168 posts in this topic

Επιστολή Γιώργου Νταλάρα σχετικά με τη συναυλία, ακολουθούμενη απο σχετικό βίντεο:

Την Τετάρτη και την Πέμπτη (5 & 6 Σεπτεμβρίου) βρεθήκαμε στην ιστορική πόλη της Νάουσας για να τιμήσουμε τον Απόστολο Καλδάρα αλλά και τα 90 χρόνια από τη Μικρασιατική καταστροφή.

Αυτές οι δυο βραδιές ήταν για τους συνεργάτες μου μουσικούς, την Ελένη και για μένα μια ξεχωριστή εμπειρία. Στη σκηνή του ξεχωριστού θεάτρου με τα τραγούδια του Καλδάρα έζησα στιγμές γεμάτες συγκίνηση.

Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους οργάνωσαν αυτές τις συναυλίες, τον Δήμαρχο της πόλης, αλλά και τον «συγγενή» μου Κώστα Καλδάρα για την ξεχωριστή φιλοξενία και την αγάπη τους. Είναι άνθρωποι με γνώση και αγάπη για τον τόπο και με ιδέες καταπληκτικές για τον πολιτισμό και την τέχνη. Θα είμαστε κοντά τους, όποτε χρειαστεί, γιατί πραγματικά το αξίζουν.

Ευχαριστούμε επίσης τους χιλιάδες κόσμου από την Νάουσα, αλλά και αυτούς που ταξίδεψαν από όλη την Ελλάδα και την Ευρώπη για να βρεθούν κοντά μας και λυπούμαστε που η αναπάντεχη βροχή μας χάλασε τη δεύτερη βραδιά. Με την πρώτη ευκαιρία θα ξανασυναντηθούμε.

Γιώργος Νταλάρας

Πηγή: Επίσημο Site

http://www.dalaras.g...AC%CF%81%CE%B1/

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφες και μοναδικές οι 2 χτεσινές ημέρες.

Φίλοι, θαυμαστές αλλά και οι μουσικοί της ορχήστρας του θείου είχαμε γίνει μία μεγάλη παρέα.

Ο θείος είχε πολλά κέφια και τις 2 βραδιές! Η φωνή του κρύσταλλο και με διάθεση για ερμηνευτικά "πειράγματα" μας χάρισε μοναδικές ερμηνίες!

Το κοινό, του έδειχνε την αγάπη του με κάθε τρόπο! Δέχτηκε πολύ αγάπη απ'όλο τον κόσμο. Αγάπη που την αξίζει!!

Κρίμα για την 2η βραδιά.... Μας τα χάλασε ο καιρός....

Όλοι τα βλέπαμε τα σύνεφα και ελπίζαμε σε κάποιο ψιχάλισμα μόνο. Δυστυχώς εξελίχθηκε σε ένα πολύ ξαφνικό και δυνατό μπουρίνι που δεν άφησε κανένα περιθώριο για συνέχιση της συναυλίας. Κρίμα, γιατί απ'όσο ακουγόταν, είχε προγραμματίσει να πει το "Αργά είναι πια αργά", το "Στο τραπέζι που τα πίνω" και το "Τέλος δεν έχει ο ουρανός". Χάθηκε μιά πολύ καλή ευκαιρία για μία ακόμα καλύτερη βραδιά από την 1η, με ωραία και σπάνια τραγούδια...

Τέλος, να πω και εγώ με την σειρά μου:

ΚΟΡΥΦΑΙΕ ΝΤΑΛΑΡΑ!

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεετσι........... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ακομα ανεβαζω φωτογραφιες αλλα στο μεταξυ, απολαυστε το βιντεακι




 
16 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Λοιπόν η σειρά 'α' της SONY είναι πράγματι πολύ καλή!!!

Ευχαριστούμε Αλόνα!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ναι, αλλα το χερι του φωτογραφου πρεπει να ειναι ΠΟΛΥ σταθερο :razz:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ και για τα της Νάουσας,Alona! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχει γράψει κανείς ολόκληρο το τραγούδι "Καμπάνα του εσπερινού" με την Τσαλιγοπούλου;

Να το ψάξουμε;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλονα, δεν εχω σφιγμο πλεον..... :laugh: :laugh: :laugh:

ευχαριστουμεεεεεε για ολαααααα!!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sound Check, Νάουσα, 5/9/12

Δεν είναι σπουδαίας ποιότητας... είναι και εντελώς διαφορετική απο τις προηγούμενες... την ανεβάζω όμως γιατί αισθάνομαι πως η στιγμή αποτυπώνει άψογα την "μοναξιά" του καλλιτέχνη, το άγχος της προετοιμασίας του, το πριν της εμφάνισης μπροστά στον κόσμο...

Naousa.jpg

Υ.γ. ήταν η πρώτη μου φορά σε πρόβα... για αυτό θέλω να ευχαριστήσω και δημόσια τον φίλο μου Γιώργο Μάτσικα για την καθοριστική συμβολή του.

17 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Μικρά Ασία και Φαντασία κι η εφηβεία μας σε δίσκους ρεφενέ"... Αληθινά τυχεροί όσοι βρεθήκατε εκεί... Δεν μπορώ να το χωνέψω, εδώ και 30 χρόνια περιμένω πώς και πώς να πει για μια έστω φορά ζωντανά τον αγαπημένο μου Βυζαντινό Εσπερινό και τώρα που το αποφάσισε, βρισκόμουν στο εξωτερικό, σε εκπαιδευτικό ταξίδι προγραμματισμένο από το Μάρτιο. Όσα είδα πάντως στα βίντεο που ανέβηκαν, με γέμισαν χαρά και με έκαναν να νιώσω περήφανος, σαν να ήμουν εκεί. Χάρηκα για το Γιώργο, το γητευτή και συνοδοιπόρο της εφηβείας μου και της καρδιάς μου, που τον είδα να αναβαπτίζεται μέσα από τα καθηγιασμένα τραγούδια της Μικράς Ασίας και του Βυζαντινού Εσπερινού και να χαρίζει μοναδικές ως και ανατριχιαστικές ερμηνείες. Χάρηκα και για όλους εσάς, τους γνωστούς άγνωστους φίλους μου, που ζήσατε αυτήν την εμπειρία και σας δώθηκε η ευκαιρία να του δείξετε την αγάπη σας, που φάνηκε από τα λεγόμενά του (...για φανερούς και κρυφούς λόγους...) ότι το είχε ανάγκη... Τη συγκίνηση και τα συναισθήματα αυτής της βραδιάς τα ζεις μια φορά και μετά το διηγείσαι για χρόνια και λες "ήμουν κι εγώ εκεί"!!! Τι άλλο να ευχηθώ από το να είμαστε όλοι καλά και ... πάντα τέτοια!!!!!

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kαλα Πετρο η φωτογραφια σου αυτη (απο το sound check) ειναι ο,τι καλυτερο εχω δει ολα αυτα τα χρονια εδω στο forum!

Δεν ξερω ειναι φοβερη τυχη κ ευλογια να βλεπεις τον Γιωργαρο στις υπεροχες στιγμες

τις προετοιμασιας του..Ειναι πραγματι λες κ εστησες τον Γιωργο και πηρες την φωτογραφικη

και μαγεψες κ συ.αποθανατιζοντας μια ιερη στιγμη..

Θα μπορουσε καλλιστα να αποτελουσε το εξωφυλλο απο καποια συλλογη

με τραγουδια του ή ακομα εξωφυλλο απο την δουλεια που μας ετοιμαζει..

Πολλα μπραβο..

Α ρε Νταλαρα Μέγιστε να σαι καλα!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Γιώργος Νταλάρας με τον Λευτέρη Χαψιάδη,τον γιο του Αλέξανδρο,τον υπογράφοντα και τα μέλη του www.dalaras.com/forum EKOSTEL, Theodore, Iliana, Marochr, Makis στον Άγιο Νικόλαο της Νάουσας στις 5 Σεπτεμβρίου 2012

IMG_6035_edit4.jpg

19 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ ομορφη φωτογραφια!Μπραβο ρε παιδια!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σπουδαία βραδιά αυτή της Τετάρτης... και αυτό οφειλόταν σε τρεις - κατ 'εμε - παράγοντες: στα σπουδαία τραγούδια του Απόστολου Καλδάρα, στο μικρό και ζεστό του χώρου και στις ερμηνείες των τραγουδιστών. Ειδικά ο Νταλάρας, θεωρώ πως ήτανε απλά καθηλωτικός... τεχνικά μιλώντας, έδειξε πως είχε σκοπό, απο τις πρόβες κιόλας, να "ξεζουμίσει" την φωνή του, για να αποδώσει αυτά τα τραγούδια. Και τα κατάφερε. Έπιασα πολλές φορές τον εαυτό μου να κλείνει τα μάτια ακούγοντας τον, φέρνοντας ταυτόχρονα στο μυαλό μου τις (τηλεοπτικές) εικόνες απο τα γεγονότα της εποχής. Με μάγεψε...

Εκστασιασμένος έμεινα και με τα τραγούδια του Βυζαντινού Εσπερινού. Την περίοδο που γράφαμε με τον Θανάση το κείμενο με την μουσική και ρυθμική ανάλυση του δίσκου, είχα ξοδέψει αρκετές ώρες για να βρω τα μουσικά πατήματα των τραγουδιών. Γνώριζα πως απαιτούσαν χρόνο, γιατί δεν επρόκειτο για μια απλή δουλειά. Η ζωντανή ακρόαση τους την Τετάρτη, μου επιβεβαίωσαν αυτή την αίσθηση. Δύσκολα τραγούδια αναμφίβολα, αλλά ακούγοντας τα μοτίβα που τα συνοδεύουν, παιγμένα απο μια άρτια ορχήστρα, ανατινάζεται η λογική σου! :walkman: :walkman: :walkman:

Υ.γ.: μας "χρωστούν" μια βραδιά ακόμη... μακάρι να επανέλθουν σύντομα! :)

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντα ήθελα μια ομαδική φωτογραφία.Μακάρι να βρισκόσασταν κι άλλα μέλη εκείνη τη στιγμή και να ήταν ακόμα πιο ''ανοιχτή''. Ευχαριστούμε! :)

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...