ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Τα λάθη του Νταλάρα"

62 posts in this topic

Επειδή εμπλέκομαι γλυκά σε αυτό το άρθρο, θα πω δυο λόγια.Δίσταζα να πω πολλά γιατί εγώ απλά συμμετείχα στην όλη προσπάθεια.Με όλη μου την καρδιά, με ζέση γιατί ήταν κάτι που ήθελα να γίνει εδώ και χρόνια.Και -βέβαια υπάρχει κι άλλο υλικό- που κάποτε μπορεί να χρησιμοποιηθεί.Πίστευα πως δεν θα χρειαζόταν να εξηγήσω, θα γινόταν κατανοητή η προσπάθεια.Δεν θέλω να είμαι εν απολογία και αρνούμαι να απολογηθώ για κάτι που μόνο αγαθά κίνητρα έχει. Ξαναλέω το κίνητρο ήταν να βγουν κάποιες αλήθειες γιατί πήξαμε στην παραπληροφόρηση, στην παράνοια και στα παρατράγουδα...Δεν θεωρώ, αγαπημένε μου Αποστόλη, πως πρόκειται για αντιγραφή.Αντιγραφή ποιών;Κάποιων πραγμάτων που τον κύριο όγκο τους προσωπικά κατέγραψα (φιλανθρωπικές και διακρίσεις)αλλά και με την συμμετοχή κι άλλων φίλων (αναφέρεστε οι περισσότεροι); Εάν πρόσεξες υπάρχει διαφοροποίηση γιατί προστέθηκαν κι άλλα.Τι να κάναμε δηλαδή; Να μην χρησιμοποιούσαμε αυτή την καταγραφή επειδή ήδη υπήρχε ή να κάναμε άλλη η οποία δεν θα ανταποκρινόταν στην πραγματικότητα;Κι επιπλέον υπάρχουν τα δημοσιεύματα(μακάρι να χωρούσαν κι άλλα) και το βίντεο και το καταλυτικό κείμενο του Θάνου.Όπως και στις διακρίσεις διαφοροποιήθηκαν κάποια πράγματα γιατί υπήρχε το ηθικό δικαίωμα της παρέμβασης. Για τον φίλο Κώστα δεν μπορώ να πω πάρα πολλά γιατί είμαστε σε άλλο μήκος κύματος(και δεν το λέω με διάθεση αντιπαράθεσης).
Όλα αυτά τα χρόνια -όπου κι όταν μου ζητήθηκε- έδωσα υλικό και ψυχή.Κανείς δεν θα μου το αμφισβητήσει αυτό. Κάποια που γράφηκαν με αποκάρδιωσαν πολύ!Το να δημοσιευθεί αυτό το υλικό σε κάποιο φορέα σαν το ogdoo κι όχι στο forum έχει την δικαιολογία γιατί είναι πιο εύκολη η διάδοση στο διαδίκτυο.
Στενοχωρήθηκα γιατί περίμενα να αγκαλιαστεί από όλους η προσπάθεια η οποία δεν συνδέεται καθόλου με τα γεγονότα του περασμένου Μαρτίου (θα ήμουν αντίθετη να ξανααναφερθούμε σε αυτά). Η προσπάθεια αυτή ξεκινά από αγάπη κι από ειλικρινή διάθεση (μιλώ εξ ονόματος και του Θάνου χωρίς να με έχει εξουσιοδοτήσει όμως) να βγει κάποιο μέρος της αλήθειας. Προσωπικά θα ήθελα ο Νταλάρας να ήταν ο ίδιος πιο επιθετικά επικοινωνιακός με αυτά τα πράγματα.Εκείνος ξέρει καλύτερα και θα δούμε πώς θα ενεργήσει στο μέλλον.Σέβομαι απόλυτα τον ίδιο και τις αποφάσεις του! Τον εκτιμώ απεριόριστα και τον αγαπώ άδολα χρόνια τώρα.Δεν θα έκανα όμως ΤΙΠΟΤΑ που θα θεωρούσα πως τον ζημιώνει.Κι εδώ δεν τον ζημιώνει θεωρώ.
Να ευχαριστήσω πολύ κι από εδώ τον Θάνο που μου έδωσε την ευκαιρία να ''μιλήσω'' μέσω κάποιων πραγμάτων...

Κι επειδή ξέφυγε η συζήτηση θα ξαναβάλω το link!

Τα ''λάθη'' του Νταλάρα http://www.ogdoo.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=3696:ta-lathi-toy-ntalara&Itemid=160

Τέτοια ''λάθη'' να έκαναν όλοι,παλλικάρι μου, ο κόσμος καλύτερος θα γινόταν!

11 people like this

Φίλε thes δεν τα έβαλα ειλικρινά με κανέναν. Δεν γνωρίζω προσωπικά κανένα σας, άρα γιατί να το κάνω? Η μόνη μου παρατήρηση ήταν ότι το άψογο ,κατά τα άλλα, κείμενο αναρτήθηκε κατά την άποψή μου <<εκτός χρόνου>>. Αυτό δεν άρεσε σε ορισμένους και άρχισε η ιστορία.Είναι κακό κάποιος να έχει διαφορετική άποψη ? Μην με ερμηνεύεις λοιπόν εξ αρχής λάθος.Δεν είναι σωστό.Το αν με έθιξαν προσωπικά ορισμένες φράσεις από σοβαρά και νηφάλια άτομα-όπως είπες-δως μου το δικαίωμα να το κρίνω εγώ και δεν μπορεί αυτό να είναι κρίμα για μένα. Εσύ, στη θέση μου, θα λειτουργούσες πολύ πιο έντονα και επιθετικά.Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για την τελευταία σου παρέμβαση.Ήταν η μόνη ειλικρινής και αληθινή.

Για τα υπόλοιπα παιδιά έχω να πω ότι αν αυτή την επιθετικότητα, αυτή τη μαγκιά, αυτόν τον τσαμπουκά, αυτό το θράσος, αυτή την ειρωνία, αυτή την πρόκληση που δείξατε ορισμένοι από σας καθώς και κάποια άλλα προτερήματά σας τα δείχνατε με την ίδια θέρμη,σε όλους αυτούς που το <<δικαιούνται>>, γιατί εσάς τη νεολαία κυρίως σας καταράκωσαν και σας κατάντησαν άτομα χωρίς μέλλον ,με την όλη συμπεριφορά τους, θα σας έλεγα ένα μεγάλο μπράβο, γιατί έτσι θα καταφέρνατε να αλλάξετε τον κόσμο, προς όφελός σας και θα ξεπερνούσατε κι εμάς τους μεγαλύτερους Δεν το κάνατε όμως και δεν φαίνεται στο άμεσο μέλλον να το κάνετε. Τώρα τι να πω ? Κρίμα σας.

ΥΓ Ο σεβασμός Elpida κερδίζεται και από τον λόγο και από την ηλικία, αλλά και από την αγωγή. ( Αν δεν το ήξερες ευκαιρία να το μάθεις ολοκληρωμένο και όχι μισό).

Είπατε ότι είχατε να πείτε αλλά δεν θα μας σφυρίξετε και λήξη. Ήμαρτον...

"Είπατε ό,τι είχατε να πείτε

προσοχή!

Η μνήμη όταν επιστρέφει εκδικείται

με τις ίδιες άδειες λέξεις

που σ' αυτήν θα αποταθείτε

Η ζωή ενθάδε κείται

και όχι μόνον η ζωή"

Τόσο απλά...

Υ.γ.ευχαριστώ Ελπίδα για την πάσα που άθελα σου μου έδωσες... ;)

2 people like this

[ΥΓ Ο σεβασμός Elpida κερδίζεται και από τον λόγο και από την ηλικία, αλλά και από την αγωγή. ( Αν δεν το ήξερες ευκαιρία να το μάθεις ολοκληρωμένο και όχι μισό).

Ευχαριστούμε πολύ κύριε Κώστα για τα μαθήματα αγωγής και νταλαροφυλίας...

Εγώ σταματώ εδώ γιατί πολύ τράβηξε και δεν έχει νόημα.

Απλά θα δανειστώ το σχόλιο κάποιου σε μια χθεσινή προσπάθεια του "υπεράσπισης" του Νταλάρα στο διαδίκτυο:

ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ...

2 people like this

Αγαπητέ κύριε Κώστα...επειδή συνεχίζετε τις προκλήσεις,σε διάφορα επίπεδα,λέγοντας όπως το λέμε στην Κρήτη,"ό,τι σας φανιστεί στην καρά",θέλω να σας πω,ότι η γενιά του '70 και του '80,χρειάζεται σίγουρα λιγότερα μαθήματα συμπεριφοράς,από τη δική σας γενιά,που είναι η βασική και κυρία υπεύθυνος,για τα δεινά που περνά αναγκαστικά η σημερινή νεολαία,του 25% ανεργίας...και μεταξύ των 20 με 30 χρονών,του 50% και παραπάνω,ανεργίας...δε χρειάζεται να μας προκαλείτε πολλαπλώς,το κάνατε αναφορικά με τα κίνητρά μας,στη σύνταξη των κειμένων στήριξης στο Γιώργο Νταλάρα...γιατί το συνεχίζετε..;;ηρεμήστε,δεν υπάρχει λόγος να επιτίθεστε συνέχεια...έχουμε κι εμείς βγάλει ένα Πανεπιστήμιο και είμαστε μια 10ετία στην παραγωγική διαδικασία και μια διετία στην ανεργία...μη μας προκαλείτε,γιατί τίποτα πια δεν αφήνεται να πέσει κάτω...νισάφι πια με τους ρήτορες και τους δασκάλους(και το λέω με κάθε σεβασμό,προερχόμενος από γονείς εκπαιδευτικούς)...

2 people like this

Φίλε thes δεν τα έβαλα ειλικρινά με κανέναν. Δεν γνωρίζω προσωπικά κανένα σας, άρα γιατί να το κάνω? Η μόνη μου παρατήρηση ήταν ότι το άψογο ,κατά τα άλλα, κείμενο αναρτήθηκε κατά την άποψή μου <<εκτός χρόνου>>. Αυτό δεν άρεσε σε ορισμένους και άρχισε η ιστορία.Είναι κακό κάποιος να έχει διαφορετική άποψη ? Μην με ερμηνεύεις λοιπόν εξ αρχής λάθος.Δεν είναι σωστό.Το αν με έθιξαν προσωπικά ορισμένες φράσεις από σοβαρά και νηφάλια άτομα-όπως είπες-δως μου το δικαίωμα να το κρίνω εγώ και δεν μπορεί αυτό να είναι κρίμα για μένα. Εσύ, στη θέση μου, θα λειτουργούσες πολύ πιο έντονα και επιθετικά.Πάντως ειλικρινά ευχαριστώ για την τελευταία σου παρέμβαση.Ήταν η μόνη ειλικρινής και αληθινή.

Αν συμμετείχα σ᾽ αυτή τη συζήτηση ήταν γιατί αισθάνθηκαν ότι αδικήθηκαν άτομα που με καλή διάθεση έγραψαν ένα κείμενο για το οποίο έβαλαν ένα link σ᾽αυτό το forum. Αυτό και τίποτε άλλο. Δεν συνηθίζω να αντιπαρατίθεμαι με κανένα σ᾽ αυτή τη σελίδα στην οποία όλοι συμμετέχουμε επειδή το θέλουμε και όχι από ανάγκη ή από υποχρέωση. Άλλωστε δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το χρόνο να το κάνω. Ούτε πολύ περισσότερο αναζητώ εύσημα από κανένα. Αυτό που δεν μου αρέσει όμως καθόλου είναι ότι εσύ επιφυλάσσει στον εαυτό σου το δικαίωμα να κρίνεις τις προθέσεις και τα λεγόμενα των συνομιλητών σου, κάτι που απαγορεύεις με τον τρόπο σου σε εκείνους. Οι παρεμβάσεις μου σε βεβαιώνω ήταν από την αρχή και ειλικρινείς και αληθινές. Δεν είχα κανένα λόγο να συμμετάσχω σ᾽ αυτή τη συζήτηση. Και επειδή η επαγγελματική μου ενασχόληση είναι να ερμηνεύω κείμενα άλλων, δεν νομίζω ότι παρανόησα τίποτε από όσα έγραψες εξ αρχής και μέχρι τώρα στη συζήτηση αυτή. Αυτή είναι η δική μου τελευταία τοποθέτηση. Και θα είναι όντως, σε αντίθεση με σένα που παρότι εξήγγειλες το τέλος της συζήτησης από χθες γράφεις ακόμη. Κι αυτό πάρτο όπως θέλεις.

Και κάτι ακόμη … και εγώ είμαι θήλυ.

2 people like this

Ουφ!Έλεος πια!

2 people like this

Η ανωτεροτητα του νταλαρα για μενα εγκειται στο εξης. Ποτε δεν εμπλεχτηκε στην δυναμικη υπερασπιση του εαυτου του. (εκτος απο μια φορα που η προσβολη υπερεβαινε καθε οριο).

Εξ ονοματος του μιλα το εργο του, τα τραγουδια του, το ηθος του. Αυτη ειναι η προσωπικη του υπερβαση.

Αντιθετως παραδεχεται τα λαθη του, επομενως τα αποδεχεται.

ΕΝΑΣ ΓΕΝΝΑΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΕΝΑΣ ΣΠΟΥΔΑΙΟΣ ΑΝΤΡΑΣ.

Και τώρα μήπως οι προσβολές ( οι ανώνυμες ή οι φέρουσες κουκούλες και κράνη) δεν υπερέβησαν τα όρια; Αναρωτιέμαι μόνο...Κι αναρωτιέμαι γιατί όταν είσαι παρούσα είναι χειρότερο.Νιώθεις πως προσβάλλουν εσένα.

Έστω και καθυστερημένα, μπράβο για την πολύ καλή δουλειά και για την πρωτοβουλία.

Μέχρι πριν λίγο καιρό, είχα τελείως αρνητική άποψη για κάθε είδους παρόμοια άρθρα. Σήμερα όμως που η δημόσια επίκληση πενιχρών ανάλογων "παρασήμων", παρουσιάζεται ως "εικόνα" και "στάση ζωής" εκείνων που τα επικαλούνται, καταγραφές σαν τη συγκεκριμένη σχεδόν επιβάλλονται.

Ωστόσο για ακόμη μία φορά, -όπως συμβαίνει όλες αυτές τις δεκαετίες με τις εκατοντάδες κοινωνικού χαρακτήρα πρωτοβουλίες του Γιώργου Νταλάρα-, η κριτική επικεντρώθηκε στα κίνητρα και όχι στις πράξεις (τις οποίες παρεμπιπτόντως, δεν έχει κάνει κανείς άλλος).

Απλά στην προκειμένη περίπτωση, η κριτική αφορά τα κίνητρα του συντάκτη.

Anyway, αξίζει να αναφερθεί και η αφιλοκερδής συμμετοχή του Γ.Νταλάρα στην εκδήλωση αλληλεγγύης για την Παλαιστίνη και τον Λίβανο, στο "Παλλάς" τον Ιανουάριο του 1983. Νομίζω πως ήταν ο μόνος από το χώρο του τραγουδιού που συμμετείχε στην εκδήλωση.

3 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...