Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Οι αδικίες του διαδικτύου...

11 posts in this topic

Αλήθεια, έχει σκεφθεί κανένας, πώς μπορεί να νιώσει ένας δημιουργός, όταν δει το δημιούργημα της ψυχής του, γραμμένο με άλλο όνομα ή δεν δει καθόλου το όνομά του;

Οι αδικίες του διαδικτύου…

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

25/08/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3285&Itemid=120

8 people like this

Μόνο που την γράφει λάθος…

ευγε Θαναση, πολυ σωστος!!

2 people like this

Ενδιαφέρον άρθρο αν και διαφωνώ με τον τίτλο. Δε φταίει το διαδίκτυο για τις αδικίες αλλά η ανοησία, η άγνοια ή και πολλές φορές ο κάλος στον εγκέφαλο αυτών που ανεβάσουν τα άρθρα - βίντεο

Δηλαδή πώς έπρεπε να είναι ο τίτλος;

"Oι αδικίες που συμβαίνουν στο διαδίκτυο και οφείλονται στην ανοησία, την άγνοια ή και πολλές φορές στον κάλο στον εγκέφαλο αυτών που ανεβάζουν τα άρθρα βίντεο";

O τίτλος βγαίνει από το κείμενο. Και στο κείμενο αναφέρονται οι αδικίες που συμβαίνουν στο χώρο του διαδικτύου. Εγώ δεν είπα πως φταίει το μέσο για τις αδικίες....

Άνοιξε λίγο τα μάτια σου....Μην μετράς τις λέξεις μία προς μία...

Μα ακριβώς αυτό λέω, είναι λάθος η επικέντρωση-στοχοποίηση του μέσου.

Οι ίδιες αδικίες υπάρχουν και στις εφημερίδες και στα περιοδικά και σε χίλια δυο άλλα μέσα.

Πολυ σωστα θαναση γραφεις.. εγω θα συμπληρωνα οτι οσο αδικη ειναι η παραλειψη της επωνυμιας (η ακομα χειροτερα η λαθος επωνυμια) αλλο τοσο αδικη, αλλα δυστυχως αναποφευκτη, ειναι η εξουσια της ανωνυμιας στο διαδικτυο..

2 people like this

Είπε πριν μέρες κάποιος Γερμανός οικονομολόγος,δεν συγκράτησα το όνομα του-φίλος της Ελλάδας

πως οι Έλληνες πάντα μπορείτε να τα καταφέρνετε καλύτερα από τους άλλους όταν σταματήσετε να

κλεβετε και να κάνετε δικό σας ότι δεν σας ανήκει.

Γιατί η κλοπή έχει πολλές μορφές και εμείς αν όχι όλοι είμαστε πρωτοπόροι στα παρακλάδια της.

Τα ονόματα των δημιουργών στα έργα τους είναι επιτακτική ανάγκη,δεν είναι αστείο.Ούτε παραγράφονται ούτε

αναγραμματίζονται.Ούτε και οι τίτλοι των τραγουδιών επειδή βολεύει κάποιους αετονύχηδες,αλλά ούτε και οι πληροφορίες που προέρχονται από

πηγές.Παραβλέπονται,αρπάζονται και αρχίζει δικαίως το μπάχαλο...

Κάποτε η Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου έδωσε τα τραγούδια της για λίγες δραχμές να τις ρεφάρει στα ζάρια η στην πρεφα,ποιός ξέρει

πόσα τραγούδια είναι δικά της.Κάποτε πάλι η ίδια είπε στον Κώστα Βίρβο για αστείο με σοβαρό ύφος πως κάποιο τραγούδι εκείνης

της εποχής που έγραψε εκείνος όταν συζητούσαν για αυτό:"Ξέρεις Κώστα αυτό το τραγούδι το έχω γράψει εγώ!"

Και ο άλλος έγινε παπόρι,μπροστά στα μάτια μας να μας το φάνε σου λέει,"Ευτυχία πρόσεξε καλά!"της είπε με νεύρα,και όταν εκείνη χαμογέλασε λέγοντας του,"Για πλάκα το είπα βρε...!"και χαμογελασε εκείνος ηρέμησε.

Το διαδίκτυο είναι ένας άμεσος χώρος πέρα από χαρτιά,κιτάπια και περγαμηνές.Λίγα κουμπάκια είναι,όμως η ψυχή και η εργασία έχει μόνο

θέληση και μεράκι.Ευχαριστούμε τον Θάνο για την αναφορά του,τα πράγματα λέγονται με το όνομα τους.

4 people like this

Eξαιρετικό άρθρο, με μεγάλες αλήθειες !!!

Ο Τάκης Μπουρμάς πριν από λίγο καιρό (αναφέρομαι σε αυτό, διότι κι εσύ το ανέφερες στο άρθρο σου) πόσταρε στον τοίχο του στο facebook το τραγούδι, για το οποίο έχει γράψει τη μουσική (Μη γυρίσεις). Με μεγάλη πίκρα αναφερόταν σε αυτά που αναγράφονταν στην περιγραφή του τραγουδιού, το όνομά του δεν υπήρχε πουθενά. Μάλιστα κάποιοι δεν γνώριζαν ότι το τραγούδι αυτό ήταν δικό του δημιούργημα, το έμαθαν εκείνη τη στιγμή από εκείνον.

Σίγουρα τα λανθασμένα στοιχεία που δίνονται από τους "ειδικούς" του ΥΤ δεν βοηθούν σε αυτές τις περιπτώσεις !!!

Ευτυχώς όμως κάποιοι ψάχνονται..... :)

4 people like this

Έλι μου, αυτό ακριβώς το περιστατικό ήταν η αφορμή για να γράψω αυτό το κείμενο.

1 person likes this

Παραθέτω μία σχετική κουβέντα που είχα με ένα μέλος του Youtube για παρόμοιο θέμα. Νομίζω είναι διαφωτιστική.

Φωτογραφίες χωρίς αναφορά πηγής

Γεια σου dimitrisan1976,

στην Wikipedia απο όπου και "πήρες" τις φωτογραφίες του Νταλάρα, αναφέρει ρητά οτι υπόκεινται σε άδεια χρήσης. Συγκεκριμένα γράφει:

Είστε ελεύθερος:

να μοιραστείτε -- να αντιγράψετε, διανέμετε και να μεταδώσετε το έργο

να διασκευάσετε -- να τροποποιήσετε το έργο

Υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις:

αναφορά προέλευσης--Θα πρέπει να κάνετε την αναφορά στο έργο με τον τρόπο που έχει οριστεί από το δημιουργό ή το χορηγούντα την άδεια (χωρίς όμως να εννοείται ότι εγκρίνουν εσάς ή τη χρήση του έργου από εσάς).

Συγκεκριμένα αυτές που τις ανέβασα εγώ (γιατί είναι δικές μου) αναφέρουν:

Αυτή η εικόνα αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία. Ωστόσο, ο κάτοχος των πνευματικών δικαιωμάτων επιτρέπει σε οποιονδήποτε να χρησιμοποιήσει, διανείμει ή τροποποιήσει την εικόνα για οποιονδήποτε σκοπό (εμπορικό ή όχι) αρκεί να γίνεται αναφορά στο όνομά του.

Δεν είδα όμως πουθενά να αναφέρεις τον ιδιοκτήτη των φωτογραφιών ή τη σελίδα προέλευσης.

Sent to: dimitrisan1976

----------------------------------------------------------------------

Και η απάντηση που έλαβα:

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΕΝΑ..ΣΥΝΗΘΩΣ ΠΕΡΝΩ ΦΩΤΟΓΕΑΦΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ GOOGLE ΜΠΕΝΣΟΝΤΑΣ ΣΤΕΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ..ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ.ΑΠΛΩΣ ΨΑΧΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΔΙΣΚΩΝ.ΑΝ ΔΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΖΩ ΤΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΔΙΣΚΟΥ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.ΑΝ ΙΣΧΕΙΟΥΝ ΟΣΑ ΜΟΥ ΛΕΣ ΣΥΓΝΩΜΗ

Καταλαβαίνετε.....

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0