ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Το εισιτήριο" (Νέο τραγούδι)

23 posts in this topic

Γιώργος Νταλάρας – «Το εισιτήριο» (ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!)

Υπογράφει: Γιάννης Κέρκης

08/10/2012

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=3685&Itemid=39

Το τραγούδι θα περιλαμβάνεται στον ολοκληρωμένο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα με το Νίκο Αντύπα που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες από την Universal Music.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεεεεεεεεν.... θα το βάλω μαζί με το Ξέχνα τις αναμνήσεις.... :no3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γιώργος Νταλάρας – «Το εισιτήριο» (ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ!)

χμ....... :whistling2:

Το τραγούδι θα περιλαμβάνεται στον ολοκληρωμένο δίσκο του Γιώργου Νταλάρα με το Νίκο Αντύπα που αναμένεται να κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες από την Universal Music.

Άντε ντε!!!!!!! βγες δίσκε, βγες!!!! :dance:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eμένα πάλι μου άρεσε, ίσως περισσότερο από όλα τα νέα τραγούδια...Ειδικά οι στίχοι που είναι γραμμένοι σίγουρα για τον Νταλάρα και περιγράφουν κατά κάποιον τρόπο την πορεία του

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπορείτε να μας βάζετε και τους στίχους ;; thanks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήμουνα δώδεκα χρονών

γέννημα θρέμμα των καιρών

ότι είχα σκάσει απ’ τ’αυγό

κι είπα στη μάνα μου θα βγω, να δω τον κόσμο

Έκλεισα τα δεκαοχτώ, παράτησα το πατρικό

φίλους δεν είχα να σκεφτώ

ξεμπέρδεψα με το στρατό

και πήρα δρόμο

Έβγαλα εισιτήριο,

μακρύ ταξίδι ξεκινά

κανείς δεν φεύγει αληθινά,

αν ότι τον πονά, δεν το ξεχάσει

Τρένο η ψυχή μυστήριο

δεν κάνει στάση πουθενά

περνάει απάτητα βουνά

ζητώντας μια γωνιά να ξαποστάσει

Ως τα τριάντα είχα βρει το βήμα μου μες στη ζωή

ένιωσα λίγη σιγουριά

μα κάτι μ ’έτρωγε βαθιά

να συνεχίσω

Πέρασα πόλεις και χωριά

γνώρισα ανθρώπους και θεριά

γίναν τα χρόνια μου βαριά

μα δε μου πήγαινε καρδιά, να κάνω πίσω

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

σ' ευχαριστώ πολύ Θανάση, καθώς και για την πρώτη μεταδοση

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ για την μετάδοση!

Για το τραγούδι, δεν με ενθουσίασε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή τα άλλα καινούργια τραγούδια μου άρεσαν ασύγκριτα περισσότερο στο live από ό,τι στο ηχογραφημένο που άκουσα στο site, καλύτερα να μην πω τη γνώμη μου γι᾽ αυτό, που μου φαίνεται συμπαθητικό και συμμερίζομαι την ερμηνευτική προσέγγιση του Θανάση. Μόνο που μου φαίνεται κάπως σαν να μην τελειώνει.

Εννοείται, φυσικά, και εγώ ευχαριστώ πολύ για τη μετάδοση!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

To τραγουδι μου αρεσε...αλλα χρειαζομουν ενα κουπλε ακόμα..δεν ξερω,κάτι μου αφησε μισο! Όντως και μενα έτσι πως άκουγα τους στίχους ,μου θυμισε αμεσως το νταλαρα και μ αρεσε που προεκυψε απο αυτη τη συνεργασια ενα αυτοβιογραφικο τραγουδι...αλλα κατι μου λειπε στο τελος..!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρω την μουσικη αδιαφορη.

Οσον αφορα τον στιχο, παροτι μου αρεσε αρκετα το ρεφραιν, νομιζω ειναι εντελως ασυνδετο με τους υπολοιπους στιχους, οι οποιοι εκφραζουν τον διακαη ποθο ενος ατομου να προχωρησει, να ανοιξει τα φτερα του παρα τις αντιξοοτητες..

Στο ρεφραιν αναφερει οτι κατι τον κρατα πισω..

Στην ερμηνεια του νταλαρα ομως, κατι με πειθει.. νιωθω οτι τον εκφραζει..και δεν ξερω το λογο, αλλα η φωνη του μου ακουγεται πολυ νεανικη!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω δεν τρελάθηκα.Συμφωνω με το Νίκο, κάτι μου αφηνουν μισό οι στίχοι.

Και η μουσική μου φαινεται πως δεν κολλάει με το στίχο

Από ολα τα καινούρια που ακούσαμε εξακολουθει περισσότερο να μου αρέσει το "Απόψε"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στιχοι:καλοι αλλα Τελος χωρις..τέλος (σαν να εχει ακομα πολλα να βγαλει,αν το κομματι θεωρηθει αυτοβιογραφικο)

Μουσικη:Κριμα... αλλα απο μετρια εως εντελως αδιαφορη.

Θα συμφωνησω με τον Μακη το Αποψε εως τωρα (απο τα κομματια που χουν ακουστει μ'αρεσει κ το Σε παραλιες κ αμμουδιες

κ ας ειναι διασκευη παλιοτερου κομματιου..)

Ογδοο ευχαριστουμε φυσικα για την αποκλειστικοτητα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας έμεινε μισό το τραγούδι (χωρίς τέλος που λένε κάποιοι), διότι ούτε ο Νταλάρας έχει τελειώσει, έχει πολλά ακόμη να δώσει και να πει. Άρα, πώς να τελειώσει κι ένα αυτοβιογραφικό τραγούδι. :razz:

Όσον αφορά τις εντυπώσεις μου, το θεωρώ συμπαθητικό αλλά όχι τόσο δυνατό όσο θα άξιζε ένα αυτοβιογραφικό τραγούδι. Ωραίοι στίχοι, πιο πολύ γιατί θυμίζουν τον ίδιο τον Γιώργο. Τουλάχιστον σε εμάς. Σίγουρα σε Live θα είναι ακόμη καλύτερο πάντως...

Και μιας και πολλοί υπέπεσαν στη σύγκριση με τα υπόλοιπα του δίσκου, νομίζω ότι κι εγώ μέχρι στιγμής ξεχωρίζω το "Απόψε", αλλά και το "Εγώ ήμουν εσύ".

ΥΓ: Πάντως, αυτό το σύστημα που βγαίνουν ένα-ένα τα τραγούδια πίστευα ότι θα μου άρεσε, αλλά δεν είμαι και τόσο σίγουρη πλέον. Ωραία είναι και όταν βγαίνει όλος ο δίσκος και τα ακούς μαζεμένα, ως ολοκληρωμένη δουλειά, ευλαβικά. Άντε να βγει!!! :music:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ναι, αυτό που βγαίνουν ένα ένα κι εγώ δεν το κατάλαβα. :what: Ας βγει ο δίσκος να τον ακούσουμε ολοκληρωμένο.

Το άκουσα ξανά σήμερα και τελικά η μουσική είναι που δεν μου αρέσει.

Άφηνω μια μικρή επιφύλαξη όπως πάντα για το live, γιατί την έχω ξαναπάθει να ακούσω ένα τραγούδι ζωντανά και να αλλάξω γνώμη. Αλλά θα συμφωνήσω με τον Μάκη, μέχρι στιγμής μόνο το Απόψε μου κάνει. :walkman:

Να ρωτήσω και κάτι;; Όλος ο δίσκος σε μουσική του Αντύπα θα είναι;;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eλπίδα όλος ο δίσκος θα είναι του Αντύπα...

Μάρω κι εγώ το "Εγώ ήμουν εσύ" ξεχώρισα περισσότερο από τα καινούργια...Αλλά αναφέρθηκα στις επίσημες κυκλοφορίες. ;)

Όσο για το ότι βγαίνουν ένα, ένα τα τραγούδια, έχω την αίσθηση πως επιστρέφουμε στα χρόνια του '60 και του '70, όταν αρχικά κυκλοφορούσαν τα 45άρια και στη συνέχεια έβγαιναν συγκεντρωμένα σε ένα μεγάλο δίσκο. Ενδεχομένως μαζί με κάποια καινούργια τραγούδια. Κάτι τέτοιο γίνεται κι εδώ....

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω κι εγώ το "Εγώ ήμουν εσύ" ξεχώρισα περισσότερο από τα καινούργια...Αλλά αναφέρθηκα στις επίσημες κυκλοφορίες. ;)

:thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι η μόδα των καιρών να βγαίνουν ένα - ένα, δεν ισχύει μόνο με τον Νταλάρα...

Εγώ πάντως θα περιμένω να βγει ο δίσκος, προτού προχωρήσω σε οποιαδήποτε άλλη κριτική.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θεωρω πως απο πλευρα των εταιριων ειναι σωστο που βγαινουν τα κομματια -ή καποια απο τα κομματια-ενα ενα (οπως

επισημανθηκε ειναι η ιδια λογικη των 45αριων οπως ειπωθηκε παραπανω.Τωρα σε καποιους μπορει να αρεσει αυτο

σε καποιους οχι απο την πλευρα πως κατα καποιο τροπο ισως μειωνεται η εκπληξη της πρωτης ακροασης ενος νεου

δισκου.Τουλαχιστον ομως θα ξερει ο αγοραστης οτι η αγορα που θα κανει για να παρει το cd -αν το αποφασισει εν τελει- θα ειναι πιο

συνειδητή ,ετσι ωστε να αποφευχθει μια αγορα που μπορει πιθανον να μην ικανοποιησει καποιον ακροατη..

Οσο για αυτοβιογραφικα κομματια του Γιωργου πιστευω οτι ακομα

-κατα την γνωμη μου-κορυφαιο παραμενει αυτο..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία χαζή παρατήρηση: υπάρχει ένα σημείο στο ρεφραίν, συγκεκριμένα εκεί που λέει "μακρύ ταξίδι ξεκινά, κανείς δεν φεύγει αληθινά" και "Τρένο η ψυχή μυστήριο, δεν κάνει στάση πουθενά, περνάει απάτητα βουνά" που μου θυμίζει... Pink Floyd! Τα γυρίσματα και το διπλό πάτημα στη φωνή του. Προσπαθώ να θυμηθώ κάτι πιο συγκεκριμένο, αλλά αυτή τη στιγμή δε μου έρχεται. Στην αρχή σκέφτηκα το "Time", αλλά δεν είναι αυτό.

Μόνο εγώ έχω αυτή τη χαζή αίσθηση, ε? :razz:

(ήταν ανάγκη να αλλάξει τώρα σελίδα το topic?.....)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

by UniversalMusicGreece

Γιώργος Νταλάρας Official Youtube

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...