marochr

"Είσοδος Ελεύθερη" στη Δάφνη (10.03.2012)

250 posts in this topic

12. Ο Γιώργος Νταλάρας μιλάει σήμερα στο ΘΕΜΑ και υποστηρίζει πως «ο Παπανδρέου απέτυχε γιατί ο λαός δεν ήταν έτοιμος. Ήθελε να φέρει την ανατροπή»! Τ

πω πω...

Άστο βρε Γιώργο παλικάρι μου άστο. Μη μιλάς καλύτερα. Τι κοτσάνες είναι αυτές;

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, ας μη δυναμιτίζεται και μεταξύ μας το κλίμα. Δεν ωφελεί σε τίποτα...

ENA BHMA ΠΙΣΩ (ΝΑ ΚΑΝΕΙ Ο ΝΤΑΛΑΡΑΣ)

Γράφει ο Νίκος Μωραϊτης

Δευτέρα, 12 Μαρτίου, 2012 21:50

http://www.e-tetradi...iontalaras.html

ΠΑΝΟΥΣΗΣ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΝΤΑΛΑΡΑ!

Γράφει ο Δημήτρης Κανελλόπουλος

Τρίτη, 13 Μαρτίου, 2012 07:05

http://www.e-tetradi...ionntalara.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα μπορεί να κάνει ένα βήμα πλάι, η ένα βήμα μπροστά, όχι πίσω...να αλλάξει κάτι, είτε ημερομηνίες, είτε χώρος συναυλιών, είτε να βάλλει 60 εύρο εισιτήριο και να δώσει τα λεφτά που χρειάζονται, είτε να καλέσει αστυνομία…

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το Μωραϊτη περιμέναμε με κομμένη την ανάσα,τί θα πει...εγώ τουλάχιστον,τώρα αναπνέω καλύτερα... :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι,εντάξει...ας γράψει κάτι και για ό,τι συμβαίνει όμως κι ας μας πει μετά και τι πιστεύει ότι πρέπει να γίνει...

Άλλος ένας από το χώρο της μουσικής,που δεν τα καταδικάζει,δηλαδή δεν παίρνει θέση,μην τσαλακώσει το "σοφιστικέ" και καλά προφίλ του...

Δεν έχουν καταλάβει,ή κάνουν,πως δεν καταλαβαίνουν,ότι εδώ δεν υπάρχουν δύο στρατόπεδα,υπάρχει μόνο η μουσική,που βάλλεται και λιντσάρεται...Ας τη νομιμοποιήσουμε λοιπόν,αυτήν την ΑΗΔΙΑ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το μπανούσι ότι και να πει τον έχω χ£$μ£νο έτσι κι αλλιώς. Πάμε στον Μωραΐτη τώρα. Κι εγώ πριν από μερικές μέρες είπα το εξής:

Οι συναυλίες δεν πρέπει να σταματήσουν για καμιά "συγκυρία", για καμιά συνομοσιολογία, για κανέναν τραμπούκο, για κανέναν φασίστα, για κανέναν κερατά! ΑΝ θα πρέπει να σταματήσουν, ο μόνος λόγος είναι η σωματική ακεραιότητά του Νταλάρα και όλων όσων βρίσκονται πάνω στη σκηνή, καθώς και όλων όσων βρίσκονται κάτω απ' αυτήν που πήγαν να ακούσουν τις συναυλίες.

Ο Μωραΐτης δεν είπε κάτι διαφορετικό. Ο λόγος που λέει να κάνει ένα βήμα πίσω ο Νταλάρας είναι ακριβώς ο ίδιος. Η μόνη ένστασή μου είναι πως αυτό δεν θα είναι "βήμα πίσω".

Εγώ πάντως δηλώνω πως όσο συνεχίσει τις συναυλίες θα είμαι εκεί!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..δεν υποχωρουμε Γιωργαρε, μαζι σου ως το τελος..

δεν προκειται να 'περασει' ο ψευτοτραμπουκισμος καποιων, που σε στοχευουν με βριξιες, χειρονομιες,

μπουκαλια, γιαουρτια κ οτι αλλο μπορει να φανταστει κανεις, και εσυ στεκεσαι ορθιος με πυγμη προτασσοντας την κιθαρα

και την παγκοσμια ισχυρη φωνη σου μεσα απο τις μουσικες.

..σε ακουω κ σε ακολουθω σχεδον 20 χρονια, δεν κολωσα ποτε, κ ουτε τωρα, αντιθετως, παλι εκει, μαζι, οπως κ στις 4 συναυλιες

που εγιναν ετσι κ στις υπολοιπες που θα πραγματοποιηθουν, ΦΩΝΗ Κ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΜΑ..

..και στο χρωσταω, γτ εσυ μεσα απο τις μουσικες σου με εκανες καλυτερο ανθρωπο.

..μεσα απο τις μουσικες σου δυναμωσαν ολα τα συναισθηματα.

..μεσα απο την φωνη σου ταξιδεψα σε κοσμους αλλους, σε στιγμες μαγικες.

θα μπορουσα να γραψω και αλλα πολλα, ομως αφου ξερω πως παλι θα βρεθουμε, εσυ πανω στη σκηνη να τραγουδας κ εγω απο κατω να χειροκροτω

επιμονα καλυπτοντας τα 'ζωώδη ενστικτα' των τραγικων..

....Μιχάλης απο Χαλκίδα. ενας φιλος σου.

Edited by Apostolis
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη ,εχεις δικαιο

Ο Νταλαρας με την φωνη του και τα τραγουδια του μας εκανε καλυτερους ανθρωπους

και τωρα οσο ποτε αλλοτε ,πρεπει να ειμαστε μαζι του ως το τελος!!!!!!!!!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ως το τελος Μιχαλη και Καλώς όρισες!!!!!!!!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά κανείς δεν κώλωσε....

Αλλά θα σας ρωτήσω κάτι...

To μπουκάλι που εκσφενδονίσθηκε στη σκηνή το είδατε όλοι....

Το μικρό παιδί που το είχε ο πατέρας του στην αγκαλιά του και το έπαιρνε για να φύγουνε από τη συναυλία, όταν άρχισαν τα συνθήματα, μήπως το είδατε σε ένα από τα βιντεάκια που κυκλοφόρησαν;

Δεν έχω να ρωτήσω τίποτα άλλο....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν σταματήσει τις συναυλίες θα τις σταματήσει για ό,τι ανέφερε πιο πάνω ο Θάνος. Μόνο εάν θεωρήσει πως δεν μπορεί να προστατευτεί το κοινό.

Για τον καραγκιοζάκο του radio9 δεν χρειάζεται να ασχοληθώ. Υποτιμώ και την έννοια του καραγκιόζη.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εάν σταματήσει τις συναυλίες θα τις σταματήσει για ό,τι ανέφερε πιο πάνω ο Θάνος. Μόνο εάν θεωρήσει πως δεν μπορεί να προστατευτεί το κοινό.

Το κοινό και οι μουσικοί θα συμπλήρωνα....

Και δεν είναι αρκετό αυτό;

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν το συζητώ!Εκτός αν βρεθεί τρόπος που θα διασφαλίσει το κοινό και τους συντελεστές. Το μόνο κακό είναι πως θα περάσει των μπαχαλάκηδων. Αλλά η σωματική ακεραιότητα και η ζωή είναι πάνω από όλα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος, αλλά δεν ξέρω γιατί δεν το κάνουνε ή δεν θέλουν να το κάνουνε.

Βάζεις 3-4 αστυνομικούς στην πόρτα και κάνουν σωματικό έλεγχο και έλεγχο στις τσάντες. Όπως στα γήπεδα (γιατί πλέον μιλάμε για γηπεδικές καταστάσεις) ή στο Μέγαρο που σου λένε να αφήσεις τη σακούλα σου στη γκαρνταρόμπα για να μην κάνει "χράτσα χρούτσα"....

Τι σημασία έχει που η είσοδος είναι ελεύθερη;

Κι άντε να τα δω τα κουτσαβάκια τι θα κάνουνε μετά.....Θα επιχειρήσουν να μπούνε;

Αν δεν το κάνουνε αυτό, άλλος τρόπος δεν υπάρχει...Τέλος.-

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτός είναι ένας τρόπος αλλά ήδη είπαν πως ο Νταλάρας κάνει τις συναυλίες με τη φύλαξη της αστυνομίας. Για να δημιουργούν εντυπώσεις. Μιλάμε για βλακεία ανείπωτη, για άδεια κεφάλια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θ.Μικρούτσικος, παιδιά! Θαυμάστε! Ήταν υπουργός του Πολιτισμού επί ΠΑΣΟΚ ο κ.Θάνος -αν δεν με απατά η μνήμη μου. Κι επιπλέον δεν θυμάμαι τον ενάμισυ χρόνο να ήταν ο ίδιος ιδιαίτερα ομιλητικός... Πολλή χολή μαζεμένη βρε παιδιά. Πολλή... Και την βγάζουν σε μια στιγμή που θα έπρεπε να δείξουν έστω ανωτερότητα. Τελικά δεν έχουν μόνο οι πολιτικοί την πελατεία τους αλλά και οι καλλιτέχνες.

http://www.anatropi2...-post_2436.html

Α!Καλάαα,Αποστόλη!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικρούτσικε, τελικά είσαι πολύ μικρούτσικος....

Επαναστάτη κι εσύ της πορδής...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μικρόψυχοι που περιμένουν πότε κάποιος θα έχει μια άτυχη στιγμή όχι για να τον στηρίξουν αλλά για να τον δουν κατάχαμα...Αηδιάζω με όλο το συνάφι του. Αν και σε όλους τους κλάδους το ίδιο συμβαίνει. Στην Ελλάδα ζούμε...

Και να πω και κάτι άλλο: οι περισσότεροι της γενιάς Νταλάρα έγιναν πλούσιοι, κάποιοι μπλέχτηκαν και με κόμματα ή όλοι πέρασαν από κόμματα, μπλέχτηκαν και με συμμετοχές και με φιλανθρωπικές συναυλίες. Μόνο ο Νταλάρας είναι ''ο εκφραστής του μεταπολιτευτικού κατεστημένου''; Τι τρέλα ζούμε;;;;; Κι αν το μεταπολιτευτικό κατεστημένο έχει κάποιους καλλιτέχνες που δόξασαν τον πολιτισμό και τη χώρα τι θα γίνει θα τους κρεμάσουμε; Ρε, μας βλέπουν οι ξένοι κι απορούν μαζί μας... Ό,τι καλό έχουμε να προβάλλουμε θα το γκρεμίσουμε;

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποιος να τους εξηγήσει ότι δεν πρόκειται για "γιαουρτάκια" αλλά για αυτό!!!!!

Όσο για τον πρώην υπουργό πολιτισμού τί να πω... απλά ντροπή του... και τον είχα σε υπόληψη!

Και για να μη βγει πάλι κανένα ...μαλάκιο και λέει διάφορα, με το παραπάνω δεν σημαίνει πως μαζί ακυρώνω και το έργο του ως συνθέτη!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι μουσικοί θέλουν να συνεχίσουν, ο Νταλάρας το ίδιο, εμείς το ίδιο.

Αυτό θέλει η καρδιά, αυτό θέλει το πείσμα απέναντι στον αδιανόητο φασισμό που διαμορφώνει αυτή την κατάσταση, αυτό θέλει η ανάγκη μας για το δίκιο και τη δημοκρατία.

Αν όλοι οι καλλιτέχνες, συνάδελφοι, συνάνθρωποι σκέφτονταν έτσι, τότε στη Δάφνη ή στην Ηλιούπολη το ερχόμενο Σάββατο θα έπρεπε ήδη να είχαμε 10άδες συμμετοχές. Από δημοκράτες και ανθρώπους που θα έβγαιναν στο μικρόφωνο και θα έλεγαν ντόμπρα και σταράτα πάνω στη σκηνή: "Γιώργο διαφωνώ μαζί σου, είσαι λάθος σ΄αυτό, τ' άλλο, το παράλλο, αλλά εδώ είμαι για να στηρίξω τη μουσική, τη δημοκρατία, το δικαίωμα του καθενός να λέει ανοιχτά τη γνώμη του σε αυτή τη χώρα."

Αλλά αρκετοί αποδεικνύονται πολύ μικροί τελικά... Κι επειδή η δύναμη και η αδυναμία είναι σχετικά πράγματα, σε αυτό το "παιχνίδι δύναμης" των φασιστικών νοοτροπιών εγώ δεν θέλω να "κερδίσουμε". Μπορούμε να "δημιουργήσουμε" και αλλού...και θα είμαστε πλάι σε όλους τους συντελεστές αυτής της πρωτοβουλίας. Στο παιχνίδι αυτό μάλλον αποτύχαμε, αλλά ποια είναι πραγματικά η αποτυχία?

Και μετά τα...θεωρητικά, με τα οποία απλώς ήθελα να υποστηρίξω το σκεπτικό μου, νομίζω ότι το καλύτερο που μπορεί να γίνει τώρα είναι να σταματήσουν αυτές οι συναυλίες για την προστασία των μουσικών και του κόσμου που βρίσκονται σε αυτές. Αυτό είναι που προέχει τώρα. Να μιλήσει με ένα δελτίο τύπου, μιλώντας με τον τρόπο που ξέρει. Τον...πολύπλοκο τρόπο για κάποιους που δεν μπορουν να πάει το μυαλό τους ή η γνώση τους ένα βήμα παραπέρα. Και μην ανησυχεί...εδώ είμαστε και θα είμαστε όλοι.

Α, και όταν γίνει αυτό και όλοι αυτοί οι ψευτόμαγκες το δουν ως "νίκη", να δω ποιος θα τους μαζεύει τώρα που άνοιξε η στρόφιγκα. Να δω αν έχει συνειδητοποιήσει η κοινωνία μας προς τα πού οδηγείται. Να δω....

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πίστευα ότι είμαστε λιγότερο κομπλεξικοί και μικρόψυχοι ως λαός, αλλά έκανα λάθος. Έτσι θα έπρεπε να συμβεί, όπως το περιγράψει η marochr. Ή μάλλον χωρίς καν τοποθετήσεις για το αν συμφωνούν ή διαφωνούν με τις απόψεις του. Δεν κάνουμε εκλογές ούτε είναι υποψήφιος πουθενά. Θέλησε να προσφέρει γενναιόδωρα λίγη ψυχαγωγία σε ανθρώπους που δεν μπορούν να πληρώσουν. Αλλά όλοι αυτοί, που δεν μιλούσαν, που είχαν επίσης ακριβά εισιτήρια στις συναυλίες του, που πολλοί επωφελήθηκαν από την παρουσία του, τη φωνή του, τη συμπαράστασή του, τη γενναιοδωρία, που βολεύτηκαν πλαϊ σε κόμματα σε αντίθεση με τον ίδιο, τώρα επιχαίρουν γιατί νομίζουν πώς αν δεν γίνουν οι δικές του Ελευθέρας εισόδου θα πάει ο κόσμος στις δικές τους.

Ντρέπομαι για λογαριασμό τους!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα και Μάρω συμφωνώ μαζί σας.

Σκεφθείτε... Ζούμε στη χώρα που έβγαλε ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ καλλιτέχνες σε όλους τους τομείς της Τέχνης, αλλά ζούμε και στη χώρα που έβαλε στη φυλακή τον Κολοκοτρώνη (τηρουμένων των αναλογιών πάντοτε).

Τι να λέμε τώρα...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...