petros_petrakis

Ξέχνα τις αναμνήσεις (CD single)

46 posts in this topic

Εγώ αυτό ακριβώς δεν καταλαβαίνω - την απόδοση γνώμης άλλων - γι'αυτό και σε ρώτησα που θεωρείς ότι υπερβάλει. Δεν το εισπράττω αυτό, αυτό υποστηρίζω.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσον αφορά το "Ξέχνα τις αναμνήσεις" ήδη τα έχετε γράψει σχεδόν όλα,οπότε δε νομίζω πως η δική μου γνώμη θα προσθέσει κάτι περισσότερο...Θέλω να το ακούσω λίγο ακόμα...

Όσον αφορά το "Απόψε" νομίζω πως το τραγούδι αναδεικνύεται περισσότερο στο ρεφραίν...Αλλά η ενορχήστρωσή του μ'εκείνα τα ηλεκτρονικά στην αρχή δεν μου κάθεται με τίποτα...Καθαρά προσωπική εκτίμηση αλλά αυτά τα ηλεκτρονικά δεν τα μπορώ με τίποτα...Εν πάσει περιπτώσει, γενικά είναι ωραίο τραγούδι...

Όσον αφορά το "Σε παραλίες κι αμμουδιές" η νέα ενορχηστρωτική του προσέγγιση έχει ένα ενδιαφέρον...Νομίζω δε, πως προτιμήθηκε και λόγω εποχής...

Όσον αφορά τον Θοδωρή, αν και νομίζω και όπως άλλωστε έχει δηλώσει και ο ίδιος, ότι κάποιες φορές υπερβάλλει, στη συγκεκριμένη περίπτωση, κι επειδή έτυχε να μιλήσουμε και στο τηλεφωνο το πρωί, πριν αρχίσει δηλαδή η κουβέντα εδώ, θεωρώ πως δεν έγραψε κάτι παραπάνω από αυτά που πιστεύει...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Why is this CD single and the up-coming new CD being manufactured by 'Universal Music' when Giorgo is with 'Legend Recordings'? :what:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλλά η ενορχήστρωσή του μ'εκείνα τα ηλεκτρονικά στην αρχή δεν μου κάθεται με τίποτα...Καθαρά προσωπική εκτίμηση αλλά αυτά τα ηλεκτρονικά δεν τα μπορώ με τίποτα..

Το αυτό! Κατά την άποψή μου πάρα πολλά τραγούδια αδικούνται έως και χαλάνε με αυτό τον ηλεκτρονικό ήχο! Αναφέρω 2 που μού έρχονται στο μυαλό αυτή τη στιγμή:

Το "Να με θυμάσαι" (Σέμση-Παυριανού) στην πρώτη εκετέλεση, σε σχέση με αυτήν που ακολούθησε στη "Μεσόγειο"! (για να μην πω για τις τηλεοπτικές με πιάνο-κοντραμπάσο και πιάνο-κιθάρα!)

Το "Έγινες πουλί" στον δίσκο, σε σχέση με το πώς ακουγόταν στο Πόλις Theater.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσω τα πράγματα είναι ΔΙΚΗ μου γνώμη οτι κρατάμε ΜΟΝΟ ΕΝΑ ρεφραιν και τιποτε άλλο. Δικό μου συμπέρασμα, δική μου οπτική, δική μου περίληψη της κριτικής. Εγώ μάλλον δεν είχα την υπομονή της Χριστίνας, να περιμένω να ωριμάσει μέσα μου το τραγούδι για να γράψω κριτική πιο ήρεμος, μάλλον και μετά απο 1 βδομάδα τα ίδια θα έγραφα. Βέβαια δεν ξέρω και πόσο βάθος έχουν τα τραγούδια αυτά για να χρειάζονται "Εσωτερική ωρίμανση" και περισσότερα ακούσματα.

Αδιάφορα, άνευρα ακούσματα που θα ξεχαστούν σε λίγους μήνες, όπως ξεχάστηκε και εκείνο το ανεκδιήγητο "Θα περιμένω εδώ". Και το ρεφραιν χαριστικά το είπα μάλλον....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά κάθομαι και κάνω τα μπανάκια μου στην Κρήτη...υπάρχει κάτι ενδιαφέρον να σχολιάσουμε..;;βαρέθηκα να διαβάζω αυτά,που βλέπω...και ουσιαστικά σχολιάζω ότι ακούω,λόγω αυτών που διαβάζω,γιατί διαφορετικά δεν υπάρχει λόγος...απορώ...για ποιό λόγο,δέχεται επίθεση ο Θοδωρής κι ο κάθε Θοδωρής,που εκφράζει τη γνώμη του...θα πω μονο κάτι...οι εξάρσεις σε τέτοιου είδους "τραγουδάκια",μοιάζουν τόσο φτιαχτές,που κάνουν μπαμ...αλλά ούτε κι αυτές τα σώζουν αυτά τα "τραγουδάκια"...με στίχους,σα λόγια καψούρηδων λυκειόπαιδων...άσε μας ρε Μωραίτη...γράφε για το Χατζηγιάννη,καλό μας κάνει....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν δεχόμαστε όμως κάποιοι ''επίθεση'' για λιβάνισμα είναι καλά; Ξαφνικά γίναμε όλοι Γεωργουσόπουλοι.

Εν πάσει περιπτώσει ο καθένας με τις απόψεις του , με τα θέλω του κι ας σταματήσει όλο αυτό γιατί καταντά πολύ κουραστικό...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απο όσα διαβάζω, συμπεραίνω πως ο Αντύπας κατάφερε να πετύχει τον στόχο του και να "διχάσει" τις γνώμες...

Συμφωνώ πως είναι πολύ ηλεκτρονικός... και δεν αποποιείται τον ήχο του σε αυτήν την δουλειά.

Μπορεί τα τραγούδια του να μην ταιριάζουν απόλυτα στην φωνή του Νταλάρα, αλλά για αυτό το γεγονός δεν φταίει ο Αντύπας αλλά ο ίδιος ο Νταλάρας, που δεν μας έχει συνηθίσει σε τέτοιο ήχο - τουλάχιστον σε τέτοια συχνότητα.

Τα τραγούδια είναι δύσκολα, γιατί 1) ο ήχος ξενίζει και 2) οι στίχοι θέλουν ανάγνωση. Πριν συνεχίσω, να κάνω μια κοινή για τα δυο τραγούδια παρατήρηση: και τα δυο δεν έχουν εισαγωγές...

Το "Ξέχνα τις αναμνήσεις" έχει έναν δύσκολο στίχο κατ' εμε: καταρχήν, σε ποιόν απευθύνεται; Στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά; Ή σε όλους μαζί; Εκφράζει αντιθέσεις, που δεν συνδιάζονται εύκολα (οι βίοι αγιών και τα ναρκωτικά αποκαλούνται γιατρικά)... Μουσικά όμως, έχει ενδιαφέρον. Στο ρεφραίν τα τύμπανα είναι σε πρώτο πλάνο, με ωραία ρυθμική απόδοση. Ενορχηστρωτικά μπορώ να πω πως μου άρεσε το περάσμα με τα πλήκτρα πριν την επανάληψη του τελευταίου ρεφραίν. Έχει μια άποψη, που θαρρώ πως αποτελεί την σφραγίδα του Αντύπα.

Το ζεϊμπέκικο "Απόψε", έχει ένα στίχο που διαβάζοντας τον, έχω την αίσθηση πως αναφέρεται σε απώλεια και όχι σε χωρισμό... Νομίζω πως δεν είναι κακός. Πνίγεται όμως δυο φορές: την πρώτη φορά απο την ηλεκτρονική ενορχήστρωση. Χρησιμοποιούνται μόνο αδιάφορα εφέ, που δεν βοηθούν σχεδόν καθόλου και αφήνουν την φωνή να αιωρείται. Δεν υπάρχουν "πλάτες" για να καθήσει ο ρυθμός. Και πιστεύω πως αυτή είναι η αιτία που το "μπάσιμο" της φωνής σε κουπλέ και ρεφραίν, ενώ ρυθμικά είναι σωστό, φαίνεται να είναι εκτός ρυθμού σε ένα κοινό αυτί. Το κομμάτι θέλει μέτρημα, με αποτέλεσμα να μην κυλά μέσα σου εύκολα. Και αυτό δυσκολεύει την ακρόαση, δημιουργώντας μια δυσαρέσκεια.

Την δεύτερη, απο το αργό του ρυθμού: ο στίχος κυλά αργά, λες και περιμένει την μουσική να τρέξει για να πατήσει πάνω του. Σε κάποια σημεία "κρεμάει" και νιώθεις πως το κομμάτι κάνει κοιλιά. Δεν μου άρεσε αυτή η αργή εξέλιξη του τραγουδιού, που όμως, έχει μια λογική με το όλο κλίμα που δημιουργούν οι στίχοι.

Με προβλημάτισε το υλικό: είναι καλό; Δεν είναι; Τα τραγούδια τα άκουσα πάνω απο δέκα φορές, για να μπορέσω να καταλάβω τι τρέχει. Ίσως οι περισσότεροι να ξενέρωσαν στο πρώτο άκουσμα, γιατί δεν τους έκαναν την παραμικρή αίσθηση. Είνια λογικό, γιατί ο Νταλάρας σε κάθε του -παλιότερη- δουλειά, μας κάνει εκπλήξεις. Ε, εδώ δεν ήρθανε...

Μην ξεχνάμε όμως πως ο Αντύπας είναι Αντύπας. Έχει άποψη. Μουσικά, έχει ενδιαφέρον. Πρώτα απο όλα είναι ντράμερ, και με άποψη στον ήχο του. Θυμηθείτε τα εφέ που είχε στο βίντεο απο το Αττικόν του '90 ή στις συναυλίες της Αλεξίου αργότερα... Ως συνθέτης, έχει δώσει ολοκληρωμένες δουλειές: το "Σαν ηφαίστειο που ξυπνά" είναι νομίζω η ταυτότητα του. Του αρέσει να συνδιάζει τα ηλεκτρικά τύμπανα με τις ηλεκτρικές κιθάρες και τα πλούσια εφέ των keyboards.Σε όποιον δεν αρέσει αυτός ο συνδιασμός, θα δηλώσει αποστροφή. Σεβαστό. Εμένα όμως μου αρέσει - κομίζει πρόταση - και στην μουσική οι προτάσεις είναι πάντα ευπρόσδεκτες. Περι ορέξεως βέβαια... :whistling2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Ξέχνα τις αναμνήσεις" έχει έναν δύσκολο στίχο κατ' εμε: καταρχήν, σε ποιόν απευθύνεται; Στον κάθε άνθρωπο ξεχωριστά; Ή σε όλους μαζί;

για την Ελλάδα, προσωποποίηση της πατρίδας

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορεί να κάνω και λάθος αλλά μου φαίνεται ότι όσα πορωτικά φωνητικά έχει το 'απόψε' δεν τα είχε όλος ο προηγούμενος δίσκος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παντως , το "Αποψε" σκιζει! Και ξερετε ποσο επιφυλακτικος ειμαι στα... καινουργια.

Με σακατεψε!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι, ενώ μου αρέσει, δεν θέλω να το ακούω ακριβώς για να μη με σακατέψει! ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο. Αλλα ειναι θεμα μαζοχισμου....

Η ερμηνεια αυτη, τα λογια , το στιβαρο πατημα πανω στην καρδια , σε πεταει ως τον ουρανο.

Και ταυτοχρονα σου σκαβει τον λακκο περιμενοντας σε να πεσεις. Γιατι θα πεσεις!

Ας "απολαυσουμε" λοιπον τις προσωπικες μας ηττες μαζι του....

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..εγραψες, λεμε..!!

'απολαμβανω..'

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσωπικα δεν θεωρω κακες τις μουσικες του Αντυπα. Αυτο που μου "κλωτσαει" τελικα μετα απο πολλα ακουσματα ειναι οτι δεν "δενουν" με τη φωνη του γιωργου μας. γιαυτο και διαφωνουμε τοσο μεταξυ μας. Το "αποψε" μου αρεσε. Και εξηγω. Εχει φοβερη ερμηνεια,φαινεται να το ζει ο γιωργος να το απολαμβανει. Οι στιχοι δεν ειναι ουτε κακοι ουτε προχειροι. Εχουν δυναμικη. Αν δεν ειχαν δεν θα ξετρελαινομασαταν ολοι με την ερμηνεια. Δεν ξερω αν θα κρατησει στο χρονο η αν χαθει οπως και τοσα αλλα οπως αναφερθηκε, αλλα στη μνημη μου και στην ψυχη μου εχουν χαραχτει πολλα τραγουδια που εχω χρονια να τα ακουσω. Και αλλα που παιζονται συνεχεια και μου φαινονται παντελως αδιαφορα.

Ξερω οτι δεν θα γινει ποτε αλλα ποσο ενδιαφερον θα ηταν να μας ανελυε ο ιδιος ο γιωργος τα προσωπικα του κριτηρια που διαλεγει τα τραγουδια..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για το « Ξέχνα τις αναμνήσεις» έγραψα και ξεχωριστά στο αντίστοιχο τόπικ για τα τραγούδια, να επαναλάβω κι εδώ πως δεν μ’ ενθουσίασε, κυρίως δεν μου άρεσαν

-το σημείο στο ρεφρέν «αναμνηηηηησεις, παραισθηηηηησεις, αγαααααπη κλπ» νομίζω πως δεν κολλάει καλά ο στίχος με τη μουσική,

-το ότι ξεκινάει απότομα, χωρίς εισαγωγή,

-και το εφέ στη φωνή του Νταλάρα

Αντίθετα το «Απόψε» μ’ άρεσε πάρα πολύ. Έχει αυτή την ηρεμία στην αρχή που σου δίνει την αίσθηση πως θα έρθει το ρεφρέν να σε απογειώσει, πράγμα που όντως γίνεται.

Είναι ο χαρακτηριστικός ήχος του Αντύπα, όπως έγραψε και ο Πέτρος με τα ηλεκτρικά τύμπανα, τις ηλεκτρικές κιθάρες και τα πλούσια εφέ των keyboards που προσωπικά δεν με ξενίζει και γι αυτό μου αρέσουν πολλά τραγούδια του Αντύπα. Για το στίχο θα πω πως πολλές φορές επηρεαζόμαστε από τον στιχουργό. Εγώ που το πρωτο-άκουσα χωρίς να δω το όνομά του δεν μου φάνηκε άσχημος (παρ’ ότι γενικώς δεν μ’ αρέσει ο Μωραΐτης) νομίζω πως έχει γράψει πολύ χειρότερους ο συγκεκριμένος.

Όσο για το «Σε παραλίες και αμμουδιές» από τη στιγμή που αποφασίστηκε να συμπεριληφθεί (παρ’ ότι έχει δισκογραφηθεί στο παρελθόν) είναι θετικό το γεγονός πως έχουμε μια νέα εκτέλεση (νομίζω στα όργανα μόνο-η φωνή μου φάνηκε ίδια, ας με διορθώσουν οι πιο ειδικοί αν κάνω λάθος).Η κιθάρα και τα τύμπανα του δίνουν μια άλλη πνοή.

Αναμένουμε την ολοκληρωμένη δουλειά.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα τραγούδι από τη νέα δισκογραφική δουλειά του Γιώργου Νταλάρα με τον υπέροχο Νίκο Αντύπα διέρρευσε στο διαδίκτυο και έκανε ρεκόρ σε ακούσματα. Οι θεϊκοί στίχοι είναι του Άρη Δαβαράκη. Όσοι άκουσαν δε ολόκληρο το δίσκο μιλάνε για τέχνη, πρόταση, κρυστάλλινες ερμηνείες απ᾽ τον Νταλάρα, μεγάλη έμπνευση απ τον Αντύπα και τραγούδια – έκπληξη σε στίχους από ποιητές και ποιητικούς στιχουργούς.

Τρία τραγούδια που ακούστηκαν σε κυκλοφορία με μεγάλη κυριακάτικη εφημερίδα, που αύξησε κατά πολύ τα φύλλα της, ήταν τα: «Ξέχνα τις αναμνήσεις» σε μουσική που συνέθεσε ο Νίκος Αντύπας για τους στίχους του Μάνου Ελευθερίου, «Απόψε» σε στίχους του Νίκου Μωραΐτη και ένα ρεμίξ του τραγουδιού «Σε παραλίες κι αμμουδιές», σε στίχους Λίνας Νικολακοπούλου, που είχε γραφτεί για τις ανάγκες της καθημερινής τηλεοπτικής σειράς «Κάτω απ' την Ακρόπολη».

Το άλμπουμ του Γιώργου Νταλάρα, μετά από δύο χρόνια απουσίας απ᾽τη δισκογραφία, και του Νίκου Αντύπα, θα έχει ολοκληρωθεί και θα κυκλοφορήσει ως τις αρχές Οκτωβρίου.

Πηγή: http://www.queen.gr/around-town/Moysikh/item/56859-giorgos-ntalaras-tehni-meta-apo-dyo-hronia-apoysias

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προφανώς μιλάει για το "Τι θα πει" με την Noa.

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...