168 posts in this topic

Πού είστε βρε ρεμάλια;;; Πείτε τίποτα ντε!! Κι εγώ που περίμενα πως γυρίζοντας σπίτι στις 2, θα είχα να διαβάσω τουλάχιστον 3 σελίδες εντυπώσεις.... :razz:

3 people like this

Μετα απο την συναυλια θα χουν μυαλο για να γραψουν;; :):walkman: Απο οτι μαθαινω πρεπει να περασαν καλα τα παιδια..

Ξυπνησαν οχι ομως για να γραψουν αναλυτικες εντυπωσεις, αλλα για να ταξιδεψουν! ;)

Υπομονη! Ηταν παντως πολυ ομορφα!!!!

1 person likes this

Καλημέρα!

Μια βραδιά από τα παλιά...που θα μείνει αναλλοίωτη...ωραία εισαγωγή με σκηνές από Σμύρνη και τον Καλδάρα να μιλάει και να τραγουδάει μαζί με τον Νταλάρα. (μόνο που κούρασαν οι ομιλίες του Δημάρχου κ.τ.λ) Φυσικά γεμάτο το μικρό θέατρο,κόσμος να καταχειροκροτεί τον Νταλάρα...με τόσο πάθος που είχα να δω χρόνια...φωνές αγάπης καθ'όλη την διάρκεια της συναυλίας...γενικά εισέπραξε μεγάλη αγάπη και φάνηκε ότι το είχε ανάγκη...είπε κιόλας πως η συναυλία αυτή ήταν σημαντική για τον ίδιο για πολλούς λόγους... Το πρόγραμμα νομίζω καλύτερο δεν γινόταν...μοιρασμένο ανάμεσα στους δύο δίσκους και στα υπόλοιπα τραγούδια του Καλδάρα. Οι ερμηνείες ήταν συγκλονιστικές...ειδικά στην Μικρά Ασία.. Η συναυλία κράτησε αν δεν κάνω λάθος λίγο λιγότερο από 3 ώρες. Περισσότερα...αργότερα!!!

10 people like this

Τι τραγουδια, τι φωνες, τι κοινο..

Μια εξαιρετικη δουλεια πραγματικα αξια συγχαρητηριων σε οποιον συνετελεσε στην πραγματοποιηση της. Καταπληκτικη δουλεια μουσικων, τραγουδιστων..

Δεν ξερω αν ηταν θεμα χωρου,ηχοληψιας, συγκινησης, συγκυριας, αλλα πραγματικα η φωνη και του νταλαρα και της τσαλιγκοπουλου ξεπερασαν καθε προσδοκια... Μας ξε-τρε-λα-ναν! πολυ απλα μας απογειωσαν, μας ταξιδεψαν, μας πλημμυρισαν συναισθηματα.. να κλαις, να γελας,να φωναζεις.. η ενταση ηταν τοσο μεγαλη (καθ'ολη την διαρκεια της συναυλιας) που ενιωθα τη καρδια μου να χτυπα σε ρυθμους... μουσικους!!

Ο Γιωργος.. ο Γιωργος μας.. ο Γιωργος της ελλαδας.. ο Γιωργος ολης της οικουμενης.. Μακαρι ενας αγγελος να κατεβαινε απο τον ουρανο που ζει ο Καλδαρας και να μου υπαγορευε τις λεξεις να εκφρασω την χθεσινη του ερμηνεια..

Ως κοινη θνητη..θα πω.. μια εκρηξη δημιουργιας, οιστρος καλλιτεχνικος, μια παλιρροια που σαρωνε, με κυματα συγκινησης, νοσταλγιας, πονου, ευχαριστησης, οδυνης και ηδονης..

Δεν μπορει να ξεχνω.. τωρα πια ειμαι σιγουρη.. πρωτη φορα τον ακουσα τοσο αρτιο, τοσο συγκινημενο.. Το παθος του για τις μουσικες αυτες εσμιξε με το δικο μας ακρατο ενθουσιασμο και.. ενιωσα .. να γεννηθηκε κατι χθες.. κατι καινουριο.. ενα θαυμα να εγινε για μας ,σε εμας..

Νιωθω μαγεμενη.. κοιμηθηκα ελαχιστα.. οπως τοτε που τους ειχα δει παλι μαζι στην πρωτη μου συναυλια..

13 people like this

Δεν υπάρχουν λόγια για τη χθεσινή συναυλία! Υπέροχοι μουσικοί, υπέροχο κοινό, καταπληκτική η Ελένη Τσαλιγοπούλου, καταπληκτικότερος όλων ο Γ. Νταλάρας, από φωνή, από διάθεση, από σχόλια. Η ΕΤ3 είπε ότι θα τη δείξει ολόκληρη τη συναυλία και ένα ντοκυμαντέρ με συνεντεύξεις των συντελεστών στη σειρά ο αιώνας της Θεσσαλονίκης. Όσοι δεν ήσασταν, χάσατε … προσέξτε τουλάχιστον μην χάσετε την αναμετάδοση!

Ωραία η καταληκτήρια ατάκα του Κ. Καλδάρα το καλό είναι ότι παίζουν και αύριο, το καλύτερο θα ήταν να έπαιζαν μέχρι αύριο.

8 people like this

Ρεσιτάλ - Σεμινάριο - Σημείο αναφοράς ερμηνειών, ήταν οι ερμηνείες και των 2 τραγουδιστών στη χθεσινή βραδιά. Σε τραγούδια μεγάλου ειδικού βάρους και σημαίνουσας δυσκολίας, έδειξαν ότι πέρα απο τους "πολύ καλούς τραγουδιστές" υπάρχει και ένα επίπεδο ακόμη πιο πάνω, για κάποιους ελάχιστους που μπορούν μέσα απο την τεχνική και το συναίσθημα που βάζουν στην ερμηνεία, να δίνουν στο τραγούδι διαστάσεις μνημειώδεις!!

Χθες ο Νταλάρας (στα 63 του) ήταν καθηλωτικός, βοήθησε βέβαια και το υλικό, δύο δίσκοι που βρίσκονται κατα τη γνώμη μου στην κορυφαία δεκάδα της Ελληνικής δισκογραφίας, αλλά οι ερμηνείες του ήταν συνταρακτικές. Το ίδιο και της Ελένης Τσαλιγοπούλου που έδειξε χθες ότι είναι τραγουδίστρια με στόφα. Μετά το αφιέρωμα στον Β. Τσιτσάνη, τώρα πάλι μαζί για τον Απόστολο Καλδάρα, νιώθω οτι δεν μου έλλειψε καθόλου η Χαρούλα Αλεξίου, δεν αναζήτησα ούτε μία στιγμή τις ερμηνείες της. Η Τσαλιγοπούλου ήταν το ίδιο εξαιρετική.

DSC_4513.JPG

DSC_4527.JPG

DSC_4537.JPG

DSC_4560.JPG

DSC_4615.JPG

DSC_4639.JPG

13 people like this

Ωραίος Θοδωρή!!!!! :thumbsup:

(Υ.Γ.: Στη "Φωνή της Ναούσης" ανέβηκε και το 2ο μέρος της συναυλίας! Το πρόσθεσα στο post μου παραπάνω)

5 people like this

ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΗΤΑΝ!!!!!

Μεγάλη χαρά που θα τον δούμε και σήμερα... :yahoo: :yahoo: :yahoo:

Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες...

4 people like this

Μπράβο παιδιά!!

Θοδωρή ευχαριστούμε για τις φωτογραφίες,Χρύσα επίσης!!

3 people like this

Νομιζω πως τα λογια ειναι περιττά, οι φωτογραφίες και τα βίντεο αποτυπώνουν αναγλυφα το κλίμα που επικράτησε.

Ηταν μια εξαιρετική βραδιά! Και είμαστε τυχεροί όσοι βρεθήκαμε εκεί.

Καταπληκτικός ο Νταλάρας, υπέροχη και η Ελενίτσα, μονο λιγάκι κούρασαν οι ομιλίες στην αρχή.

Αξιζουν συγχαρητήρια σε ολους τους συντελεστες!

5 people like this

Χαίρομαι που ο Γιώργος μας,ο Γιώργος της Ελλάδας μας,γνώρισε την αποθέωση και ένοιωσε την αγάπη του κόσμου.

Πόσο ανάγκη το είχε θεέ μου...

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά γνωστά μου ή μή που με τις φωτογραφίες τους και τα βιντεάκια τους μας μεταφέρουν και σε εμάς τους ομολογημένως άτυχους λίγο από αυτό που έζησαν.

Όλοι όσοι τον αγαπούμε και τον θαυμάζουμε νοιώθουμε σήμερα ένα συναίσθημα νίκης,δικαίωσης και περηφάνιας απέναντι σε ένα σκοτεινό..τίποτα που το μόνο που ξέρει να κάνει καλά είναι να μηδενίζει και να ισοπεδώνει.

Η Νάουσα, μέσα από αυτά τα δύο μνημειώδη έργα της ελληνικής δισκογραφίας και την φωνή του Γιώργου, πρωτοστατεί στις εκδηλώσεις μνήμης της κτηνωδίας του 1922

6 people like this

Είναι αλήθεια ότι λόγω βροχής στη Νάουσα διακόπηκε η συναυλία σήμερα; Τι γίνεται;

H αποψινη συναυλια διακοπηκε λογω βροχης μετα απο 7 τραγουδια.... Μολις μου μεταφερθηκε απο Ναουσα! :(

Οχιιιιιιιιιιιιι.... :unsure:

http://eleytheriadhs.blogspot.gr/2012/09/blog-post_7.html

Ενα εχω να πω. Προκαλεσε τα καιρικα φαινομενα η φωνη του!

Παντως και θεσσαλονικη εβρεξε. Λιγο πριν τη συναυλια των κατσιμιχαιων. Σταματησε ομως ξεκινησαν 11.30 και τελειωσαν πριν λιγο. Εξαιρετικοι!! ειδικα ο Πανος!!

Πολύ όμορφες και μοναδικές οι 2 χτεσινές ημέρες.

Φίλοι, θαυμαστές αλλά και οι μουσικοί της ορχήστρας του θείου είχαμε γίνει μία μεγάλη παρέα.

Ο θείος είχε πολλά κέφια και τις 2 βραδιές! Η φωνή του κρύσταλλο και με διάθεση για ερμηνευτικά "πειράγματα" μας χάρισε μοναδικές ερμηνίες!

Το κοινό, του έδειχνε την αγάπη του με κάθε τρόπο! Δέχτηκε πολύ αγάπη απ'όλο τον κόσμο. Αγάπη που την αξίζει!!

Κρίμα για την 2η βραδιά.... Μας τα χάλασε ο καιρός....

Όλοι τα βλέπαμε τα σύνεφα και ελπίζαμε σε κάποιο ψιχάλισμα μόνο. Δυστυχώς εξελίχθηκε σε ένα πολύ ξαφνικό και δυνατό μπουρίνι που δεν άφησε κανένα περιθώριο για συνέχιση της συναυλίας. Κρίμα, γιατί απ'όσο ακουγόταν, είχε προγραμματίσει να πει το "Αργά είναι πια αργά", το "Στο τραπέζι που τα πίνω" και το "Τέλος δεν έχει ο ουρανός". Χάθηκε μιά πολύ καλή ευκαιρία για μία ακόμα καλύτερη βραδιά από την 1η, με ωραία και σπάνια τραγούδια...

Τέλος, να πω και εγώ με την σειρά μου:

ΚΟΡΥΦΑΙΕ ΝΤΑΛΑΡΑ!

13 people like this

Πόσο φτωχά μπορεί να είναι τα λόγια για να περιγράψουν τόσα πολλά; Υπάρχει κι αυτή η φωτεινή πλευρά και την γευτήκαμε όσοι είχαμε τη χαρά να είμαστε στη Νάουσα. Ερμηνεία ψυχής,συγκίνηση κι αυτά τα σπουδαία τραγούδια!

Ένιωσα πως όσα χρόνια έχασα σε κάτι άλλες συναυλίες φέτος τόσα και περισσότερα κέρδισα τώρα!Άρα καλά πάμε και συνεχίζουμε!

Νάναι καλά!

http://www.foninaous...do=news&id=7547

http://parinthem.blogspot.gr/2012/09/t.html

9 people like this

Κρίμα, γιατί απ'όσο ακουγόταν, είχε προγραμματίσει να πει το "Αργά είναι πια αργά", το "Στο τραπέζι που τα πίνω" και το "Τέλος δεν έχει ο ουρανός". Χάθηκε μιά πολύ καλή ευκαιρία για μία ακόμα καλύτερη βραδιά από την 1η, με ωραία και σπάνια τραγούδια...

Να μάθει άλλη φορά να μας τα λέει από την αρχή όλα! :ranting2:

10 people like this

there are hundreds of photos being uploaded since last night, internet speed is not that fast,

in a day or two some great documents to follow of 05-08-2012 :D

4 people like this

Αφιέρωμα στον Απόστολο Καλδάρα στη Νάουσα (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

07/09/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3419&Itemid=125

14 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...