petros_petrakis

Ξέχνα τις αναμνήσεις (CD single)

46 posts in this topic

Άκουσα 3 φορές τα τραγούδια και τα συναισθήματα μου είναι.... απροσδιόριστα!!! :what:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα να πω πόσο πολύ χαίρομαι που μετά από τόσο καιρό πιάνω στα χέρια μου νέο CD με νέα τραγούδια του θείου! Πολύ ωραίο συναίσθημα!

Το "Απόψε" ανήκει και αυτό την κατηγορία των τραγουδιών που αν δεν το έλεγε ο θείος πιθανότατα να το προσπέρναγα. Η ερμηνεία του είναι εξερετική! Δίνει ρέστα!! Η μουσική είναι συμπαθητική και σε σημεία αδιάφορη. Η μουσική του ρεφρέν σώζει το τραγούδι κατά την γνώμη μου. Τα κουπλέ μάλιστα, νομίζω, πως δεν του πάνε στην φωνή. Η ενορχήστρωση είναι "Νίκος Αντύπας" - πάλι μόνο στο ρεφρέν αρκετά καλή. Οι στίχοι μέτριοι. Δεν μου λένε κάτι.

Το "Σε παραλίες κι αμμουδιές" δεν είναι απλά ρεμιξ αλλά νέα ηχογράφηση. Το τραγούδι μου άρεσε από το 2002. Τώρα ακούμε μια διαφορετική προσέγγιση. Ωραία είναι, ενδιαφέρουσα. Ωραία κιθάρα και ωραία τύμπανα στην νέα εκτέλεση.

Edited by Apostolis
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Απόψε" μπορώ να πω πως μου ψιλοάρεσε... μάλλον θα μου άρεσε πιο πολύ (γιατί θα με άγγιζε περισσότερο) αν το είχα ακούσει πριν από 3-4 μήνες ;)

Πώς να το κάνουμε, αλλάζουν οι φάσεις στη ζωή μας και τα συναισθήματα :rolleyes:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Απόψε''.

Δεν θα ασχοληθώ ούτε με ρεφρέν ούτε με κουπλέ ούτε θα αναλύσω διαδρομές, άνυδρες εποχές κλπ.

Προσωπικά το τραγούδι αυτό έξυσε μια αγιάτρευτη -όπως φαίνεται- πληγή. Μέχρι και η κιθάρα με τράνταξε!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποψεεεε...... Να'χεις χωρισει και να τα σπας ολα με αυτο!

Μ'αρεσει το κομματι! Θα μπορουσε βεβαια να το ελεγε και κανενας αλλος "τυπου" Ρεμος κ να το ακουγα (στα κρυφα), αλλα με τον Νταλαρα το κομματι, ειδικα το ρεφραιν, ειναι απογειωτικο. Γιατι ποιος αλλος θα εκανε ενδιαφερον εκφραστικα το μονοτονο κουπλε? Ποιος αλλος θα ελεγε ετσι το "μιααααα στιγμη" στο 1ο ρεφραιν 'η θα εκανε τετοιο ανεβασμα στο τελευταιο?

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thank you Elina, I adore this song and I admit I heard it already 7 or 8 times by now.

Just like "Omonia", the song starts slowly slowly, building tension with the synthesizer, right into a climax (@ 1")

and only then it bursts into an explosive Zeimpekiko with the voice that only Dalaras can lend.

Bravo

http://www.youtube.com/watch?v=7i3L0MXWJKc

Στίχοι : Νίκος Μωραίτης

Μουσική: Νίκος Αντύπας

Απόψε,

φύγαν οι όλοι

οι φίλοι, η πόλη, τα βουνά

Απόψε,

γίναν κάρβουνα και στάχτη τα υλικά

Απόψε..

που γύρισες το πρόσωπο

και αλλού κοιτάζεις πια

Απόψε, απόψε...

Θα ξεδιπλώσω ένα χορό

Θα φτάσω ως τα αστέρια

να πιάσω το άπιαστο μπορώ

με του καημού τα χέρια

να σε φιλήσω μια στιγμή

με του χαμού το στόμα

απόψε που έγινες φυγή

και εγώ σε ψάχνω ακόμα

Απόψε

μεσ'τα χείλη ένα τσιγάρο ισορροπεί

φυχή μου ανισόρροπη και ψεύτρα μου αντοχή

απόψε..

που έκαψες τον κόσμο μου

και κάηκες μαζί

Απόψε απόψε..

Θα ξεδιπλώσω ένα χορό

Θα φτάσω ως τα αστέρια

να πιάσω το άπιαστο μπορώ

με του καημού τα χέρια

να σε φιλήσω μια στιγμή

με του χαμού το στόμα

απόψε που έγινες φυγή

και εγώ σε ψάχνω ακόμα

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μουσική του ρεφρέν σώζει το τραγούδι κατά την γνώμη μου.

Συμφωνώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

''..Αποψε..'' φιλε Γιωργο, το cd ΔΕΝ τελειωνει..

με κατεστρεψες με αυτο το κομματι..!!!

:wow: :wow: :walkman: :walkman:

..αποψε.. ψαξε να με βρεις!!

τι μου κανες με αυτο το κομματι τωρα.......

κ εκει που ειχα ηρεμησει, αντε παλι απτην αρχη!!

ΜΟΝΟ εσυ ρε Γιωργαρε.............

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χωρις αναλυσεις και πολλα λογια, μου αρεσει παρα πολυ...

Το συναισθημα που βγαζει...η ερμηνεια...η φωνη...ανατριχιασα στην στροφη ''να σε φιλησω μια στιγμη''...( ας μην συνεχισω ομως και λειφθει ως ''λιβανισμα''...)

Προσωπικα με αγγιξε παρα πολυ...

Αυτο αλλωστε δεν πρεπει να σου δινει ενα τραγουδι? Συναισθηματα...

..νομιζω πρεπει να ετοιμασω παλι τα μολυβια μου...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και εμένα προσωπικά μου άρεσε το τραγούδι.Το άκουσα μία φορά μόνο πριν λίγα λεπτα και το έχω στα αυτιά μου ακόμα.

Δεν είναι από τα τραγούδια που τα αφήνεις ούτε τα προσπερνάς.

Ναι μου άρεσε!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φτάσαμε απο ένα single με 3 τραγούδια να κρατάμε ΕΝΑ (1) ρεφραιν σαν κάτι καλό. Και σιγά το ρεφραιν. Ζεμπέκικο με loops, ηλεκτρονικά και τα λοιπά...

Επίσης οι στίχοι είναι επιπέδου μαθητικού θρανίου, σαν αυτούς που γράφουν οι μαθητές στο λύκειο...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφού δεν έγραψες πως οι στίχοι είναι σαν αυτούς που γράφουν μαθητές δημοτικού, καλά πάμε...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξερω.. καλο και το "Αποψε" εχει αυτην καψουρα κ τον πονο του χωρισμου

που ο Νταλαρας ξερει να αντλει απο τετοια κομματια,αλλα εμενα παροτι

παλια κυκλοφορια μου αρεσε πιο πολυ το "Σε παραλιες κι αμμουδιες"

Πραγματικα ωραιο κομματι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άλλαξα τίτλο και θέση στο topic, επειδή η συζήτηση είναι γενικά για το νέο δίσκο και όχι μόνο για το "Απόψε"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φτάσαμε απο ένα single με 3 τραγούδια να κρατάμε ΕΝΑ (1) ρεφραιν σαν κάτι καλό.

Πάλι υπερβάλεις και αντιδράς απλά για να αντιδράσεις! Βλέπεις οτι αρέσει το τραγούδι στην πλειοψηφία των μελών και τα ισοπεδώνεις όλα απλά για να "κρατήσεις το μέτρο". Καταντάς λίγο κουραστικός.

Επίσης, το "Σε παραλίες κι αμμουδιές" είναι ένα εξαιρετικό τραγούδι, το οποίο εγώ προσωπικά, το ακούω πολύ συχνά.

Και, πάλι μας δείχνει οτι είναι "πειραχτήρι". Πειράζει τα τραγούδια του και γουστάρω!

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φτάσαμε απο ένα single με 3 τραγούδια να κρατάμε ΕΝΑ (1) ρεφραιν σαν κάτι καλό.

Πάλι υπερβάλεις και αντιδράς απλά για να αντιδράσεις! Βλέπεις οτι αρέσει το τραγούδι στην πλειοψηφία των μελών και τα ισοπεδώνεις όλα απλά για να "κρατήσεις το μέτρο". Καταντάς λίγο κουραστικός.

Επίσης, το "Σε περαλίες κι αμμουδιές" είναι ένα εξαιρετικό τραγούδι, το οποίο εγώ προσωπικά, το ακούω πολύ συχνά.

Και, πάλι μας δείχνει οτι είναι "πειραχτήρι". Πειράζει τα τραγούδια του και γουστάρω!

Πού εντοπίζεις την υπερβολή στα λεγόμενα του Θοδωρή;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οτι στην πλειοψηφία του forum (που εξέφρασαν την άποψή τους) το τραγούδι άρεσε. Όχι μόνο το ΕΝΑ (1) ρεφραίν αλλά όλο το τραγούδι. Ο Θοδωρής λοιπόν, για να βασίσει το επιχείρημά του, βασίστηκε σε αυτό που είπα εγώ και συμφώνησε ο Σιδερής, οτι μόνο το ρεφραίν είναι καλό. Η υπερβολή είναι στο ότι παρουσιάζει μία γενική εικόνα η οποία όμως στην πραγματικότητα αντιπροσωπεύει 1-2 άτομα μόνο και όχι το σύνολο των μελών. Επίσης "αποφάσισε" πως το "Σε παραλίες κι αμμουδιές" δεν άρεσε σε κανέναν, μιας και το "έβγαλε" από την εξίσωση και άφησε μόνο το ΕΝΑ (1) ρεφραίν. Αυτά είναι υπερβολές.

Είμαι σίγουρος οτι τα τραγούδια δεν του άρεσαν (εξάλου ξέρω το γούστο του πλέον), αλλά είμαι σίγουρος οτι μπορεί να εκφράσει την άποψή του χωρίς να ισοπεδώνει τα πάντα.

Επίσης να πω, πως καμιά φορά, στα θρανία γράφονται τα καλύτερα ποιήματα....

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν κατάλαβα ότι με το post του ο Θοδωρής προσπαθεί να εκφράσει και άλλα άτομα του forum και να βγάλει γενικά συμπεράσματα - εγώ από αυτό που διάβασα κατάλαβα ότι απλά εξέφρασε την άποψή του. Ίσως βέβαια να κάνω λάθος, μόνο ο ίδιος μπορεί να μας πει τι ισχύει.

Εντοπίζω απλά μια μεροληψία απέναντι σε όσους εκφράζουμε διαφορετική άποψη από την πλειοψηφία. Και πάλι μπορεί να μην ισχύει κι απλά να έχω τη μύγα...

Την άποψή μου θα τη γράψω όταν καταφέρω να την εκφράσω με κόσμιο τρόπο.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι μεροληψίες λες...;;; Σε εμένα το λες;;

Γιατί εγώ δεν ήμουν σε αυτούς που δεν τους άρεσε το "Ξέχνα τις αναμνήσεις" και το εξέφρασα με καμιά 10αριά posts στο αντίστοιχο topic;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε όλους το λέω όχι σε σένα προσωπικά. Τώρα έχεις εσύ τη μύγα... Επίσης, νομίζω ότι η μεροληψία γίνεται πιο έντονα εμφανής όταν διαφωνούμε με κάτι κι όχι όταν συμφωνούμε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θες να κάτσω να ψάξω και να ανασύρω το ίδιο του το post που ο ίδιος έλεγε οτι πολλές φορές γράφει πιο έντονα την αντίθεσή του γιατί θέλει να κρατάει την ισορροπία στο forum και δεν του αρέσουν οι λιβανισμοί;

Όσο για τη μύγα που μου προσάπτεις, κακώς μου την προσάπτεις. Με ρώτησες που εντόπισα την υπερβολή του και απάντησα με επιχειρήματα. Μάλλον εσύ έχεις την μύγα γιατί εθελοτυφλεις αν θεωρείς οτι δεν υπερβάλει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I listened to all the 4 tracks of "Σε παραλίες κι αμμουδιές" (Kato ap' tin akropoli/ H siopi einai dromos palios/Ti pathos - Oi oraioteres mpalantes/Ksexna tis anamniseis).

The track on Ξέχνα τις αναμνήσεις is 3:37" while all the rest are 4:27"

As to the voice of Dalaras on Ξέχνα τις αναμνήσεις, I am almost certain that it is old existing voice recordings, it sounds to me the same as the other three,

it is simply a very interesting new arrangement on an existing voice recording.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλλον δε διαβάζεις καλά αυτά που γράφω, τη μύγα την πήρα πάνω μου μόνη μου εδώ και ώρα.

Δε θέλω να μιλάω εκ μέρους του Θοδωρή αλλά το ότι το έχει γράψει αυτό δε σημαίνει ότι σε κάθε μα κάθε του post θα υπερβάλει! Εγώ για το συγκεκριμένο post σχολίασα ότι δεν εντοπίζω κάποια υπερβολή. Αυτή είναι η άποψή μου. Αλλά τις τελευταίες μέρες όταν την εκφράζω είτε είμαι γκρινιάρα είτε εθελοτυφλώ. Μίλησε κανείς για μεροληψία;;;; Κι όπως προείπα, μόνο ο ίδιος μπορεί να μας λύσει την απορία.

Όσο για το ποιος από όλους εθελοτυφλεί κι είναι υπερβολικός ας μην το σχολιάσω καλύτερα...

Τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως και να υπερβάλει...εγώ δε θα κρατούσα ούτε καν ένα ρεφραίν...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε αυτός κράτησε. Το ΕΝΑ (1) ρεφραίν το απέδωσε σε εμάς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...