Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Τιποτα δεν σε λυγισε,ουτε μπορει να σε λυγισει!!!!!!!!

Ειμαστε μαζι σου

Σε αγαπαμε πραγματικα

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δυστυχώς απόψε τα μάτια μας είδαν απίστευτα πράγματα.

Από την πρώτη στιγμή που πάτησα το πόδι μου στην περιοχή έξω από το γυμναστήριο,κατάλαβα ότι τα πράγματα απόψε δεν θα είχαν καμία σχέση ούτε με το Ηράκλειο ούτε με την Νίκαια.

Φάτσες-τύπου χούλιγκαν, έμπαιναν κατά δεκάδες μέσα χωρίς να φωνάζουν μεν αλλά το πρόσωπό τους και το βάδισμά τους πρόδιδε τσαμπουκισμό και επιθετικότητα.

Με το που έσβησαν τα φώτα και εμφανίστηκε η ορχήστρα άρχισαν οι πρώτες αποδοκιμασίες που σε κάθε πέρασμα δευτερολέπτου πλήθαιναν.Πλήθαιναν τόσο πολύ που πίστευες πως στο γήπεδο είσαι ο μοναδικός φίλος του Γιώργου και πως απόψε του την είχαν στημένη όλοι...

Από τις αποδοκιμασίες δεν γλίτωσε κανείς από τους μουσικούς και φυσικά στην προσφώνηση του ονόματός του έγινε χαμός.

Όλοι εμείς οι φίλοι του Γιώργου που βέβαια είμασταν απείρως περισσότεροι τον χειροκροτήσαμε κατά την είσοδό του,όμως ήταν φανερό πως ο Γιώργος μας είχε απόψε μία από τις πιο δύσκολες αποστολές της καριέρας του.

Δεκάδες άτομα τον πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής βρίζοντάς,μουτζώνοντας,και δείχνοντάς του χαρτονομίσματα τον χλεύαζαν.Ο Γιώργος συνέχιζε να τραγουδά σαφώς βέβαια πειραγμένος με το θέαμα.

Δυστυχώς δεν σταμάτησαν εκεί.Η λένταση μεγάλωσε,του πέταξαν τα πρώτα χαρτιά προς το πρόσωπό του όμως εκείνος μία σκύβωντας μία τρώγοντάς τα στο πρόσωπο συνέχισε να μας τραγουδά...

Ένα γιαούρτι έκανε την εμφάνισή του στον αέρα καθώς και ένας καφές που προσγειώθηκαν πάνω στον Γιώργο,ενώ τα νερά,οι μούντζες και οι χειρονομίες πήγαιναν και ερχόντουσαν πάνω σε όλους τους τραγουδιστές που εμφανίστηκαν...Ο Γιώργος ούτε τότε σταματησε να τραγουδά...

Δεν σεβάστηκαν ούτε τις κοπέλες που τίμησαν τον Γιώργο και όλους εμάς απόψε,την Μελίνα Ασλανίδου και την Ελεονώρα Ζουγανέλη.Επίσης ο Δημήτρης Μπάσης έγινε αποδέκτης χειρονομιών και χλευασμού.

Στο δεύτερο μισό της συναυλίας εκεί που νόμιζες πως θα ηρεμήσουν τα πνεύματα,κάποιος με μία ντουντούκα ανέβηκε στην πίστα για να κάνει ποιος ξέρει τί...

Ο Μανώλης ο Καραντίνης επενέβη και τον κράτησε και εκείνη την στιγμή πήγε να γίνει ένα μικρό ντού,με αποκορύφωμα την παρουσία στην πίστα ενός κρανιοφόρου και ενός ''τσαμπουκά'' που τελικά δεν εξελίχτηκαν σε κίνδυνο για τον Γιώργο καθώς με την βοήθεια μελών της ορχήστρας αποσύρθηκαν πάλι κάτω.

Λίγα λεπτά αργότερα και καθώς ο Γιώργος συνέχιζε να μας συγκινεί με το κουράγιο του και καθώς είχε εισπράξει όλον τον χλευασμό που θα ήθελαν όλοι οσοι τον μισούν,χορτασμένοι πια άρχισαν να αποχωρούν...

Ο Μανώλης ο Καραντίνης με δύο σόλο ανέβασε τον κόσμο που όλη την ώρα εμψύχωνε τον Γιώργο με το χειροκρότημά του.Ο Γιώργος βγαίνοντας απο μία μικρή αναύπαλα για το τελευταίο μέρος της ''συναυλίας'' μας διάβασε ένα απόσπασμα του Σωκράτη που ήταν τοιχοκολημένο στα αποδυτήρια του γηπέδου και είχε σχέση με ιδανικά-ιδεολογίες κτλπ.Είπε πως το τελευταίο απόσπασμα του κειμένου καλό θα ήταν να το ακούσουν τα ''παιδιά'' που έφυγαν...

Η ''συναυλία'' ολοκληρώθηκε με αποθέωση όχι μόνο του Γιώργου αλλά και όλων των ηρώων της βραδυάς.

Μπράβο σε όλους τους για το σθένος που βρήκαν να μας τραγουδούν δεχόμενοι απειλές,νερά,καφέδες,γιαούρτι και χειρονομίες.

Συγκλονιστικός ο Γιώργος,δεν κιότεψε στιγμή.Παλικάρι στα 62 του,κύριος με τα όλα του με έκανε να πάω να κλάψω εκεί στην ερημιά τον τελευταίων θέσεων βλέποντάς τον να δέχεται τον χλευασμό από ανθρώπους που όταν εκείνος τραγουδούσε στον Ορφέα,στο ΟΑΚΑ,στον Σείριο ήταν αγέννητοι...

Φοβάμαι για την συνέχεια των συναυλιών...φοβάμαι πως στην επόμενη θα είμαστε μειοψηφία..ο κόσμος φοβάται με τέτοιες συμπεριφορές,πολλοί είχαν μωρά παιδιά,άλλοι ηλικιωμένοι άνθρωποι και πολλές κοπέλες...τί να σου κάνουν...

Το πνεύμα των συναυλιών ''είσοδος ελεύθερη'' δυστυχώς ευνοεί την μαζική έλευση του ακροδεξιού στοιχείου,που μία μικρή τυπική αστυνομική δύναμη δεν είναι σε θέση να ελένξει...

Γιώργο σε θαυμάζουμε και σε αγαπάμε...

Μια λεπτομέρεια. Νομίζω ότ δεν ήταν ο Καραντίνης εκείνος που συγκράτησε τον αλήτη ,

αλλά κάποιος που έμοιαζε του Καραντίνη.

Τέλος πάντων.....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν και ολα γιναν πολυ γρηγορα,νομίζω ότι ο πρώτος που επενέβησε ήταν ο καραντίνης ο οποιος καθοταν διπλα στη σκηνη περιμενοντας τη σειρα του να βγει.Επίσης πηδηξαν πανω στη σκηνη και 3-4 ατομα που καθοντουσαν μπροστα μπροστα για τον σταματησουν αυτον που ανεβηκε! πηγε να επεμβει και ο καραντινης τζουνιορ αλλα τον συγκρατησε ο ματσικας!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να κάνεις γκάλοπ με ερώτηση: "Συμφωνείτε στο γιαούρτωμα του Χ ανθρώπου;"

Α. Λίγο

Β. Πολύ

Γ. Κοντεύεις να τυφλωθείς απο τη μαλακία.

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Having just watched the videos of this concert I have to say that I can't think of any performer, anywhere (whether they be musician, politician or whatever) who would deal with this kind of attack with such dignity, courage and determination.

Not just a great musician, but a truly great man

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πόσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να κάνεις γκάλοπ με ερώτηση: "Συμφωνείτε στο γιαούρτωμα του Χ ανθρώπου;"

Α. Λίγο

Β. Πολύ

Γ. Κοντεύεις να τυφλωθείς απο τη μαλακία.

Μάλλον πρέπει νά'σαι κάπως έτσι

Hx82djsh5.gif

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ακόμα να συνειδητοποιήσω τι ζήσαμε όσοι ήμασταν εκεί... Δεν περιγράφεται....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Having just watched the videos of this concert I have to say that I can't think of any performer, anywhere (whether they be musician, politician or whatever) who would deal with this kind of attack with such dignity, courage and determination.

Not just a great musician, but a truly great man

Μόλις έχω δει τα βίντεο απο τα επεισόδια στην συναυλία και θέλω να πω οτι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον άλλο άνθρωπο, απο οποιοδήποτε χώρο (μουσική, πολιτική ή ό,τι άλλο) που θα αντιμετώπιζε τέτοια επίθεση με τόση αξιοπρέπεια, με τόσο κουράγιο και αποφασιστικότητα.

Δεν είναι μόνο ένας σπουδαίος μουσικός, είναι και ένας μεγάλος άνθρωπος.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να παρεξηγηθώ,όταν είδα πρίν λίγους μήνες τον Καντάφι σκοτωμένο στα χέρια των αντιπάλων συμπατριωτών του,το πρώτο συναίσθημα που μου βγήκε ήταν αποτροπιασμός.Ο άνθρωπος εκείνος είχε σκοτώσει κόσμο και κοσμάκη,παρόλ'αυτά πιστεύω του αρκούσε μία σύλληψη και μία ποινή ισοβίων...τρίς...

Ο Νταλάρας απόψε θα μπορούσε να βρεθεί στη θέση του,επειδή απλώς έκανε κάποιες δηλώσεις ίσως ατυχές για κάποιους...

Συγκρίνετε καταστάσεις και κοινωνίες...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΦΩΝΟΣ..

Θοδωρη Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ..

"Δεν είναι μόνο ένας σπουδαίος Μουσικός, είναι και ένας μεγάλος Άνθρωπος."

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΑΦΩΝΟΣ..

Θοδωρη Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ..

"Δεν είναι μόνο ένας σπουδαίος Μουσικός, είναι και ένας μεγάλος Άνθρωπος."

Δεν το έγραψε ο Θοδωρής. Η Kate το έγραψε. Η Kate από την Αγγλία! Ο Θοδωρής το μετέφρασε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρίς να παρεξηγηθώ,όταν είδα πρίν λίγους μήνες τον Καντάφι σκοτωμένο στα χέρια των αντιπάλων συμπατριωτών του,το πρώτο συναίσθημα που μου βγήκε ήταν αποτροπιασμός.Ο άνθρωπος εκείνος είχε σκοτώσει κόσμο και κοσμάκη,παρόλ'αυτά πιστεύω του αρκούσε μία σύλληψη και μία ποινή ισοβίων...τρίς...

Ο Νταλάρας απόψε θα μπορούσε να βρεθεί στη θέση του,επειδή απλώς έκανε κάποιες δηλώσεις ίσως ατυχές για κάποιους...

Συγκρίνετε καταστάσεις και κοινωνίες...

Μόνο που εκείνες οι δηλώσεις που έκανε στο σκαι και στη τσαπανίδου περι κυριαρχίας ήταν προιόν λάθος κατανόησης της ερώτησης εκ μέρους του και τις οποίες ανακάλεσε την ίδια μέρα στο ραδιόφωνο του flash...το μένος που είχαν αυτοί οι "άνθρωποι" δεν ήταν ούτε λόγω αυτών των δηλώσεων, ούτε λόγω -πιστεύω- της συζύγου του που είναι βουλευτής, αυτά δεν έχουν γίνει ούτε σε βουλευτές. Δεν μπορώ όμως να εξηγήσω και το λόγο

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mε λενε Αγγελικη και αν και παρακολουθω πολυ καιρο το forum δεν εχω γραψει κατι.

Σημερα, οποιος δεν ηταν μεσα σ αυτη την εφιαλτικη βραδυα, δεν μπορει να καταλαβει τι ζησαμε...

Για ολους εμας που τον λατρευουμε πολλα χρονια, ηταν πραγματικα οδυνηρο να βλεπεις αυτο το μισος και τις ακραιες ενεργειες με βια προς εκεινον αλλα και προς εμας. Ηταν φανερο οτι ηταν στημενο.Ειχαμε δει και την παραπληροφορηση του καναλιου εξτρα αλλωστε...Το θεμα ομως ειναι, που πραγματικα με κανει εξαλλη, η ανευθυνοτητα του αθλιου αυτου δημου, που δεν μεριμνυσε για μια στοιχειωδη φυλαξη της σκηνης/των μουσικων, κι επρεπε να τρεξει ο Μανωλης Καραντινης να τον προφυλαξει?...Δηλαδη επειδη η εισοδος ειναι ελευθερη, μπαινει ο καθενας με οτιδηποτε, και ορμαει και στη σκηνη? Και καθονταν απαθεστατα κατι 20χρονα[!] της δημοτικης αστυνομιας, που ξερουν να απωθουν μονο αν θελησεις να πλησιασεις για καποιο αυτογραφο! ΑΙΣΧΟΣ! Μεχρι καρεκλες εριχναν στη σκηνη...και δεν βρεθηκε καποιος να καλεσει την αστυνομια! Εδω καινε την Αθηνα και τους κοιτανε...

Το οτι εδειξε παλληκαρια και σθενος μας δυναμωνει την λατρεια που του χουμε...Ομως πονεσαμε πολυ αποψε...Δεν ξερω πως θα το ξεπερασει και κεινος...

Τελικα, ποσο κακο του εκανε η...ματαιοδοξια της...συζυγου...

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...έχει γίνει,όταν γρονθοκόπησαν το φλώρoβουλευτά Χατζηγάκη,μετά από την πρώτη και μεγαλύτερη συγκέντρωση των Αγανακτισμένων,στο συλαλλητήριο της ΓΣΕΕ,στο Σύνταγμα...το ίδιο θα μπορούσε να γίνει,ή μπορεί να γίνει την επόμενη φορά και στο "θείο"...όταν μπαίνουν μέσα κρανοφόροι και Χρυσαυγίτες,τα πάντα μπορούν να γίνουν...όταν καταλαβαίνεις ότι κάποιος είναι απροστάτευτος,μπορεί άνετα να γίνει "βορά" σε εκδηλώσεις λιντσαρίσματος...τζάμπα είναι,αστυνομία δεν έχει,θα το βγάλουμε και στο youtube...τί καλύτερο;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Αγγελική!

Όπως φώναξε και κάποιος φίλος προς το τέλος, τώρα τον αγαπάμε πιο πολύ!!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Λυπάμαι πολύ πραγματικά και απογοητεύομαι βαθειά τέτοιες στιγμές που αναγκάζομαι να σκεφτώ οτι η κοινωνία,στην οποια ζω, απαρτίζεται απο τέτοιου είδους αχαρακτήριστα

άτομα...Βλέποντας τέτοιες αντιδράσεις,στερούμενες κάθε λογικής,συνειδητοποιω οτι όντως υπάρχει κρίση...Και δεν είναι κρίση οικονομικής και πολιτικής φύσεως...είναι κάτι πολύ

χειρότερο..είναι έκπτωση του μυαλού και της ψυχής..της συνείδησης και της λογικής..Ακούω το Γιώργο από μικρό παιδί...και σήμερα βλέποντας ανθρώπους να του φέρονται έτσι...

νιώθω οτι κάτι μου ´πήραν´ από τη ψυχή και την καρδιά μου...Ντροπή πραγματικά....Όμως,τώρα που το σκέφτομαι...τέτοιες στιγμές όντως τον αγαπάμε περισσότερο...κσι αυτό προσωπικά

εμένα ..δε μπορεί να μου το ´πάρει´ κανείς.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι πριν από λίγους μήνες τραγούδησε στην Βιέννη τη μελοποιημένη ποίηση του Καβάφη και όλη η Ευρώπη υποκλίθηκε στο ταλέντο του, χειροκροτώντας τον και σήμερα παρακολουθήσαμε αυτές τις τραγικές εικόνες, σε ποια μια άλλη χώρα θα βλέπαμε αυτές τις εικόνες; νομίζω μόνο στην Ελλάδα. -Δεν μπορώ να κλείσω μάτι-

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή με διακατέχει μια τεράστια θλίψη και οργή, δεν θα πω πολλά (το πρώτο μπορεί να σας φανεί κ λίγο...άσχετο):

1) Ποιες ήταν οι συμμετοχές των καλλιτεχνών και ποια τα τραγούδια? Ακούστηκε κάτι διαφορετικό? (εκτός από το "Όταν πεφτει το βράδυ")

2) Επειδή το θέμα ξεφεύγει από το γεγονός μιας απλής συναυλίας του Νταλάρα, περιμένω με αγωνία να δω αντιδράσεις συναδέλφων και καλλιτεχνών γενικότερα. Και μη μου πει κανείς ότι θα δώσουν αξία στα "ζώα" αν μιλήσουν γι' αυτά. Προσωπικά, περιμένω να δω πόσο "ευαίσθητοι" και "ανοιχτόμυαλοι" είναι κάποιοι...... Γιατί με το αποψινό, δεν υπάρχει καμιά δικαιολογία, παρά μόνο καταδίκη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι εγώ τα ίδια.....

Ούτε να το συνειδητοποιήσω μπορώ , ούτε να κλείσω μάτι...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο τα απειρα βιντεο που εχουν ανεβει στο ιντερνετ για τον αγαπημενο γιωργο κανενα δεν με συγκλονισε τοσο πολυ.. Για μενα απο σημερα ο γιωργος αποτελει προτυπο αξιοπρεπειας και πιστης. Ειναι πολυ ευκολο να λυγισεις, να σκυψεις το κεφαλι, να βρισεις.. Σταθηκε ομως ετσι οπως αρμοζει στην σπουδαια προσωπικοτητα του. ακλονητος αγερωχος. Αντεξε ολη αυτη τη δοκομασια που δεν αξιζει, επιτρεψτε μου, σε κανενα Δεν ημουν εκει και χαιρομαι γιαυτο. Οταν ομως ειδα τι συνεβη ξεσπασα σε λυγμους και πηρα μια αποφαση, ολη αυτη την αγαπη και τον θαυμασμο που τρεφω για τον ανθρωπο αυτο θα την κρατησω μεσα μου. για τον εαυτο μου. Δεν αξιζει να μοιραζεσαι κατι τοσο υπεροχο με καποιον που δεν καταλαβαινει. που εκανε την απιλογη να μεινει ενα κουτσουρο απελεκητο σε ολη του τη ζωη και μαλιστα ειναι χαρουμενος γιαυτο. συμφωνω παντως η κριση δεν ειναι οικονομικη, ειναι κοινωνικη.. Σημερα ο πολιτισμος εσβησε. τα τραγουδια η τεχνη η μουσικη που τα παντα ημερευει, ολα αυτα τα υπεροχα ασματα δεν σταθηκαν ικανα να παταξουν ολη αυτη τη χυδαιοτητα. Γιωργο για αλλη μια φορα μας δικαιωσες. Στο προσωπο σου βρισκουμε και παλι την αληθεια.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) Ποιες ήταν οι συμμετοχές των καλλιτεχνών

Ελεωνόρα Ζουγανέλη, Μελίνα Ασλανίδου, Δημήτρης Μπάσης και Μανώλης Καραντίνης.

Για τραγούδια δεν ξέρω

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κοντά στον Γιώργο μας και η Μελίνα με την Ελεονώρα και τον Δημήτρη τον Μπάση.Μπράβο τους για την στάση και το σθένος τους.

Ειδικά η Μελίνα που τραγούδησε και την περισσότερη ώρα,άκουσε και δέχτηκε πολλά και διάφορα,αλλά ήταν ''αντράκι''.

Και στα παιδιά της ορχήστρας συγχαρητήρια για την ειδικών συνθηκών δουλειά που έκαναν.Ο δε Καραντίνης συνεχώς μου έδινε την εντύπωση του ''δεν τρέχει τίποτα,εδώ είμαι εγώ,μη φοβάστε''!!

Ούτε εγώ μπορώ να κοιμηθώ...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το επικίνδυνο της ιστορίας πάντως είναι όχι αυτοί οι ελληνόκαυλοι (όπως εύστοχα έγραψε και ο Αποστόλης), αλλά οι υποτιθέμενοι μορφωμένοι και εκπαιδευμένοι άνθρωποι που θα γουστάρουν αυτό που βλέπουν. Αυτό με θλίβει ακόμη περισσότερο.

Ευτυχώς ο παρακάτω φίλος μου δεν είναι τέτοιος... Σας μεταφέρω δυο σχόλιά του από το facebook. Παρότι δεν τρέφει κάποια μεγάλη εκτίμηση στον Νταλάρα, τον διακατέχει η λογική:

https://www.facebook.com/angel.dimi (όσοι έχουν λογαριασμό στο fb μπορούν και να το δουν απευθείας)

"Βρήκαμε το νέο εχθρό του έθνους: ΓΙΩΡΓΟΣ ΝΤΑΛΑΡΑΣ... Έλεος πια με τους Γκοτζαμάνηδες και τους Καλαμπόκες τραμπούκους που δρουν ανεξέλεγκτοι σε αυτή τη χώρα. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ"

Και κατόπιν, βάζει το "Ασπρο περιστέρι" και σημειώνει: "ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΓΚΑΣ"

Υπάρχουν ακόμη τέτοια παιδιά...

ΥΓ: Ευχαριστώ Θάνο!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...