ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Φωτογραφίες, video ή τραγούδια;

Φωτογραφίες, Video ή Τραγούδια;   21 members have voted

1. 1. Αν μετά από μία συναυλία, είχατε τη δυνατότητα να αποκτήσετε μόνο ένα από αυτά, τί θα επιλέγατε;

• Φωτογραφίες
      1
    • Video
      16
    • Τραγούδια (μόνο με ήχο)
      4

Please sign in or register to vote in this poll.

35 posts in this topic

Φαντάζομαι οι απαντήσεις αναφέρονται σε άψογη ποιότητα, γιατί έχουμε δει και άθλια βιντεάκια να κυκλοφορούν ή φωτογραφίες που να φαίνεται μια κουτσουλιά μόνο ή ήχος που να είναι σε ποιότητα κινητού. Υποθέτω δηλαδή ότι οι απαντήσεις όλων κινούνται σε αυτό το σκεπτικό: της τελειότητας αυτού που επέλεξαν.

Καλάάάάάάάάά...όταν θα έχω το τέλειο βίντεο με τον τέλειο ήχο δε θα σου το δώσω!!! :razz: :razz: :razz:

Θα μου το έδινες δλδ σε διαφορετική περίπτωση;;;

Φαντάζομαι οι απαντήσεις αναφέρονται σε άψογη ποιότητα, γιατί έχουμε δει και άθλια βιντεάκια να κυκλοφορούν ή φωτογραφίες που να φαίνεται μια κουτσουλιά μόνο ή ήχος που να είναι σε ποιότητα κινητού. Υποθέτω δηλαδή ότι οι απαντήσεις όλων κινούνται σε αυτό το σκεπτικό: της τελειότητας αυτού που επέλεξαν.

Εννοείται αυτό....

Κι αν δεν είναι τέλεια, τουλάχιστον να είναι αξιοπρεπή...

Εγώ προτιμώ βίντεο σε μια καλή - όχι απαραίτητα επαγγελματική - ποιότητα εικόνας ήχου.

Το καλό ερασιτεχνικό βίντεο είναι κατά την άποψή μου ό,τι πιο κοντινό σε αυτό που έζησες. Έχει και εικόνα και ήχο και πάνω απ' όλα είναι τραβηγμένο όπως το έζησες. Έχει αποτυπώσει ό,τι άκουσες, απλά όχι τόσο τέλεια. Έχει τραβήξει ό,τι είδες, από το σημείο που εσύ καθόσουν. Σε καλή ποιότητα το βίντεο είναι το καλύτερο αναμνηστικό.

Το προϊόν της κονσόλας θα αποτελέσει ένα ντοκουμέντο που στην πραγματικότητα δεν το έζησες. Αυτός ο ήχος είναι μέσα στην κονσόλα, δεν ήταν έξω στον κόσμο. Εσύ ήσουν μέσα στον κόσμο, όχι μέσα στην κονσόλα. Και θες ένα αναμνηστικό από αυτό που εσύ έζησες. Ο κόσμος άκουγε από αντηχήσεις μέχρι και τον διπλανό του. Άκουγε όλους τους άλλους να τραγουδούν μαζί.

Γι' αυτό και για πολλούς η ηχογράφηση του "Ορφέα" είναι αξεπέραστη. Γιατί εκείνη τη στιγμή αποτυπωνόταν σε έναν φορέα ήχου η πραγματικότητα. Και η πραγματικότητα σε μια συναυλία δεν είναι μόνο η κιθάρα του Νταλάρα, η φωνή του και τα άλλα όργανα. Η πραγματικότητα είναι συνολικότερη. Και δεν είναι μόνο συγκεκριμένη, αποτελούμενη από ήχους, αλλά και αφηρημένη, γενικότερη και έχει να κάνει με την επικοινωνία κοινού-καλλιτεχνών.

Τι να τον κάνω τον ήχο κονσόλας όταν 1. δε μου δίνει το αποτέλεσμα αυτής της επικοινωνίας, 2. δε μου αποδίδει πιστά λόγω του αποστειρωμένου του χαρακτήρα τον πραγματικό ήχο που ερχόταν στα αυτιά μου ως αποτέλεσμα και άλλων εξωτερικών παραγόντων...

Προς θεού, δεν αμφισβητώ την αξία μιας τέλειας κονσόλας. Η τέλεια κονσόλα μου χρειάζεται ως ενδιάμεσο στάδιο για να φτάσει ο ήχος - τελειότερος στα αυτιά μου, αφού κάνει το ταξίδι του από τα ηχεία, μέσω του αέρα απέναντι στα βράχια κτλ κτλ. Γι' αυτό και κάνουν σάουντ τσεκ.. Αλλιώς οι ρυθμίσεις μιας κονσόλας θα ήταν ντηφόλτ και δε θα υπήρχε λόγος να έχουν αυτά τα εκατοντάδες κουμπάκια.

Και επειδή μιλάμε για αναμνηστικό της συναυλίας, του τελικού αποτελέσματος δηλαδή, δε θέλω ήχο κονσόλας, που αποτελεί το ενδιάμεσο στάδιο. Βίντεο σε μια καλή, αξιοπρεπή ποιότητα.

5 people like this

Τα "like" πάντως στην πρόσφατη συναυλία της Νάουσας άλλα δείξανε...

Πιο συγκεκριμένα...

Μπήκαν 10 posts που είχαν videos και 12 που είχαν φωτογραφίες.

Τα videos πήραν 70 "like" και οι φωτογραφίες 140.

2 people like this

Αν έμπαινε ο ήχος από την κονσόλα νομίζω θα έκανε τη διαφορά σε likes... :)

Αυτή είναι και η μαγεία της φωτογραφίας... Σίγουρα πάντως αν δινόταν κάτι διαφορετικό όπως ο ήχος από κονσόλα ενδεχομένως να έπεφτε το topic από τα Likes!

Τα "like" πάντως στην πρόσφατη συναυλία της Νάουσας άλλα δείξανε...

Πιο συγκεκριμένα...

Μπήκαν 10 posts που είχαν videos και 12 που είχαν φωτογραφίες.

Τα videos πήραν 70 "like" και οι φωτογραφίες 140.

Ήταν και οι φωτογράφοι και οι εκπληκτικές φωτογραφίες.Άλλον είχα για στατιστικολόγο άλλος μας προέκυψε... ;)

2 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...