ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Τα λάθη του Νταλάρα"

62 posts in this topic

Tα «Λάθη» του Νταλάρα

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
09/10/2012

Κανείς μας δεν είναι αλάνθαστος. Και στα 45 χρόνια της πορείας του στο ελληνικό τραγούδι, ο Γιώργος Νταλάρας έχει κάνει δυστυχώς πολλά λάθη. Και στην Ελλάδα, τα σφάλματα είναι ασυγχώρητα… Ποιο είναι όμως το σοβαρότερο λάθος;

http://www.ogdoo.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=3696:ta-lathi-toy-ntalara&Itemid=160

19 people like this

Μπράβο! Κι ευχαριστούμε!

2 people like this

Πλέον θέλει τόλμη να γράφεις θετικά για τον Νταλάρα.Ακόμα κι αν τον αγαπάς και τον θαυμάζεις οι καιροί είναι απαγορευτικοί. Αυτή είναι η κατάντια μας!Εγώ σε αυτή την τόλμη στέκομαι και σε συγχαίρω,Θάνο! Πέρα από το κείμενο και την δουλειά που έγινε...

4 people like this

Πέρασε αρκετή ώρα που διάβασα το κείμενο και είδα το υλικό που το συνοδεύει. Πραγματικά, ακόμη προσπαθώ να διώξω την ένταση που νιώθω από τη δικαίωση... Πραγματικά, ακόμη προσπαθώ να διώξω τη συγκίνηση.... Παιδιά, ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!!!

3 people like this

Συγχαρητήρια και για το κείμενο και για τις πολύτιμες πληροφορίες! Σας ευχαριστούμε πολύ!

Και η συναυλία στο Avery Fisher Hall του Lincoln Center στις 12 Νοεμβρίου του 2010 στις «λάθος» αφιλοκερδείς δεν συγακαταλέγεται;

2 people like this

Συγχαρητήρια ρε παιδιά, για τα στοιχεία, την πορεία αντίθετα στο ρεύμα, την αγάπη για την αλήθεια και τη δικαιοσύνη! Είναι ένα έργο (κείμενο, φωτογραφίες, βίντεο) πραγματικό μνημείο για εχθρούς και φίλους!Θα προσπαθήσω να μάθω όλη τη λίστα απ'έξω, αλλά είναι τόσο μεγάλη... Να είστε κάλά!

2 people like this

Συγχαρητήρια και για το κείμενο και για τις πολύτιμες πληροφορίες! Σας ευχαριστούμε πολύ!

Και η συναυλία στο Avery Fisher Hall του Lincoln Center στις 12 Νοεμβρίου του 2010 στις «λάθος» αφιλοκερδείς δεν συγακαταλέγεται;

Μπήκε σαν συναυλία στη Ν.Υόρκη τον Νοέμβριο του 2010,Σοφία.

3 people like this

Μπήκε σαν συναυλία στη Ν.Υόρκη τον Νοέμβριο του 2010,Σοφία.

Ελίνα, έχεις δίκαιο! Με συγχωρείς!

1 person likes this

Εξαιρετικό!!!!!!!!

Μπράβο Θανάση... Μπράβο Ελίνα....

1 person likes this

Πολλα ΜΠΡΑΒΟ σε ολους σας!!Ειστε πραγματικα αξιέπαινοι!!

Σας ευχαριστουμε πραγματικα πολυ! :) :)

1 person likes this

αυτο που χρειαζομαστε, οχι μονο εμεις, αλλα κ η αδιορθωτη καταντια που μας τριγυριζει..

μπραβο μεγαλε Θαναση, μπραβο Ελινα μας..

μπραβο σε ολους.....

ισως, λεω ισως να ειναι η τελευταια στροφη πριν την τελικη -αληθινη- ευθεια..!!

4 people like this

Θερμα συγχαρητηρια Θαναση!!!!!!!!!!!!

Καταπληκτικο το αρθρο σου και μια δυναμικη απαντηση σε ολους τους ασχετους 'αντινταλαρικους'!!!!!!!!!!!

3 people like this

Εξαιρετικό άρθρο ! Μπράβο Θανάση.!!!

3 people like this

Εγώ πιστεύω, αντίθετα, ότι ο Γιώργος είναι τόσο ΜΕΓΑΛΟΣ που δεν χρειάζεται ο οποιοσδήποτε να απαριθμήσει το έργο του, γιατί απλούστατα το βάζει αναγκαστικά σε ένα πλαίσιο ( μικρό ή μεγάλο). Ο Γιώργος σε όλη τη διάρκεια της ζωής του δούλευε και δουλεύει πάντα εκτός πλαισίων. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ας μην αναλώνονται ορισμένοι στην καταγραφή του έργου του για να αποδείξουν τα αυταπόδεικτα, γιατί εκτός των άλλων πέφτουν και στην παγίδα των επικριτών του. Άλλωστε και τον ίδιο να ρωτήσουμε το ίδιο θα πει. Γι αυτό το λόγο είναι και θα παραμείνει ΜΕΓΑΛΟΣ

. Γι αυτόν ακριβώς τον λόγο ας μην αναλώνονται ορισμένοι στην καταγραφή του έργου του για να αποδείξουν τα αυταπόδεικτα, γιατί εκτός των άλλων πέφτουν και στην παγίδα των επικριτών του. Άλλωστε και τον ίδιο να ρωτήσουμε το ίδιο θα πει.

Eίστε τόσο σίγουρος ότι θα πει το ίδιο;

4 people like this

Όλοι οι ΜΕΓΑΛΟΙ άνδρες δεν έχουν ανάγκη στήριξης, ημών των μικρών, με τέτοιες αναφορές στο τεράστιο- ούτως ή άλλως- έργο τους, για να απαντήσουν στους επικριτές τους.Μπορούν να σταθούν απέναντί τους, με αυτοπεπείθηση, όταν αυτοί τους ρίχνουν μπουκάλια.

Οπότε, ναι είμαι απολύτως σίγουρος.

ΥΓ. Αυτή η αναφορά στο έργο του -κατά τη γνώμη μου- θα μπορούσε να γίνει κάλλιστα στα πλαίσια ενός πλήρους βιογραφικού σημειώματος του.

1 person likes this

Και οι ΜΕΓΑΛΟΙ άνδρες έχουν ψυχή όμως!

Δεν νομίζω πως πρόκειται για στήριξη(ούτε υπήρχε αυτή η διάθεση θεωρώ) αλλά για να βγει η αλήθεια,αγαπητέ φίλε.Δεν νομίζω πως είναι κακό αυτό.

Αφού ανέφερες το πλήρες βιογραφικό σημείωμα κι όταν γίνει ΤΟΤΕ ας εντάξουν το κείμενο κι εκεί.

2 people like this

Πραγματικά εξαιρετική καταγραφή.Και μπορεί να τα έχουμε κάποια σκόρπια στο μυαλό μας αλλά όταν είναι όλα μαζί είναι πραγματικά εντυπωσιακά.Μπράβο παιδιά!

1 person likes this

Ο Γιώργος ,φίλε ΕΚΟSΤΕL, άντεξε δυνατό πόλεμο από πολλά χρόνια πριν και στάθηκε όρθιος. Χωρίς την στήριξη κανενός μας, αφού τότε δεν υπήρχαν τα μέσα στήριξης που υπάρχουν σήμερα. Μόνο με την ΨΥΧΗ του.Και ήταν τότε νέος και άπειρος, τώρα θα φοβηθεί και θα στηριχθεί στην απαρίθμηση του έργου του- από όπου κι αν προέρχεται αυτή- για να αντιμετωπίσει τους αντιπάλους του? Αστείο .

Όσον αφορά στη εξαγωγή της αλήθειας, νομίζω ότι << οι παροικούντες την Ιερουσαλήμ >> γνωρίζουν ή οφείλουν να γνωρίζουν, από πολλές πηγές,σε μεγάλο βαθμό, τι έργο έκανε ο Γιώργος.

Τα συμπεράσματα δικά σου.

Συμφωνω με τον kwstasvar οτι θα ηθελα ολη αυτη η καταγραφη να γινει στα πλαισια βιογραφικου, εργου κλπ. και οχι αναδεικνυοντας η καταδεικνυοντας. Ειναι πραγματικα αξιεπαινη δουλεια ,και μπραβο σας, οσον αφορα την συγκεντρωση στοιχειων.. θεωρω ομως οτι η αληθεια ειναι αυτοφωτη. Ειδικα στην περιπτωση του γιωργου, η αληθεια του ακτινοβολει. Το αν κλεινουν τα ματια καποιοι ειναι δικο τους προβλημα.. Μακαριοι οι πτωχοι..

Δηλώνω πάντως κι εγώ "πτωχή", αλλά σε μνήμη, γι' αυτό αυτή την ανάλυση τη χρειαζόμουν. Είναι καταγεγραμμένη μια συγκεκριμένη, αλλά πολύ σημαντική, πτυχή του καλλιτέχνη που σε κανένα βιογραφικό δεν μπορεί να ενταχθεί τόσο αναλυτικά. Με το ίδιο σκεπτικό, οποιαδήποτε καταγραφή έγινε είτε εδώ στο φόρουμ είτε στη wikipedia θα έπρεπε να κατακριθεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί ένα τόσο νηφάλιο και πέρα από φανατισμούς κείμενο μπορεί να ενοχλεί... Τέτοιες καταγραφές είναι απαραίτητες, καθώς τα συρτάρια της μνήμης αδειάζουν εύκολα για κάποιους, είτε γιατί περνάει ο χρόνος είτε γιατί πολλοί τους τα γεμίζουν με σκουπίδια.

5 people like this

Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι, συμφωνώ!Ακόμα πιο μακάριοι οι διάφοροι που έπιασαν πόστα και συκοφάντησαν. Όταν ήταν νέος δεν υπήρχε διαδίκτυο ούτε blogs ούτε ανωνυμία.Τώρα υπάρχει άλλο τοπίο.Και ξαναλέω δεν είναι θέμα στήριξης αλλά αλήθειας. Ο καθείς με τις απόψεις του βέβαια και σεβαστό.

Επιπλέον κανένας δεν κατέχει το απόλυτο.Θα ήμουν δηλαδή πολύ επιφυλακτική στα ''απόλυτα σίγουρος'' για σκέψεις άλλων.

Είμαι θήλυ αγαπητέ φίλε, θήλυ. ;)

5 people like this

Αφού συγχαρώ κι εγώ με την σειρά μου τα παιδιά που εργάστηκαν γι'αυτό το εξαιρετικό κείμενο-αντίσταση στον αντινταλαρισμό,θα πώ κι εγώ την γνώμη μου.

Ο Γιώργος στις αρχές της χρονιάς στη συνέντευξη του στη ΝΕΤ είπε πως τα τελευταία δύο χρόνια ζούμε σε μία άλλη χώρα.

Τίποτα δεν είναι το ίδιο όπως πρίν,και συμφωνούμε νομίζω όλοι σε αυτό.

Η ιστορία του Νταλάρα στο τραγούδι είναι τεράστια και έστω με τα κάθε Πανουσοειδή αντίπαλη έβγαινε νικήτρια αν και λαβωμένη...

Τώρα όμως με τον κάθε είδους ''Πανούση'' και ''Λαζόπουλο'' να ξεφυτρώνουν σαν τα μανιτάρια μέσα από τον ιντερνετικό χώρο (κυρίως) αλλά και από μέρος των ΜΜΕ τα πράγματα άλλαξαν.

Ο Γιώργος έχει ΑΝΑΓΚΗ πια στήριξης.Όποιος βρέθηκε στην Νάουσα τον Σεπτέμβρη το αντιλήφθηκε..Στα μάτια του,στο βλέμμα του,στο χαμόγελό του και στην ικανοποίησή του για πράγματα που την δεκαετία του 90 θα ήταν ρουτίνα γι'αυτόν.

Επειδή ο ίδιος είναι σχεδόν ανίκανος, (λόγο χαρακτήρα), να υπερασπιστεί τον εαυτό του στις λασπολογίες, κάποιος πρέπει να το κάνει.

Εμείς από εδώ αυτό οφείλουμε να κάνουμε.Εγώ καθημερινά στις απλές παρέες μου αυτό κάνω,το ίδιο και μέσα από τις μικροαντεγκλίσεις στο ίντερνετ.

Όμως μία τέτοια κίνηση όπως αυτή της δημιουργίας αυτού του εξαιρετικού κειμένου από τα παιδιά,είναι μία ανώτερη προσπάθεια προβολής ενός προσώπου του 'θείου μας'' που ναί υπό υγιείς συνθήκες ούτε ο ίδιος ο Γιώργος ούτε η μουσική του διαδρομή την έχουν ανάγκη.

Τώρα όμως την έχουν και πολύ μάλιστα.

9 people like this

Δεν καταλαβαίνω κάτι και παρακαλώ,βοηθήσετε με να το κατανοήσω..."Ναι,στηρίζω το Γιώργο Νταλάρα κι οποίος λασπολογεί εναντίον του θα με βρίσκει απέναντι του,ποικιλοτρόπως"...Θα φοβηθώ,ή θα ντραπώ να το πω και να το αποδεχτώ...;;Βαρέθηκα με τους τύπους και τους καθωσπρεπεισμούς...ο καθένας μας είναι ότι πράττει κι ό,τι δηλώνει...αν κάποιοι θέλουν να στρογγυλοποιούν λόγια,θέσεις,απόψεις,γιατί δε θέλουν να καταδειχτούν και κατ'επέκταση προσπαθούν να τα έχουν με όλους καλά,πρόβλημα τους...στο ψέμα,υπάρχει και η αλήθεια...και πλέον η αλήθεια,με το διαδίκτυο και τη "δικτατορία των blogs",όπως την είχε κατονομάσει παλιότερα ο Θάνος,το...ψέμα κάνει νόμο...όποιος δε θέλει,την αλήθεια,να τη γράφει και να τη λέει,τουλάχιστον ας τη διαβάζει...τα γραπτά άλλωστε και η αλήθεια,μένουν...

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...