Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Και εγω δεν μπορω να κοιμηθω. Τις αποψινες στιγμες σκεφτομαι. Δεν του αξιζει το ελληνικο κοινο του Γ.Νταλαρα. Λυπαμαι και θλιβομαι για ολα οσα εγιναν αποψε. Δεν το χωραει το μυαλο μου...

Edited by Apostolis
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να πεις, ποιες λέξεις αρκούν για να χωρέσουν τη ντροπή και την οργή αυτή;

Στέκομαι παγωμένος για ώρες, μαζί σας, και οι σκέψεις μου είναι εκεί.

Μόνο μια δυνατή αγκαλιά θα ήθελα να μπορούσα να δώσω σ' αυτόν τον άνθρωπο, να ξέρει πόσο βαραίνει μέσα μας αυτό το "Δώσε μου το χέρι σου" του Σταύρου Κουγιουμτζή, και πως κανένα από τα άνανδρα αυτά γουρούνια δε μπορεί να μας το πάρει.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Παιδιά το πράγμα έχει ξεφύγει...μόλις βρήκα group στο facebook,το οποίο τιτλοφορείται `Έξω οι Νταλάρες από τις γειτονιές μας`!!!

Αδιανόητα πράγματα γράφονται!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εγω δεν μπορω να κοιμηθω. Τις αποψινες στιγμες σκεφτομαι. Δεν του αξιζει το ελληνικο κοινο του Γ.Νταλαρα. Λυπαμαι και θλιβομαι για ολα οσα εγιναν αποψε. Δεν το χωραει το μυαλο μου...

Δεν είναι όλο το ελληνικό κοινό τα φασιστόμουτρα που απλώς οργανώθηκαν για να κάνουν αυτό το πράγμα. Ευτυχώς....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης report και στα προφίλ όσων γράφουν μαλακίες!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η κατασταση εχει ξεφυγει εντελως. Πολυ φοβαμαι οτι ακομα ειναι η αρχη. καποιος λεει στο facebook οτι εκανε την επιλογη του τοσα χρονιια τραγουδα στο μεγαρο με υψηλα εισητηρια κλπ. τι θελει τωρα στις γειτονιες?

Συμφωνω εν μερει. Αν και ειναι κοντα στο λαο ισως θα επρεπε να ειναι λιγο περισσοτερο. Εχασε τη στενη επαφη εδω και αρκετα χρονια. Το εχω και γω παραπονο εδω και πολυ καιρο.. Με ολη μου την αγαπη..... θεωρω οτι ηταν μεγα λαθος.

Σκεφτομενη με τη λογικη....... ειναι λογικο τοσο μενος?? Εστω και μετην υπαρχουσα κριση.. δεν ξερω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δημήτρης Πνευματικός, αναπαράγει το άθλιο βίντεο και κάνει το εξής σχόλιο στο facebook:

"ΔΕΝ παίρνω το μέρος κανενός! Είμαι με τη ΜΟΥΣΙΚΗ! Σε αυτή την εκδήλωση (η οποία φαίνεται πως ενόχλησε αρκετούς) χτυπήθηκαν : η ΜΟΥΣΙΚΗ και οι ΜΟΥΣΙΚΟΙ μαζί με το κύριο πρόσωπο,που βλέπω οτι τα έχουν βάλει αρκετοί στο fb κ' όχι μόνο!ΛΥΠΑΜΑΙ...."

https://www.facebook...p?id=1510939963

Συμφωνω εν μερει. Αν και ειναι κοντα στο λαο ισως θα επρεπε να ειναι λιγο περισσοτερο. Εχασε τη στενη επαφη εδω και αρκετα χρονια. Το εχω και γω παραπονο εδω και πολυ καιρο.. Με ολη μου την αγαπη..... θεωρω οτι ηταν μεγα λαθος.

Περισσότερο? Πόσο παραπάνω? Τι άλλο να κάνει? Και πώς την έχασε? Ανά τρία-τέσσερα χρόνια κάνει κάποιες συναυλίες! Και τα τελευταία χρόνια εμφανίστηκε κάποιες φορές στο Μέγαρο ή στο Ηρώδειο (και όχι κάθε χρόνο όπως λένε). Ασε που δεν το βρίσκω και αρνητικό. Και καλά να τα λένε όσοι δεν ξέρουν, αλλά κι εμείς? Τι άλλο θέλουμε πια? Να κάνει κάθε καλοκαίρι περιοδεία? Ποιος είναι, ο Χατζηγιάννης?

Δεν θέλω να ανοίξω άλλο θέμα, αλλά επειδή γράφονται και θα γραφτούν πολλά απ' ό,τι φαίνεται τις επόμενες ημέρες, να ξέρουμε και τι λέμε.

afroditaki φιλικά πάντα και δεν είναι προσωπική "επίθεση". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω σε τί τους χαλάει όλους το Μέγαρο!! Για τη δικιά μου τσέπη ήταν πολύ πιο οικονομικό σε σχέση με πολλές "υπαίθριες" συναυλίες (π.χ. Βράχων και Πέτρας), και πας και κάθεσαι στη θέση σου σαν άνθρωπος!! Τί σκατά πια;;;;

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ηταν απλα καποιες φορες στο μεγαρο ηταν παρα πολλες. Το μεγαρο δυστυχως απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο λογω των εισιτηριων του. Επισης απευθυνεται σε εναν συγκεκριμενο ¨κυκλο¨ ανθρωπων. Ελιτιστικο. Αριστοκρατικο. πως να το πω? προσωπικα δυσκολευομουν παντα για το εισιτηριο. Και ο νταλαρας το τιμησε δεοντως. Επισης το να εισαι κοντα στο λαο δεν σχετιζεται μονο με το χωρο και το εισιτηριο. Αλλα με τη φωνη τη σταση. Τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα. Και ο ιδιος ειπε σε προσφατη συνεντευξη του οτι θα επρεπε να ειναι πιο κοντα. δυστυχως τωρα με ολο αυτο τον αναβρασμο ειναι λιγο αργα. και οπως βλεπουμε απο τους περισσοτερους παρεξηγηθηκε. σορι απλα ειναι η αποψη μου.

Παντα μιλω για τα τελευταια χρονια!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Παιδιά το πράγμα έχει ξεφύγει...μόλις βρήκα group στο facebook,το οποίο τιτλοφορείται `Έξω οι Νταλάρες από τις γειτονιές μας`!!!

Αδιανόητα πράγματα γράφονται!!!

steile mas to link to group na tous poume auta pou axizoun, ta zoa!

Kai ego aipnies exw, kai lipamai pou logo apostaseos den pmorousa na eimai ekei, ala me auta pou diabasa kai eida san na hmoun ekei, kai ypoferw para polu gia ti den axize autos o theikos anthropos autes ths mizeries. Edo kai tosa xronia pou ton akoume, egine meros ths psixis mas, kai otan pligonetai autos, pligonoume kai emeis.

Etsi opos to blepw ego einai oti kanena augo, kanena giaourti, kamia karekla, kai kamia brisia, kai ola ta skpouida pou tou petaxan ta zoo-skoupidia, den htan gi'auton, kai oute gi'auta pou tragoudaei, kai oute gi'auta pou leei, kai kanei. Apla ta exei plirosei autos ola, kai pire pano tou olo to misos, gia ti autos bgainei kai ektithetai, kai dinei ston kosmo thn kardia tou kai to talento tou, thn ora pou allh einai sta grafeia tous kollimenh sth karekla kai kanoun tous exipnous kai apotheonoun thn filodoxia tous, prospathontas na deixoun to poso spoudaei einai...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από τον Κώστα Βελλιάδη:

Καλησπερα σας,ειμαι ο Κωνσταντινος Βελλιαδης και μετα την σημερινη συναυλια στο Ιλιον θα ηθελα να μοιραστω κατι μαζι σας για τον Νταλαρα:

Ξεκινησα να ασχολουμε με την μουσικη στα 12 μου χρονια παιζοντας μπουζουκι και ημουν χαρουμενος γι'αυτο,μελετουσα αρκετα και για πολλα χρονια νομιζα πως η δουλεια για εναν μπουζουξη ειναι να μελεταει τα καθ'εαυτο λαικα τραγουδια παιζοντας τις εισαγωγες τους και τις ανταπροκρισεις αυτων.Καποια χριστουγεννα μου εφερε δωρο ενας συγγενης 2 διπλα Cd του Νταλαρα (τα χρωματα του χρονου),απο περιεργια αρχισα να τα ακουω και σιγα-σιγα να τα μελεταω,διαφορετικες ενορχηστρωσεις,νεα οργανα στο ακουσμα μου,αψεγαδιαστες ερμηνειες και γενικα ενας αλλος κοσμος απο αυτον που ηξερα,ταυτοχρονα δουλευα και με εναν τραγουδιστη νταλαρικο που με μιισε στον Νταλαρα.Δεν μπορουσα να κανω αλλιως παρα να τον ακολουθησω αυτον τον κοσμο του Νταλαρα που εδειχνε τοσο ενδιαφερον,αρχισα λοιπον να σκαλιζω κιθαρα και να μαθαινω την αρμονια της μουσικης,εξαιτιας του,τον εβλεπα να παιζει ουτι και με τσιγκλουσε που ενας τραγουδιστης που παιζει και κιθαρα να ξερει και ουτι,ετσι λοιπον πηγα και αγορασα ουτι και υστερα λαουτο και οτι εγχορδο εβλεπα να χρησημοποιει στα δεκαδες Cd που αγοραζα.Αρχιζα να γινομαι καλυτερος μουσικος και φαινοταν αυτο απο τις αντιδρασεις των γυρω μουσικων που συναναστρεφομουν,οχι γιατι ημουν ταλεντο αλλα γιατι εκεινος μου το επεβαλε μεσα απο την δουλεια του και τα τραγουδια του.Τον παρακολουθουσα σε Dvd με συναυλιες του και καθομουν ωρες ατελειωτες προσπαθοντας να καταλαβω γιατι ειναι τοσο διαφορετικες απο ολες τις αλλες που ειχα ακουσει ποτε μου,και ολο ηθελα να γινομαι καλυτερος εχοντας ομως ως γνωμονα αυτον.Τον παρακολουθουσα να μιλαει με τα καλυτερα λογια για τους συνθετες και στιχουργους και ζηλευα,με εκανε να θελω να γραψω και γω τραγουδια και ειχα σαν προορισμο αυτον για αλλη μια φορα,κατι εγραφα κατι εσβυνα αλλα σημασια ειχε πως αρχισα να δουλευω και αυτη μου την πτυχη σαν μουσικη οντοτητα εξαιτιας του.Για να μην σας ζαλιζω με τοσα πολλα λογια εχω να σας πω οτι ο Νταλαρας ηταν αυτος που πηρε ενα cd-demo με δικα μου τραγουδια και μετα απο ενα μηνα μου τηλεφωνησε για να μου ζητησει να τραγουδησει ενα τραγουδι μου την εποχη που δεν ηξερε ουτε η σπιτονοικοκυρα μου το ονομα μου και δεκαδες αλλοι συναδερφοι του πετουσαν το cd με τα τραγουδια μου στην επομενη στροφη απο κει που τους τα εδινα,και πηρε και δευτερο και μου τηλεφωνουσε να του γραψω τραγουδια για αλλες παραγωγες,και ανιδιοτελος ελεγε καλα λογια στα ραδιοφωνα για ενα παιδι απο την θεσσαλονικη που γραφει καλα,. Αυτο ειναι μεγαλειο ενος καλλιτεχνη,μου τηλεφωνουσε και μου ελεγε για το ποσο σπουδαια ειναι η φωνη του τραγουδιστη που τραγουδαει στα Demo μου,καθε φορα νομιζα πως μου κανει πλακα με την σταση του.Μου ειπε μια φορα οταν μου τηλεφωνησε για ενα δευτερο τραγουδι μου που ηθελε να πει ρε μπαγασα με τσακισες με το τραγουδι σου... τοσο απλοχερα να σου δινει τετοιο φορο τιμης η μεγαλυτερη μουσικη προσωπικοτητα της εποχη μας,τοσο απλα! Οταν εμαθε πως μενω πια αθηνα ,μου τηλεφωνησε να μου πει καλη επιτυχια,θαρρεις και ειχε υποχρεωση να το κανει σε ενα παιδι που εχει ονειρα για την μουσικη.Οταν εμαθα πως θα κανει τις αφιλοκερδεις συναυλιες στην αθηνα τον ενημερωσα πως αν με χρειαστει σε αυτην την σπουδαια κινηση του θα ειμαι στην διαθεση του, αυτο που εκανε εκεινος ηταν να μου τηλεφωνησει συγκινημενος και να μου πει ευχαριστω για την συμπαρασταση μου στο προσωπο του,για καποιον αλλον θα ηταν ανοητο να μου τηλεφωνησει και να με ευχαριστησει για το ηθος του νταλαρα και τις αξιες του ηταν υποχρεωση προς τον εαυτο του να το κανει γιατι ετσι εχει μαθει μαλλον αυτος,εχει μαθει να εκτιμαει και τον μικροτερο εργατη. Με αυτα που ειδα σημερα ηθελα να σταματησω να ασχολουμε με την μουσικη,αν δεν εκτιμανε τον Νταλαρα ποιον θα εκτιμισουν δηλαδη? Ευτυχως που δεν ημουν σε αυτην την συναυλια γιατι μαλλον θα με μαζευανε απο καμια γωνια ημιλυποθυμο απο το ξυλο διοτι θα ορμουσα στο πληθος,το εχω κανει και παλιοτερα για τον Θειο,ετσι ειναι ντε,αν εχει αλλαξει την ζωη σου ενας ανθρωπος τοτε χαλαλι του να εχεις και δυο μελανιες στο ονομα του.Αυτος ειναι για μενα ο Νταλαρας ο μεγαλυτερος πρεσβευτης της καρδια μου και της πατριδας μου στον πολιτισμο και ηθελα να τα μοιραστω μαζι σας γιατι θα τον αγαπησετε λιγο ακομη και του αξιζει,και επειδη παλιοτερα ακουσα οτι ειχε μπλεχτει το ονομα μου σε χαζομαρες κατα του Νταλαρα εχω να σας πω υπογεγραμενα πως αν δεν ηταν ο Νταλαρας εγω θα ημουν χειροτερος ανθρωπος.

Με αγαπη και εκτιμηση...

Συγνωμη αν σας κουρασα!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Having just watched the videos of this concert I have to say that I can't think of any performer, anywhere (whether they be musician, politician or whatever) who would deal with this kind of attack with such dignity, courage and determination.

Not just a great musician, but a truly great man

Kate, I have to say that this was the saddest moment in my life related to Dalaras. He is a sacred man and this total dementia against him, from some accidental garbage of the human nature, who are nor Greek, nor nothing, just trash, is infinitely outrageous!!! On this sad and humiliating moment for all of us, I realized that all the power in his voice, all the purity and sacred tones in his voice, are just the expression of his character. Strong as a power of Nature, determined, untouched by any weakness and above all a man of principles and values ! It is tonight that I really understood who he is, what force and greatness he has!

Nevertheless, we should not forget, that this not about a fight, there is no fight between him and anyone, it is just a bunch of insane, mad and completely retarded people that hate him in a very aggressive way. And he should now take all the measures to avoid any similar events. He does not have only the duty to protect his songs as he said, he also has the duty to protect himself !

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο την μια εχεις να κανεις με 20-30 ιδιοτυπα "ιδεολογικα" ρομποτακια που πρεπει παση θυσια να δικαιολογησουν το μεροκαματακι που καποιοι τους δινουν για ναρχονται να ασχημονουν στις συναυλιες του Νταλαρα...διοτι ολο αυτο το αποτροπαιο που ζησαμε χθες, σαφως και δεν λεγεται διαμαρτυρια...μιλαμε για καθαρους απογονους του Γκοτζαμανη, τιποτα περισσοτερο..απλα λειπανε το ροπαλο και το τρικυκλο...απο την αλλη ειναι πολυ δυσκολο και επικινδυνο να ερθεις σε συμπλοκη μαζι τους, οταν γυρω σου υπαρχουν γυναικες και παιδια και ο φωτισμος ειναι φτωχος...στεκεις λοιπον απεναντι τους και με παροτρυνση στον Γιωργο, ο οποιος τραγουδαει με το γνωστο του παθος και τους τσακιζει τα νευρα, τον στηριζεις κι αυτον και την ορχηστρα , μα πανω απ'ολα ΟΛΟΙ μαζι στηριζουμε την ελπιδα να ξεβρωμισει καποτε η Ελλαδα απο ολους αυτους τους "δημοκρατες" , που δρουν παντα μπουλουκηδον και βρωμανε μια βρωμα γνωστη σε ολους μας απο την κορυφη ως τα νυχια...καποτε, το ειπα στα παιδια που μιλουσαμε μετα το τελος της συναυλιας, ηξερες με ποιους ειχες να κανεις οταν συχναζες στον Νταλαρα...τωρα ??? Παντως απο εμενα τον "γέρο" ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ σε ολα τα παιδια, στον Πετρο, στον καπετανιο, στον Θοδωρη, στην Νεφελη ,στον Νικο, στην Ελινα , στην Χρυσα και αλλους που δεν ειδα, που σταθηκαν- σταθηκαμε- εκει μπροστα στην σκηνη με σθενος και στηριξαν τον Γιωργο..θα μου μεινει αξεχαστη η φορτιση της Ελινας, θα μου μεινει αξεχαστη η παλληκαρισια σταση του Νταλαρα ...αλλα αυτος παντα ετσι ηταν, 40 χρονια μονος εναντιον ολων...Μονος? Οπως φαινεται οχι ! Ναστε καλα παιδια !!

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ηταν απλα καποιες φορες στο μεγαρο ηταν παρα πολλες. Το μεγαρο δυστυχως απευθυνεται σε ενα συγκεκριμενο κοινο λογω των εισιτηριων του. Επισης απευθυνεται σε εναν συγκεκριμενο ¨κυκλο¨ ανθρωπων. Ελιτιστικο. Αριστοκρατικο. πως να το πω? προσωπικα δυσκολευομουν παντα για το εισιτηριο. Και ο νταλαρας το τιμησε δεοντως. Επισης το να εισαι κοντα στο λαο δεν σχετιζεται μονο με το χωρο και το εισιτηριο. Αλλα με τη φωνη τη σταση. Τα εχουμε ξανασυζητησει αυτα. Και ο ιδιος ειπε σε προσφατη συνεντευξη του οτι θα επρεπε να ειναι πιο κοντα. δυστυχως τωρα με ολο αυτο τον αναβρασμο ειναι λιγο αργα. και οπως βλεπουμε απο τους περισσοτερους παρεξηγηθηκε. σορι απλα ειναι η αποψη μου.

Παντα μιλω για τα τελευταια χρονια!!!!

Η επαφή με το κοινό και το αν την έχασε, που φυσικά δεν πιστεύω ότι την έχασε, δεν έχει καμιά σχέση με τα χθεσινά επεισόδια που δημιούργησαν κάποιοι ανεγκέφαλοι. Όσο για τα εισιτήρια στο Μέγαρο ομολογώ ότι έχει αρχίσει να με εκνευρίζει αυτή η ιστορία, γιατί είναι ψέμα, είναι προφάσεις εν αμαρτίαις, ιδίως όταν λέγονται από ανθρώπους που πληρώνουν πολύ περισσότερα χρήματα για ένα τραπέζι σε νυκτερινό κέντρο. Και σε τελική ανάλυση με 20 ευρώ που ήταν το εισιτήριο στο Πόλις για μια θέση ορθίου στο μπαρ και με συνθήκες που δεν θέλω να σχολιάσω στο Μέγαρο αγόραζες εισιτήριο με το οποίο καθόσουν κιόλας. Φτάνει πια!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια καλημερα

ειμαι αυπνη,συγκλονισμενη,αγανακτισμενη,εκνευρισμενη,θυμωμενη...........

σκεφτομαι,σκεφτομαι,σκεφτομαι..........τι μπορουμε να κανουμε ,να οργανωθουμε,να παρουμε οσο μπορουμε

την κατασταση στα χερια μας

να δειξουμε σε ολους αυτους οτι ο Νταλαρας δεν ειναι μονος του

τον αγαπαμε, τον λατρευουμε ,τον στηριζουμε και αυτο δεν μπορει να μας το ακυρωσει κανεις!!!!!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει νόημα κάποιος σχολιασμός μετά από όλα αυτά.Κρατάω τη μεγαλειώδη στάση του Νταλάρα να παραμείνει ψύχραιμος και να συνεχίσει σα να μη συμβαίνει τίποτα.Η Ασλανίδου κατέβηκε κλαίγοντας και πήγε στην αγκαλιά του Καραντίνη.Δεν το λέω για να κατηγορήσω την Ασλανίδου αλλά για να δείξω την ψυχολογική πίεση που δέχτηκαν.Υπήρξε και χαρτί για τους μουσικούς(!).Κρατάω ότι ακόμα και όταν έφυγε ο καφες συνέχισε όπως ήταν και δεν τους έκανε τη χάρη να αποχωρήσει.Στη μάχη αυτή βγήκε ΝΙΚΗΤΗΣ.Τέλος, κρατάω και την αποθέωση από τον κόσμο όταν έφυγαν οι πατριδομαλακες.Από εδώ και πέρα θα καταλάβω όποια απόφαση και να πάρει για τη συνέχεια των συνυαλιών.Η χθεσινή του στάση δείχνει-κατά τη γνώμη μου-το πείσμα του για τη συνέχειά τους.Ό,τι και να αποφασίσει όμως θα είναι σεβαστό και κατανοητό.Να είναι πάντα καλά.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μολις βγηκε στο πρωινο μου ο κ. Ζενετος ο δημαρχος του ιλιον. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Κατηγορησε ευθεως την αστυνομια και το υπουργειο προστασιας του πολιτη. Τον ρωτησαν γιατι δεν σταματησε η συναυλια και απαντησε"εδω φτασαμε? στις εποχες χουντας που απαγορευονταν ο Θοδωρακης? 1700 ατομα παρακολουθουσαν τη συναυλια η δικτατορια των 50 επρεπε να περασει?" μπραβο!!! ελπιζω και ολη την ημερα να μιλησει και σε αλλες εκπομπες

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μαγκιά του Νταλάρα

http://www.protagon....8emata&id=13235

Μια καρέκλα εκτοξεύεται προς τη σκηνή-θα τη δείτε στο βίντεο. Έχουν προηγηθεί γιαούρτια. Και καφέδες. Και εκατοντάδες ύβρεις. Όμως ο Νταλάρας παραμένει εκεί. Και αρνείται να υποχωρήσει μπροστά στην ανώνυμη αλητεία, στον άθλιο τσαμπουκά που θα ιδιοποιηθεί τον χαρακτηρισμό της δίκαιης οργής για να διεκδικήσει αποδοχή.

Τι είναι αυτοί οι τύποι που βρίζουν τον Νταλάρα; Μικρή σημασία έχει, δεν θα μάθουμε ποτέ αν και στα σχόλια από κάτω θα μπουν ένα σωρό βολικές γενικεύσεις με χώρο για όλους. Επίσης θα μας πουν ότι η «δίκαιη οργή» δεν στρέφεται απαραιτήτως κατά του προσώπου, αλλά εναντίον αυτού που συμβολίζει ο Νταλάρας. Δηλαδή τι στο διάολο συμβολίζει ο Νταλάρας; Την τέχνη που ζευγαρώνει με το κατεστημένο; Ωραία, ας πούμε ότι είναι έτσι. Διότι κρατικοδίαιτος δεν υπήρξε. Και μετά; Καρέκλες. Αναπόφευκτα. Έχει μείνει κάτι από την έννοια του μέτρου; Όχι. Όταν η ίδια η υπουργός Παιδείας ζητεί συγγνώμη επειδή επέκρινε τις μούντζες των μαθητών, γιατί να μην νομιμοποιηθεί η καρεκλιά προς τον Νταλάρα; Εν τέλει ας νομιμοποιηθεί το δικαίωμα της αυθαίρετης βίαιης επίθεσης σε οτιδήποτε ενοχλεί την «αυθόρμητη λαϊκή έκφραση». Αύριο κάποιοι άλλοι μπορούν να πετάξουν καρέκλες στον Μικρούτσικο επειδή ο «Σταυρός του Νότου» δεν ασκεί κριτική στο εφοπλιστικό κεφάλαιο. Υπάρχει κάποιος που καθορίζει τον στόχο και το κριτήριο; Μη μου πείτε για τον λαό γιατί θα σας ρωτήσω ποιον ακριβώς λαό εννοείτε, θα σας παρακαλέσω να τον αντιστοιχίσετε με τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων.

Όχι, μην καταπίνετε το ψέμα. Δεν είναι ο λαός που πετούσε καρέκλες χθες στον Νταλάρα και αύριο στον οποιοδήποτε άλλον. Είναι η ανοχή του λαού ή ο φόβος του απέναντι σε ακραίες μειοψηφίες και σε κτηνώδεις συμπεριφορές. Είναι η συλλογική μας αδιαφορία, ο κυνισμός μπροστά στο χυδαίο, η αναγνώριση της αλητείας ως ένα κομμάτι του κοινού μας πολιτισμού. Κάπως έτσι, τα θρασύδειλα φασιστοειδή του μπούγιου χτυπούν ρυθμικά της μπότες τους, υψώνουν τις φωνές τους, παίρνουν την οργή και τη μετατρέπουν σε υστερία. Ευτυχώς ο Νταλάρας έμεινε στη θέση του. Μόνος απέναντι σε πολλούς, επώνυμος μπροστά σε ανώνυμους. Άντρας. Και, όντως, τους είχε χεσμένους.

Τζάμπα Μάγκες

http://www.protagon....8emata&id=13239

------------------------------------------------------------------------

Σχόλιο δικό μου:

Κάποιοι παντογνώστες έγραψαν οτι η εταιρεία παραγωγής "ΑΚΟΥΣΑΝ" οτι ειναι δική του, και χωρίς να το διασταυρώσουν το διασπείρουν ανενόχλητοι... μπράβο που δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε δυο γαϊδουριών άχυρα και να καταλάβετε κάποια πράγματα.

Διαβάζω γνώμες και φράσεις ασύντακτες γεμάτες ορθογραφικά απο άτομα αγράμματα και τρομάζω. Δεν ξέρω τι ποσοστό της χώρας αντιπροσωπεύουν, θα το μάθουμε στις εκλογές, αλλά τα πράγματα είναι επικίνδυνα. Δε θέλει πολύ να φουντώσει το κακό. Όλοι και περισσότεροι στρέφονται προς τα άκρα (και των 2 κατευθύνσεων) με πορωμένες απόψεις, τυφλωμένοι απο τη βλακεία και την αμορφωσιά τους.

Τώρα τους φταίει ο Νταλάρας για την κατάντια της χώρας. Η γνωστή καραμέλα τόσα χρόνια.

Πάντα κάποιος άλλος φταίει για τα δεινά της χώρας, ποτέ ο εαυτός μας. Πρέπει ρε γαμώτο να βρούμε να ρίξουμε κάπου το φταίξιμο, δεν γίνεται. Τόσο σκατολαός είμαστε. Να μας χαιρόμαστε.

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πριν από λίγες ημέρες έγραφα ότι η Ελλάδα σιγά σιγά δείχνει ότι μπορεί να αλλάξει.

Άκυρο!

Είδα τα χθεσινά αίσχη που έγιναν σε συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στο Ίλιον και οφείλω να ομολογήσω ότι ως χώρα δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε μπροστά. Κάποιοι ψευτοεπαναστάτες μπήκαν στην αίθουσα όπου γινόταν η δωρεάν συναυλία του καταξιωμένου ερμηνευτή και τον έβριζαν, του πέταξαν γιαούρτια, ακόμη και καρέκλες φωνάζοντάς τον «προδότη».

Αυτοί οι νεοφασίστες πήγαν σε έναν χώρο προκειμένου να χαλάσουν την εκδήλωση κάποιου που δεν γούσταραν (το οποίο είναι δικαίωμά τους) και έκαναν επίδειξη καφρίλας απέναντι σε έναν άνθρωπο που απλώς τραγουδούσε, μη σεβόμενοι ούτε τους υπόλοιπους, οι οποίοι είπαν απλώς να βγουν από το σπίτι τους και να πάνε να ξεχαστούν σε δωρεάν συναυλία.

Και όμως, παρά τις βρισιές, τα γιαούρτια που δέχθηκε και τις καρεκλιές, ο Νταλάρας έμεινε στη θέση του στη σκηνή και συνέχισε να τραγουδάει αψηφώντας τη ζούγκλα που δημιούργησαν οι ψευτόμαγκες. Μάλιστα, οι τελευταίοι τραβούσαν τις σκηνές που δημιουργούσαν με τις κάμερες hd, που αποτελούν σήμα κατατεθέν των Ελλήνων... επαναστατών. Ο τραγουδιστής, όμως, δεν σταμάτησε μπροστά στον όχλο και έδειξε πόσο μάγκας είναι πραγματικά.

Φυσικά, δεν αποτελεί έκπληξη ότι οι περισσότεροι που βλέπουν το παραπάνω βίντεο πανηγυρίζουν για την «επανάσταση» που έκαναν κάποια θρασύτατα ανθρωπάκια απέναντι σε έναν... τραγουδιστή, ενώ διάφοροι άλλοι λένε ότι πρέπει να τον λιντσάρουμε γιατί έχει διαφορετική γνώμη σε κάποια θέματα από άλλους.

Στην Ελλάδα του 2012 όποιος έχει άλλη άποψη από αυτή που «πρέπει» και ειδικά αν είναι πραγματικά επιτυχημένος (υπάρχει χώρος που δεν έχει γεμίσει ο Νταλάρας;), πρέπει να γνωρίζει ότι θα περνά από τέτοιες δοκιμασίες γιατί τάχα «ο λαός ξύπνησε».

Νομίζω ότι πρέπει επιτέλους να παραδεχθούμε ότι αυτή η χώρα δεν έχει σωτηρία. Ή για να το πω ακόμη πιο βαριά: εδώ, στα σκατά, μας αξίζει να βρισκόμαστε. Γιατί είμαστε αμόρφωτοι, ακαλλιέργητοι, ανιστόρητοι, άξεστοι, απολίτιστοι.

Για κατακλείδα ένα από τα πολλά σχόλια που διάβασα κάπου με αφορμή το παραπάνω βίντεο, το οποίο προφανώς είναι ενδεικτικό αναφορικά με την εικόνα που έχουν σχηματίσει για εμάς στο εξωτερικό όπου ο Νταλάρας θεωρείται τοπ. Το έγραψε ο Πίτερ: «Greeks shouting and rioting, the usual»...

http://opiguinos.blogspot.com/2012/03/blog-post_06.html

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

παιδια ο μελωδια απο το πρωι βαζει Νταλαρα!!!

δεν ξερω αν θελει να υποδηλωση κατι

παιδια ο μελωδια απο το πρωι βαζει Νταλαρα!!!

δεν ξερω αν θελει να υποδηλωσει κατι

(ειμαι στην τσιτα και φαινεται)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στάθης Δρογώσης (από facebook):

"Ο Νταλάρας έχει πει κάποια από τα σημαντικότερα τραγούδια στην ιστορία του ελληνικού τραγουδιού.Στη μεταπολεμική Ελλάδα μόνο αυτός και η Χαρούλα είχαν τόση μεγάλη επιρροή στον κόσμο. Είναι η προσφορά του στην τέχνη κομμάτι του νεοελληνικού πολιτισμού.Τα τραγούδια που είπε κυλάνε στο αίμα μας. Από σεβασμό λοιπόν στους ποιητές και στους συνθέτες που τον εμπιστεύτηκαν διαφωνώ με τις αποδοκιμασίες στις συναυλίες.Η πιο σωστή για μένα αντίδραση είναι η αποχή από τις συναυλίες του για όσους δεν αντέχουν να τον ακούνε πια.Τρομάζω στη σκέψη να χαθούν μαζί με τον Νταλάρα και τα τραγούδια που είπε.Οι πραγματικοί αγωνιστές δε θέλουν λυντσαρίσματα. Θέλουν μια καινούρια κοινωνία. Ανθρώπινη και με αλληλεγγύη."

Χρύσα, του Βελλιάδη το κείμενο από πού είναι? Σου το έστειλε εσένα ή δημοσιεύτηκε κάπου?

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...