Alona

Τι θα πει έτσι είναι

232 posts in this topic

Καλησπέρα παιδιά! Ήθελα να γράψω τις εντυπώσεις μου για τον δίσκο αυτόν, γιατί μου έχει κάνει εντύπωση γενικά!

Προσωπικά, θέλω να ξεκινήσω λέγοντας πως ακούγοντας τη φωνή του Νταλάρα στον δίσκο αυτό, άκουσα έναν Νταλάρα πιο αισθαντικό, πιο βραχνό, πιο μπάσο (ίσως και επιτηδευμένα), και πιο λιτό, στοιχεία που μου άρεσαν πάρα πολύ, παρόλο που κατά γενική ομολογία η φωνή του έχει αρχίσει πλέον και ''σπάει'' αρκετά (πράγμα που ακούγεται στις ψηλές του νότες και στα βιμπράτο του).

Όσον αφορά τώρα στα τραγούδια, με την πρώτη ακρόαση δεν μου άρεσε κανένα. Μετά από πολλές ακροάσεις, έχω ξεχωρίσει το ''Εγώ ήμουν εσύ'', την ''Αριστερόχειρη'', τα ''Σπίτια'', το ''Κόψε'' και το ''Εισιτήριο''.

Το ''Εγώ ήμουν εσύ'' μου αρέσει πάρα πολύ σαν μουσική, σαν ερμηνεία και σαν στίχο, ωστόσο δεν μου αρέσει η ενορχήστρωσή του στην εισαγωγή και στα κουπλέ! Στο live που είδα στο youtube μου άρεσε περισσότερο.

Το ''Ξέχνα τις αναμνήσεις'' δεν μου αρέσει καθόλου, και αν εξαιρέσω ίσως τους στίχους του Ελευθερίου, είναι κατά την άποψή μου ένα εντελώς ποπ κομμάτι, το οποίο ούτε στη φωνή του Νταλάρα ταιριάζει, ούτε στους στίχους ταιριάζει! Είναι κατά την άποψή μου ένα ποπ κομμάτι σαν όλα τα υπόλοιπα. Εντελώς αδιάφορο με άφησε.

Το ''Κόψε'' είναι ωραίο τραγούδι, ατμοσφαιρικό, πολύ ραδιοφωνικό, ακούγεται ευχάριστα, αλλά όχι τίποτα το φοβερό, δεν σε συνεπαίρνει κιόλας.

Το ''Εισιτήριο'' έχει φανταστική ενορχήστρωση, φανταστικό ριφάκι στην εισαγωγή, και γενικά είναι από τα καλύτερα του δίσκου. Και ο Νταλάρας είναι πάρα πολύ καλός, και οι στίχοι είναι πάρα πολύ καλοί και η μελωδία επίσης.

Η ''Αριστερόχειρη'' για μένα είναι το καλύτερο τραγούδι του δίσκου από άποψη μουσικής, το καλύτερο τραγούδι του δίσκου από άποψη ερμηνείας, και δυστυχώς οι στίχοι του του κόβουν τη φόρα που θα μπορούσε να έχει. Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλούν, απλώς θεωρώ ότι σε ένα τόσο υπέροχο κομμάτι, στο οποίο ο Νταλάρας δίνει ρέστα (είχα χρόνια να ακούσω τόσο αισθαντική ερμηνεία από τον Νταλάρα), και στο οποίο η μουσική είναι φανταστική, οι στίχοι δεν θα έπρεπε να είναι αυτοί που είναι. O.K, το έγραψε για τη γυναίκα του, ωστόσο είναι κρίμα, γιατί οι μισοί όταν ακούν το κομμάτι τους πιάνουν τα γέλια με το πρώτο δίστιχο και το σταματάνε, και οι άλλοι μισοί το ακούνε όλο και το συμπέρασμα είναι το ίδιο. Ότι με άλλους στίχους αυτό το κομμάτι θα έγραφε ιστορία.

Το ''Στον κόσμο σου'' με αφήνει παγερά αδιάφορο και ως μουσική, και ως στίχο.

Το ''Απόψε'' επίσης με αφήνει παγερά αδιάφορο, και θεωρώ ότι αν δεν ήταν ο Νταλάρας να το σώζει λίγο, θα ήταν ένα ακόμα ψευτολαικό κομμάτι της εποχής. Επίσης, η ενορχήστρωση στο κουπλέ μου θυμίζει Φώσκολο.

Το ''Τσάμικο'' έχει ενδιαφέρουσα ενορχήστρωση, ωραία φωνητικά, και ως εκεί. Τίποτα παραπάνω, ούτε στο στίχο, ούτε στη μουσική, ούτε στην ερμηνεία.

Τα ''Σπίτια'' είναι πάρα πολύ ωραίο κομμάτι! Μου αρέσει πάρα πολύ η μουσική του, οι στίχοι του είναι ok, και η ενορχήστρωση είναι πάρα πολύ ωραία. Ο Νταλάρας το ερμηνεύει τέλεια, και τα φωνητικά που κάνει η κοπέλα (συγγνώμη, αλλά δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή το όνομά της) το ανεβάζουν πολύ το κομμάτι.

Το ''Τι θα πει έτσι είναι'', τέλος, μου φαίνεται απεγνωσμένη προσπάθεια να χωρέσουν σε ένα κομμάτι τα πάντα. Δεν ξέρω αν προσπάθησαν να αντιγράψουν στοιχεία από το ''Mad about you'', που είχε επιτυχία τότε, αλλά αυτό που κατάφεραν ήταν ένα όμορφο κουπλέ, με ωραία ενορχήστρωση να το συνοδεύει, και ένα παράτερο, άσχημο κατά την άποψή μου και ζορισμένο ρεφραίν, το οποίο και ενορχηστρωτικά είναι πολύ άδειο. Το κομμάτι αυτό μπάζει πολύ στο ρεφραίν, και είναι κρίμα γιατί οι στίχοι ως concept είναι πολύ καλοί. Πολύ ωραία τα φωνητικά της Noa επίσης.

Γενικότερα, θεωρώ πως στα περισσότερα τραγούδια, οι ενορχηστρώσεις του Αντύπα μπάζουνε (κρίμα που δεν συμμετείχε και ο Νταλάρας στην ενορχήστρωση), και μου βγάζει ο δίσκος μια εντύπωση ότι κάποια κομμάτια δουλευτήκανε πολύ στο στούντιο, και άλλα έγιναν πρόχειρα. Υπάρχουν πολλά κενά διαστήματα σχεδόν σε όλα τα κομμάτια, που θα μπορούσαν να υπάρχουν γεμίσματα, και όλα σχεδόν τα κομμάτια τελειώνουν απότομα, κάτι που δεν μου άρεσε.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η συνεργασία Νταλάρα - Αντύπα, για μένα δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες που είχα. Τέλος, είναι κρίμα που το μόνο από όλα τα κομμάτια, το οποίο θα μπορούσε να μείνει και να τραγουδιέται για χρόνια (βλέπε Αριστερόχειρη) έχει έναν στίχο που δεν του το επιτρέπει. Θα μπορούσε από μόνο του αυτό το τραγούδι να σώσει όλο τον δίσκο. Έναν δίσκο ο οποίος, αν δεν ήταν ο Νταλάρας, θα ήταν πολλά επίπεδα παρακάτω κατά την άποψή μου.

Υ.Γ: Επειδή άκουσα τον Αντύπα να λέει ότι έχει ξαναβρεί τον ροκ εαυτό του τελευταία, θέλω να πω πως το να βάζεις μια ηλεκτρική κιθάρα να παίζει ακκόρντα και να κάνει γεμίσματα, δεν κάνει ένα κομμάτι ροκ.

3 people like this

Καλώς τον! Να χάνεσαι αλλά για δημιουργικό λόγο όπως αυτός που μας σύστησε το ogdoo! Καλή επιτυχία στη δισκογραφική δουλειά! :thumbup2:

2 people like this

Καλώς σας βρήκα Μάρω! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

2 people like this

το να βάζεις μια ηλεκτρική κιθάρα να παίζει ακκόρντα και να κάνει γεμίσματα, δεν κάνει ένα κομμάτι ροκ.

Έτσι ακριβώς !

1 person likes this

το να βάζεις μια ηλεκτρική κιθάρα να παίζει ακκόρντα και να κάνει γεμίσματα, δεν κάνει ένα κομμάτι ροκ.

Έτσι ακριβώς !

To αυτό!

Γειά σου Γιώργη!

Στη Θεσσαλονίκη Δευτέρα και Τρίτη και στο Gazarte από σήμερα, το "Τι θα πει έτσι είναι" ο Νταλάρας το τραγουδάει με την Ανδριάνα Μπάμπαλη. Οι αγγλικοί στιχοι έχουν αντικατασταθεί απο ελληνικούς, σκεφτηκα να τους καταγράψω κι εδώ (να μείνουν)

Τι θα πει έτσι είναι

Μουσική: Νίκος Αντύπας

Στίχοι: Άρης Δαβαράκης / Αγγλικοί στίχοι: Frank Musker

Δευτέρα το πρωί ουρά για το ταμείο (Here we are again in this black hole together)

και η Παρασκευή μια χωματερή (my brother by my side we fight to see the light)

στόχος μια ζωή οι κάρτες και το ενοίκιο (together we must swim in dark and scary waters)

και πάλι απ' την αρχή με ήλιο και βροχή (so down and down we go to the depths of our souls)

Είμαστε μαζί στο μαύρο αυτό σκοτάδι

αν νοιώθεις αδερφός κοίτα αυτό το φως

και πάμε αγκαλιαστοί σ' αυτό το μακροβούτι

χρόνια έχεις να δεις το βυθό της ψυχής

Τι θα πει έτσι είναι

τι θα πει μη μιλάς - έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

και γεννάει και παιδιά - με γερά φτερά

Μπλέχτηκες γερά στο δίχτυ της αράχνης

και στα τυχερά τα βρώμικα νερά

Κι αμα θες εσύ ( but if we really try)

το σύμπαν όλο αλλάζει ( we'll change the world together)

κι ανάβει απ' την αρχή ( and struggle to relight)

η φωτιά στη γιορτή ( the fire inside)

Τι θα πει έτσι είναι

η ζωή είναι δικιά μας

Κοίτα τ' αστέρια τις νύχτες πως αστράφτουν

είναι οι ψυχές που αγάπησαν την ξαστεριά

Έτσι είναι η ζωή

η ζωή είναι δικιά μας

Τι θα πει έτσι είναι

η ζωή είναι δικιά μας

5 people like this

Μάκη πολύ καλά έκανες γιατί είναι ένα από τα στοιχεία που με εξέπληξαν απόψε, γιατί νομίζω δεν το είχε αναφέρει κανείς (!) στις εντυπώσεις από τη Θεσσαλονίκη (εκτός αν μου διέφυγε)...

Γιώργο, ευχάριστη πολύ η "επάνοδός" σου. Για την ουσία όμως θα ήθελα να πω σε όλους να ακούσετε τον Νταλάρα να υποστηρίζει τα τραγούδια ζωντανά. Ευχαριστούμε για τους στίχους,Μάκη!

Μάκη πολύ καλά έκανες γιατί είναι ένα από τα στοιχεία που με εξέπληξαν απόψε, γιατί νομίζω δεν το είχε αναφέρει κανείς (!) στις εντυπώσεις από τη Θεσσαλονίκη (εκτός αν μου διέφυγε)...

Σου διέφυγε. Το είχε γράψει ο Θάνος στο ρεπορτάζ στο ογδοο

...και στο έγραψα κι εγω στο τσατ... :naughty::giggle: scripta manent :razz:

2 people like this

"O Νταλάρας "κεντάει" διά της αφαιρέσεως"... Ωραίο και πολύ εύστοχο!

2 people like this

Ο Νίκος Αντύπας ήταν σήμερα καλεσμένος του Γιώργου Τσάμπρα στο Δεύτερο Πρόγραμμα. Εδώ το κομμάτι της συνέντευξης που σχετίζεται με το νέο δίσκο και τον Γιώργο Νταλάρα.

http://rapidshare.com/files/2966822600/Antipas-Tsambras.mp3

5 people like this

Το top 10 του Μελωδία FM για το 2012:

Γίνεται μια απλή αναφορά στο cd "Τι θα πει έτσι είναι" στο 01:40 περίπου.

4 people like this

Εκείνο το αφιέρωμα που ετοιμαζόταν από την Universal για τον δίσκο πότε θα το προβάλλουν; Όταν θα τελειώσουν και οι συναυλίες στο Passport;

2 people like this

Ακούστε λίγο αυτό... (στην έναρξη κυρίως, στο 0:10)

Τι σας θυμίζει? B)

Στο 01:56 επίσης πάει προς κάτι άλλο, με λίγη φαντασία. 2 σε 1!

ΥΓ: Κωσταλένια, ευχαριστώ! ;)

4 people like this

ειπα να μην το αναφέρω ,το έδειξα δε δυο γνωστούς - αγνωστους από εδώ και δεν μου απαντησαν ποτέ,το άφησααααα λοιπόν ....αφου ψάχνετε για ομοιότητες ομως...ορίστε πως βγηκε το εξωφυλλο που άρεσε στους περισσοτερους με τα γράμματα ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ....επίσης το βιντεοκλιπ του "εισιτηριο" ειναι ΚΑΡΑκλεμμένο συμφωνα με το doom and gloom lyrics video πιο πανω....επίσης τσεκάρετε το εξωφυλλο από τους rolling stones με τον γορίλα το GRRRRRRRRRR....αυτααααααααααααααα!!!

1 person likes this

το έδειξα δε δυο γνωστούς - αγνωστους από εδώ και δεν μου απαντησαν ποτέ,

Ε όχι και δεν σου απάντησα! Το συζητήσαμε στο ΚΘΒΕ ;)

Για αυτό ήρθα στο ΚΘΒΕ βασικά χαχα / marochr πραγματικά 2σε 1 ...χωρίς φαντασία όμως!

1 person likes this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...