Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Άρθρο,που έγραψα δυο μέρες πριν τα αίσχη του Ίλιον και δημοσιεύθηκε σήμερα στο "Όγδοο"...σα να είχα διαισθανθεί τί θα συμβει...

"Γιώργο Νταλάρα....σε καρτερούσαν(και σε καρτερούν)μαστιγωτές και συμπληγάδες"...

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

http://www.ogdoo.gr/...29&sdf=32142432

Share this post


Link to post
Share on other sites

I feel deeply saddened by this news…watching it was even worse. I never thought I’d see the day where GD would be attacked like this….it’s a sad day for greek music, it’s a sad day for greek society

Αισθάνομαι συγκλονισμένος από αυτή την είδηση... βλέποντας τα χάλια αυτά σε βίντεο ήταν ακόμα χειρότερα. Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα βλέπαμε την ημέρα όπου ο Γιώργος Νταλάρας θα δεχόταν τέτοια επίθεση....είναι μια θλιβερή ημέρα για την ελληνική μουσική, είναι μια θλιβερή ημέρα για την ελληνική κοινωνία

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαζί με το Νταλάρα αισθάνθηκα κι εγώ «χτυπημένος»

Υπογράφει: Βαγγέλης Αρναουτάκης

06/03/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2193&Itemid=23

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω την αίσθηση οτι το θέμα θα παίξει "μπροστά" στα δελτία το βράδυ και θα γίνει συζήτηση. Περιμένω με ενδιαφέρον να δω ποιοι θα μιλήσουν και τί θα πουν.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χρύσα, του Βελλιάδη το κείμενο από πού είναι? Σου το έστειλε εσένα ή δημοσιεύτηκε κάπου?

Μου το έστειλε σε μήνυμα να το δημοσιεύσω. Μάλλον υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τον λογαριασμό του στο φόρουμ και δεν μπορούσε να γράψει ο ίδιος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.tolmi.gr/2012/03/%CF%84%CE%BF-%CF%86%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD%CF%85%CE%BC%CE%BF%CF%85-bloger-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CE%BD%CF%8E/

Έναν τραγουδιστή, που έρμαιο της επίπλαστης εικόνας με την υπογραφή της παρουσίας του βρέθηκε απέναντι σε μια ομάδα όχλου ανώνυμων αγοραίων νεαρών, οι οποίοι παρότι μέσα τους σιγοτραγουδούσαν τους σκοπούς των τραγουδιών του, την ίδια στιγμή εκτελούσαν τις υπηρεσίες που η κοινωνική συλλογικότητα την οποία υπηρετούν, τους παγίδεψε να φέρουν σε πέρας εκείνη την ώρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.protothem...ost/?aid=181361

Από παιδί, στον ύπνο μου έβλεπα φωτιές..."<p class="tools top clearfix">

Σωτήρης Χιωτάκης

06/03/2012 11:53

Και μου έκρυβαν την αλήθεια, θα συμπλήρωνα τον στίχο της χιλιοτραγουδισμένης επιτυχίας του Γιώργου Νταλάρα.

Για την ακρίβεια, εγώ δεν θυμάμαι ως παιδί να έχω δει φωτιές στα όνειρά μου. Δεν λέω ότι δεν ονειρευόμενουν, αλλά κατά ένα παράδοξο τρόπο τα οράματα που χαρακτήριζαν την παιδικότητά μου ήταν πάντοτε κάπως προσγειωμένα. Χωρίς εξιδανικεύσεις, χωρίς ταυτοποιήσεις στα πρόσωπα ειδώλων, χωρίς προσδοκίες ότι θα αλλάξω κάποια στιγμή συθέμελα τούτο τον κόσμο.

Ίσως γιατί ήμουν ευχαριστημένος με αυτά που είχα - και δεν εννοώ υλικά αγαθά, πιστέψτε με, πέντε άνθρωποι σε ένα τριαράκι 75 τετραγωνικά στο Παγκράτι μεγαλώσαμε. Μιλάω για το ευ ζειν, την ασφάλεια, την ζεστασιά, την αγάπη, όλα αυτά που, προφανώς, τα όφειλα στους γονείς μου και την γιαγιά που έμενε μαζί μας...

Ναι, παραδέχομαι, δεν είχα κανένα λόγο να αλλάξω τον κόσμο που ήταν γύρω μου! Ίσως και για αυτό δεν έβλεπα φωτιές στα όνειρά μου, ίσως και για αυτό δεν είχα θεοποιήσει ποτέ κοινούς θνητούς. Τον Γιώργο Νταλάρα, για παράδειγμα...

Ανέκαθεν θεωρούσα ότι ήταν ο τρίτος μεγαλύτερος Έλληνας τραγουδιστής, μετά τον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τον Ντέμη Ρούσσο. Είχα φτάσει, όμως, από αντίδραση κάποια στιγμή σχεδόν να τον ...μισώ! Γύρω μου, φίλοι και φίλες που έβλεπαν φωτιές στα όνειρά τους, είχαν περιβάλει τον Νταλάρα με όλα τα ιδανικά της Αριστεράς, της ιδεατής κοινωνίας, της συνεχούς επανάστασης, του ασυμβίβαστου!

"Είναι ο Έλληνας Τσε", μου έλεγαν... "Είναι ένα σύμβολο για τους λαϊκούς αγώνες", με πιπίλιζαν... "Είναι ένας γνήσιος, ασυμβίβαστος κομμουνιστής που δεν θα ησυχάσει ακόμη και σαν έρθει ο σοσιαλισμός στην εξουσία" με τρέλαιναν...

"Αυτό ο Νταλάρας, το άλλο ο Νταλάρας, εκείνο ο Νταλάρας" είχε καταντήσει από γραφικό έως κουραστικό... Και άδικο για τον ίδιο τον μεγάλο ερμηνευτή γιατί, ενδεχομένως, κάπως έτσι να βγήκε και η γνωστή έκφραση "Δεν μας χέζεις ρε Νταλάρα;"...

Ωστόσο είναι σαφές ότι και ο ίδιος το καλλιεργούσε, προφανώς γιατί ήταν ένα πολύ καλό περιτύλιγμα για πωλήσεις των, έτσι κι αλλιώς, καταπληκτικών του τραγουδιών.

Και ήρθε κι ο σοσιαλισμός κι ο Νταλάρας ...ησύχασε! Κι όχι μόνο ησύχασε, αλλά πήγε και να ρυθμίσει χαριστικά κάτι χρέη με μύρια προς την Εφορία, τακίμιασε και με την Άννα με την κάνουλα των πολιτιστικών επιδοτήσεων και το χολιγουντιανό lifestyle, καβάλησε και μερικά καλάμια και ιδού η κατάληξη: αυτοί που έβλεπαν τις φωτιές στον ύπνο τους, τώρα τις ξερνάνε πάνω του!

"Δοσίλογε!", "προδότη!", "πουλημένε!" άκουγα χτες στο βίντεο από τη συναυλία του στο Ίλιον και έβλεπα τα γιαούρτια και τις καρέκλες να σφυρίζουν στον αέρα και δεν το πίστευα!

Προφανώς, δεν μπορεί να θεωρεί τον Νταλάρα ως "δοσίλογο, πουλημένο και προδότη" ένα καλλιτεχνικό κοινό! Εκτός εάν ο Νταλάρας το είχε γυρίσει στο ...hip hop, οπότε όντως κάποιοι θα μπορούσαν να αγανακτήσουν με αυτήν την στροφή.

Άρα ήταν χτες αυτοί που τόσα χρόνια βλέπουν φωτιές στον ύπνο τους και στους Νταλάρες συμβολισμούς που δεν υπάρχουν. Αυτό το "δήθεν" που, σαν τις φωτιές, καίγεται κάποια στιγμή τόσο όμορφα μα και συνάμα τόσο τραγικά για τα οράματα χαμένων γενεών που και τώρα, αν και η ιστορική συγκυρία απαιτεί από αυτές να αρθρώσουν λόγο, ξαναβλέπουν φωτιές στον ύπνο τους και προσπαθούν να μας πείσουν ότι η λύση θα έρθει μέσα από το ξήλωμα πεζοδρομίων και την επανάκαμψη του μπολσεβικισμού.

Και ξέρετε κάτι; Αν ο Νταλάρας ήταν όλα αυτά που νόμιζαν κάποιοι ότι είναι τόσα χρόνια, θα την είχε κοπανήσει από τη συναυλία! Τα σύμβολα, βλέπετε, δεν καταδέχονται ποτέ να τσαλακωθούν. Οι καλλιτέχνες, όμως, είναι υποχρεωμένοι να τελειώσουν την παράσταση απέναντι στο κοινό τους...

http://www.protothema.gr/blogs/blogger/post/?aid=181361

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπάμπης Τσέρτος (από facebook, σχόλιο σε διάλογο μεταξύ μουσικών παρακαλώ, όπου οι μισοί κατέκριναν τη βία στη συναυλία και οι άλλοι μισοί έφερναν την κουβέντα στο τί περιουσία έχει...):

Η ΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΒΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΟΧΙ ΕΝΟΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΛΟΥΣΙΟΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. ΠΟΣΟΙ ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΖΑΜΠΛΟΥΤΟΙ ΜΕΣΑ ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΚΡΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΓΙΝΑΝΕ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΕΣ? ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΟΝ ΟΧΙ ΣΚΟΠΟΣ! Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ, Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ , ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΛΛΕΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΕΣ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΜΑΣ Η ΖΩΗ. ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΟΧΗ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΠΕΧΟΥΜΕ ΑΠ' ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ. ΜΗ ΓΙΝΟΥΜΕ ΖΟΥΓΚΛΑ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ!! Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΔΙΔΑΣΚΕΙ-ΒΛΕΠΕ ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΧΙΤΛΕΡ-ΙΤΑΛΙΑ-ΜΟΥΣΟΛΙΝΙ ΚΛΠ.. ΑΣ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΘΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΜΑΣ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ ΚΑΙ ΟΧΙΜΕΧΟΥΛΙΓΚΑΝΙΣΜΟΥΣ!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΙΤΙΑ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ ΟΙ ΔΙΑΣΗΜΟΙ ΕΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ ΤΑ ΔΙΝΕΙ Η ΑΠΟΔΟΧΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΞΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ!! ΕΝΑ ΦΤΩΧΟΠΑΙΔΟ ΗΤΑΝ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕ ΑΡΕΣΕ ΚΑΤΑΞΙΩΘΗΚΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕ ΤΟΣΑ ΣΠΟΥΔΑΙΕΣ ΕΡΜΗΝΕΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ.ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΟΥΜΕ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙ ΛΕΦΤΑ? ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΧΝΗ ΤΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗ ΕΚΦΡΑΖΕΙ.. ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΙΣ ΑΚΡΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΕΠΟΧΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ!!! ΟΙ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΙ ΓΙΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΧΝΗ!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
καποιος λεει στο facebook οτι εκανε την επιλογη του τοσα χρονιια τραγουδα στο μεγαρο με υψηλα εισητηρια κλπ. τι θελει τωρα στις γειτονιες?

Συμφωνω εν μερει. Αν και ειναι κοντα στο λαο ισως θα επρεπε να ειναι λιγο περισσοτερο. Εχασε τη στενη επαφη εδω και αρκετα χρονια. Το εχω και γω παραπονο εδω και πολυ καιρο.. Με ολη μου την αγαπη..... θεωρω οτι ηταν μεγα λαθος.

Μα συγγνώμη, είναι ο μόνος; Ποιος στ' αλήθεια τραγουδιστής από εκείνη την εποχή εμφανίζεται κάπου λαϊκά και προσιτά;

Η Αλεξίου; Η Γαλάνη; Ο Πάριος; Ο Μητροπάνος; Που εμφανίζονται όλοι σε Παλλάς, Μέγαρα με 30-60 ευρώ το άτομο; Σε νυχτερινά μαγαζιά (και καλά μουσικές σκηνές) με 200 ευρώ τη φιάλη (50 ευρώ/άτομο); Και ενίοτε κάνουν και καμια καλοκαιρινή συναυλία με 25-30 ευρώ το άτομο;

Αυτά είναι λαϊκά, οικονομικά και φτηνά;

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι και αυτοι εκει εμφανιζονται. απλα ο νταλαρας δηλωνει αριστερος, αυτοι οχι. ο νταλαρας κανει δηλωσεις υπερ της φτωχειας κλπ αυτοι οχι. Δυστυχως ενα ακομα κουσουρι ακομα στην αθλια αυτη χωρα ειναι και αυτο, να γλειφουμε και να εχουμε στο απυροβλητο αυτους που δεν εκφραζονται, μενουν απαθεις, κομματια ολοτελως του συστηματος και γλειφουν τους δημοσιογραφισκους.

Μολις εγινε αναφορα και στον αντ1. Μιλανε συνεχως για την δηλωση του περι εθνικης κυριαρχιας. Πρεπει να ξεκαθαριστει!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΤΟ ΦΙΛΟΛΑΪΚΟ ΠΡΟΦΙΛ ΔΕΝ ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ

Γράφει ο Δημήτρης Κανελλόπουλος

Δευτέρα, 05 Μαρτίου, 2012 23:00

http://www.e-tetradi...tomnimonio.html

Η δημοσιογραφία και μεγάλο μέρος των πολιτών ήταν είναι και θα παραμείνει αγράμματο χωρίς κριτική σκέψη. Βέβαια απο την άλλη μπορεί να φταίει και η Ελληνική κουλτούρα. Μια ζωή διχόνιες είχε αυτός ο λαός. Καποδιστριακοί-Κουντουριωτικοί, Βενιζελικοι-Βασιλικοι, Δεξιά - Αριστερά. Φτάνει πια με αυτό!

Δεν είναι όλα άσπρο-μαύρο. Δεν ισχύει το Ναι στο μνημόνιο αλλιώς ΟΧΙ στο μνημόνιο. Η πραγματικότητα είναι πάντα πολύπλοκη και πολυσύνθετη, δεν ξεκαθαρίζονται όλα με ένα ΝΑΙ ή ένα ΟΧΙ. Το μνημόνιο όσο και αν το πολεμούν για τους άδικους φόρους, έχει μέσα του μεταρυθμίσεις που έπρεπε να γίνουν εδώ και 20 χρόνια. Δεν μπορεις να το διαγράψεις μονομιας. Κι εγώ όταν λέω οτι είμαι υπέρ, σπεύδω να διευκρινίσω τι εννοώ. Γιατί είναι άλλο να μειώνεις τον μισθο του δημοσίου απο 4500 σε 2000 και άλλο την σύνταξη απο 900 σε 800. Δεν γίνεται να τα τσουβαλιάζουμε όλα μαζί.

Ο Νταλάρας συγκαταλέγεται στους ανθρώπους με σκέψη και είπε ένα ΝΑΙ σαν το δικό μου. Το διευκρινίζει στις συνεντεύξεις του για όποιον έχει την όρεξη να ακούσει.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με πολύ πίκρα και απογοήτευση καταλήγω και επιτρέψτε μου να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, ότι απ'όλα αυτά θα μπορούσε να τον είχε προφυλάξει και να τα είχε προνοήσει η ίδια η σύζυγός του ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ..... και τα μηνύματα τα είχε πάρει για το τι πρόκειται να συμβεί και ευφυέστατος άνθρωπος είναι, ώστε να καταλάβει σε τι κινδύνους τον εκθέτει, κανονίζοντάς του τέτοιες συναυλίες και μάλιστα άρων άρων αυτή την περίοδο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!! Την αλληλεγγύη ο κόσμος θα την έχει ανάγκη και αργότερα δεν πρόκειται τα πράγματα να φτιάξουν μέσα σε ένα δύο μήνες ...να μην γίνουν και χειρότερα.....γιατί λοιπόν τόση βιασύνη???? γιατί να τον εκθέσει σε τέτοιο κίνδυνο και σε τέτοιο εξευτελισμό???? Όσο παλικάρι και αν αποδείχτηκε και ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!! Γιατί να τα υποστεί??? Σταματάω εδω γιατί δεν θα ήθελα να πω και άλλα τα οποία ούτε τον χώρο εδω θα τιμούσαν ούτε και εμένα .... Παρόλα αυτά πιστεύω πως όλα αυτά τα έκτροπα δεν θα έπρεπε απο μέρους μας τουλάχιστον να μείνουν αναπάντητα ....... Αυτον τον άνθρωπο τον αγαπάμε γιατι ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ και θα πρέπει με κάποιο τρόπο να του το δείξουμε.... ρομαντικό ??? ίσως....ακατόρθωτο όμως όχι!!!!

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χάρης Μαυρουδής (ηθοποιός):

Θα ήθελα να μιλήσω με κάποιους ανθρώπους να δω πως σκέφτονται… Να μάθω την αιτία των προβλημάτων τους… Θέλω να τους κατηγοριοποιήσω για να ξέρω …

Μιλάω για διαφορετικές περιπτώσεις! Αναφέρομαι σε διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων που ενδεχομένως το μοναδικό κοινό τους, χαρακτηριστικό είναι πως έχουν την ίδια παιδεία, την Ελληνική...

Μιλάω για αυτούς που παίρνουν την προμήθεια τους από τα φακελάκια… Αλλά τα βάζουν με τον Τσοχατζόπουλο…

Μιλάω για αυτούς που ψήφιζαν τον Τσοχατζόπουλο και τώρα θέλουν να τον δουν στη Πλατεία Συντάγματος κρεμασμένο …

Μιλάω για αυτούς που θα ψηφίσουν ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΛΑΟΣ το κόμμα της Μπακογιάννη, του Καμένου, του Ψωμιάδη… Αλλά κραυγάζουν για τη κατάντια της χώρας και το πώς φτάσαμε ως εδώ! Για όλους αυτούς που χρόνια τώρα, κρατικοδίαιτοι είτε γιατί ψήφιζαν τον βουλευτή είτε γιατί τα έπαιρναν μαύρα αναρωτιούνται για τα χάλια της οικονομίας…

Για τους ανθρώπους που περνάνε από το κέντρο και δεν τους ενοχλεί η βρώμα, ή η πρέζα που βλέπουν γύρω τους

Θέλω να μάθω το γιατί και ποιοι είναι αυτοί που έβριζαν και γιαούρτωναν τον Νταλάρα στη συναυλία και να μου πουν αν αισθάνονται επαναστάτες… Θέλω να μάθω και την άποψη τους για τους χούλιγκαν του Ολυμπιακού που είχαν πάει Πέρυσι και σταμάτησαν αφού τα έσπασαν, την παράσταση του Θ.Τέχνης επειδή ο τίτλος του έργου ήταν “Ταξιδεύοντας με τον ΠΑΟΚ”.

Αυτά για σήμερα άλλη στιγμή θα ρωτήσω και για άλλους…

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ οτι η γυναικά του φταίει για πολλά. Δεν έπρεπε να μπει στην πολιτική. Και εφόσον μπήκε και είδε οτι δεν είναι σε θέση να αλλάξει κάτι, έπρεπε να παρατηθεί.

Δεν επιτρέπεται μετά από 45 χρόνια καριέρας να βγαίνει ο Γ.Νταλάρας και στην τηλεόραση για να διαχωρίσει την θέση του από αυτή της γυναίκας του και να προσπαθεί να σώσει την καριέρα του. Δεν επιτρέπεται!!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ οτι η γυναικά του φταίει για πολλά. Δεν έπρεπε να μπει στην πολιτική. Και εφόσον μπήκε και είδε οτι δεν είναι σε θέση να αλλάξει κάτι, έπρεπε να παρατηθεί.

Δεν επιτρέπεται μετά από 45 χρόνια καριέρας να βγαίνει ο Γ.Νταλάρας και στην τηλεόραση για να διαχωρίσει την θέση του από αυτή της γυναίκας του και να προσπαθεί να σώσει την καριέρα του. Δεν επιτρέπεται!!

Συμφωνω με ολα!!!!!! Οταν εισαι συζυγος ενος ανθρωπου τετοιας καριερας και σπουδαιοτητας πρεπει να γνωριζεις και τα ορια.

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στον Μελωδία σχολιάζουν τα επεισόδια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικα!!!....Δυστυχως ολοι νομιζω γνωριζουμε, αλλοι πολυ αλλοι περισσοτερο, την επαρση που τη διακρινει τοσα χρονια διπλα του...

Δεν επιθυμω να σχολιαζουμε αυτα τα εσωτερικα του θεματα, αλλα μετα το χθεσινο εφιαλτη που ζησαμε και που μας αφησε αγρυπνους και σημερα με πονο και οργη,

η αποκλειστικη ευθυνη για το μαρτυριο που περασε ειναι δικη της!! Καπου παραπανω σχολιασε μια φιλη, την ''απομακρυνση''του απ τον κοσμο... Ακουσαμε οτι παραδεχθηκε οτι απηχε ενα διαστημα εξ αιτιας της.Αλλα εκτος αυτου η συμπειφορα της παντα απεναντι στους θαυμαστες του ηταν το λιγοτερο εχθρικη!!Κατι που πρεπει να ξερετε τον στενοχωρουσε πολυ......Μεχρι που τον προετρεπε να κοψει την επικοινωνια και τ αυτογραφα!!!!!Κι οποιος δεν γνωριζει, το καταλογιζε σε κεινον....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με τη μουσική του απάντησε στους φασίστες ο Γιώργος Νταλάρας

Toν έβριζαν για ώρα, του πετούσαν αντικείμενα, τον έβρεχαν, τον έφτυναν και στο τέλος του πέταξαν κι ένα γιαούρτι. Κι όμως. Ο Γιώργος Νταλάρας δεν έπαψε ούτε ένα δευτερόλεπτο να τους απαντά με τη μουσική του.

Μια στημένη επίθεση άθλιων προβοκατόρων μετατράπηκε σε μια γνήσια επίδειξη ανωτερότητας από έναν καλλιτέχνη που μέχρι χθες μου ήταν φοβερά αντιπαθής. Η στάση του όμως απέναντι στους...ιθαγενείς φανέρωσε τη μεγάλη του κλάση.

http://dramatown-gr.blogspot.com/2012/03/video.html

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Με πολύ πίκρα και απογοήτευση καταλήγω και επιτρέψτε μου να εκφράσω την προσωπική μου άποψη, ότι απ'όλα αυτά θα μπορούσε να τον είχε προφυλάξει και να τα είχε προνοήσει η ίδια η σύζυγός του ΠΡΩΤΗ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ..... και τα μηνύματα τα είχε πάρει για το τι πρόκειται να συμβεί και ευφυέστατος άνθρωπος είναι, ώστε να καταλάβει σε τι κινδύνους τον εκθέτει, κανονίζοντάς του τέτοιες συναυλίες και μάλιστα άρων άρων αυτή την περίοδο. ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!! Την αλληλεγγύη ο κόσμος θα την έχει ανάγκη και αργότερα δεν πρόκειται τα πράγματα να φτιάξουν μέσα σε ένα δύο μήνες ...να μην γίνουν και χειρότερα.....γιατί λοιπόν τόση βιασύνη???? γιατί να τον εκθέσει σε τέτοιο κίνδυνο και σε τέτοιο εξευτελισμό???? Όσο παλικάρι και αν αποδείχτηκε και ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!! Γιατί να τα υποστεί??? Σταματάω εδω γιατί δεν θα ήθελα να πω και άλλα τα οποία ούτε τον χώρο εδω θα τιμούσαν ούτε και εμένα .... Παρόλα αυτά πιστεύω πως όλα αυτά τα έκτροπα δεν θα έπρεπε απο μέρους μας τουλάχιστον να μείνουν αναπάντητα ....... Αυτον τον άνθρωπο τον αγαπάμε γιατι ΤΟΥ ΑΞΙΖΕΙ και θα πρέπει με κάποιο τρόπο να του το δείξουμε.... ρομαντικό ??? ίσως....ακατόρθωτο όμως όχι!!!!

Symfono apolitos ! kai malista nomizo oti o Dalaras den prepei na ekthetithei etsi gia kanena logo ston kosmo! Einai palikari, exei tou kosmou to kourageio, ala gia ti na pernei kati pou den axizei?? Gia poion logo?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο νταλάρας δεν τους απάντησε μόνο με τη μουσική του αλλά και με ένα ρητό του σωκράτη που βρηκε στα αποδυτήρια του γυμναστηρίου!

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πως γουστάρω οταν τους απευθύνεται με αυτό το τόσο πράο ύφος !!!!!!!!!!! : "Τα παιδιά όμως είχαν δουλειά και δεν κάθησαν να το ακούσουν αυτό ...." !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θ Ε Ο Σ !!!!!!!!

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...