104 posts in this topic

Ούτε εμένα μου άρεσε.

Τους στίχους τους βρίσκω από μετριότατους μέχρι απαράδεκτους.

Δεν είναι δυνατόν να γράφεις σε τραγούδι "ΠΟΥΛΑΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ"!!! Δεν πα να το 'γραψε ο Ελευθερίου, είναι χάλια αυτό το πράγμα.

Και είναι και το πρώτο τραγούδι του δίσκου που ακούγεται;

Και η μουσική μου φαίνεται αδιάφορη. Όχι μόνο μία απ' τα ίδια του Αντύπα, σαν αυτά που έδινε σε Αλεξίου και Πρωτοψάλτη, αλλά λες και είναι απ' τα "παρατημένα" τους. Απ' αυτά που περίσσεψαν.

Τέλος πάντων είναι θετικό το νέο πως κυκλοφορεί καινούργιος δίσκος, ας ελπίσουμε όμως πως θα περιέχει καλύτερα τραγούδια μέσα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άκουσα 5-6 φορές. Έκανα λάθος. Το τραγούδι δεν είναι οτι δεν έχει απλά αρχή, μέση και τέλος. Δεν έχει τίποτα! Η μουσική είναι απαράδεκτη. Πολύ καλά το είπε η Μάρω λες και είναι για απογευματινό σήριαλ του Mega.

Δε πειράζει Γιώργο, άσε τον Λάλεζα, τα Παραδοσιακά και τα χίλια άλλα δυο που έχεις τα ανέκδοτα ΛΑΙΚΑ να περιμένουν.... γουστάρουμε ψευτομπιτάκι....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να και κάτι που συμφωνήσατε εσείς οι δύο τελευταίοι που γράψατε....

Ζούμε ιστορικές στιγμές!

Τελικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο Νταλάρας μας ενώνει! :razz: :razz: :razz: :razz:

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδια μηπως εισαστε λιγο υπερβολικοι;Ενταξει το κομματι δεν ειναι σιγουρα ο "υμνος"

που με το που θα το ακουσεις θα τρελαθεις..Σιγουρα ομως ειναι ενα ευχαριστο κομματι

που ακουγεται μια χαρα..

Οσο για τους στιχους υπαρχει και η αλληγορικη εννοια των πραγματων..

Δεν νομιζω ο Γιωργος να σας εχει αφησει ανικανοποιητους απο πλευρα και ποικιλια

ρεπερτοριου..Και λαϊκα κομματια (Σημαιοστολισμος-Κατσουλης)και ανεκδοτο υλικο

συνθετων ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ (οχι σαν κατι αλλους "μεγαλους") να βγαζει (Ανεκδοτα τραγουδια Ακη Πανου με Νικολοπουλο) παρα τις

δικαστικες δυσκολιες που ο δισκος εχει βρει..

Τι να πω..λιγη υπομονη κ θετικη σκεψη δεν βλαπτει το φθινοπωρο (πρωτα ο Θεος) κοντα ειναι..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όλα είναι υποκειμενικά, είναι θέμα γούστου.

Για εμένα ούτε ευχάριστο είναι το κομμάτι ούτε μια χαρά ακούγεται.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σίγουρα όλα είναι υποκειμενικά. Εμένα ας πούμε δεν με ενδιαφέρει μια συνεργασία με τον Λάλεζα ή τα παραδοσιακά...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην πρώτη ακρόαση απογοητεύτηκα πλήρως.

Πέρασαν 8 ώρες από την πρώτη ακρόαση και το άκουσα και 2η και 3η φορά.

Γενικά, κατά την γνώμη μου, είναι ένα μέτριο τραγούδι που αν δεν το έλεγε ο θείος θα το προσπέρναγα.

Ούτε μουσικά, ούτε στιχουργικά με ενθουσιάζει. Επίσης, η μουσική του δεν επιτρέπει στον τραγουδιστή να κάνει κάποια ξεχωριστή ερμηνεία.

Όσο για το χαζό ηλεκτρονικό effect πάνω στην φωνή του, είναι τελείως αστοχο. Χάνει πολύ με αυτό το effect.

Συμφωνώ με τον Αποστόλη σε αυτό...

Εν κατακλείδι, πιστεύω πως είναι από τα τραγούδια που θα ξεχαστούν και ελπίζω οτι ο δίσκος θα περιέχει άλλα, πολύ πιο δυνατά και ουσιαστικά τραγούδια, άξια του επιπέδου που έχει θέσει ο Γ.Νταλάρας, ο Μάνος Ελευθερίου και ο Νίκος Αντύπας.

....και σε αυτό.

Δε θέλω να γράψω άλλα. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία..

Δηλαδή, που διαφωνείς και ξεχώρησες μόνο αυτά τα 2 αποσπάσματα;;; εε;; :razz:

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να και κάτι που συμφωνήσατε εσείς οι δύο τελευταίοι που γράψατε....

Ζούμε ιστορικές στιγμές!

Τελικά με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο Νταλάρας μας ενώνει! :razz: :razz: :razz: :razz:

Απαπαπα

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Άρχισαν τα όργανα των υπερβολών...;;!!Είναι απαράδεκτο-"χάλια" ειπώθηκε να γράφει ο Μάνος Ελευθερίου και να τραγουδά ο Νταλάρας "πουλάς ναρκωτικά"..!!!Μάλιστα...!!!Με ποιά λογική πάλι γράφονται αυτές οι απόψεις,δεν καταλαβαίνω ειλικρινά...μπορεί κανένα μας,να μη μας ενθουσιάζει η ακρόαση του τραγουδιού,αλλά...απορώ...πραγματικά...πολλές φορές,σα να είμαστε παιδική χαρά,κάνουμε εδώ μέσα...επιεικώς.... :huh::what::wacko:

Υ.Γ:Είναι "εκτός τόπου και χρόνου" στη συγκεκριμένη χρονική συγκυρία ο πολιτικός-κοινωνικός στίχος..;;;γιατί πολιτικοκοινωνικοί είναι οι στίχοι του,με αλληγορική έννοια...και από που κι ως που γίνεται παραλληλισμός του τραγουδιού,με την παρολίγον "άστοχη" συνεργασία Νταλάρα-Χατζηγιάννη,απορώ.....! :unsure:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λυπάμαι που θεωρείς οτι υπερβάλω Άρη.

Όχι, σκόρπιες ατάκες για ναρκωτικά και λαιμητόμους δεν κάνουν τον στίχο πολιτικοκοινωνικό. Και τι πάει να πει "με αλληγορική έννοια";; Εσύ που κατάλαβες, μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοεί;; Και στην τελική, ακόμα και έτσι να είναι, η μουσική είναι άσχετη με τα ναρκωτικά και τις λαιμητόμους. Δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.

Όσον αφορά τον παραλληλισμό, δεν μπορώ να δω γιατί δεν καταλαβαίνεις την συσχέτιση. Όσο άστοχη θα ήταν αυτή η συνεργασία, τόσο άστοχη είναι η δημιουργία τέτοιων τραγουδιών αυτή την περίοδο. Άστοχη = δεν βρίσκουν στόχο. Αν ο στόχος του είναι να βγάλει καλοκαιρινά τραγουδάκια, τότε οκ. Αλλά ο Γ.Νταλάρας δεν συνηθίσει να έχει τέτοιους στόχους, ειδικά σε καιρούς κρίσης (γενικότερης).

Τέλος, παιδική χαρά είμαστε που λέμε την γνώμη μας;;

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...παιδική χαρά,γινόμαστε με τον τρόπο,που πολλές φορές γράφουμε τη γνώμη μας...κι αυτό είναι η δική μου άποψη...και δε συμβαίνει πρώτη φορά...όσο για τη συσχέτιση στίχων-μουσικής,για ένα πολιτικό τραγούδι,δεν καταλαβαίνω τί το ιδιαίτερο,στο συσχετισμό των δύο,πρέπει να έχει το πολιτικό τραγούδι,για να είναι "πολιτικό" κι όχι..."αστείο πολιτικό"..."στου σπιτιού τη σάλα" του Ελευθερίου,παρόμοια αίσθηση είχαν οι στίχοι του...ο Ελευθερίου,έχει δικό του τρόπο έκφρασης σχεδόν πάντοτε....ακόμα και παλαιότερα,στο "Του κάτω κόσμου τα πουλιά" και στα "Λόγια και τα χρόνια",οι στίχοι αλληγορικοί είναι...όσο για τη μουσική δεν είναι όντως η καλύτερη δυνατή,αλλά την ειδική σχέση,που πρέπει να έχει το πολιτικό τραγούδι με τη μουσική δεν την καταλαβαίνω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "στου σπιτιού τη σάλα" δεν το θεωρώ αστείο πολιτικό. Οι στίχοι του, για εμένα, είναι ένα ποίημα. Με την κυριολεκτική έννοια της λέξης. Θα συμφωνήσω πως ο Ελευθερίου χρησιμοποιεί πολύ συχνά αλληγορικούς στίχους. Αλλά στην προκειμένη, οι στίχοι αυτοί, δεν είναι του επιπέδου "Του κάτω κόσμου τα πουλιά" ή του "Λόγια και τα χρόνια" πόσο μάλλον του "Σπιτιού τη σάλα". Πάντα κατά την γνώμη μου.

ΥΓ: Αλήθεια, δεν είναι υπερβολή να συγκρίνουμε το "Ξέχνα τις αναμνήσεις" με το "Τα λόγια και τα χρόνια";

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Του κάτω κόσμου τα πουλιά" και τα "Λόγια και τα χρόνια" τα έφερα σαν παράδειγμα στίχων πολιτικών,με αλληγορική έννοια...και οι κοινωνικοπολιτικές παραστάσεις των συγκεκριμένων χρόνων,που γράφτηκαν τα προκείμενα τραγούδια,δεν είναι οι ίδιες...άρα δεν μπορεί να γίνει παραλληλισμός σε επίπεδο στίχων...για τα σημερινά στάνταρντς οι στίχοι του "Ξέχνα τις αναμνήσεις" είναι καλοί,το τραγούδι γενικά σαν αποτέλεσμα,είναι μετριότατο...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΟΚ, σε αυτό το σημείο λίγο-πολύ συμφωνούμε. Γιατί και εγώ αυτό είπα, μόνο που δεν τους χαρακτήρισα καλούς, αλλά μέτριους.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις το συγκεκριμένο ως τραγουδάκι. Τουλάχιστον όσον αφορά στους στίχους σε καμία περίπτωση. Η μουσική μπορεί να μην έχει τη δύναμη που θα θέλαμε αλλά όχι βρε παιδιά τραγουδάκι καλοκαιρινό αυτό! Να εκφράσω και μια απορία: το ''αγχωμένη μαλακία'' το θυμάστε; Εκεί ο Γιάννης Μπαχ-Σπυρόπουλος εξέφραζε ωμά μια πτυχή του στρατού. Εκεί μας πείραξε ή όχι;Κάποιους τους πείραξε. Όσον αφορά στο ''πουλάς ναρκωτικά'' την αλληγορία των στίχων δεν την κατανοούμε;Θοδωρή (kapetanie) δεν θα μπορούσε να εννοεί τη νάρκωση των συνειδήσεων (αυτό που φωνάζεις εσύ τόσο καιρό στο ''κοινωνία πολιτική''); Τι δηλαδή ξαφνικά ο Ελευθερίου προωθεί τα ναρκωτικά και τον κατηγορούμε; Ξεχνάμε μήπως το ''Μαύρα άσπρα και βελόνες'' ή τις ''Ουσίες'' και το πώς κάποιοι συντηρητικοί αντέδρασαν.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το θεωρώ πολιτικοκοινωνικο τραγούδι. Το αν ατύχησε όσον αφορά στη μελοποίηση είναι ένα θέμα προς συζήτηση αλλά όχι και για τους στίχους αυτούς να λέμε πως πρόκειται για τίποτα. Δική μου άποψη φυσικά αυτή

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Να εκφράσω και μια απορία: το ''αγχωμένη μαλακία'' το θυμάστε; Εκεί ο Γιάννης Μπαχ-Σπυρόπουλος εξέφραζε ωμά μια πτυχή του στρατού. Εκεί μας πείραξε ή όχι;Κάποιους τους πείραξε.

Όχι απλά δεν με πειράζει, αλλά το θεωρώ ευφυέστατο.

Όσο για το "καλοκαιρινό τραγουδάκι" μην μου πεις οτι δεν είναι "καλοκαιρινό". Και η μουσική, η ενορχήστρωση αλλά και τα εφφεδάκια εκεί κατατάσσουν το τραγούδι.

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βλέπεις τι λες; Εσύ το βρήκες ευφυέστατο. Εκείνη την εποχή κάποιοι το χαρακτήρισαν έως και χυδαίο.

Για την μουσική υπάρχουν κάποια θέματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα εγώ δεν χαρακτήρισα τον στίχο του ως χυδαίο, γελοίο ή οτιδήποτε άλλο πέρα από "μέτριο" και "άστοχο" την χρονική περίοδο αυτή.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άκουσα κι εγώ το τραγούδι. Πραγματικά κάτω του μετρίου, ιδιαίτερα μουσικά, δεν παλεύεται. :(

Τέτοια έλλειψη έμπνευσης πια; Είχα την εντύπωση πως οποισδήποτε καλός μουσικός θα μπορούσε να "σκαρώσει" κάτι καλύτερο στο πι και φι...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται... Προσωπικά συμφωνώ εν μέρει, και με τους μεν και με τους δε.

Πάντως, όσον αφορά εμένα, έχω να παρατηρήσω το εξής: και για άλλα τραγούδια, παλιότερα, συνέβαινε να έχω αμφιβολίες, να μη μου έχουν πολυγεμίσει το μάτι, αλλά μετά από κάποιον αριθμό ακροάσεων τελικά έβρισκα κάτι που να με αγγίζει. Αυτό το τραγούδι δεν με κεντρίζει καν να το ξανακούσω... :unsure:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό το τραγούδι δεν με κεντρίζει καν να το ξανακούσω... :unsure:

Eμένα δε με κεντρίζει να το "προωθήσω" στο ίντερνετ, μέσω σελίδων κοινωνικής δικτύωσης γιατί νιώθω ότι δεν θα αρέσει σε κανέναν και ότι δεν θα μπορώ να το υπερασπιστώ κιόλας. Κι αυτό με προβληματίζει. Η μουσική, η ενορχήστρωση και ο γενικότερος ήχος του υποβιβάζει τους στίχους (που εγώ θεωρώ πολύ ωραίους, το έγραψα και στο πρώτο μου post) και την ερμηνεία του Νταλάρα, η οποία δεν αρκεί για να μου αρέσει ένα αδιάφορο τραγούδι, που αν το έλεγε καμιά Πρωτοψάλτη θα άλλαζα και σταθμό γιατί θα το θεωρούσα βαρετό/εκνευριστικό.

Όσον αφορά τα όσα γράφονται για υπερβολές, παιδικές χαρές κλπ, νομίζω ότι είναι λογικό να γράφουμε αρκετά πράγματα και να εμπίπτουμε στο "λάθος" της μεγαλύτερης ανάλυσης με το που ακούμε ένα νέο τραγούδι. Έχουμε προσδοκίες, έχουμε και χρόνο να το αναλύσουμε παραπάνω γιατί είναι μόνο ένα τραγούδι και όχι ένας ολόκληρος δίσκος που απαιτεί μεγαλύτερη προσοχή, ανάλυση κλπ. Αυτό έχουμε όμως, με αυτό ασχολούμαστε. Στο κάτω κάτω της γραφής, είναι το 1ο πιάτο που μας σερβίρουν, κι όταν πεινάς και ξέρεις ότι σε σερβίρει και ο καλύτερος μάγειρας, είσαι και πιο απαιτητικός.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα.

Δεν είναι το τραγούδι που θα πω σε έναν φίλο μου: "Ρε, έλα να ακούσεις τι τραγουδάρα έβγαλε πάλι ο Γιώργαρος!", κάτι που έκανα πχ στο "Από το άλλο στο αλλού" ή στο "Κρυφή αφή" κλπ.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είναι το τραγούδι που θα πω σε έναν φίλο μου: "Ρε, έλα να ακούσεις τι τραγουδάρα έβγαλε πάλι ο Γιώργαρος!", κάτι που έκανα πχ στο "Από το άλλο στο αλλού" ή στο "Κρυφή αφή" κλπ.

Κι αυτοί γούσταραν τρελά, ε;;; :razz:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω σε ποιους τα βάζω και γουστάρουν!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μου αρεσε πολυ η ροκ χροια στο 3.08 "κι α...ασε τι ς παραισθησεις"!!! καιρο ειχα να τον ακουσω ετσι

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...