ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Συνέντευξη στο "Κλειδί του Σολ" στο Β'Πρόγραμμα - 15/11/12

23 posts in this topic

Την Πέμπτη 15/11/2012 και ώρα 18.00-19.00 το Β´ Προγραμμα και ο Σιδερής Πρίντεζης φιλοξενούν στο στουντιό τους τον Γιώργο Νταλάρα

Aπό το dalaras.gr

13 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλή εκπομπή, Σιδερή!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η εκπομπή οριστικοποιήθηκε χθες βράδυ την ώρα που ήμουν στη συναυλία για τον Κώστα Βίρβο. Σήμερα ολοκληρώθηκαν οι λεπτομέρειες και αυτή την ώρα προσπαθώ να γράψω ένα δελτίο τύπου. Αυτό που νομίζω ότι είναι σημαντικό, πέρα από την παρουσία του Γιώργου Νταλάρα φυσικά, είναι ότι στο πρώτο μέρος της εκπομπής θα είναι μαζί μας και ο Γιάννης Πετρίδης ανταποκρινόμενος στην παράκλησή μου να μας δώσει τα φώτα του σχετικά με το τι είναι στη χώρα μας rock, τι είναι pop...Επαναλαμβάνω "τι είναι" και όχι τι θεωρούν κάποιοι ότι είναι.

Ευχαριστώ για τις ευχές σας !

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.ert.gr/deytero/index.php/deytero/ekpempoume/item/1919-%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CF%89%CF%81%CE%B3%CE%BF%CF%83-%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%83-%CE%BA%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CF%83-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%85.html

Από τους καλλιτέχνες που δε σταματούν να "ψάχνονται" στο χώρο της μουσικής, ο Γιώργος Νταλάρας, συνεργάζεται με τον Νίκο Αντύπα στη νέα προσωπική δισκογραφική του δουλειά με τον τίτλο "Τι θα πει έτσι είναι".

Για τον ιδιαίτερο ήχο του νέου του δίσκου, τη συνεργασία του με στιχουργούς που προέρχονται από διαφορετικές γενιές και τις επικείμενες εμφανίσεις του σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη θα μιλήσει ο Γιώργος Νταλάρας, καλεσμένος του Σιδερή Πρίντεζη, την Πέμπτη 15 Νοεμβρίου, στις 6 το απόγευμα, στο Δεύτερο Πρόγραμμα 103,7 της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Στη συζήτηση παρεμβαίνει, με το κύρος της μουσικής του άποψης, ο Γιάννης Πετρίδης.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρις στιγμής η εκπομπή κυλάει υπέροχα!

Στο πρώτο ημίωρο συντροφιά με τον Γιώργο Νταλάρα και τον Σιδερή ο Γ.Πετρίδης και τώρα ο Γ.Τσάμπρας. Σύναξη φοβερή!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία εκπομπή! Μπράβο Σιδερή!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Την ευχαριστήθηκα....

Περιγράφω σκηνή:

Έγω βγει απο το Πανεπιστήμιο και κατευθύνομαι προς το σπίτι με τα πόδια ακριβώς στις 18:00. Βάζω τα ακουστικά και ξεκινάει η εκπομπή, ήταν τόσο καλή παρέα και ο καιρός γλυκός που σκέφτηκα να την απολαύσω με μια βόλτα στην πόλη, κατευθύνθηκα προς το κέντρο λοιπόν, έφτασα Αριστοτέλους με τα πόδια (πήρα και τα εισιτήρια με την ευκαιρία), πήρα το αστικό της επιστροφής και η εκπομπή τελείωσε φτάνοντας στο σπίτι!!

Πολύ ωραία πέρασα!

Μου άρεσε η έκπληξη που του έβαλε ο Σιδερής να ακούσει το Apache απο τις εκομπές του 1985.... Δεν είναι τυχαία χρονιά. Τότε γεννήθηκα. Αυτό και μόνο φτάνει για να μπει η χρονιά στο "Σαν σήμερα"

Μπράβο Σιδερή!!

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία εκπομπή!! :thumbup2: :thumbup2: :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αντίθεση με τον παραπάνω γράφοντα, εγώ την ευχαριστήθηκα εξίσου, χωρίς να σηκωθώ καθόλου από την καρέκλα μου, και πίνοντας τον ιερό απογευματινό καφέ, μετά τον καθιερωμένο μεσημεριανό ύπνο....

Πολύ ωραία πέρασα!

Μπράβο Σιδερή!!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε αντίθεση με τον παραπάνω γράφοντα, εγώ την ευχαριστήθηκα εξίσου, χωρίς να σηκωθώ καθόλου από την καρέκλα μου, και πίνοντας τον ιερό απογευματινό καφέ, μετά τον καθιερωμένο μεσημεριανό ύπνο....

Πολύ ωραία πέρασα!

Μπράβο Σιδερή!!

Γεια σου θαναση μερακλη!!!!!

Υπαρχει περιπτωση να την ανεβασει κανεις για μας τους ξεχασιαρηδες η οσους δεν μπορεσαν?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ!!!!

Η αρχη της εκπομπης μου θυμισε το ποιημα αυτο

Che fece .... il gran rifiuto

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα

που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι

να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει

έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα

πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του.

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Αν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο το όχι -- το σωστό -- εις όλην την ζωή του.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1901)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ πάλι, μόλις είχα σχολάσει απ' τη δουλειά, μόλις άνοιξα το ραδιόφωνο έπαιζε το "Εισιτήριο", όταν έφτανα στο σπίτι πλησίαζε 18:30 και άρχισα να περπατάω πιο αργά ώστε η είσοδός μου να με βρει ακριβώς πάνω στο δελτίο ειδήσεων για να προλάβω να πω δυο κουβέντες με τους δικούς μου και να αλλάξω, και μετά κάθησα να φάω αφού πρώτα έβαλα την εκπομπή στο ραδιόφωνο του σαλονιού.

:D :D πλάκα έχει αυτό... σαν να περιγράφουμε πώς περάσαμε τη μέρα μας κι έτσι... :D

Πολύ καλή εκπομπή, ειπώθηκαν πολύ ενδιαφέροντα πράγματα, αλλά πολύ λίγη η 1 ώρα.... :pity:

Υ.Γ.: Μού άρεσε πολύ που μετά και ο Τσάμπρας ξεκίνησε με Νταλάρα! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στο μισαωράκι που την πρόλαβα μπορώ να πω ότι ήταν άκρως ενδιαφέρουσα.Νομίζω βοήθησε πολύ το γεγονός ότι ήταν επικεντρωμένη στη μουσική και δεν άνοιξαν φιλολογικές κουβέντες

Share this post


Link to post
Share on other sites

και πίνοντας τον ιερό απογευματινό καφέ, μετά τον καθιερωμένο μεσημεριανό ύπνο....

Ούτε οι λόρδοι τέτοια ιεροτελεστία.... :razz: :razz: :razz::laugh: :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έστω και με μεγάλη καθυστέρηση για την οποία απολογούμαι, σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας.

Νομίζω ότι όταν έχω στο στούντιο τέτοιους ανθρώπους (Νταλάρας-Πετρίδης-Τσάμπρας), προτιμώ να περιορίζομαι στο ρόλο του συντονιστή. Αγχώνομαι λιγότερο και το απολαμβάνω περισσότερο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ προχθές κατάφερα να την ακούσω, δυστυχώς το 6:00μμ είναι για μένα η πιο δύσκολη ώρα να ανοίξω ραδιόφωνο λόγω δουλειάς. Ήταν πράγματι πολύ ωραία εκπομπή! Ευχαριστούμε πολύ Σιδερή! :music:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...