104 posts in this topic

..εμενα μου αρεσει ΚΑΙ το βαζω κ στο τερμα..!! δ εχω απαιτηση πια απο τον Γιωργαρο, -ποτε δεν ειχα-,μου φτανει η ερμηνεια του και αυτο με κανει ακομη πιο ευχαριστο πιο δυνατο πιο ακουστικο.. πλεον ανηκει στην αμετρητη λιστα μου κ το ευχαριστιεμαι..

υ.σ. σε live θα σκισει..!!! ξερει πολυ καλα να το χειριζεται... :) :) :D:music_singguitar:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως από το δίσκο Με το'να πόδι στ'άστρα και μετά για προσωπικούς μιλάω κάνω τη σύγκριση και βγάζω όλους τους προηγούμενους καλύτερους.Τυχαίο? Δε νομίζω.Πιάνω τον εαυτό μου να προσπαθεί να βρει κάτι καλό για να υποστηρίξει ότι καινούριο βγαίνει αλλά δεν.Βέβαια υπάρχουν και κάποια άτυπα συμβόλαια - υποσχέσεις - υποχρεώσεις σε κάποιους που έχει μιλήσει κατά καιρούς ο Νταλάρας και ίσως τα εκπληρώνει τώρα.Πάντως ο τίτλος του τραγουδιού μας παρακινεί για το δικό μας καλό...Ξέχνα τις αναμνήσεις.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...ή όπως είναι αυτό:

...σωστά, Alona? ;)

Αυτό είναι τραγούδι της προκοπής.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Νταλάρας - Ξέχνα τις αναμνήσεις - Spot

SKAI

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Προσωπικά το τραγούδι δεν μου άρεσε, το βρίσκω πάρα πολύ μέτριο και πιστεύω δεν του ταιριάζει καθόλου. Είναι ένα τραγούδι στυλ Ρέμου, που αν δεν το ερμήνευε ο Νταλάρας δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να το ακούσω δεύτερη φορά. Η μουσική του είναι αδιάφορη και δεν του δίνει περιθώρια να "δώσει" παραπάνω. Όπως είπα σε μια φίλη σε συζήτηση που είχαμε, για μένα και να μην βγάλει νέα τραγούδια, μας έχει χαρίσει τόσο μεγάλες ερμηνείες που φτάνουν για 2 ζωές. Δεν μου λείπουν νέα τραγούδια από τον Γιώργο. Χαίρομαι που είναι ενεργός και ψάχνεται ακόμη, και ελπίζω αυτόν τον νέο δίσκο να ακολουθήσουν ζωντανές εμφανίσεις. Εμένα αυτό με καίει, το live !! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Προσωπικά το τραγούδι δεν μου άρεσε, το βρίσκω πάρα πολύ μέτριο και πιστεύω δεν του ταιριάζει καθόλου. Είναι ένα τραγούδι στυλ Ρέμου, που αν δεν το ερμήνευε ο Νταλάρας δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να το ακούσω δεύτερη φορά. Η μουσική του είναι αδιάφορη και δεν του δίνει περιθώρια να "δώσει" παραπάνω. Όπως είπα σε μια φίλη σε συζήτηση που είχαμε, για μένα και να μην βγάλει νέα τραγούδια, μας έχει χαρίσει τόσο μεγάλες ερμηνείες που φτάνουν για 2 ζωές. Δεν μου λείπουν νέα τραγούδια από τον Γιώργο. Χαίρομαι που είναι ενεργός και ψάχνεται ακόμη, και ελπίζω αυτόν τον νέο δίσκο να ακολουθήσουν ζωντανές εμφανίσεις. Εμένα αυτό με καίει, το live !! ;)

με επεισες!!!!! κρατω μια επιφυλαξη ομως!! :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :razz: :music_singguitar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για να μην ακούγομαι ως γκρινιάρης που απλά δεν του αρέσουν τα καινούργια τραγούδια, θα πω κάτι πολύ συγκεκριμένο. Θα ήθελα δυο τρία τραγούδια με "εντάσεις", όχι μόνο στη μουσική, αλλά και στην ερμηνεία. Δυνατές φωνές και επίδειξη δεξιοτεχνίας, αλλά και μια ηχοληψία που δε θα έχει ως αποτέλεσμα μια φωνή "από δίπλα", αλλά "από μακριά", με το βάθος και το έκο που έβαζε κάποτε. Αυτά αναδείκνυαν τότε το μέγεθος της φωνής του. Αυτές οι σύγχρονες, μοντέρνες ηχοληψίες, που σε κάνουν να νομίζεις πως ο τραγουδιστής είναι δίπλα σου και ψιθυρίζει το τραγούδι στ' αυτιά σου, με πολλή εσωτερικότητα και ξεψυχισμένα, έχουν καταντήσει πλέον βαρετές.

Κάποτε ακόμα και αργά και "ήσυχα" τραγούδια, τα τραγουδούσε ο Νταλάρας με δυνατές φωνές, πχ "άνεση και ηδονή". Τον άκουγες να φωνάζει. Τέτοια τραγούδια θέλω.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κάποτε ακόμα και αργά και "ήσυχα" τραγούδια, τα τραγουδούσε ο Νταλάρας με δυνατές φωνές, πχ "άνεση και ηδονή". Τον άκουγες να φωνάζει. Τέτοια τραγούδια θέλω.

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου..

Δεν θα μπορουσαμε να χαμε ενα τραγουδι του επιπεδου "Ανεσης κ ηδονης";; πιο πολυ ερμηνεια φωνη και ζωντανια..;;Κανα γυρισμα καποιο παιχνιδισμα στην φωνη που τοσο το "χει" (ολοι μαρτυρες αυτου στις διαφορες συναυλιες) Αφου το ατομο διπλα στο ονομα Γ.Νταλαρας:Ερμηνευτης,Μουσικος εχει και το παρατσουκλι ¨τεχνίτης" ή "μαστορας" στην φωνη αν προτιμάτε..

Λιγο να ζωντανευε το θεμα!ΕΥΧΟΜΑΙ στα επομενα-με το καλο- κομματια του δισκου κατι τετοιο να παρατηρηθει επιτελους..

Eτσι..(αφου το χεις βρε Γιωργαρε ακομα..)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καπετάνιε έθεσες ένα πάρα πάρα πολύ σημαντικό ζήτημα!!!

Οι ηχογραφήσεις αυτές , οι flat όπως είπες πολύ ορθά , είναι κατάντια!

Απορώ πώς το επιτρέπει!!

Πού είναι το βάθος , πού είναι η "αναλογικότητα" που έχει δώσει δυστυχώς

τη θέση της στα ψυχρά ψηφιακά ηχογραφήματα!

Εδώ και μια δεκαετία σχεδόν , έχει παραγίνει πια το κακό.

Θα μπορούσαμε να μιλήσουμε ακόμα και για αλλοίωση φωνής!!

Το ίδιο έγινε και στις "Φωνές" απ' τον Καβάφη.

Βάλτε δίπλα δίπλα το πρώτο βίντεο και το ηχογραφημένο που θα βγει.

Καμία σχέση. Ξερό! Στεγνό! Το πνίγει η στεγανότητα και η... απομόνωση απ' τον

περιβάλλοντα χώρο. Για βάθος , ούτε λόγος!

Κάτι που είναι , παγκοσμίως , απαράβατη αρχή!

Γι αυτό και μας αρέσουν τα live και τα πιο παλιά ,

και ακούμε μια άλλη φωνή εκεί , ενίοτε.

Πολύ σωστό το παράδειγμα της 'Ανεσης και Ηδονής που αναφέρεται!

Θυμηθείτε τον δίσκο "Βαμμένα Κόκκινα Μαλλιά" και θα καταλάβετε.

'Η το "Η Ελλάδα ταξιδεύει" , το "Στο 'πα και στο ξαναλέω" κ.α.

Κρίμα.

Όσο για το νέο τραγούδι;

....Δυστυχώς επιβεβαιώθηκα με όσα έγραφα προ μηνών.

Και χαίρομαι που οι περισσότεροι φίλοι έχετε την ίδια άποψη.

Δεν κατάλαβα Χριστό , με συγχωρείτε....

'Οπως έγραψε και η Αλόνα, τόσα ακυκλοφόρητα διαμάντια έχει ,

δικά του ή όχι. Τι τα κρατάει στα μπαούλα δεν έχουμε ακόμα καταλάβει....

Δεν περιμένω τίποτα πια.... Εύχομαι να κάνω λάθος.

Και σε αντίθεση με την προτροπή του νέου του τραγουδιού ,

εμείς θα τις θυμόμαστε τις αναμνήσεις εκείνες , τις ανατριχιαστικές.

Εποχές που ζούμε , είναι ό,τι μας έμεινε.

Ειδικά για μένα που μεγάλωσα.....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν περιμένω τίποτα πια....

Και σε αντίθεση με την προτροπή του νέου του τραγουδιού ,

εμείς θα τις θυμόμαστε τις αναμνήσεις εκείνες , τις ανατριχιαστικές.

Εποχές που ζούμε , είναι ό,τι μας έμεινε.

Ειδικά για μένα που μεγάλωσα.....

Αλιμονο εγω περιμενω πολλα ακομα απο τον Γιωργο.

Αλλα και απο πολλους ακομα νεους καλλιτεχνες

Εκτιμω τις αναμνησεις και την πορεια του αλλα δεν θα

παψω να εχω ακομα προσδοκιες..(Αλλωστε το υποδηλωνει

και ο ιδιος με την σταση του,θα μπορουσε καλλιστα να ειχε

παει σπιτι του και να ηταν μια χαρα)...

Οσο για τον "Καβαφη" συγνωμη Μιχαλη επετρεψε μου να εχω

μια διαφορετικη καπως πιο θετικη αποψη -οσον αφορα το στουντιακο αποτελεσμα-

Τα live και τα παλια τα προτιμαμε πιστευω ειτε γιατι ειναι καλυτερα ειτε ηταν

αλλες εποχες,ειτε τα ειχατε ζησει..(Δεν σας αδικω τα καρα-γουσταρω εξισου..)

Εγω σαν μικροτερος πιο πολυ βιωσα Νταλαρα απο

90s και επειτα..(Εχασα τα καλυτερα..τι να κανουμε :) :) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι φίλοι μου.Η νέα δισκογραφική δουλειά είναι άλλο πράγμα,και το αρχείο του είναι άλλο.

Σε έναν τραγουδιστή με ενέργεια και ζωντανή διάθεση,με ψάξιμο και λεπτότητα όπως ο Νταλάρας επιβάλλεται να έχει καινούργια τραγούδια στο ενεργητικό του.Βέβαια θα προτιμούσα προσωπικά πάντα να τραγουδήσει Κραουνάκη,το έχω άχτι.(ακούστε το Ισόβια με τον Μητσιά και θα καταλάβετε τι λέω).

Όμως θα ήθελα περισσότερο λαϊκά τραγουδια αλλά δεν αποκλείω εκπλήξεις.Ο Αντύπας είναι ένας καλός μουσικός αλλά και καλός συνθέτης,και από μουσική ξέρει αλλά και από λαϊκά ακόμα.Ακούσει όλοι έχουμε το παίξιμο του στα ντραμς από τον Μανώλη στο Αττικόν.

Δεν αντέχω όμως μέρες τώρα που έφυγε ο Μητροπάνος,που αγαπούσαμε όλοι να λένε πως ήταν ο τελευταίος λαϊκός τραγουδιστής,η ο Τερζής ο μόνος που απέμεινε.Γιατί ρε μάγκες ο Νταλάρας τι είναι;

Έχει στο αίμα του λοιπόν το λαϊκό τραγούδι και το ξερει.Πιστεύω πως το "ξέχνα τις αναμνήσεις"πέρασε σαν πρώτο για να δώσει ένα κοινωνικό μύνημα.Σφαιρικό όμως.Αν πιάσουμε λίγο τον παλμό του στίχου μπορούμε να αποκρυπτογραφήσουμε κατά την ταπεινή μου γνώμη πως το "πουλας ναρκωτικά"ίσως να μην είναι αυτά που ξέρουμε σε σκονη άλλά τα τραγούδια.Τι να έλεγε ο Ελευθερίου πάλι;που βασικά θεωρώ αγαπημένο μου ποιητή αλλά και κοινωνικό απόλυτα.Πολλές φορές αμέτρητες θα έλεγα την "δόση μου" την έχω πάρει με τους Μάηδες και τα τραγούδια του Κουγιουμτζή,και το λέω με περηφάνια.

Τόσα χρόνια έμαθα να του έχω εμπιστοσύνη και του έχω.Δεν πούλησε τίποτα και κανέναν ο Γιώργος,ούτε και τώρα θα το κάνει.

Όπως ανέφεραν για τα φυλαγμένα στο αρχείο του τραγούδια οι φίλοι κάποια στιγμή θα τα δικαιώσει,είναι στιγμές συναυλιών που δεν αρμόζουν να βρίσκονται σε συρτάρια.

Αλλά τα καινούργια είναι άλλο πράγμα.Πρέπει το ένα να ωθήσει το άλλο.

Δεν τον φοβάμαι γιατί δεν πρόδωσε ποτέ τις αξίες του και όπως κι εσείς όλοι ξερω ότι όπως πάντα θα μας κάνει χαρούμενους και ευτυχισμένους με την αίγλη της φωνής του.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή το έθιξε ο Αντώνης περί "Μητροπάνου και Τερζή-λαϊκών τραγουδιστών"...Καταρχάς κατ'εμέ ο Τερζής,δεν ανήκει αποκλειστικά στο "λαϊκό χώρο" του τραγουδιού,αφού εκτός από Νικολόπουλο,Τόκα έχει τραγουδήσει πολύ Θεοφάνους και άλλα,πολλά ελαφρολαϊκά..."Άστατος","Ρώτησα τα μάτια μου" και πολλά άλλα...Δεν είναι στην ίδια κατηγορία ούτε με τον Νταλάρα,ούτε με το Μητροπάνο...τα τελευταία 20 χρόνια,που ο Νταλάρας,μετά τους "Τρελούς και άγγελους" του Κουγιουμτζή,τραγουδούσε Νικολόπουλο δις,Δημητρίου,Γκάτσο-Ξαρχάκο,Μικρούτσικο,Ζήκα,Μαχαιρίτσα,Βαρδή κόκ,με τα άλπουμ του,"Μη μιλάς μη γελάς",Βαμμένα κόκκινα μαλλιά","Τα κατα Μάρκον","Μεθυσμένα τραγούδια","Καλώς τους","Η άσφαλτος που τρέχει","Στα τραγούδια που σου γράφω" κόκ...ο Μητροπάνος πέραν από Τόκα και Μικρούτσικο,με τα δύο-τρία κορυφαία άλμπουμ τους,"Η εθνική μας μοναξιά","Παρέα μ'έναν ήλιο","Στου αιώνα την παράγκα"...τί πιό λαϊκό τραγούδησε από τον Νταλάρα...;;;;;;Γιατί έχει παραγίνει το "κακό" περί "λαικού τραγουδιστή" και "λιγότερο,ή λίγο,ή καθόλου λαϊκού τραγουδιστή"..... :chinscratch::huh:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Off topic: εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί "πρέπει" να ψάχνουμε κάθε φορά τον "τελευταίο των Μοϊκανών"! "Ο τελευταίος λαϊκός", "ο τελευταίος ρεμπέτης" κλπ. κλπ. Γιατί "τελευταίος"; Δηλαδή θέλουν να πούνε ότι αυτά τα μουσικά είδη πέθαναν; Τέλος; Όσον αφορά στο ρεμπέτικο, σύμφωνοι, είναι ένα είδος που δεν εξελίσσεται πλέον, όπως άλλα. Ο χαρακτηρισμός "τελευταίος" στέκει όταν μιλάμε για την "κλασσική" γενιά ρεμπετών. Ωστόσο υπάρχουν πολλοί άξιοι συνεχιστές, μεταξύ των οποίων και νέοι σε ηλικία τραγουδιστές και μουσικοί.

Όσον αφορά στο λαϊκό, είναι ένα είδος τραγουδιού που συνεχίζει να γράφεται! Άρα κατά την άποψή μου ο χαρακτηρισμός "τελευταίος λαϊκός" είναι τελείως άκυρος. Και γιατί να είναι ο Μητροπάνος και ο Τερζής, και να μην είναι ο Νταλάρας, ο Μητσιάς, η Γλυκερία, η Μαρινέλλα και ο Μακεδόνας, ο Μπάσης, ο Λιδάκης, .........

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέθηκαν πολλά θέματα...

Η αλήθεια είναι πως, τεχνικά, έχει αλλάξει η αντίληψη περί ηχοληψίας, κυρίως λόγω της τεχνολογίας: ψηφιακό βάθος, κομπρέσσορες και πολλαπλά εφέ έχουν αλλάξει το χρώμα των ηχογραφήσεων. Πλέον ο -εκάστοτε- τραγουδιστής δεν χρειάζεται να ζοριστεί πολύ, μιας και τον διορθώνουν τα μηχανήματα. Και δεν μιλώ για απλό στονάρισμα, αλλά για φάλτσο ολόκληρο...

Επομένως, λόγω της τεχνολογίας γράφουνε χαμηλά, ενισχύουν, ενισχύουν, ενισχύουν, μιξάρουν δυνατά και ιδού...

Εδώ, έχουμε να κάνουμε με σύνθεση του Αντύπα, που κατα βάση είναι "ηλεκτρικός". Κάτι που φαίνεται όχι μόνο στις συνθέσεις του (όπως το σπουδαίο "Σαν ηφαίστειο που ξυπνά", ή το εξαιρετικό "Δι ευχών") αλλά και στον ήχο του ως ντράμερ: έπαιζε με midi τυμπανα, πριν απο πολλούς άλλους... Είναι λογικό επομένως να γράφει στο ίδιο μοτίβο...

Άρη, ο Τερζής είναι λαϊκός λόγω φωνής, αλλά όχι αποκλειστικά λαϊκός στην πράξη, λόγω του οτι τραγούδησε πολύ μπαλάντες (Θεοφάνους, Μουκίδης κτλ). Το ίδο και ο Μητροπάνος, που τελευταία κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύματος με τον κουμπάρο του. Τραγούδησε όμως και καλά λαϊκά (ο Κορακάκης στου "Αιώνα την παράγκα" είναι ένα παράδειγμα). Είχε όμως και αυτός τις λοξοδρομίες του - πράγμα όχι απαραίτητα κακό.

Κάτι, που έκανε βέβαια και ο Νταλάρας - πέρα απο τα λαϊκά του Νικολόπουλου, του Ζήκα κ.α., είπε και μπαλάντες του Βαρδή, μια του Θεοφάνους, του Κυριάκου Παπαδόπουλου, του Σαμπάνη, του Χατζηγιάννη...

Άρα, κατ' εμε δεν υφίστανται οι τίτλοι αυτοί. Τους θεωρώ απολύτως άχρηστους και προϊόντα δημοσιογραφικα, που αρέσκονται σε "κορώνες"...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το νέο τραγουδι:

Στίχοι: Συμπαθητικοί (δεν με ενθουσίασαν αλλά έχει τραγουδήσει πολύ χειρότερους από αυτούς).Το ότι έχουν κάποιους συμβολισμούς μ'αρέσει αλλά έχει μερικούς κακούς στίχους.

Μουσική: Απαραδεκτη.

Ερμηνεία: Με αυτή τη μουσική δεν θα μπορούσαν να γίνουν και θαύματα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το νέο τραγουδι:

Στίχοι: Συμπαθητικοί (δεν με ενθουσίασαν αλλά έχει τραγουδήσει πολύ χειρότερους από αυτούς).Το ότι έχουν κάποιους συμβολισμούς μ'αρέσει αλλά έχει μερικούς κακούς στίχους.

Μουσική: Απαραδεκτη.

Ερμηνεία: Με αυτή τη μουσική δεν θα μπορούσαν να γίνουν και θαύματα.

"Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καθώς οδηγούσα σήμερα,ο σταθμός που άκουγα στο ραδιόφωνο έβαλε τον Ρουβά στο ''όλα καλά''

Επιτόπου έκανα μία αυθόρμητη σκέψη.Αν ο Ρουβάς ηχογραφούσε αυτό το τραγούδι (Ξέχνα τις αναμνήσεις) ως τί θα προβαλόταν από τα μέσα ενημέρωσης?

''Στροφή στην ποιότητα?''

''ο κοινωνικά σκεπτόμενος και ευαισθητοποιημένος Σάκης?''

''είναι ακόμα πιο σέξυ με αυτά τα σοβαρά τραγούδια?''

Το σίγουρο είναι ότι θα έπαιζε κάθε ένα τέταρτο σε όλα τα ''τόπ'' ραδιόφωνα της πόλης.

Ο Γιώργος όμως κρίνεται αυστηρά (και για μένα ορθώς) λόγο της τεράστιας δισκογραφίας του.Όλοι περιμένουν από εκείνον μόνο ''σοβαρά'' τραγούδια άψογα ερμηνευμένα που να αποτελούν συνέχεια των παλιών επιτυχιών.

Αν κοιτάξουμε όμως σε βάθος χρόνου θα δούμε ότι από τους τραγουδιστές της γενιάς του μόνο αυτός,η Χαρούλα και ο Μητσιάς δεν ''λοξοδρόμησαν'' ποτέ σε τραγούδια ''χιτάκια'' και σε εύκολες επιτυχίες.

Ακόμη και το ''Με λένε Πόπη'' είναι ενταγμένο σε έναν δίσκο που τα τραγούδια του δεν μπορεί εύκολα ο καθένας να τα ερμηνεύσει.

Ας περιμένουμε λοιπόν να ακούσουμε ολόκληρη την δουλειά και να ευχηθούμε πως αυτό το τραγούδι να είναι το λιγότερο καλό.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ μεγάλη κουβέντα έγινε απο ότι βλέπω. Για μένα τα πράγματα είναι απλά στο μυαλό μου. Ένα τραγούδι πέρα απο το αν σου αρέσει ή όχι (εμένα δε μου άρεσε) το κρίνεις και σύμφωνα με την συνολική πορεία του τραγουδιστή που το λέει.

Βαθμολογώντας μουσική, στίχους, ερμηνεία όλων των τραγουδιών του Νταλάρα θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι πάνω απο 8.5 - 9.0 Θα ήταν πάνω απο 9,0 αν βγάζαμε την τελευταία δεκαετία.

Ε το συγκεκριμένο τραγούδι είναι πολύ κάτω από τον μέσο όρο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εσύ αυτή την ανάλυση που κάνεις στο μυαλό σου, την χαρακτηρίζεις "απλά πράγματα";;;

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον μία ταινία τύπου "Being Theodore Chaikalis" :laugh::razz: :razz:

Σε φαντάζομαι κάθε φορά που ακούς ένα τραγούδι να τρέχεις στο μυαλό σου ένα select σαν το παρακάτω :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :

SELECT SONG_TITLE

FROM ALL_DALARAS_SONGS

WHERE MUSIC+LYRICS+INTERPRETATION > (

SELECT AVG(MUSIC+LYRICS+INTERPRETATION)

FROM ALL_DALARAS_SONGS)

Ξέρω, ξέρω, :offtopic: :offtopic: :offtopic:

Απλά έπρεπε να το πω!! :smilie013: :smilie013:

Edited by Apostolis
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Το ALL_DALARAS_SONGS τι είναι? View?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ALL_DALARAS_SONGS τι είναι? View?

Να είναι view του select * from all_songs where signer='Dalaras'; :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ μεγάλη κουβέντα έγινε απο ότι βλέπω. Για μένα τα πράγματα είναι απλά στο μυαλό μου. Ένα τραγούδι πέρα απο το αν σου αρέσει ή όχι (εμένα δε μου άρεσε) το κρίνεις και σύμφωνα με την συνολική πορεία του τραγουδιστή που το λέει.

Βαθμολογώντας μουσική, στίχους, ερμηνεία όλων των τραγουδιών του Νταλάρα θεωρώ ότι ο μέσος όρος είναι πάνω απο 8.5 - 9.0 Θα ήταν πάνω απο 9,0 αν βγάζαμε την τελευταία δεκαετία.

Ε το συγκεκριμένο τραγούδι είναι πολύ κάτω από τον μέσο όρο.

Αφού τα ψάχνεις τα πράγματα τόσο πολύ μήπως πρέπει να βάλεις και κάποια άλλη παράμετρο; Την υπάρχουσα κατάσταση στο επίπεδο του τραγουδιού;

Τα πράγματα είναι απλά όταν λες απλά ''μου αρέσει ή δεν μου αρέσει ένα τραγούδι''. Εκεί σταματάει το απλό. Τα άλλα είναι έως κι επιστημονικές αναλύσεις.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά όταν λες απλά ''μου αρέσει ή δεν μου αρέσει ένα τραγούδι''. Εκεί σταματάει το απλό. Τα άλλα είναι έως κι επιστημονικές αναλύσεις.

:thumbup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...