346 posts in this topic

Βρε παιδια.. μην τα βαζετε με τις κοπελιτσες!! Λογικο ειναι οταν βγεις σαββατο βραδυ, να θες να μιλησεις, να γελασεις, να κανεις το κεφι σου!! Και γω το κανω!!! :whistling2:

Αν γινεται σε λογικα πλαισια, σε ενα τετοιιο χωρο παρειστικο (δεν ειναι ουτε θεατρο, ουτε το μεγαρο και ευτυχως κατ'εμε), ισα ισα που η ατμοσφαιρα γινεται πιο φιλικη και το εισπραττει και ο καλλιτεχνης!!

Και μην κρινετε απο μας που δεν θελουμε να χασουμε ουτε νοτα, ουτε λυγμο του γιωργου!!

Παντα μου την εδιναν οσοι σε παραστασεις,σινεμα κλπ, μολις πηγαινες να σχολιασεις κατι, κατευθειαν ακουγοταν:ςςς!!

Η διασκεδαση ειναι εκφραση. Ισως θα επρεπε να διακρινουν οσοι πανε να'ακουσουν ενα καλλιτεχνη ποτε να εκφραστουν ελευθερα και ποτε να συγκρατηθουν.. δεν ειμαστε ομως ολοι ιδιοι και δεν μπορουμε να απαιτησουμε απο τους αλλους την συμμορφωση τους σε καποιους "ατυπους" κανονες.

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν κάθισα σε τραπεζάκι για να έχω γενική εικόνα και ήχο. Εκεί στο μπαρ επικρατούσε απόλυτη μυσταγωγία! :giggle: Ωστόσο, όποτε γυρνούσα το κεφάλι μου έβλεπα κόσμο προσηλωμένο στη σκηνή, ειδικά σε σχέση με άλλους νυχτερινούς χώρους ήταν εξαιρετικά! Δεν πήραμε χαμπάρι κάποια έντονη φασαρία, εκτός του γραφικού κυριούλη της Παρασκευής που έκανε αισθητή την παρουσία του.

Οι κυρίες που γελούσαν βέβαια μπορεί να περίμεναν και κάτι άλλο... Γιατί, εδώ που τα λέμε, μπορεί να είναι τραγουδάρα το "Μοιρολόι" (προσωπική γνώμη), μπορεί να το είπε (και να το λέει) υπέροχα ο Νταλάρας, αλλά μετά τα latin μπορεί να περίμεναν κάτι άλλο οι κοπελιές και να τους έπιασε ένα γέλιο όταν άκουσαν "Μες στο κοιμητήρι......". :razz:

Ύστερα, είναι και αυτό που λέει η Αφροδίτη. Εμείς δεν θέλουμε να χάσουμε ούτε νότα όταν είναι ο Νταλάρας στη σκηνή. Δεν έχουν όμως όλοι την ίδια τρέλα. Το να ανταλλάξεις μια κουβέντα είναι σεβαστό, αρκεί να γίνεται διακριτικά. Και όχι σαν τον γραφικό κυριούλη της Παρασκευής.

Επίσης, να προσθέσω ότι έχω δει και πολλούς από εμάς όταν φεύγει ο Νταλάρας είτε να φεύγουν από τη συναυλία είτε να πηγαίνουν τουαλέτα, είτε να αρχίζουν το μπίρι μπίρι με το διπλανό τους. Δεν είμαστε κι εμείς πάντα το ίδιο διακριτικοί όσο "απαιτούμε" από τους άλλους.

Από κει και πέρα...είναι και θέμα γούστου. Ανάμεσα σε ένα άψυχο θέατρο (αλλά κατά τ' άλλα ήσυχου και άψογου ακουστικά) και σ' ένα χώρο σαν το Gazarte (όπου να σημειωθεί ότι δεν καπνίζουν μέσα!!), προτιμώ το Gazarte! Με τη λίγη φασαρία του, αλλά και με τον κόσμο να εκφράζεται όπως θέλει η ψυχή του.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν κάθισα σε τραπεζάκι για να έχω γενική εικόνα και ήχο. Εκεί στο μπαρ επικρατούσε απόλυτη μυσταγωγία! :giggle: Ωστόσο, όποτε γυρνούσα το κεφάλι μου έβλεπα κόσμο προσηλωμένο στη σκηνή, ειδικά σε σχέση με άλλους νυχτερινούς χώρους ήταν εξαιρετικά! Δεν πήραμε χαμπάρι κάποια έντονη φασαρία, εκτός του γραφικού κυριούλη της Παρασκευής που έκανε αισθητή την παρουσία του.

Οι κυρίες που γελούσαν βέβαια μπορεί να περίμεναν και κάτι άλλο... Γιατί, εδώ που τα λέμε, μπορεί να είναι τραγουδάρα το "Μοιρολόι" (προσωπική γνώμη), μπορεί να το είπε (και να το λέει) υπέροχα ο Νταλάρας, αλλά μετά τα latin μπορεί να περίμεναν κάτι άλλο οι κοπελιές και να τους έπιασε ένα γέλιο όταν άκουσαν "Μες στο κοιμητήρι......". :razz:

Ύστερα, είναι και αυτό που λέει η Αφροδίτη. Εμείς δεν θέλουμε να χάσουμε ούτε νότα όταν είναι ο Νταλάρας στη σκηνή. Δεν έχουν όμως όλοι την ίδια τρέλα. Το να ανταλλάξεις μια κουβέντα είναι σεβαστό, αρκεί να γίνεται διακριτικά. Και όχι σαν τον γραφικό κυριούλη της Παρασκευής.

Επίσης, να προσθέσω ότι έχω δει και πολλούς από εμάς όταν φεύγει ο Νταλάρας είτε να φεύγουν από τη συναυλία είτε να πηγαίνουν τουαλέτα, είτε να αρχίζουν το μπίρι μπίρι με το διπλανό τους. Δεν είμαστε κι εμείς πάντα το ίδιο διακριτικοί όσο "απαιτούμε" από τους άλλους.

Από κει και πέρα...είναι και θέμα γούστου. Ανάμεσα σε ένα άψυχο θέατρο (αλλά κατά τ' άλλα ήσυχου και άψογου ακουστικά) και σ' ένα χώρο σαν το Gazarte (όπου να σημειωθεί ότι δεν καπνίζουν μέσα!!), προτιμώ το Gazarte! Με τη λίγη φασαρία του, αλλά και με τον κόσμο να εκφράζεται όπως θέλει η ψυχή του.

''του γραφικού κυριούλη της Παρασκευής'' ποιος ηταν παλι αυτος??? ηταν εκει κοντα σας??? γτ εγω μονο τα κοριτσακια ακουγα πανω!! παντως το gazarte ειναι οτι καλυτερο, ΤΕΡΜΑ..!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης, να προσθέσω ότι έχω δει και πολλούς από εμάς όταν φεύγει ο Νταλάρας είτε να φεύγουν από τη συναυλία είτε να πηγαίνουν τουαλέτα, είτε να αρχίζουν το μπίρι μπίρι με το διπλανό τους.

Like...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

δεν είπα να είναι στη μούγκα το κοινό σε όλη τη συναυλία. Αλλά είναι κάποια τραγούδια που πρέπει να είσαι πολύ βόδι για να φωνάζεις και να γελάς δυνατά την ώρα που ερμηνεύει, λες και πήγες να δεις τον κάθε τυχαίο διασκεδαστή στα μπουζούκια.

Αυτός είναι και ένας από τους λόγους που στράφηκε ο Νταλάρας στα θέατρα και σταμάτησε από τα κέντρα. Για να μην τραγουδάει μπροστά στον κάθε βιοτέχνη που τρώει μπριζόλες και καπνίζει πούρα. Και θα χειροκροτήσεις, και θα γελάσεις, και θα του φωνάξεις ότι τον αγαπάς, και εκείνος θα χαμογελάσει... Αλλά δεν μπορείς να μιλάς όταν ερμηνεύει ο Νταλάρας την Όμορφη πόλη, το Αερικό και το Να με θυμάσαι...

Σαν τον άλλο που είχα πάνω από το κεφάλι μου στο ΜΜΘ... Λες και πλήρωσα εγώ 70 ευρώ για να ακούω τον ηλίθιο να εξηγεί στον άλλο πότε έγραψε ο Τσιτσάνης το κάθε τραγούδι.

Αλλά όλα είναι θέμα παιδείας...

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

βοδια οπως το λες, κι αν εχουν κ μπριζολα μπροστα τους, ασε..!!

αυτοι που 'ακουγονται΄μεσα σε τραγουδι και ειδικα ξεχωριστο ειναι το λιγοτερο απαραδεκτοι..

καποια στιγμη στα 'παραπονεμενα λογια' λιγο πιο πισω απο μενα, μια μιλουσε στο κιν. κ λεει, -πιο σιγα ρε Γιωργο, να μιλησουμε λιγο!!!-

εεεεεεεε, κ γυρναω κ της ριχνω ενα βλεμμα, ξερεις, κ σε 4'' το κλεισε!!! κ αφου τελειωσε το κομματι της λεω παρε τηλ τον βλακα σου τωρα!!

6 συγνωμη ειπε, κ το βαλε κ αθορυβο!! για ποια παιδεια μου λες τωρα!!

μπουκαλι στη μαπα θελουν λεμε..... -μερικοι/ες-....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν τον άλλο που είχα πάνω από το κεφάλι μου στο ΜΜΘ... Λες και πλήρωσα εγώ 70 ευρώ για να ακούω τον ηλίθιο να εξηγεί στον άλλο πότε έγραψε ο Τσιτσάνης το κάθε τραγούδι.

Ε, αυτό δεν είναι πάντα κακό.... :whistling2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

''του γραφικού κυριούλη της Παρασκευής'' ποιος ηταν παλι αυτος??? ηταν εκει κοντα σας??? γτ εγω μονο τα κοριτσακια ακουγα πανω!! παντως το gazarte ειναι οτι καλυτερο, ΤΕΡΜΑ..!!

"Αχ Γιώργο!"

"Τέτοια κάνεις και μας τρελαίνεις"

"Απ' το '68 σε ακούω"

και ξανά

"Αχ Γιώργο!"

"Μαζί σου μεγαλώσαμε Γιώργο!"

και άλλα τέτοια... :razz:

Κι όλα με δυνατή φωνή...να τραγουδάει, δε, και να ακούγεται πιο δυνατά από τον Νταλάρα! Κι όχι στα κεφάτα τραγούδια που κάνουν και κάτι άλλοι γνωστοί-άγνωστοι τα φωνητικά τους και γουστάρει ο θείος ( B) ) , αλλά στην "Αριστερόχειρη"! :huh:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

''του γραφικού κυριούλη της Παρασκευής'' ποιος ηταν παλι αυτος??? ηταν εκει κοντα σας??? γτ εγω μονο τα κοριτσακια ακουγα πανω!! παντως το gazarte ειναι οτι καλυτερο, ΤΕΡΜΑ..!!

"Αχ Γιώργο!"

"Τέτοια κάνεις και μας τρελαίνεις"

"Απ' το '68 σε ακούω"

και ξανά

"Αχ Γιώργο!"

"Μαζί σου μεγαλώσαμε Γιώργο!"

και άλλα τέτοια... :razz:

Κι όλα με δυνατή φωνή...να τραγουδάει, δε, και να ακούγεται πιο δυνατά από τον Νταλάρα! Κι όχι στα κεφάτα τραγούδια που κάνουν και κάτι άλλοι γνωστοί-άγνωστοι τα φωνητικά τους και γουστάρει ο θείος ( B) ) , αλλά στην "Αριστερόχειρη"! :huh:

αααα καταλαβα γ ποιον λες, ενας παππους που τον ειχε στα 'δεξια' του ο Γ.Ν. μπροστα! καλα, μορφη, να φανταστεις μετα το τσουρμο που μαζευτηκε στην εισοδο φευγοντας, πηγε μαζι με τον Γ.Ν. στο αμαξι του δευτερου!! κ του ελεγε τα ιδια: αχ βρε Γιωργο αχ, να ξερες τι τραβαω για σενα, μια ζωη, συνεχεια, μονο εσενα κανεναν αλλον κ κατι τετοια μεσα στην πλατεια σου λεω τωρα!! κ η γυναικα του Γ.Ν. να εχει ανοιξει το βηματιστο γ να φτασει γρηγορα στο αμαξι.. τελικα την κορδελα την εκοψε παλι ο παππους!!!!!! :laugh: :laugh: πρωτος τερματισε κ εκει..!!!!! :giggle: :giggle:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο ασπρομάλλης κύριος που φώναζε "τι θα ήταν η ζωή μου χωρίς εσένα Γιώργο". Εντάξει μωρέ, ο άνθρωπος περνούσε... δύσκολα και το φώναζε, δεν ήταν και στην εκκλησία. Στην έξοδο μετά του έδωσε ένα διαφημιστικό απόκομμα από το Στορκ του 1971, που έγραφε "Γιώργος Νταλάρας το παιδί του '21". Ο Νταλάρας του το ζήτησε γιατί δεν το είχε και ο τύπος του είπε "έχω καμια δεκαριά, θα σου φέρω τα υπόλοιπα αύριο"!! Πέρα από διάφορα τέτοια γραφικά στιγμιότυπα, είναι γεγονός ότι ο Νταλάρας είναι ο μόνος εν ενεργεία τραγουδιστής με προσωπικό κοινό, ανάλογο με αυτό που μόνο ο Καζαντζίδης είχε. Και ο Καζαντζίδης έχτισε αυτό το κοινό αφ´ενός τραγουδώντας τον καημό της φτώχειας και της ξενιτιάς, με τον οποίον ταυτίστηκαν εκατοντάδες χιλιάδες Ελλήνων τις δεκαετίες του '50 και '60, αφ´ετέρου με την μακρά αποχή του από τη δισκογραφία και κυρίως τις ζωντανές εμφανίσεις, επιτρέποντας πάντα διαρροές περί της μεγάλης επιστροφής. Το κοινό του Νταλάρα παρέμεινε πιστό σε έναν καλλιτέχνη με αδιάκοπη παρουσία τα τελευταία 40 χρόνια, με δισκογραφική δραστηριότητα και live που ξεπερνούν κάθε προηγούμενο! Κάποιοιους αυτό τους κούρασε, για τους περισσότερους όμως αυτή η συνεχής έκθεση ήταν η αιτία της ακόμη φανατικότερης προσήλωσης στον αγαπημένο τους τραγουδιστή!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι έχει να γίνει το επόμενο διήμερο!!!

Ευχαριστούμε,Αnna! Ξαναευχαριστούμε, Αlona!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο "κυριούλης" ήταν καταπληκτικός. Μπορεί να είχε πιει λιγάκι αλλά δε νομίζω ότι αυτό επηρέασε τη συμπεριφορά του. Κάποια στιγμή σκέφτηκα μήπως ήταν η φωνή του Ορφέα...

Άλλες ατάκες του:

1. Γιώργο, μόνος σου με όλους τους άλλους

2. Τι θα ήταν η ζωή μου χωρίς εσένα;

3. Σε λατρεύω!

και το πολύ χαρακτηριστικό "Αχ Γιώργο μου" που ανέφερε και η Μάρω!

Ίσως ορισμένες ατάκες να στέκονται πέρα από το πνεύμα με το οποίο ίσως προσεγγίζουμε εμείς το θέμα, όμως εγώ τον αγάπησα τον "κυριούλη" (χωρίς παρεξήγηση η λέξη, απλώς την επαναλαμβάνω)

Είχε έντονα και άδολα συναισθήματα και αυτό μου αρέσει! Επίσης, νομίζω ότι κάποια στιγμή προσέφερε και το κάθισμά του να κάτσουν και τα δικά μας κορίτσια, του φόρουμ.

Μετά είπε στο θείο ότι έμενε εκεί που πάρκαρε τη μαύρη BMW του και είχαν μια μικρή συζήτηση, νομίζω μιλούσε για το Θέατρο Κήπου. Τέτοιο υπάρχει τώρα στη Θεσσαλονίκη νομίζω, αλλά δεν ξέρω για την εποχή στην οποία αναφερόταν. Ο Νταλάρας πάντως κατάλαβε!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φαινόταν ότι τον αγαπούσε βαθιά κι απλά ήταν ιδιαίτερα συναισθηματικός! Την Παρασκευή θα τον ξαναέχουμε. Μετά στα παρασκήνια ήταν πολύ συγκινημένος και νομίζω πως κι ο Νταλάρας το ίδιο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι δεν κάθισα σε τραπεζάκι για να έχω γενική εικόνα και ήχο. Εκεί στο μπαρ επικρατούσε απόλυτη μυσταγωγία! :giggle:

Εγώ ας πούμε χόρευα!!! :dance: :dance: :dance:

Πέρα απ' την πλάκα τώρα, ένα σχόλιο σχετικά με τον χώρο... Εμένα μού αρέσει πολύ περισσότερο μια τέτοια φάση όπως στο Gazarte! Έχω βαρεθεί να είμαι καρφωμένη σε μια θέση σε θέατρα, Μέγαρα κλπ!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anna! :thumbsup: Thank you!!! Great job and, as always, great photo comments!

Προσέξατε σε αυτό το το βίντεο στο 0:46?

Εμείς καθόμασταν αριστερά και δε φάνηκε ξεκάθαρα αυτή η κίνηση ή τουλάχιστον δεν την κατάλαβα εγώ γιατί σχολίασα κάτι στη Νεφέλη (για την ακρίβεια της έδειχνα ότι σταύρωνα τα δυο μου δάχτυλα για να "μην πιάσει" η "ευχή" του Νταλάρα)... Τώρα κατάλαβα γιατί γέλασε ο κόσμος και χειροκρότησε... :giggle:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eκπληκτικος χωρος το Gazarte, ισως απ τους καλυτερους χωρους που εχει εμφανιστει ποτε(οπως κι ο σταυρος του νοτου)

Συμφωνω οτι το Μεγαρο με το δηθεν κοινο τις περισσοτερες φορες και το τυπικο χρονομετρημενο χειροκροτημα δεν σου αφηνει

περιθωριο να τον απολαυσεις οπως θελεις, ενω για τα θεατρα θα ελεγα οτι θυμαμαι αξεχαστες βραδυες σε Ακροπολ, Αττικον,

και Παλλας του 1995(γιατι μετα την ανακαινιση του αλλαξε εντελως ''χαρακτηρα''και δεν θα μου αρεσε καθολου να ξαναεμφανιζοταν εκει).

Αλλα...ναι μεν μου αρεσει πολυ η ζεστη χαλαρη ατμοσφαιρα και το κεφι του κοινου, αλλα οχι οταν διακρινεται ελλειψη σεβασμου σε σημαντικα σημεια

του προγραμματος..κι οταν ο ιδιος ερμηνευει..

Εδω εγω οταν τον ακουω στο σπιτι, καποιες φορες τα βαζω με τον σκυλακο μου ετσι και γαβγισει την ωρα καποιου τραγουδιου...μαλωνοντας τον

''βρε ησυχια!!!Δεν ακους οτι τραγουδαει ο Θεος?!"... :giggle:

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο περνά ο καιρός, βλέπω οτι "δένει" όλο και περισσότερο το πρόγραμμα, δένουν οι μουσικοί και πλέον, λιγότερο αγχωμένοι, "απλώνουν" τα παιξίματα τους... Είμαι σίγουρος πως η Αθήνα θα δει το πρόγραμμα όπως ακριβώς το είχε στο μυαλό του ο Νταλάρας...

Υ.γ: ωραία η Μπάμπαλη, που μου αρέσει όλο και περισσότερο - και είναι και γάτα στις δεύτερες... :walkman:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Noμίζω πως και η κορώνα είναι ίδια με του Wembley... ε ρε φυτιλια μεσημεριάτικα...

Edit:

Ναι, μιλάμε για την ίδια κορώνα (μετά το 2:50 για τους ανυπόμονους):

Σε όλη τη διάρκεια των 90's η ίδια ήταν.

βοδια οπως το λες, κι αν εχουν κ μπριζολα μπροστα τους, ασε..!!

αυτοι που 'ακουγονται΄μεσα σε τραγουδι και ειδικα ξεχωριστο ειναι το λιγοτερο απαραδεκτοι..

καποια στιγμη στα 'παραπονεμενα λογια' λιγο πιο πισω απο μενα, μια μιλουσε στο κιν. κ λεει, -πιο σιγα ρε Γιωργο, να μιλησουμε λιγο!!!-

εεεεεεεε, κ γυρναω κ της ριχνω ενα βλεμμα, ξερεις, κ σε 4'' το κλεισε!!! κ αφου τελειωσε το κομματι της λεω παρε τηλ τον βλακα σου τωρα!!

6 συγνωμη ειπε, κ το βαλε κ αθορυβο!! για ποια παιδεια μου λες τωρα!!

μπουκαλι στη μαπα θελουν λεμε..... -μερικοι/ες-....

και το μπουκάλι με σπασμένο λαιμό σ' αυτούς τους παπάρες! χαχαχα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προσέξατε σε αυτό το το βίντεο στο 0:46?

Έγραψε, έτσι;; :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλά αυτή η κίνηση με το πέτο είναι όλα τα λεφτά!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...