EKOSTEL

''Είσοδος ελεύθερη'' στη Νίκαια (29.2.2012)

101 posts in this topic

Είναι τόσο καλός φωνητικά; Αν κρίνω από ό,τι άκουσα μέσω τηλεφώνου είναι.

''Μοναξιά χιλιάδες φύλλα'' και ''Τραγουδιστής'' ξέρω πως ακούστηκαν μεταξύ άλλων.

2 people like this

Και επίσης "Λιώνουν τα νιάτα μας", ενώ τώρα λέει τον Σαλταδόρο

2 people like this

Υπεροχος και αποψε! Συνεχισε ρε μαγκα και ασ'τους να λυσανε!

9 people like this

Μερικές εντυπώσεις, τώρα που μόλις γύρισα και είμαι ζεστός παρά την εξωτερική θερμοκρασία. Πολύ ωραία βραδιά, με πολύ Νταλαρικό πρόγραμμα, αρκετό κόσμο και ενθουσιασμό. Ξεκινήσαμε στραβά με αποδοκιμασίες και συνθήματα που κάποια στιγμή ακούστηκαν και προς το τέλος. Ο κόσμος και απόψε τους απομόνωσε ενώ αυτός έμεινε ατάραχος, επισημαίνοντας πως ο καθένας ας πει ότι πιστεύει και όλοι κρινόμαστε από τα λόγια και τις πράξεις μας. Μάλλον πρέπει να συνηθίσουμε τη συνύπαρξη με αυτούς τους τύπους που εκμεταλλεύονται την τζάμπα είσοδο για να βρίσουν, επομένως είναι και τζάμπα μάγκες. Πρόγραμμα που ικανοποιεί και απαιτητικούς (το έχω πάρει απόφαση ότι εμείς εδώ αποτελούμε ιδιαίτερο κοινό και δεν γίνεται να μας κάνει όλα τα χατήρια, λίγες στιγμές ψάχνουμε κι απόψε τις βρήκαμε), εξαιρετική φωνητική απόδοση και ξεχωριστοί καλεσμένοι. Απίθανη η Ασλανίδου, με την ερμηνεία της στο "Τίποτα δεν πάει χαμένο" και το "Αχ χελιδόνι μου" επιβεβαιώνει ότι είναι η καλύτερη τραγουδίστρια της γενιάς της. Καταπληκτικός Μπάσης είπε με ανατριχιαστικό τρόπο το "Ήλιε μου σε παρακαλώ" και τον "Καφενέ", μπράβο του. Ιδιαίτερα συγκινητική και φορτισμένη αναμνησιακά η συνύπαρξη στη σκηνή με Νικολόπουλο - Μαυρόπουλο, μας πήγε πολλά χρόνια πίσω σε Ολυμπιακό Στάδιο και Περοκέ και κάποιους ακόμα παλαιότερους στην εποχή του Θεμελίου και της Διαγωνίου... Πραγματικά ξεχωριστές στιγμές, λόγω του σπάνιου χαρακτήρα των επιλογών, το Μοναξιά χιλιάδες φύλλα, τα τραγούδια από το Κατά Μάρκον, τα Δώσε μου το χέρι σου, Πάνε να πεις και Λιώνουν τα νειάτα μας από τα πιο παλιά, το Θέλω να τα πω, ο Τραγουδιστής και οι Κυβερνήσεις και βέβαια το συγκλονιστικό φινάλε με το Μοιρολόι μόνος του με την κιθάρα του! Συμπερασματικά τα έσπασε κι απόψε και όσο συνεχίζει έτσι θα αναγκάσει τους γνωστούς - άγνωστους να ψάξουν λυσσασμένα, όπως σωστά είπε ο Αποστόλης, πολλά κιλά χολή για να ρίξουν μήπως και ακουστούν... Μπορεί να με κάνει ώρες ώρες να γκρινιάζω (συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!), ωστόσο μου φτάνει ένα τέτοιο βράδυ για να αναλογιστώ πάλι πόσο δικαιώνεται διαχρονικά η επιλογή μου να τον ακολουθήσω φανατικά από μικρό παιδί και να αισθανθώ για λίγο, όσο κρατάει μια συναυλία, τυχερός άνθρωπος!

11 people like this

''Μαγεμένος'' επέστρεψα κι εγώ.''Επιστράτευσα'' και τους γονείς μου που τον αγαπούν πολύ και είχαν χρόνια να τον ακούσουν.Γύρισαν συγκλονισμένοι...

Δυστυχώς και πάλι δεν έλειψαν οι αποδοκιμασίες που μάλιστα μου φάνηκαν και περισσότερες και πιο έντονες από το σάββατο...

Ο Γιώργος όμως στο ύψος του,τους σεβάστηκε,προέτρεψε στους υπόλοιπους να αφήσουν τον καθένα να εκφραστεί όπως θέλει και με την θεϊκή φωνή του και τους υπόλοιπους άξιους συνεργάτες μουσικούς και τραγουδιστές μας απογείωσαν και μας ταξίδεψαν...

Το έτσι κι αλλιώς υπάρχον εδώ και χρόνια ''Αντινταλαριστάν'' τον τελευταίο καιρό έχει βρεί γερό πάτημα να ανανεώσει την αντιπάθειά του ως προς τον θείο μας, λές και το πρόβλημα της χώρας μας το δημιούργησε ο Νταλάρας με την γυναίκα του...

Για να το δούμε και λίγο από την κωμική του πλευρά το θέμα,αρχίζω να συμπαθώ αυτούς τους λίγους που τον γιουχάρουν στην αρχή της κάθε συναυλίας,γιατί έτσι καταφέρνουν να τον θυμώσουν και όταν ο Γιώργος θυμώνει η συναυλία μετατρέπεται σε ρεσιτάλ!

Βίτσιο που το'χουν πάντως...έρχονται βρίζουν και οι περισσότεροι κάθονται και ακούνε και τη συναυλία...οι αναμάρτητοι..οι ολόσωστοι...της ψήφου τα στραβάδια και του γήπεδου κοπάδια...

5 people like this

Κατι ασχετο: Τελικά ίσως να μην είναι καλή ιδέα η απεικόνιση σε διαφορετικά topics. Είπε ο Μάκης κάτι που εμένα αρχικά και βλέποντάς το θεωρητικά μου φάνηκε σωστό. Αλλά πρακτικά ίσως να μην είναι καλό. Αν για παραδειγμα γραφτει καπου ένα άρθρο γενικό, σε ποια συναυλια θα καταχωρηθεί? Αποστολη, δεν εδωσες χρονο να το σκεφτουμε, το αλλαξες αμεσως!

ΥΓ: Ωραία η συναυλία ΚΑΙ στη Νίκαια... "Λιώνουν τα νιάτα μας" και "Μοναξιά χιλιάδες φύλλα"..... και Νικολόπουλος - Μαυρόπουλος, συνολικά τέσσερα μπουζούκια επί σκηνής... :music:

1 person likes this

I wish teleportation could work so that I could see all his concerts !

1 person likes this

Τα νέα από τη Νίκαια ακούονται πολύ ωραίες και οι μελωδίες από τα βίντεο (Αlona, thank you so much!) ακούονται γλυκιές και υπέροχες. Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις!

1 person likes this

Kai ala video den egrapse kaneis?? :unsure:

θα υπάρχουν πολλά βίντεο κατά τη διάρκεια της σημερινής :)

the numbers DO NOT relate to the order of play but to the order of upload today

1) Dylan Thomas :)

2) O Tragoudistis

3) Me varka tin Ellada

4) Agapi

5) Anemologio

6) Solo bouzouki Xristos Nikolopoulos

1 person likes this

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Το πόσο ανεπηρέαστος έμεινε αυτός ο μάγκας από τους ψευτόμαγκες εκεί είναι άλλο θέμα αλλά ας μην σταθώ περισσότερο.

Anca, it was well worth the waiting :)

1) Dylan Thomas

3 people like this

This is from Nikea, isn't it? I was particularly interessted in the Iraklio version. But this is equally great :) . Thanks a lot !

1 person likes this

2) O Tragoudistis

Πάνε σχεδόν τριάντα χρόνια απ' την πρώτη ηχογράφηση.....Μεγαλώσαμε ...γαμώτο....

Κι ο Χρηστάκης ακόμα εδώ! Παρών και φίλος!

‎1983.... Το βινύλιο κάτω απ' τη μασχάλη. Για ν΄ακούσουμε "Τις μακρυνές τις θάλασσες"....

Ορφέας. Ολυμπιακό Στάδιο. Τέντα. Λυκαβηττός. Με άσπρο πουκάμισο.

Με κρύα και με καύσωνες , στα κατσάβραχα και στα μεγάλα θέατρα.

Στριμωξίδι και ενθουσιασμός. Το χτυποκάρδι μέχρι να εμφανιστεί.

Ο δρόμος του γυρισμού με τη σκέψη ότι πάντα κάτι έλειπε μες στην πληρότητά μας.

Η μάταιη προσπάθειά μας να τον πιάσουμε στην κιθάρα μας ή στο λαιμό μας.

Συνήθως κόμπος μάς έπιανε. 'Αξιζε τον κόπο.

9 people like this

Ευχαριστούμε παρα πολύ και για τα βίντεο και για τη μεταφορά εντυπώσεων και συνασθημάτων.

Υ.Γ. Επειδή διαβάζοντας στο ίντερνετ για τις συναυλίες κάπου γράφτηκε ότι οτι υπήρξαν διαστήματα που σταμάτησε η συναυλία λόγω των συνθημάτων θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν όντως τόσο έντονες οι αποδοκιμασίες ή αν γράφονται από υπερβολή.(όχι τίποτα άλλο για να διαπιστώσω πόσο βλάκες μπορεί να είναι ορισμένοι.Αντί να πάρουν τα κουφάρια τους και να έρθουν στη συγκέντρωση στο Σύνταγμα πήγαν να κάνουν "επαναστατική" γυμναστική στη συναυλία.)

1 person likes this

Πάνε σχεδόν τριάντα χρόνια απ' την πρώτη ηχογράφηση.....Μεγαλώσαμε ...γαμώτο....

Κι ο Χρηστάκης ακόμα εδώ! Παρών και φίλος!

‎1983.... Το βινύλιο κάτω απ' τη μασχάλη. Για ν΄ακούσουμε "Τις μακρυνές τις θάλασσες"....

Ορφέας. Ολυμπιακό Στάδιο. Τέντα. Λυκαβηττός. Με άσπρο πουκάμισο.

Με κρύα και με καύσωνες , στα κατσάβραχα και στα μεγάλα θέατρα.

Στριμωξίδι και ενθουσιασμός. Το χτυποκάρδι μέχρι να εμφανιστεί.

Ο δρόμος του γυρισμού με τη σκέψη ότι πάντα κάτι έλειπε μες στην πληρότητά μας.

Η μάταιη προσπάθειά μας να τον πιάσουμε στην κιθάρα μας ή στο λαιμό μας.

Συνήθως κόμπος μάς έπιανε. 'Αξιζε τον κόπο.

ευχαριστώ πολύ Μιχάλη!

για πολλούς από εμάς που δεν έχουν την τύχη να παρακολουθουν όλες αυτές τις συναυλίες, οι μνήμες και η προσωπική σου εμπειρία είναι πολύτιμες

3) Me varka tin Ellada

====

2 people like this

Υ.Γ. Επειδή διαβάζοντας στο ίντερνετ για τις συναυλίες κάπου γράφτηκε ότι οτι υπήρξαν διαστήματα που σταμάτησε η συναυλία λόγω των συνθημάτων θα ήθελα να ρωτήσω αν ήταν όντως τόσο έντονες οι αποδοκιμασίες ή αν γράφονται από υπερβολή.(όχι τίποτα άλλο για να διαπιστώσω πόσο βλάκες μπορεί να είναι ορισμένοι.Αντί να πάρουν τα κουφάρια τους και να έρθουν στη συγκέντρωση στο Σύνταγμα πήγαν να κάνουν "επαναστατική" γυμναστική στη συναυλία.)

Καθόλου δεν διακόπηκε η συναυλία! Κατ' αρχήν ποιά συνθήματα; 1 copy-paste συνθηματάκι που φώναξε μια παρεούλα κατά την είσοδο του Νταλάρα στη σκηνή, το οποίο το κάλυψαν τα χειροκροτήματα όλης της αίθουσας;; (μη σου πω ότι τέτοια βλήματα που είναι παίζει και να το είχανε γραμμένο για να τα πούνε)

Η μόνη -ας την πούμε- "διακοπή" που έγινε δεν διήρκεσε ούτε καν 1 λεπτό, ήταν κάποια στιγμή που μιλούσε ο Νταλάρας σχετικά με τον "Σαλταδόρο" που θα ακολουθούσε, και πετάχτηκε μία για να πει την άσχετη μπούρδα της, την κράξανε, και απλά ο Νταλάρας διέκοψε για λίγο αυτό που έλεγε (λέγοντας μάλιστα, προς όλους: "αφήστε τους ανθρώπους να εκφραστούν, η δημοκρατία -όπως λένε- δεν έχει αδιέξοδα, ο κόσμος είναι εδώ για να εκφραστεί, όποιος θέλει λέει αυτό που πρέπει να πει, ο κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του πράγματα, εμείς κάνουμε αυτό που κάνουμε και ο καθένας κρίνει τις συμπεριφορές") και μετά συνέχισε.

Αυτοί που έγραψαν ότι σταμάτησε η συναυλία λόγω συνθημάτων, $κ@τά έχουν στο κεφάλι τους;;; Ή μήπως βρίσκονταν σε καμιά άλλη συναυλία;;;

4 people like this

Ευχαριστούμε παρα πολύ και για τα βίντεο και για τη μεταφορά εντυπώσεων και συνασθημάτων.

Nεφέλη, είναι υπερβολικά όλα όσα γράφονται. Κάποιος συνάδελφος -υπέρμαχος της λογικής των blogs- που πήγε στη συναυλία χωρίς να το γνωρίζω, βλέποντας τα συγκεκριμένα σχόλια στην προσπάθεια του να βρει ένα ρεπορτάζ για τη χθεσινή βραδιά, έπεσε από τα σύννεφα για όλη αυτη την υπερβολή και έκπληκτος μου έλεγε πως "είναι όλα ψέμματα! Πέντε άνθρωποι όλοι κι όλοι και το κάνουν τόσο μεγάλο θέμα!". Επίσης, ο ίδιος εντυπωσιάστηκε από το ότι "ο Νταλάρας επελεξε να πει τραγούδια με πιο πολιτικό χρώμα και όχι για παράδειγμα το Καράβια στη στεριά."

3 people like this

Nεφέλη, είναι υπερβολικά όλα όσα γράφονται. Κάποιος συνάδελφος -υπέρμαχος της λογικής των blogs- που πήγε στη συναυλία χωρίς να το γνωρίζω, βλέποντας τα συγκεκριμένα σχόλια στην προσπάθεια του να βρει ένα ρεπορτάζ για τη χθεσινή βραδιά, έπεσε από τα σύννεφα για όλη αυτη την υπερβολή και έκπληκτος μου έλεγε πως "είναι όλα ψέμματα! Πέντε άνθρωποι όλοι κι όλοι και το κάνουν τόσο μεγάλο θέμα!". Επίσης, ο ίδιος εντυπωσιάστηκε από το ότι "ο Νταλάρας επελεξε να πει τραγούδια με πιο πολιτικό χρώμα και όχι για παράδειγμα το Καράβια στη στεριά."

Τριάντα χρόνια , τους μάθαμε πια. Δεν με εκπλήσσει τίποτα.....

Επειδή ήμουν και στην πρώτη συναυλία στο Ηράκλειο, προσωπικά πιστεύω ότι οι "αποδοκιμασίες" από τους τζάμπα μάγκες (όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω) ήταν αισθητά λιγότερες, δεν κράτησαν ούτε μέχρι τη μέση του πρώτου τραγουδιού, τεράστια εντύπωση μου έκανε που έκατσαν σχεδόν μέχρι το τέλος της συναυλίας, αφού τον μισούν τόσο πολύ πως άντεξαν να τον ακούσουν μέχρι το τέλος...δεν μπορώ να το καταλάβω...είπαμε η βλακεία είναι ανίκητη, πάντως εκτός από την αρχή του πρώτου τραγουδιού και πριν αρχίσει ο σαλταδόρος που μίλησε ο Νταλάρας για τη σημερινη κατάσταση και μια φωνή ακούστηκε από το τέλος της αίθουσας, η συναυλία ούτε διακόπηκε ούτε καθυστέρησε να αρχίσει ούτε τελείωσε πρόωρα, μπορώ να πω ότι ήταν καλύτερη και από την πρώτη. Ακούστηκαν και τραγούδια όπως οι κυβερνήσεις πέφτουνε, ο Τραγουδιστής κ.α που εγώ προσωπικά λόγω ηλικίας δεν τα είχα ακούσει ζωντανά.Επίσης ούτε συνθήματα ακούστηκαν εναντίον του, μόνο κάτι άναρθρες φωνές. Επείδη είδα και εγώ αυτά τα blog που λες, συμπεραίνω ότι θέλουν να δημιουργήσουν αρνητικές εντυπώσεις ότι δηλαδή οι συναυλίες είναι αποτυχημένες, ώστε και άλλοι καλλιτέχνες που θα ήθελαν να κάνουν κάτι παρόμοιο αργότερα να απογοητευτούν, τι να κάνουμε ο Νταλάρας χαλάει και πάλι την πιάτσα με αυτές τις δωρεάν συναυλίες, μόνο που κάνουν τεράστιο λάθος. Οι συναυλίες είναι πετυχημένες και σε θέμα ήχου και σε θέμα ενορχήστρωσης των τραγουδιών που θα ζήλεαν και ακριβοπληρωμένες παραγωγές.

4 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...