Alona

Γιώργος Νταλάρας & Noa - Τι Θα Πει

77 posts in this topic

Νάσο, μάλλον παρεξήγησες τον Αντώνη, ο οποίος έχει πάντα τις καλύτερες προθέσεις. Εννοώ πως δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι αμυνόμενος για την άποψή σου.

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν κρίνω το Νταλάρα με βάση τη διαδρομή του. Ούτε έχω απαιτήσεις από αυτόν. Απλά ακούω τα τραγούδια που λέει και στη συνέχεια κρίνω αν μου αρέσουν ή όχι - η μουσική, ο στίχος, η ενορχήστρωση, ο τρόπος που τα τραγουδά. Τόσο απλά.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

...με τη σειρά μου να πω,πως εκπλήσσομαι από τις απόψεις,που διατυπώνονται με "έκπληξη",που κάποιος "θαυμαστής" του "θείου" εκφέρει τη γνώμη του με σεβασμό κι αγάπη στον καλλιτέχνη,που μας συντροφεύει τέσερις και δεκαετίες...ο Κώστας ο Μπαλαχούτης,από τους πιο αναγνωρίσιμους κι αξιόλογους "αναλυτές" της ελληνικής μουσικής,έγραψε την άποψη του με "αληθινή αγάπη κι εκτίμηση",όπως χαρακτηριστικά αναφέρει...για το Μαργαρίτη,που αναφέρθηκες Ελίνα μου...τί να γράψει...;;υπάρχει κάποιο διαφορετικό επίπεδο,που θα έπρεπε να παινέψει ή να στιγματίσει...;;ένα τρόπο έχει να τραγουδά,που ή αρέσει,ή δεν αρέσει...ο "θείος" είναι σε άλλη κατηγορία,σκάλες ανώτερα και πολυδιάστατα...δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη,άρα ατυχής ο παραλληλισμός...με την ίδια αγάπη,εκτίμηση και σεβασμό γράφει κι ο Θάνος,που τον κατατάσσω στην ίδια κατηγορία,με τον Μπαλαχούτη...όταν γράφουμε,δηλαδή κάτι,που δεν είναι πάντοτε θετικό,πρέπει να γνωρίζουμε ενγένει,πως θα μπούμε στη διαδικασία προετοιμασίας να αμυνθούμε...;;και κάτι τελευταίο,περί "επιπέδου Νταλάρα" κόκ...δηλαδή εγώ π.χ.που είμαι fan των U2,οι οποίοι τα τελευταία 10 και χρόνια,διανύουν περίοδο κάμψης,από πλευράς μουσικής έμπνευσης,που διατυπώνεται και στους ανάλογους δίσκους τους...επειδή λοιπόν είμαι fan τους,θα πρέπει να τα στρογγυλοποιώ όλα και να μην παρατηρώ τί δε μου αρέσει..;;κι αν το κάνω,παύω να τους "αγαπώ" κόκ...;ομοίως θα πουν άλλοι για τους Scorpions,τους Stones,τον Sting,τον Springsteen κόκ...από που προκύπτουν τέτοιες απόψεις,αναρωτιέμαι πραγματικά...γιατί πώς να το κάνουμε...;ο Γιώργος Νταλάρας,στο επίπεδο των παραπάνω άνηκε και ανήκει...ούτε σε Μαργαρίτη,ούτε σε Θηβαίο,ούτε σε Πασχαλίδη,Ρέμο,Τερζή,Χατζηγιάννη κόκ...και πάντοτε,μέχρι και την "αυλαία" του θα καρτερούμε το καλύτερο απ'αυτόν...έτσι μας "κακόμαθε" και τον αγαπάμε γι'αυτό.........

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

είτε μερακλήδικα live όπως {...} Μεσόγειος

Kαλά, μιλάμε για ΤΟ μεράκλωμα...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νόμιζα πως θα ήμουν απόλυτα κατανοητή και ξεκάθαρη στην άποψη που εξέφρασα. Αρχικά και κατόπιν. Αλλά μάλλον δεν είναι εφικτό σε δυο γραμμές... Γιατί και το όνομα του Μαργαρίτη με άλλο τρόπο το χρησιμοποίησα. Αλλιώς έγινε αντιληπτό αφού μιλήσατε για αστοχία. Θα μπορούσα να γράψω πάρα πολλά σε σχέση με όλα αυτά που συζητάμε. Αλλά δεν ξέρω πόσο καλά θα μπορέσω να τα εκφράσω ώστε να μην σας δημιουργηθεί άλλη άποψη.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι η εποχή είναι πολύ διαφορετική από τη δεκαετία του '80 για παράδειγμα, όταν έκανε τα περισσότερα τολμηρά ανοίγματα και καθιερώθηκε στην απόλυτη κορυφή. Για το λόγο αυτό δεν θα με πείραζε αν περνούσαν 5 χρόνια για να κάνει προσωπικό δίσκο, αλλά όταν το αποφάσιζε να μάζευε 12 τραγούδια σαν το Μόλις βραδυάζει ή το Δάκρυ στο γυαλί, μια που τα ανέφερε η Ελίνα, να τα παρουσίαζε στον κόσμο, να τα υποστήριζε συστηματικά στα live του και νομίζω ότι θα είχαν την αποδοχή που τους αναλογεί. Κι αν δε υπάρχουν καλά τραγούδια, δεν πειράζει, δεν έχει ανάγκη από δίσκους και πωλήσεις, μπορεί με πολλές δραστηριότητες, που τις γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα, να καλύψει την έλλειψη καινούριου υλικού. Δεν βρίσκω όμως το λόγο να κάνει 5 σκόρπιες αξιολογότατες συμμετοχές τη διετία και όταν έρχεται η στιγμή για προσωπικό δίσκο να ζοριζόμαστε για να βρούμε μια κορώνα ή μια μουσική φράση ή ένα στιχάκι για να πατήσουμε πάνω του και να πούμε ότι μας αρέσει το τραγούδι και θα το ξανακούσουμε. Μπορεί να μην έχει την ορμή και την όρεξη άλλων εποχών, έχει κάνει τα πάντα και με μεγάλη επιτυχία στη μουσική κι αυτό το σέβομαι. Θα ήταν ίσως ενδιαφέρον να κάναμε μια κουβέντα, σε ένα ξεχωριστό topic, τι περιμένει ο καθένας μας από τον Νταλάρα στην τελευταία δεκαετία της καριέρας του (δεν χρησιμοποιώ τη λέξη δύση, μας στεναχωρεί όλους). Σε κάθε περίπτωση πάντως, ό,τι σχόλιο κάνουμε γίνεται καλοπροαίρετα και γιατί μας έκανε απαιτητικούς, χωρίς πολλά περιθώρια εκπτώσεων στις μουσικές μας προτιμήσεις. Κατά τα άλλα, σε ό,τι με αφορά και προσωπικά, ούτε πιστοποιητικά νταλαροφροσύνης χορηγώ ή θέλω να μου δώσουν, ούτε εκ πεποιθήσεως γκρινιάρης είμαι και όταν έρθει η ώρα θα είμαι από νωρίς εκεί, στις μπροστινές θέσεις και θα ακούσω και τα τραγουδάκια του Αντύπα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

είτε μερακλήδικα live όπως {...} Μεσόγειος

Kαλά, μιλάμε για ΤΟ μεράκλωμα...

Αμαν εσύ! Η μεσόγειος μπορεί να μην ήταν λαϊκο-ρεμπετο-μπουζουκοκατάσταση, είχε όμως ένα μεράκι και μία ομορφιά, ήταν ο καημός του να την κάνει. Και βγήκε κάτι όμορφο.

Συμφωνω με την EKOSTEL.

Βλεπω οτι συνεχιζεται μια ''γκρινια'', ενω θα πρεπε να μας ευχαριστει το γεγονος οτι εξακολουθει να ειναι ενεργος και να κανει πραγματα, μετα τ αρνητικα γεγονοτα που θα μπορουσαν να του εχουν στοιχισει ακομα περισσοτερο.

Οσο καιρο παρακολουθω το φορουμ, δεν εχω εντοπισει κανενα ''λιβανισμα'' και νομιζω ειναι μια λεξη που δεν αρμοζει στην αξια του, και δεν θα περιμενε τα καλα λογια τα δικα μας να του χαιδεψουν τ αυτια.

Καθως επισης και καμια ''φθινουσα πορεια'' και μ εκπλησσει που εκφραζει κατι τετοιο ''θαυμαστης'' του!

Συμπληρωνοντας την ΕΚΟSTEL,θελω να πω οτι καλο θα ηταν να μας υποδειξετε ολοι εσεις οι αρνητικοι απεναντι του και τους καλους συνθετες που

αγνοει. Γιατι θα πρεπε να χετε αντιληφθει οτι στον τομεα αυτο ειτε λογω εποχης ειτε λογω συγκυριων ειτε λογω απλα εμπνευσης, εχουν στερεψει.

Η επιστροφη στα παλαιοτερα εχει γινει απο κεινον περισσοτερο απο καθε αλλον. Και τα βιωματα των εποχων εκεινων ειναι πλεον εντελως διαφορετικα με το σημερα.

Κι αυτο το '' στη δυση της καριερας του''...χτυπαει πολυ ασχημα βρε παιδι μου...

-Νομίζω οτι αν ψάξεις λίγο καλύτερα, θα εντοπίσεις (λιβάνισμα).

-Οκ επειδή είμαι θαυμαστής του απο εδώ και πέρα θα λέω μόνο οτι διανύει την πρώτη νιότη του, οτι είναι στην ανατολή της καριέρας του, ότι έχει όλη την Ελλάδα ακροατήριο και οτι μπορεί να γεμίσει 10 ΟΑΚΑ.

Με το να μην λέμε την αλήθεια, δεν κερδίζουμε τίποτα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά, βαρέθηκα!

Τα ίδια και τα ίδια...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tα πράγματα είναι πολύ απλά....Εμείς τα κάνουμε σύνθετα...

Μιλάμε για τραγούδια....Όλα είναι υποκειμενικά...Σε άλλους αρέσουν, σε άλλους δεν αρέσουν...Σε άλλους αρέσουν λίγο, σε άλλους περισσότερο, σε άλλους καθόλου....

Ο Νταλάρας έχει το μεγάλο χάρισμα, όπως το είχε μόνο ο Καζαντζίδης και ο Μπιθικώτσης νομίζω, να πάρει ένα τραγούδι μέτριο (η κρίση πάντα με προσωπικά κριτήρια) και να το κάνει, αν όχι μεγάλο, να ακούγεται τουλάχιστον ευχάριστα...Ειδικά στην περίπτωση Καζαντζίδη, τα παραδείγματα είναι δεκάδες...

Την τελευταία δεκαετία (πάντα κατά τη γνώμη μου και το γούστο μου) ο Νταλάρας, κυρίως στους 3 προσωπικούς δίσκους του, είπε κάποια τραγούδια, από τα οποία πιστεύω πως ο ίδιος δεν κέρδισε απολύτως τίποτα...Τα τραγούδια κέρδισαν από τη φωνή του και οι δημιουργοί που έβαλαν στο βιογραφικό τους μια συνεργασία μαζί του....

Από την άλλη, είπε τεράστια τραγούδια, κυρίως σε συμμετοχικούς δίσκους του, αλλά και στον τελευταίο προσωπικό, όπως είναι το τραγούδι "Δάκρυ με το δάκρυ" (Ξαρχάκου-Γκάτσου) ή το "Δάκρυ στο γυαλί" (Κατσιγιάννη-Κατσούλη), τα "Ματωμένα χώματα" του Βασίλη Δημητρίου και το "Από το άλλο στο αλλού" (Τερζή-Λέντζου), τα οποία δυστυχώς δεν υποστηρίχθηκαν σχεδόν καθόλου ζωντανά....Σε αντίθεση με τραγούδια όπως το "Θα περιμένω εδώ" για παράδειγμα, που, ακόμα δεν έχω καταλάβει, γιατί να επιμένει τόσο πολύ σε αυτό...

Εν πάσει περιπτώσει, πιστεύω πως όλοι από αγάπη σχολιάζουμε εδώ κι επειδή τυχαίνει να γνωρίζω αρκετά καλά, πρόσωπα και καταστάσεις, νομίζω πως οι χαρακτηρισμοί και τα εισαγωγικά δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα και δεν έχουν λόγο ύπαρξης...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την τελευταία δεκαετία (πάντα κατά τη γνώμη μου και το γούστο μου) ο Νταλάρας, κυρίως στους 3 προσωπικούς δίσκους του, είπε κάποια τραγούδια, από τα οποία πιστεύω πως ο ίδιος δεν κέρδισε απολύτως τίποτα...Τα τραγούδια κέρδισαν από τη φωνή του και οι δημιουργοί που έβαλαν στο βιογραφικό τους μια συνεργασία μαζί του....

To ιδιο πιστευετε οτι ισχύει και στη περιπτωση των "Ερημων χωριων" του 2006;;Ειναι απο τους δισκους του Νταλαρα

που κατα την αποψη μου αδικηθηκε..Σιγουρα μεσα απο τα τραγουδια του δισκου αυτου και οι καλλιτεχνες συντελεστες του

πηραν αλλα νομιζω και ο Νταλαρας ελαβε αφου ηταν κατα την γνωμη μου κατι εντελως διαφορετικο κ γι αυτον..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατ'αρχήν φίλε nasos μην ζητάς συγγνώμη,υπήρχε καλή πρόθεση και υπάρχει πάντα σε όσα γράφουμε.Και αν διαφωνήσουμε,υγιείς διαφωνίες είναι αυτές.

Θα συμφωνήσω με τον Θανάση σε όσα έγραψε,αλλά γενικώς τα τραγούδια που ο Νταλάρας΄ ερμηνεύει άλλοι δεν μπορούν,και δεν φτάνουν στα ψηλά

όπως εκείνος.Ζούμε την συνέχεια ενός καλλιτέχνη που αγαπάμε όλοι μας,δεν στεκόμαστε απόλυτα στο παρελθόν που τιμάμε πάντα και δεν προβλέπουμε

οποιοδήποτε τέλος.Το κέρδος είναι ότι γράφονται τραγούδια και γίνονται συνεργασίες,σε μιά εποχή που δυστυχώς όλα έχουν πέσει κάτω.

Ο καθένας από μας έχει την κρίση του και είναι σεβαστή.

Και εγώ ναι θα προτιμούσα τον Γιώργο Νταλάρα σε καθαρά λαϊκά τραγούδια να σπάσουν ΄καρδιές και να λυγίσουν σίδερα αλλά αυτός ξέρει τι κάνει,που βαδίζει και πως το κάνει.

Σήμερα και μουσικές γράφονται και στίχοι,μόνο έδαφος στερεο να υπάρξει και όλα θα ανθίσουν.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Official Release:

Γιώργος Νταλάρας-Noa - Τι Θα Πει (What to say so it is)

Παραγωγή: Universal Music Greece

Ηχογράφηση: Studio Odeon

Τεχνική Επεξεργασία Video: Αγνή Δούναβη

Μουσική: Νίκος Αντύπας

Στίχοι: Άρης Δαβαράκης

Αγγλικοί στίχοι: Frank Musker

Here we are again in this black hole together

my brother by my side we fight to see the light

together we must swim in dark and scary waters

so down and down we go to the depths of our souls

Είμαστε μαζί στο μαύρο αυτό σκοτάδι

αν νοιώθεις αδερφός κοίτα αυτό το φως

και πάμε αγκαλιαστοί σ' αυτό το μακροβούτι

χρόνια έχεις να δεις το βυθό της ψυχής

Τι θα πει έτσι είναι

τι θα πει μη μιλάς - έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

και γεννάει και παιδιά - με γερά φτερά

Μπλέχτηκες γερά στο δίχτυ της αράχνης

και στα τυχερά τα βρώμικα νερά

but if we really try

we'll change the world together

and struggle to relight

the fire inside

Τι θα πει έτσι είναι

τι θα πει μη μιλάς - έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

και γεννάει παιδιά - με γερά φτερά

Κοίτα τ' αστέρια τις νύχτες πως αστράφτουν

είναι οι ψυχές που αγάπησαν την ξαστεριά

Έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

και γεννάει και παιδιά - με γερά φτερά

Τι θα πει έτσι είναι

τι θα πει μη μιλάς - έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

και γεννάει και παιδιά - με γερά φτερά

Τι θα πει έτσι είναι

Τι θα πει έτσι είναι

Τι θα πει έτσι είναι

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλονα, ευχαριστωωω!! :) :) :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I hope someone can translate this song because the official title "What to say so it is"

does'nt make sense to me at all :pity:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σεβόμενος τις απόψεις όλων των παιδιών απλά θα ρωτήσω κάτι ακόμη:

Υπάρχει κάποιο τραγούδι τα τελευταία δύο-τρία χρόνια (για να μην πω παραπάνω) στην ελληνική δισκογραφία που να καθιερώθηκε στην συνήδειση του κόσμου ως μεγάλο?

Μην ξεχνάμε ότι σε ένα συνάφι είτε αυτό λέγεται τραγούδι,είτε αθλητισμός,είτε εμπόριο για να έρθουν υψηλές αποδόσεις θα πρέπει να υπάρχει υψηλού επιπέδου ανταγωνισμός.

Όταν την δεκαετία του 70 ο θείος εδραίωνε την καριέρα του με τραγούδια ογκόλιθους, γύρω του υπήρχαν..ογκόλιθοι. Στιχουργοί-συνθέτες-τραγουδιστές.

Τώρα?...τώρα θα πρέπει να ψάχνεσαι συνεχώς (όπως εκείνος) με σκοπό να ''τσιμπήσεις'' κανά λαβράκι.

Και όταν τα καταφέρεις (δάκρυ στο γυαλί-άγρια ζωή-παλιός στρατιώτης κτλπ...) με λύπη διαπιστώνεις πως εμπορικά μηδέν απ'το μηδέν=μηδέν...

Να πώ με την ευκαιρία πως τους δίσκους ''στα τραγούδια που σου γράφω'' και ''με το'να χέρι στ'άστρα'' τους ακούω πάρα πολύ συχνά και αντικειμενικά τους κατατάσω στους πιο ωραίους δίσκους της ελληνικής δισκογραφίας των τελευταίων 10 ετών.

Ο Θείος για μένα είναι ακόμη ΕΔΩ έχει όρεξη για δουλειά,ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΡΓΟ,και εκείνος ξέρει πιο καλά από τον καθένα ποια είναι τα στάνταρς του.

Εγώ είμαι σίγουρος πως μας περιμένουν κι άλλες ευχάριστες εκπλήξεις.

Το τραγούδι με την Νοα το θεωρώ απλά συμπαθητικό.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

είναι ακόμη ΕΔΩ έχει όρεξη για δουλειά,ΠΑΡΑΓΕΙ ΕΡΓΟ,και εκείνος ξέρει πιο καλά από τον καθένα ποια είναι τα στάνταρς του.

:thumbsup:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι με την Νοα το θεωρώ απλά συμπαθητικό.

Συμφωνώ.

Το ρεφρέν δεν μ' αρέσει πολύ, αντιθετα μου άρεσε η ενορχήστρωση και το σημείο του Νταλάρα στο 2.18 - 2.36

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://picturepush.com/public/8959199

Και μια φωτογραφία με τη Noa, μάλλον μετά από τη συναυλία του Νταλάρα στην Καισάρεια το 2007.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δείτε live εικόνες από τη φωτογράφηση του Γιώργου Νταλάρα και του Νίκου Αντύπα από το νέο τους album «Τι θα πει έτσι είναι».

Φωτογραφία Backstage: Dark Box Studio – Βαγγέλης Τάτσης

MG_0023.jpg

MG_0025.jpg

MG_0070.jpg

MG_0076.jpg

MG_0105.jpg

http://www.dalaras.g...81%CE%AC%CF%86/

Αφιερωμένες στη Χρύσα και την Ελπίδα.... B):rolleyes:

ΥΓ: Ευτυχώς που δε φαίνεται το παπουτσάκι στη φωτογραφία που δείχνει η οθόνη. :giggle: ...

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δείτε live εικόνες από τη φωτογράφηση του Γιώργου Νταλάρα και του Νίκου Αντύπα από το νέο τους album «Τι θα πει έτσι είναι».

Φωτογραφία Backstage: Dark Box Studio – Βαγγέλης Τάτσης

....

http://www.dalaras.gr/%CF%84%CE%B9-%CE%B8%CE%B1-%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%B5%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%B5%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%B9-backstage-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%AC%CF%86/

Οι φωτογραφίες ανανεώθηκαν και είναι εξαιρετικές! :thumbsup:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία φωτογράφηση!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γμτ, τα exif είναι σβησμένα... κι ήθελα πολύ να έβλεπα με τι μηχανή τραβήχτηκαν, ρυθμίσεις κλπ.... B)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...