Χριστινάκι μου, το πίστεψες τώρα ότι θα γίνουν οι συναυλίες ελεύθερης εισόδου; Αυτό εννούσα χθες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο, αν και στηρίζω 100% την υπέροχη αυτή πρωτοβουλία του Γιώργου, όσον αφορά το πρόγραμμα, κρατάω μικρό καλάθι. Έχω την εντύπωση πως θα ακούσουμε 1 από τα ίδια, ευελπιστώ με κάποιες λίγες εξαιρέσεις. :music:

Μάλλον θα επιβεβαιωθείς. Ας περιμένουμε.

Ίσως και να έχουμε ένα πιο κοινωνικό ρεπερτόριο. Ποιός ξέρει...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάνο, αν και στηρίζω 100% την υπέροχη αυτή πρωτοβουλία του Γιώργου, όσον αφορά το πρόγραμμα, κρατάω μικρό καλάθι. Έχω την εντύπωση πως θα ακούσουμε 1 από τα ίδια, ευελπιστώ με κάποιες λίγες εξαιρέσεις. :music:

Μάλλον θα επιβεβαιωθείς. Ας περιμένουμε.

Ίσως και να έχουμε ένα πιο κοινωνικό ρεπερτόριο. Ποιός ξέρει...

Μακάρι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο ασφαλείς πληροφορίες γνωρίζω οτι κοινωνικό πρόγραμμα θα ακούσουν μόνο αυτοί που είναι ενταγμένοι στο "Κοινωνικό Τιμολόγιο" της ΔΕΗ.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να είμαι ειλικρινής θα εκπλαγώ κι εγώ σε περίπτωση ενός πολυπόθητου προγράμματος με πολλές ανατροπές. Είναι πάντως ευκαιρία, 2 χρόνια μετά την τελευταία του παρουσία σε δική του παράσταση, να επανέλθει με νέα πρόταση, που λόγω του χαρακτήρα των εκδηλώσεων θα πρέπει να περιλαμβάνει σαφώς περισσότερο κοινωνικό ρεπερτόριο, να ακούσουμε δηλαδή περισσότερο Θεοδωράκη, Λοΐζο, Μαρκόπουλο. Ας περιμένουμε.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

.Όποιος έχει συνείδηση δεν χρειάζεται να φλυαρεί αλλά να συμμετέχει ενεργά. Θα πρέπει να τονιστεί κάτι ουσιώδες όμως. Επειδή θα υπάρχει συνεργασία με τις τοπικές κοινωνίες κι επειδή σε αυτές τις κοινωνίες υπάρχουν ευσυνείδητοι εθελοντές αλλά και ασυνείδητοι πονηρούληδες ή και κοινά λαμόγια, καλό κι επιτακτικό είναι να διαφυλαχθεί η ποιότητα των συνεργατών αυτών για να μην επωφεληθούν, εκμεταλλευτούν ή λειτουργήσουν ως προβοκάτορες. Να ξαναευχηθώ ολόψυχα ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Συμφωνώ και επαυξάνω.

Αυτή την κίνηση του Νταλάρα τη βρίσκω εξαιρετική και χαίρομαι που με διέψευσε όσον αφορά παλαιότερη τοποθέτησή μου σχετικά με το "άραγμα στον καναπέ του". Με αυτή την κίνηση βγαίνει πολύ μπροστά, πιο μπροστά από οποιονδήποτε άλλον καλλιτέχνη, με έργα και όχι με λόγια, και με στέλνει και μένα και άλλους που τον επικρίναμε στη σέντρα.

Παρόλ' αυτά καραδοκούν πολλοί κακοπροαίρετοι και μη, που του τη φιλάνε. Ακόμα και για το κόστος των συναυλιών θα βγούνε να πουν.

Επίσης θέλει πολύ σοφό και έξυπνο χειρισμό το επικοινωνιακό κομμάτι. Το δελτίο τύπου είναι κατά την ταπεινή μου άποψη λιγάκι υπερβολικό, θα μπορούσε να είναι πιο λιτό και συμμαζεμένο, ειδικά εκεί με το "κοντά στις μισθοσυντήρητες οικογένειες και τους ανέργους". Δε χρειάζονται αυτά τα δακρύβρεχτα και προκαλούν. Σε τέτοιες εποχές η χρήση αυτών των εκφράσεων πρέπει να είναι αρκετά προσεκτική. Η πρωτοβουλία του και μόνο τον τιμά και είναι παράδειγμα προς μίμηση. Αρκεί ένα απλό και λιτό κάλεσμα στο δρόμο.

Επίσης θα ήθελα να έχει έντονη πολιτική χροιά η πρωτοβουλία αυτή. Καταλαβαίνω πως δεν μπορεί να έχει.

Έχει όμως κοινωνική και είναι αρκετό. Η ενίσχυση τομέων που οι ίδιες οι τοπικές κοινωνίες θα ορίσουν (μακάρι να μπορέσουν να το ορίσουν οι ίδιοι οι πολίτες και όχι τα λαμόγια οι δήμαρχοι) είναι σημαντική στις μέρες μας. Έχει πολύ μεγάλη σημασία όμως η διαχείριση του κοινωνικού αυτού κομματιού από τους αρμόδιους φορείς, γιατί η οποιαδήποτε παρατυπία βαρύνει τον Νταλάρα. Κοντολογίς, σε θεωρητική βάση είναι μια πράξη άξια θαυμασμού και επαίνου, στην πράξη όμως τα πράγματα περιπλέκονται ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με δημάρχους, τοπικούς φορείς και λοιπούς "παράγοντες", και φυσικά όταν στη μέση είναι ο Νταλάρας που έχει κάνει και την πρόσκληση και τον έχουν και όλοι στην μπούκα. Για το παραμικρό παρατράγουδο θα τα ακούσει αυτός και γερά μάλιστα. Και άλλο που δε θέλουν πλείστοι όσοι.

Εγώ του στέλνω ένα μεγάλο μπράβο που τους γράφει προκαταβολικά όλους αυτούς. Θέλει γερά καρύδια μια τέτοια κίνηση! Τα 'χει.

Ο Νταλάρας λοιπόν κάνει μια μεγάλη χειρονομία. Είναι η σειρά του κόσμου να ανταποκριθεί.

Αναμένουμε με ενδιαφέρον την εξέλιξη του πράγματος.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χαιρομαι παρα πολυ για την κινηση αυτη, του αγαπημενου μας καλλιτεχνη.Ειμαι σιγουρος οτι ο κοσμος που θα παραβρεθει στις συναυλιες αυτες,θα τον αισθανθει παλι ,σαν το αγαπημενο του παιδι-οπως παλια.Ο ιδιος ο Νταλαρας,με αναγκαζει μετα απο καιρο να παρω στυλο και χαρτι(που λεει ο λογος) και να γραψω παλι εδω μεσα.

Το τι θα ακουστει,απο τον καθε ενα , δεν με απασχολει καθολου.Το τι λεει ενας κοσμος -που δινει δυναμη επι 25 και πλεον χρονια,σε πολιτικους του στυλ Κουλουρη και Βουλγαρακη-με αηδιαζει.Ειναι τιμη σημερα,να σε βριζουν ,αυτοι που με την ψηφο τους -μας εφτασαν εδω.Αρα οτι και να πουν για την κινηση-Νταλαρα με αφηνει αδιαφορο.

Αλλωστε δεν εκτιμησε ποτε κανεις τις περιπου 500 συναυλιες διαμαρτυριας(οπως σημερα),που εγιναν την περιοδο 75-79(σε εργοστασια,πλατειες και λοιπους αλλους χωρους),συμφωνα οχι μονο με λεγομενα του Νταλαρα ,αλλα και των Βαρδη και Νικολοπουλου.Οπως δεν θα εκτιμησει και κανεις -εκτος απο μας αλλα και καποιους ακομα μη κομπλεξικους-το οτι ο κορυφαιος ελληνας καλλιτεχνης τραγουδα με Ελευθερη Εισοδο.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα εμείς που έχουμε παρακολουθήσει αρκετά παλαιότερα, ανοιχτή συναυλία με ψιλόβροχο, τον Νταλάρα με τους active member στο Πέραμα, περιμένουμε με αγωνία ειδικά στη σημερινή συγκιρία, αυτές τις συναυλίες. Είναι απόλυτα βέβαιο ότι θα καταλάβουμε την αλήθεια ή το ψέμα τους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγχώρεσέ με,αγαπητέ φίλε Γιάννη, αλλά οι υπόλοιποι που δεν έχουμε παρακολουθήσει την συγκεκριμένη συναυλία που αναφέρεις δεν είμαστε σε θέση να καταλάβουμε; Ελπίζω να μην με παρεξηγείς, απλά αναρωτιέμαι. Πού έγκειται η σπουδαιότητα εκείνης της συναυλίας ώστε να ακυρώνει ίσως οτιδήποτε άλλο;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγώ δεν την γνωρίζω. Πότε έγινε;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω σε ποια συναυλία αναφέρεται ο φίλος. Δεν την παρακολούθησα όμως. Θυμάμαι σχετικό τηλεοπτικό ρεπορτάζ. Την οργάνωνε ο ΣΥΝ αν δεν κάνω λάθος γιατί θυμάμαι τον Ν.Κωνσταντόπουλο στους παρευρισκόμενους. Για την ναυπηγοεπισκευαστική ζώνη Περάματος και τους άνεργους πρέπει να είχε γίνει στις 21.9.1998. Σημαντική κίνηση. Αν λέμε την ίδια.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η πιο υπεροχη ειδηση, η πιο λυτρωτικη ειδηση που ακουσα για τον αγαπημενο γιωργο απο τα χρονια που ξεκινησε ο ανικητος θαυμασμος μου, ο οποιος τα τελευταια χρονια ειχε αρχισει να κλονιζεται. Αν και δεν θελω να μπω στη διαδικασια δεν μπορω παρα να αναρωτιεμαι "ειναι μια απαντηση? μια αποδειξη? μια υπενθυμιση? μια επιθυμια πολυτελειας? Η μια ουσιαστικη εξαιρετη πραξη?" . Μια ελλαδα που παραπαιει ενα εθνος διαιρεμενο σε χιλια κομματια εχει απολυτη αναγκη κινησεις ενοτητας κατω απο την τεχνη και τη μουσικη. Αναμενω το προγραμμα και ελπιζω στην επεκταση αυτης της πρωτοβουλιας και σε αλλες γειτονιες, δημους στην επαρχια παντου!!! να ακουστουν σαν κροτος τα εξαιρετικα αυτα τραγουδια χαριζοντας μας την ενταση τους, το παθος τους, την συνειδηση, τις αξιες και την αγωνιστικοτητα τους!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Εύχομαι να ανακοινωθούν άμεσα οι ήδη αργοπορημένες ημερομηνίες καθώς και τα μέρη πραγματοποίησης των προκείμενων συναυλιών,παύοντας έτσι οι σειρήνες,που αντηχούν στ'αυτιά και στο λογισμό μας,γιατί σ'αντίθετη περίπτωση,εγώ δε θα (ξανα)χαριστώ στα λόγια μου...Αυτά για αρχή... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι ρε παιδιά, τι γίνεται με τις ημερομηνίες? Βγήκε μια ανακοίνωση για έναρξη συναυλιών από 25/1 και μετά κι ακόμη περιμένουμε...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...