Theodore

"Είσοδος Ελεύθερη" στο Ν.Ηράκλειο (25/02/2012)

75 posts in this topic

Alona, thank you very much for the videos! Είστε όλοι καταπληκτικοί! Σας ευχαριστούμε για τη λίστα των τραγουδιών, για τις εντυπώσεις, τις φωτογραφίες, για όλα!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ για τις πρωτες εντυπωσεις και τη λιστα των τραγουδιων! :)

Αποστολη,απιθανες φωτογραφιες(και σχολια :D ).

Τα βιντεακια δεν μπορω να δω,αλλα δεν πειραζει...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

with special thanks to Maria Moraiti for all these videos:

Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλο ένα ρεσιτάλ από τον Γιώργο χθές.Ιδιαίτερα ευχάριστο το γεγονός πως τραγουδά περισσότερο ''Νταλάρα'' και μας κάνει να ανατριχιάζουμε.

Μέσα στο γήπεδο υπήρχαν όλες οι ηλικίες κι 'αυτό είναι ένα από τα ενδεικτικότερα δείγματα του πόσο βαθιά στην ψυχή ενός λαού μπορεί να βρεθεί κάποιος καλλιτέχνης.

Άνθρωποι της τρίτης ηλικίας να θυμούνται τα παλιά,σαραντάρηδες και τριαντάρηδες με τα παιδιά τους καθώς και εφήβους που με ένα σακουλάκι πατατάκια και μία κόκα κόλα στο χέρι ήρθαν να ακούσουν λίγη ώρα διαφορετική μουσική από αυτή που καθημερινά βομβαρδίζονται από τα κατευθυνόμενα ραδιόφωνα.

Άσχημη στιγμή ήταν σαφώς εκείνη που κάποιοι κάφροι αποδοκίμαζαν τον Γιώργο στα πρώτα δύο-τρία τραγούδια και κρατούσαν ένα πανό που δεν μπόρεσα να δώ τί έγραφε...

Λύπη και μόνο λύπη ένοιωσα και στο μυαλό μου δυστυχώς υπάρχει μία ανησυχία για ενδεχόμενη βιαιοπραγία εναντίον της οικογένειας Νταλάρα στο μέλλον από κάτι τέτοια άρρωστα μυαλά,που το μόνο που τους νοιάζει είναι το πως θα σε ρίξουν και όχι το πως θα σε φτάσουν.

Μακάρι να υπερβάλω με αυτό που λέω...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είχα ξεχάσει πόσο πολύ μου είχε λείψει ο Νταλάρας...

Πολύ ωραία βραδιά (απόγευμα θα ήταν σωστότερο)! Με ωραίες επιλογές τραγουδιών - Νταλαρικές επιλογές!

Με πολύ ωραίο κλίμα και το κοινό να συμμετέχει σε όλα τα τραγούδια ένθερμα!

Μακάρι να ξεθάψει κι άλλα τραγούδια στις επόμενες συναυλίες!

Ευχαριστώ κι εγώ με τη σειρά μου όλα τα παιδιά για τις φωτογραφίες και τα βιντεάκια! Να είστε καλά!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις εντυπώσεις, τις φωτογραφίες και τα videos! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Mega έδειξε ρεπορτάζ στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eυχαριστώ όλους τους φίλους για τη μεταφορά των εντυπώσεων και του οπτικοακουστικού υλικού

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wonderful!!!! :music_singguitar:

Apostolis, was that you, singing?!!! :giggle: :giggle:

P.S. Apostolis, thank you for the photos... and Alona, for the videos!! :) :)

Edited by Hristaki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια πολύ ωραία βραδιά ζήσαμε το Σάββατο στο κλειστό του Νέου Ηρακλείου.Μια συναυλία βγαλμένη από τα παλιά, με έναν Νταλάρα "οργισμένο", συγκινημένο, και αποφασισμένο, και με ένα κοινό ενθουσιώδες που μετέδωσε τον παλμό του στους μουσικούς και τους τραγουδιστές.

Το γήπεδο γέμισε-πέρα απο την κερκίδα και τις καρέκλες που τοποθετήθηκαν στην αρένα, υπήρχαν και πολλοι ορθιοι στο πλάι και πίσω- και σε κάποιους απο μας η ατμοσφαιρα θυμισε (τηρουμένων των αναλογιών) εκείνες τις ωραιες συναυλίες στο Παλέ ντε σπορ τη δεκαετία του '90.

Το πρόγραμμα ήταν πολύ σφιχτό (μου δόθηκε η εντύπωση ότι δεν υπηρχε καν παύση μεταξυ των τραγουδιών!) ξεκίνησε στις 19.40 και κράτησε 2 ώρες.

Ωραίες επιλογές τραγουδιών με αρκετά που είχαμε καιρό να ακουσουμε live.

Και μερικές φωτογραφίες

Η αφίσα έξω απο το γήπεδο

P2257910.jpg

Άποψη απο το κοινό

P2257819.jpg

Γιώργος Νταλάρας

P2257823.jpg

P2257826.jpg

P2257829.jpg

P2257833.jpg

P2257828.jpg

Μελίνα Ασλανίδου

P2257839.jpg

Ασπασία Στρατηγού

P2257848.jpg

Νταλάρας-Σαμπάνης

P2257859.jpg

Νταλάρας-Ασπασία

P2257873.jpg

Εγινε ενημέρωση για το κοινωνικό παντοπωλείο που λειτουργεί στο Δήμο Ηρακλείου Αττικής, ενώ σε 2-3 σημεία του γηπέδου υπήρχαν κουτιά για την οικονομική ενίσχυση του συγκεκριμένου σκοπού.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπραβο ρε παιδια...ενα μεγαλο ευχαριστω και απο μενα για τις φωτογραφιες και τα βιντεακια.

Ευχομαι να δουμε κι αλλες φωτο και βιντεο απο τις ερχομενες "ελευθερες" συναυλιες του θειου

:) :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ και για τα βίντεο και για τις φωτογραφίες και για τις εντυπώσεις!!! :walkman: :walkman: :walkman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη, ευχαριστούμε πολύ για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες και τις εντυπώσεις!

Πώς ήταν αλήθεια το ντουέτο με τον Γ. Σαμπάνη;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egrapse kaneis se video to Dylan Thomas h kai to Pane na peis? Tha hthela para poli na ta dw!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:D :D :D

Ευχαριστούμε πολύ Μάκη για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Ευχαριστούμε πολύ Alona για τα videos.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη, ευχαριστούμε πολύ για τις πολύ ωραίες φωτογραφίες και τις εντυπώσεις!

Πώς ήταν αλήθεια το ντουέτο με τον Γ. Σαμπάνη;

Συμπαθητικό. Είπαν μαζί το " Ένας κόμπος η χαρά μου" και τη 'Φαντασία" και μονος του ο Σαμπάνης το "Εγω θα σου μιλώ"

Ο Νταλάρας τον καλωσορισε λέγοντας κάτι που σημειώνει συχνά σε ανάλογες περιπτώσεις, πως "είναι μαζί μας για να τον φέρουμε από τη δική μας μεριά".

Ο Σαμπάνης μου φάνηκε λιγο τρακαρισμένος αλλα και πολύ χαρούμενος που βρέθηκε στη σκηνή με τον Νταλάρα.

Περίμενα μαλιστα να πουν και το "Βρέχει" μαζί (ασχετως που δεν μ' αρέσει καθολου), ήταν καλή ευκαιρία, αλλα ισως να σκέφτηκαν πως δεν ταιριάζει πολυ στο υφος της συναυλίας.

Να σημειώσω πως σε αρκετα μεγάλο μέρος της συναυλίας, ο Σαμπάνης ήταν κάτω στο κοινό, όρθιος πίσω μας, και σιγοτραγουδουσε.

Εχει καλή φωνή, μου φάνηκε πως ξεφευγει λιγάκι απο το στυλ των φωνων της "απο κει" πλευράς που κυριαρχησαν τα τελευταια χρόνια (στυλ Μαζωνάκη, Πλουταρχου, Κιάμου κλπ) .

Το κακό με αυτά τα παιδιά οπως ο Σαμπάνης είναι πως ενώ είναι θαυμαστες του Νταλάρα και πιθανώς να σκύψουν και πάνω στα τραγουδια του για να τον "μελετήσουν" δεν δείχνουν να εισπράτουν το υπόλοιπο που τους δίνει ο Νταλάρας σαν προσωπικότητα, σαν οντότητα (πέρα απο φωνή, ερμηνεία κλπ) και δεν ξεφευγουν από την λογική της πίστας, των λουλουδιών κλπ κλπ. Γενικά μιλάω γιατί δεν ξέρω τί κανει ο Σαμπάνης στο μαγαζί που τραγουδάει.Εφ οσον φαντάζομαι είναι και μουσικός (αφου γράφει τραγούδια) ελπίζω να με διαψευσει, τουλαχιστον στο δημιουργικό κομμάτι.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια θετική ματιά για την συναυλία στο Ν.Ηράκλειο. Λίγες οι θετικές στην blogoσφαιρα. Πολλή η χολή. Δεν πρόκειται καν για κριτική ματιά αλλά σκέτη χολή.

http://www.entechnanews.com/2012/02/blog-post_7453.html

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...