104 posts in this topic

Μεταφέρω εδώ το Post της Χρύσας από τις Επερχόμενες Κυκλοφορίες.

Γιά δείτε αυτό!

Το Νέο Τραγούδι του Γιώργου Νταλάρα – «Ξέχνα τις αναμνήσεις»

Ακούστε σε πρώτη μετάδοση το καινούργιο τραγούδι του Γιώργου Νταλάρα «Ξέχνα τις αναμνήσεις» σε μουσική Νίκου Αντύπα και στίχους Μάνου Ελευθερίου το Σάββατο 30/06/2012 από το επίσημο κανάλι του Γιώργου Νταλάρα στο Youtube.

Facebook Page: www.facebook.com/GeorgeDalaras

Twitter: www.twitter.com/GeorgeDalaras

Universal Music Greece

Στίχοι : Μάνος Ελευθερίου

Μουσική : Νίκος Αντύπας

Τί μας κάνουν πρωί-πρωί Παρασκευιάτικα... Άντε να έρθει γρήγορα το Σάββατο!! :rolleyes:

Μόλις άκουσα ένα ελάχιστο δείγμα από διαφήμιση στον Μελωδία! :music::music: :music:

"Ξέχνα τις αναμνήσεις και τα λευκώματα..."

Προφανώς δεν μπορώ να κρίνω σε δευτερόλεπτα, αλλά νομίζω είναι φανερό... είναι Αντύπας!

Ο Μελωδία μας καλεί να συντονιστούμε από Δευτέρα όλοι στους 99,2 για να ακούσουμε σε πρώτη μετάδοση το νέο τραγούδι του Γιώργου Νταλάρα.

Eμείς, πάντως, μέχρι τότε θα το έχουμε απολαύσει από το You Tube. :)

4 people like this

Καλό ή κακό που ''είναι Αντύπας'', Μάρω;

Έγινε αλλαγή ημερομηνίας μετάδοσης για την προσεχή Δευτέρα 2 Ιουλίου.

Σχετικό είναι αυτό. Αλλοτε μ' αρέσει άλλοτε όχι, αλλά έχει χαρακτηριστικό σύγχρονο ήχο ο Αντύπας (ο Νίκος φυσικά B) ), γι' αυτό το ανέφερα.

Ωραία που το άλλαξαν για Δευτέρα πάντως! Άσχετα αν ανυπομονώ, είναι καλύτερο από άποψη μάρκετινγκ, όπως είχα γράψει μεταξύ σοβαρού και αστείου στο άλλο topic.

Εγώ πάλι το θεωρώ γελοίο που την μία λένε Σάββατο και την άλλη Δευτέρα.

Από την άλλη περιμένω τα νέα τραγούδια πως και πως!!!

Εντάξει ρε παιδιά μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα...Δεν θεωρώ τόσο σοβαρό, ούτε τόσο τραγικό το ότι άλλαξε η ημερομηνία...Είπαν Σάββατο, θα το βάλουνε Δευτέρα...

Στο κάτω, κάτω, μπορεί να υπήρχε κάποιο τεχνικό πρόβλημα που δεν το γνωρίζουμε....

Δεν έγινε και τίποτα...

Είδανε το post της Μάρως, που έλεγε ότι θα ήταν καλύτερα καθημερινή κλπ. κλπ., και γι' αυτό την αλλάξανε :razz:

2 people like this

Είδανε το post της Μάρως, που έλεγε ότι θα ήταν καλύτερα καθημερινή κλπ. κλπ., και γι' αυτό την αλλάξανε :razz:

Ναι ναι, είμαστε τόσο σημαντικοί! :razz:

"ΟΧΙ! ΟΧΙ! Όταν λένε Σάββατο, να γίνεται Σάββατο! Σε αυτή τη χώρα όλο αναβολές είμαστε!! Αει σιχτιρ!!!"

:laugh: :laugh:

:offtopic:

Official website: www.dalaras.gr
Facebook Page: www.facebook.com/GeorgeDalaras
Twitter: www.twitter.com/GeorgeDalaras

Παραγωγή: Universal Music Greece
Ηχογράφηση: Studio Odeon
Τεχνική Επεξεργασία Video: Αγνή Δούναβη :)

Ξέχνα τις αναμνήσεις

Μουσική : Νίκος Αντύπας
Στίχοι : Μάνος Ελευθερίου

Πουλάς παλιά βιβλία μυθιστορήματα
πουλάς μελαγχολία πουλάς αισθήματα
πουλάς και νοσταλγία χαρίζεις χρήματα
και ότι δεν σηκώνει χειροκροτήματα
πελάτης δεν περνάει πελάτης δεν πατά
σαν άγαλμα γελάει σαν άγγελος πετά

Ξέχνα τις αναμνήσεις και τα λευκώματα
κι άσε τις παραισθήσεις στα ξένα σώματα
βρες δανεική αγάπη που δε στραγγίζεται
και χτίσε δίχως λάσπη ότι χαρίζεται

Πουλάς τις αναμνήσεις πουλάς και βάσανα
απ' τον καιρό που σ' είχα και δεν ανάσανα
πουλάς βίους αγίων πουλάς ναρκωτικά
κανείς δεν αγοράζει αυτά τα γιατρικά
κατάργησαν το δρόμο νέκρωσε κι η στοά
και στήσαν λαιμητόμο κανείς να μην περνά
6 people like this

χμ.... :huh: Λοιπόν...

Κατ' αρχάς, εννοείται ότι χαίρομαι που θα βγάλει νέο δίσκο και που μπορούμε να ακούσουμε ένα τραγούδι μέσω διαδικτύου!

Όσον αφορά στο συγκεκριμένο τραγούδι όμως, δεν μπορώ να πω πως ενθουσιάστηκα... Περιμένω ν' ακούσω τα μινόρε τραγούδια του δίσκου... ;)

4 people like this

Δεν το'χω ακούσει ακόμα...οι στίχοι είναι όμως τουλάχιστον δεικτικότατοι και ξεχωριστοί...Ελευθερίου "φουλ"..! :walkman:

2 people like this

Γιώργος Νταλάρας : «Ξέχνα τις αναμνήσεις» (ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

02/07/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3004&Itemid=39

5 people like this

Εμενα μου αρεσε! :) :)

Μου βγαζει κατι αισιόδοξο μια προτροπη για κατι νεο για κατι παλι απ την αρχη..Μια θετικη αυρα..

Το καλο ειναι οτι σου μενει σαν τραγουδι..

Σιγουρα πρεπει να ακουσουμε και τα υπολοιπα κομματια για να εχουμε μια σωστοτερη αποψη..Εν αναμονη..

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΕΟΣ ΔΙΣΚΟΣ!!

1 person likes this

Οι στίχοι είναι κορυφαίοι. Τίποτα λιγότερο δεν περίμενα από τον Μ.Ελευθερίου! Μια σύγχρονη μπαλάντα που μαζί με την ερμηνεία ''υπηρετούν'' τους στίχους τονίζοντάς τους.

Δεν ξέρω εάν επιλέχτηκε σκόπιμα αυτό το τραγούδι σαν προπομπός του δίσκου. Για σουξέ του καλοκαιριού δεν προτιμήθηκε σίγουρα (θα ήταν άτοπο) αλλά για στίγμα των καιρών είναι το ιδανικό!

Δεν πετάς τίποτα, κρατάς τα πάντα!!!

Πουλάς παλιά βιβλία μυθιστορήματα

πουλάς μελαγχολία πουλάς αισθήματα

πουλάς και νοσταλγία χαρίζεις χρήματα

και ότι δεν σηκώνει χειροκροτήματα

πελάτης δεν περνάει πελάτης δεν πατά

σαν άγαλμα γελάει σαν άγγελος πετά

Ξέχνα τις αναμνήσεις και τα λευκώματα

κι άσε τις παραισθήσεις στα ξένα σώματα

βρες δανεική αγάπη που δε στραγγίζεται

και χτίσε δίχως λάσπη ότι χαρίζεται

Πουλάς τις αναμνήσεις πουλάς και βάσανα

απ' τον καιρό που σ' είχα και δεν ανάσανα

πουλάς βίους αγίων πουλάς ναρκωτικά

κανείς δεν αγοράζει αυτά τα γιατρικά

κατάργησαν το δρόμο νέκρωσε κι η στοά

και στήσαν λαιμητόμο κανείς να μην περνάl

3 people like this

Νομίζω πως εκτός από τις αναμνήσεις ξεχάσανε να γράψουνε εισαγωγή και φινάλε για το τραγούδι

:razz:

:razz:

Ανέλυσέ το λίγο σε παρακαλώ πολύ. Θεωρείς πως τα τραγούδια (πέρα από κάποιες νόρμες) πρέπει απαραιτήτως να έχουν μουσική εισαγωγή; Ή πως και στα τραγούδια πρέπει να ισχύει το 1+1=2;

Το άκουσα κι εγώ!!Οι στίχοι του Ελευθερίου αριστούργημα!Ήθελα όμως η μουσική να τους αναδείξει περισσότερο.

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Χρύσα!!Θα περιμένω να δω και τα υπόλοιπα τραγούδια του δίσκου,αν και ξερω ότι ο Γιώργος θα μας κάνει πάλι

να τραγουδήσουμε!!Η φωνή του είναι καθαρό νερό,κρυσταλλινο αλλά και η χροιά της φωνής του αυτή την φορά οργισμένη.

Δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς...

Όταν τραγουδας για λαιμητόμο,βίους αγίων και ναρκωτικά και γιατρικά δεν είναι σε ρυθμούς χαρούμενους,όπως της Τζαμάϊκας του Λοίζου βεβαίως.

Οι καταστάσεις το απαιτούν.Μακάρι να εμφανιστεί να τα παίξει και κάπου για μέρες ώστε να ανοιξει η καρδιά μας κι όλας.

Έχει ανεβάσει ψηλά πολύ τον πήχη ο Νταλάρας,καλό δρόμο και σίγουρα ίσιο στα τραγούδια όπως αυτό που έρχονται!

2 people like this

Στην πρώτη ακρόαση απογοητεύτηκα πλήρως.

Πέρασαν 8 ώρες από την πρώτη ακρόαση και το άκουσα και 2η και 3η φορά.

Γενικά, κατά την γνώμη μου, είναι ένα μέτριο τραγούδι που αν δεν το έλεγε ο θείος θα το προσπέρναγα.

Ούτε μουσικά, ούτε στιχουργικά με ενθουσιάζει. Επίσης, η μουσική του δεν επιτρέπει στον τραγουδιστή να κάνει κάποια ξεχωριστή ερμηνεία.

Όσο για το χαζό ηλεκτρονικό effect πάνω στην φωνή του, είναι τελείως αστοχο. Χάνει πολύ με αυτό το effect.

Τέλος, ειδικά μετά από όλα όσα που έγιναν, περίμενα ένα πολιτικό/κοινωνικό τραγούδι που να πιάνει τον παλμό της κοινωνίας μας και με μία μουσική οργισμένη.

Αυτές οι μουσικές μπορεί να ταιριάζουν με το καλοκαιρινό κλίμα αλλά, κατά την γνώμη μου, είναι εκτός τόπου και χρόνου. Ως κίνηση, θυμίζει την -παραλίγο- άστοχη συνεργασία του με τον Χατζηγιάννη εν καιρό εθνικού κοινωνικού αναβρασμού.

Εν κατακλείδι, πιστεύω πως είναι από τα τραγούδια που θα ξεχαστούν και ελπίζω οτι ο δίσκος θα περιέχει άλλα, πολύ πιο δυνατά και ουσιαστικά τραγούδια, άξια του επιπέδου που έχει θέσει ο Γ.Νταλάρας, ο Μάνος Ελευθερίου και ο Νίκος Αντύπας.

Edited by Apostolis
9 people like this

Το πρώτο που μου βγαίνει ακούγοντας το τραγούδι είναι ένα ευχάριστο συναίσθημα,μία ελπίδα για κάτι καλύτερο όπως είπε και ο Albert.

Κατόπιν με χαροποιεί το ότι η φωνή του είναι σε εξαιρετική κατάσταση έτοιμη για ακόμη μία σειρά μεγάλων ερμηνειών.

Σαν τραγούδι έχει εξαιρετικούς στίχους και το ξανακούει κάποιος άνετα.

Εν αναμονή και των υπολοίπων,θα πώ πως ανυπομονώ να ακούσω από τον Γιώργο ένα λαϊκό τραγούδι ερμηνευμένο όπως μόνο αυτός ξέρει και να κάνει εμπορικό πάταγο.Νομίζω πως το έχει ανάγκη ο Γιώργος αυτήν την περίοδο.

3 people like this

Κρίνοντας με βάση τη σημερινή εποχή και όχι συγκρίνοντας διαφορετικά τραγούδια διαφορετικών δεκαετιών, με βάση λοιπόν τη σημερινή εποχή όπου υπάρχει μουσική και στιχουργική "ανομβρία", το τραγούδι αυτό είναι μια ανάσα δροσιάς. Περιμένω όμως την τελική μείξη και αυτού του τραγουδιού και του συνολικού δίσκου για να έχω καλύτερη γνώμη.

3 people like this

Στην πρώτη ακρόαση απογοητεύτηκα πλήρως.

Πέρασαν 8 ώρες από την πρώτη ακρόαση και το άκουσα και 2η και 3η φορά.

Γενικά, κατά την γνώμη μου, είναι ένα μέτριο τραγούδι που αν δεν το έλεγε ο θείος θα το προσπέρναγα.

Ούτε μουσικά, ούτε στιχουργικά με ενθουσιάζει. Επίσης, η μουσική του δεν επιτρέπει στον τραγουδιστή να κάνει κάποια ξεχωριστή ερμηνεία.

Όσο για το χαζό ηλεκτρονικό effect πάνω στην φωνή του, είναι τελείως αστοχο. Χάνει πολύ με αυτό το effect.

Συμφωνώ με τον Αποστόλη σε αυτό...

Εν κατακλείδι, πιστεύω πως είναι από τα τραγούδια που θα ξεχαστούν και ελπίζω οτι ο δίσκος θα περιέχει άλλα, πολύ πιο δυνατά και ουσιαστικά τραγούδια, άξια του επιπέδου που έχει θέσει ο Γ.Νταλάρας, ο Μάνος Ελευθερίου και ο Νίκος Αντύπας.

....και σε αυτό.

Δε θέλω να γράψω άλλα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..

5 people like this

Είχα άλλες προσδοκίες. Ένα αρνητικό "τσιμπηματάκι" το ένιωσα όταν άκουσα το ρεφραίν προχτές στη διαφήμιση στο ραδιόφωνο, αλλά είχα μιαν ελπίδα για κάτι πιο απογειωτικό. Ειδικά όταν ένα τραγουδι λειτουργεί ως προπομπός ενός δίσκου, έχεις άλλες προσδοκίες.

Εξηγούμαι: Δεν το θεωρώ κακό τραγούδι φυσικά, οι στίχοι είναι εξαιρετικοί! Αλλά η φωνή του Νταλάρα δεν αρκεί για να δώσει στο τραγούδι την ανάλογη υψηλή θέση. Η πρώτη μου αίσθηση ήταν ότι θα μπορούσε να είναι ένα τραγούδι σε τίτλους καθημερινού σήριαλ και να το λέει ο Ρεμος. Τραγουδάκι δηλαδή. Και η αίσθηση αυτή ψιλοπαρέμεινε. Και δεν είναι ότι επιμένω σε λαϊκό ήχο. Για παράδειγμα το "Μια στιγμή για πάντα" ή το "Δώσε στη χαρά" είναι τραγούδια που ανήκουν στο ίδιο στυλ, αλλά είναι πολύ καλύτερα κομμάτια.

Ευελπιστώ σε κάτι καλύτερο στον υπόλοιπο δίσκο. Για πότε με το καλό?

ΥΓ: Τι γράφει η μπλούζα του?

5 people like this

ΥΓ: Τι γράφει η μπλούζα του?

"no more than two questions per customer"

3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...