Alona

"Είσοδος ελεύθερη" στο Ίλιον (05.03.2012)

267 posts in this topic

Πάλι το Star? Κι αυτό το π@π@ροStar δεν μπορούσε να μεταδίδει και μέσω διαδικτύου; Δεν μπορώ να δω τίποτα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν το βάλουν στο Ίντερνετ , κάποιος φίλος θα το αναρτήσει κι εδώ , οπότε μην ανησυχείς.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1) To 2o μέρος της σημερινής εκπομπής του Σιδερή Πρίντεζη στο Δεύτερο Πρόγραμμα, το οποίο ήταν εμπνευσμένο από τα προχθεσινά επεισόδια στο Ίλιον

https://rapidshare.c.../Sid-7.3.12.rar

2) Δεν ξέρω αν είναι καλό, πιστεύω πως τέτοιες δηλώσεις μάλλον αρνητικά λειτουργούν στον κόσμο, αλλά πριν από λίγο το Star μετέδωσε δήλωση του Γιώργου Παπανδρέου ο οποίος κατέκρινε τα επεισόδια στο Ίλιον...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να το ανεβάσω στο Youtube? αν συμφωνεί και ο Σιδερής..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θάνο μου,κάνει δεν κάνει καλό,μπράβο στον καθένα,που βγαίνει και λέει την άποψη του,ανεξάρτητα σε ποιον θα είναι αρεστή...Το ίδιο ισχύει και για τον Γιώργο Παπανδρέου...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικα δεν νιωθω απλα πονο αλλα οδυνη και αποστροφη.. εγινε ενα τοσο σημαντικο γεγονος για τον νταλαρα αλλα κυριως για την ιδια μουσικη και τον πολιτισμο. που ειναι οι ολοι οι "πνευματικοι" ανθρωποι που εχει αυτη η ξευτιλισμενη χωρα? που ειναι ολοι αυτοι οι καταξιωμενοι τραγουδιστες συνθετες μουσικοι τους οποιους ανεδειξε ο νταλαρας και τον θυμουνται μονο οταν κανει συνεργασια μαζι τους? που ειναι οι ανθρωποι του χωρου, οι συναδελφοι για να μην αρχισω να αναφερω ονοματα. μανος ελευθεριου τσαλιγκοπουλου λευτερης παπαδοπουλος ο τζουγανακης ο κιμουλης που ειναι??????? φοβουνται? κανουν μοκο μηπως καταστραφει και η δικια τους καριερα? η μηπως και αυτοι εχουν την ιδια αποψη?

Και ξαναρωτω, τι θα γινει το σαββατο?τι να περιμενουμε? στο "εξω οι νταλαρες απο τις γειτονιες μας" λεει ενας παμε επιτελους να τον τελειωσουμε αν γινεται

Και ποια ειναι η δικη μας θεση? να τον στηριξουμε να παμε ολοι σαν γροθια. Ξερω υπαρχουν ατομα στο φορουμ που γνωριζουν ατομα μουσικους κλπ. Ας κινητοποιηθουμε ολοι οι φιλοι του, τουλαχιστον οσοι απεμειναν γιατι αποτι βλεπω και διαβαζω δεν ειναι και πολλοι. Να ειδοποιησουμε τις δημοτικες αρχες. Ριχτε προτασεις!! Δεν μπορουν μονο οι εχθροι του να οργανωνονται και εμεις να κοιταμε απραγοι!! Θα το χουμε παντα βαρος στην συνειδηση μας!! να μην ξαναεπιτρεψουμε να συμβει αυτο!!! Πιστευω και ο νταλαρας δεν θατοχει παρει τοσο ελαφρα τη καρδια οπως προκυπτει απο τα λεγομενα του και να λαβει καποια μετρα.

Νιωθω συντετριμμενη, αμηχανη και εξοργισμενη μπροστα σε ολα αυτα που διαβαζω. υποψιαζομουν τους εχθρους αλλα δεν το περιμενα σε τοσο τεραστια εκταση. και δεν μιλω μονο για τον καθε ανωνυμο αλλα και για τους επωνυμους δημοσιογραφους κλπ που γραφουν απαραδεκτα πραγματα!!

Ολοι καταδικαζουν το γεγονος αλλα κανεις μα κανεις δεν αναφερεται στην καλλιτεχνικη αξια αυτου του ανθρωπου. Αν ηταν καποιος αλλος χαμος θα γινοταν!! Δηλαδη τοσο μονος του ειναι? τοσο τον φθονουν? τοσο κακο τους εχει κανει? τοσο αδιαφορους τους αφηνει? τοσο τους εχει επηρεασει αυτη η προπαγανδα?

Ναι, τον φθονουν ολοι πολλα χρονια τωρα...Καποιοι κρυφοχαμογελουν ισως...Αοριστολογιες οτι καταδικαζουν τη βια.Αυτο το δηλωνεις για τον οποιοδηποτε...

Ομως θελω να πιστευω οτι η δικη μας αγαπη ειναι πιο δυνατη. Και δεν θα τον αφησουμε μονο. Θα ειμαστε ΟΛΟΙ εκει να του δειξουμε την λατρεια μας- οσο κι αν κατα βαθος τρεμω στη σκεψη να ξαναδω αυτο το εφιαλτικο σκηνικο...Βρισκομενη ακριβως κατω απ το μικροφωνο του,η εικονα του καφε και το βλεμμα του δεν μπορει να φυγει απ τα ματια μου...βαθυτατη μαχαιρια...

Ομως θα βρισκεται εκει για εμας και θα ειμαστε διπλα του! Τωρα ευελπιστω σε καποια στοιχειωδη ασφαλεια απ τον δημο...αλλα μηπως και μεις πρεπει να γινουμε

ομαδικα πιο επιθετικοι ισως? Δεν ξερω...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νίκος Χατζηνικολάου είναι ένα ακόμη δημόσιο πρόσωπο που υπερασπίζεται το Γιώργο Νταλάρα.

Ο δημοσιογράφος σε τηλεφωνική του παρέμβαση στην εκπομπή όπου ήταν καλεσμένος ο τραγουδιστής,

δήλωσε ότι είναι αντίθετος σε κάθε μορφή βίας. Μεταξύ άλλων ο Νίκος Χατζηνικολάου είπε ότι δεν συμφωνεί

με τον καλλιτέχνη σε όσα λέει τις τελευταίες μέρες, ωστόσο θεωρεί απαράδεχτο να του συμπεριφέρονται

με αυτό τον τρόπο.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει ιδιαίτερη σημασία η δήλωση του Αντώνη Καφετζόπουλου για τα γεγονότα

Καφετζόπουλος: «Φασισμός η βία στον Νταλάρα»

Στο twitter σχολίασε ο Αντώνης Καφετζόπουλος την επίθεση που δέχθηκε ο Γ. Νταλάρας κατά τη διάρκεια της συναυλίας του στο κλειστό γυμναστήριο «Γ.Κακούρης» στο Ίλιον την Δευτέρα.

Πιο συγκεκριμένα ο ηθοποιός έγραψε: «Φίλος με το Νταλάρα δεν είμαι. Κάθε άλλο… ΑΛΛΑ αυτό που βλέπω στο βίντεο ειναι φασιστική βία, και λεκτική και έμπρακτη».

http://www.koutipandoras.gr/?p=16679

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να προσθέσω πως όλα τα κόμματα (πλην ΚΚΕ) έκαναν ανακοινώσεις που καταδίκασαν τα επεισόδια. Από Ν.Δ, ΣΥΡΙΖΑ, ΔΗΜΑΡ,ΛΑΟΣ,Οικολόγοι. Καταλαβαίνω και συμμερίζομαι την σκέψη και την αγωνία του Θάνου. Εκεί μας κατάντησαν. Να ανησυχούμε πώς θα εκλάβουν την δήλωση Παπανδρέου που ανθρώπινα σκέφτηκε να πει δυο λόγια. Η ανθρωπιά μετακόμισε σε άλλη χώρα μάλλον.

Δ.Δανίκας

http://www.tovima.gr...%81%CE%B1%CF%82

Γ.Ζουμπουλάκης

http://www.tovima.gr...%81%CE%B1%CF%82

Άρης Ραβανός

http://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=447067&wordsinarticle=%CE%9D%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Του Νίκου Γιάννου,ροδίτη τραγουδιστή και φίλου μου...Από σχόλια του,στη σελίδα μου στο fcb...

"Τραγικο αυτο που συνέβη στην συναυλία του ΜΕΓΑΛΟΥ Γιώργου Νταλάρα.....Η αποψη μου ειναι αυτή... Δεν σου αρέσει ο Γιώργος;;;;; ΜΗΝ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣ!!! ΜΗΝ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ ΤΟΥ!!!! Ολα τα υπολοιπα είναι καραγκιοζιλίκια και αυτοί οι μάγκες που τα κάνουν είναι ΜΕΓΑΛΟΙ καραγκιόζηδες! Αυτά!"...Ενώ στην παρατήρησή μου,ότι "θα έπρεπε καθένας από εμας,που ασχολείται με τη μουσική να καταδικάσει τα αίσχη του Ίλιον...αλλά απ'ότι βλέπω κάποιοι όχι μόνο δεν τα καταδίκασαν,αλλά τους κλείνουν και το μάτι...",ο Νίκος σχολίασε "Ντροπη τους φίλε μου!Ντροπή!"...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kείμενο του υπογράφοντα (με φωτογραφίες και σπάνια videos) με αφορμή τα έκτροπα που έγιναν στη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στο Ίλιον την περασμένη Δευτέρα.

O Νταλάρας, «η δικτατορία του διαδικτύου» και το «Ναυάγιο»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

08/03/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=2208&Itemid=120

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kείμενο του υπογράφοντα (με φωτογραφίες και σπάνια videos) με αφορμή τα έκτροπα που έγιναν στη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στο Ίλιον την περασμένη Δευτέρα.

O Νταλάρας, «η δικτατορία του διαδικτύου» και το «Ναυάγιο»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

08/03/2012

http://www.ogdoo.gr/...2208&Itemid=120

Έγραψες όλα όσα έχουμε στο μυαλό μας!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κώστας Καλδάρας:

ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΝΤΑΛΑΡΑ

Ηλίθιο λαμόγιο που κρύβεσαι πίσω απ’ την εκάστοτε εξουσία. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, την εξουσία του όχλου, των κομματικών πλειοψηφιών και της υποκουλτούρας.

Σε σένα θέλω να απευθυνθώ, έχοντας μπροστά μου την εικόνα σου να πετάς καρέκλες, γιαούρτια, νερά κι ότι άλλο μπορούσε να εξοπλίσει την ψευτομαγκιά σου. Στόχος σου δεν ήταν κάποιος μπάτσος με ρόπαλο, ή ένας υπουργός που σε ξεπούλησε, ήταν ένας καλλιτέχνης χωρίς εξουσία και μπράβους. Μόνη του δύναμη, μια κιθάρα κι η φωνή του. Γι αυτό μπορούσες να παραστήσεις τον αλητόμαγκα και να παραμυθιαστείς ότι έτσι ξεπληρώνεις το χρέος σου για «αντίσταση» στο κεφάλαιο.

Ένας τραγουδιστής, που στεκόταν πεισματικά στη θέση του όμως σε αποδυνάμωνε, μέχρι που σε απογύμνωσε και σε ξεφτίλισε.

Ο Γιώργος Νταλάρας, σε πολλούς αρέσει και σ’ άλλους όχι. Είναι όμως 45 χρόνια στο ελληνικό έντεχνο και λαϊκό τραγούδι, δουλεύοντας ασταμάτητα. Κι αυτό ακόμα, μερικούς ίσως τους έχει κουράσει. Σίγουρα έβγαλε λεφτά. Πολλά λεφτά. Αλλά τα δούλεψε κι αυτό το ξέρουν τόσες γενιές που τον έβλεπαν στις συναυλίες, ή αγόραζαν τους δίσκους του. Δεν τα έκλεψε από κανέναν, ούτε καταχράστηκε χρήματα του έλληνα φορολογούμενου. Χωρίς επίσης, ούτε μια στιγμή να υποχωρήσει στο δέλεαρ του σκυλάδικου, είτε αυτό είναι τραγούδι, είτε μαγαζί. Τα τραγούδια που έχει ερμηνεύσει, τα υπογράφουν οι μεγαλύτεροι έλληνες δημιουργοί. Άνθρωποι της τέχνης, που μπορούν και κρατούν τον πολιτισμό μας αλώβητο απ’ την οσφυοκαμπτική σου ηλιθιότητα. Γι αυτό όταν πέταγες καρέκλες στο πρόσωπο του Νταλάρα, σημάδευες μαζί και τον Θεοδωράκη, τον Ελύτη, τον Σεφέρη, αλλά και τον Τσιτσάνη, τον Βαμβακάρη, τον Καλδάρα, τον Λοϊζο τον Ξαρχάκο και όλους τους υπόλοιπους ποιητές, στιχουργούς, μουσικούς, αλλά και αγωνιστές, που παλέψαν για να έχεις πολιτιστική ταυτότητα. Όταν ένας τραγουδιστής είναι επάνω στην σκηνή, είναι εκτεθειμένος στην κρίση του κοινού και κάθε χειροκρότημα, ή απαξίωση, το μοιράζεται με τους δημιουργούς του τραγουδιού κι αυτό είναι το όμορφο και το άμεσο της λαϊκής τέχνης. Όταν όμως η κριτική γίνεται βία, αυτό είναι βαρβαρότητα.

Πήγαινε τώρα ετερόφωτο υποκείμενο, σε κανένα σκυλάδικο, να πεις στην παρέα σου ότι κούνησες ένα 10ευρω στον Νταλάρα και σ’ όλους αυτούς (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα) που του γράψαν τραγούδια. Γιατί για παραπάνω δεν σε βλέπω. Μάλλον στην πραγματική απειλή, θα γίνεσαι συνεργός με κατουρημένο βρακάκι και στις εκλογές πάλι θα τρέξεις να ψηφίσεις αυτούς που σε κατάντησαν έτσι, γιατί αυτοί σου δίνουν αξία.

Για ένα πράγμα μόνο λυπάμαι. Αν και πριν από καιρό είχα προτείνει σε μια μάζωξη πολλών και σημαντικών δημιουργών, να πάρουμε μαζικά μέρος σε ανάλογες εκδηλώσεις, κανένας δεν τόλμησε να το κάνει πράξη. Ο Νταλάρας όμως το ‘κανε και λυπάμαι που δεν ήμουν δίπλα του, αλλά να είστε σίγουροι πως ήμουν εκεί όπως και πολλοί άλλοι.

Edited by Apostolis
10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kείμενο του υπογράφοντα (με φωτογραφίες και σπάνια videos) με αφορμή τα έκτροπα που έγιναν στη συναυλία του Γιώργου Νταλάρα στο Ίλιον την περασμένη Δευτέρα.

O Νταλάρας, «η δικτατορία του διαδικτύου» και το «Ναυάγιο»

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

08/03/2012

http://www.ogdoo.gr/...2208&Itemid=120

Χίλια μπράβο Θάνο, να αγιάσει το στόμα σου (και το...πληκτρολόγιό σου)!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κ. Δημήτρης Καζάκης είναι το πρώτο, νομίζω, "δημόσιο πρόσωπο" που τοποθετείται τόσο καθαρά υπέρ των τραμπούκων στο Ίλιον...

:angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κ. Δημήτρης Καζάκης είναι το πρώτο, νομίζω, "δημόσιο πρόσωπο" που τοποθετείται τόσο καθαρά υπέρ των τραμπούκων στο Ίλιον...

:angry:

Το είδα χθες αυτό, Άγγελε... :furious: Ποιός είναι αυτός ο Καζάκης και τί παριστάνει;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το είδα χθες αυτό, Άγγελε... :furious: Ποιός είναι αυτός ο Καζάκης και τί παριστάνει;

Τον οικονομολόγο-σωτήρα που θα μας σώσει από το κακό μνημόνιο και τους κακούς δανειστές μας :wacko:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Καζάκης είναι γυρολόγος καναλιών -οικονομολόγος (πρώην συνιδρυτής της Σπίθας μετά αποχωρήσας και νυν κινηματίας πατριωτικών μετώπων).Η Νεφέλη είπε πως στο Ίλιον ήταν και κάποιοι από το κινημα αυτού.

Ε!Ρε! έτσι και πάθει κάτι ο Νταλάρας μετά από όλα αυτά τις φωτιές που ανάβετε να δω πού θα κρυφτείτε. Φυτιλιάζετε τον κόσμο με μαλακίες κι εθνικιστικές κορώνες. Αφανείς που γίνατε βιτρίνες των καναλιών του λαϊκισμού...

Και δεν υπερβάλλω. Το κλίμα με τον Νταλάρα μου θυμίζει τα παρακρατικά άλλων δεκαετιών.Ψάχνουν κάποιοι το θύμα για να εκτονωθούν. :unsure:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο κ. Δημήτρης Καζάκης είναι το πρώτο, νομίζω, "δημόσιο πρόσωπο" που τοποθετείται τόσο καθαρά υπέρ των τραμπούκων στο Ίλιον...

:angry:

Τι παραλήρημα είναι αυτό ρε παιδιά....

Έχει ξεφύγει τελείως ο τύπος!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...