346 posts in this topic

Την έκανε την κορώνα, όπως μάλλον δεν την έχει κάνει έτσι (θύμισε ΟΑΚΑ...), όχι στη συκοφαντία αλλά στην τρίτη στροφή, στο "δείλι"! Κατά τα άλλα, σε μια ακόμη ιδιαίτερα ζεστή βραδιά με υπέροχες ερμηνείες και παιξίματα, ακούσαμε 1η του Δεκέμβρη, Αν είναι η αγάπη, Ένας αλήτης πέθανε και την εισαγωγή από το Πέραμα!! Τελειώνοντας μάλιστα μια εκπληκτική εκτέλεση του Χαροκόπου, όπως κάνει το τελευταίο δεκαήμερο, ακούστηκε μια φωνή από αριστερά "Το ξεπαάτωσεεεςς"!! Άντε, καμιά εκατοστή τραγούδια μου λείπουν να ακούσω ζωντανά και θα σταματήσω να τον βλέπω... (Ένα από αυτά τα 100 και το Ξεκινάει τ ´αρχοντολόι, που πέταξε κάποια στιγμή ένας "σεσημασμένος" φίλος μας...). Καλή επιστροφή στα παιδιά που αύριο ταξιδεύουν και στο επανειδείν!!

''Τελειώνοντας μάλιστα μια εκπληκτική εκτέλεση του Χαροκόπου, όπως κάνει το τελευταίο δεκαήμερο, ακούστηκε μια φωνή από αριστερά "Το ξεπαάτωσεεεςς"!!'' παρών!! :thumbsup:

Αυτός είσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC04771.jpg

"Κόψε"... :majesty: :majesty: :majesty:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ένα χαμόγελο για την Ελπίδα :)

469170_10151267825892270_940877009_o.jpg

Ένα χαμόγελο ΜΕ ελπίδα, θα συμπλήρωνα εγώ...

Ό,τι και να πω θα είναι λίγο. Όσο πιο πολύς είναι ο Γιώργος Νταλάρας στο Gazarte, άλλο τόσο εμείς δε θα βρίσκουμε τα λόγια.

Ατάκες, χαμόγελα, πάθος, κορώνες, τραγούδια...όλα χθες έδειχναν έναν Νταλάρα που το ζει μέσα από την ψυχή του. Κι ένα κοινό "εγκλωβισμένο στ' άρωμά του, στ' όνομά του"...με μια αληθινή πίστη, ίδια σε ένταση με τη δική του απέναντι στο καλό τραγούδι.

Κάθε φορά και καλύτερα... τι άλλο να περιμένουμε σε 2 εβδομάδες? Τα τραγούδια που ακούστηκαν ως "παραγγελιές" είναι αρκετά, όπως και ο καιρός για να γίνουν οι απαραίτητες πρόβες. Πρέπει να κάνει την έκπληξη! B)

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν και ό,τι ζήσαμε χθες βράδυ δεν αποτυπώνεται ούτε σε εικόνες … Αlona το αποτύπωσες και σε ευχαριστούμε από την καρδιά μας!

Ήταν μια βραδυά απίστευτη … με το κοινό να απολαμβάνει και να αποθεώνει με τι πάθος … το πάθος του Γ. Νταλάρα για τα ωραία τραγούδια που δεν φεύγουν αλλά μένουν για πάντα μαζί με τις μαγευτικές ερμηνείες και μαζί με την αγάπη που τα συνοδεύει …

Είμαι βέβαιη ότι το μεθεπόμενο διήμερο θα είναι ακόμη ωραιότερο …!!!!! :) :)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

whoever took this photograph and posted it on Facebook - Thank you!!!

Bravo Canzone per te (Aggeliki) for your original idea and your drawing

417034_4289280944468_1407526861_n.jpg

Αν και ό,τι ζήσαμε χθες βράδυ δεν αποτυπώνεται ούτε σε εικόνες … Αlona το αποτύπωσες και σε ευχαριστούμε από την καρδιά μας!

:) :)

δεν είναι ακόμα έτοιμη :P I have quite some uploading to do ... as someone said before me

"last night was a dream! please don't wake me up!!"

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίθανη η χτεσινή βραδιά!!! Απίθανη!!!

Εξαιρετικές οι ερμηνείες του! Κάθε φορά και καλύτερος είναι! Ευτυχώς το ίδιο ισχύει και για το κοινό!

Ανυπομονώ για τις επόμενες παραστάσεις!

Ευχαριστούμε πολύ για τις φωτογραφίες! :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο του.... ξανά... τυχεροί όσοι βρίσκεστε εκεί και γίνεστε δέκτες τέτοιων πλούσιων συναισθημάτων... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

γεια σας. πως να ξεκινησω δ ξερω, πρωτα -ισως- πρεπει να συνελθω! πραγμα δυσκολο, αμφιβολο μα και αρνητικο για μενα! οχι, δε θελω να συνελθω, για ποιο λογο, δ χρειαζεται, καλα ειμαι κι ετσι! ολα ειναι στο μυαλο, στη ψυχη, στη μνημη μου! Τι εκπληκτικες στιγμες!! Ποση δυναμη εχουν αυτες τελικα!! Το πρωτο διημερο που μας περασε ηταν ο προλογος του παραμυθιου. Σε ενα παραμυθι που ολα ειναι ευλογα, αληθινα, ζωντανα! Χωρις κακους λυκους και μαγισσες! Ενα παραμυθι που δ θες να φτασεις ποτε στο τελος του..Ειμασταν εκει, με 'εισιτηριο' διαρκειας, πλαισιωσαμε και αγκαλιασαμε με ολη την αγαπη μας τον Γιωργο Νταλαρα. Τι εξαιρετικη παρουσια, μαζι με την Αντριαννα Μπαμπαλη (κ το babe face της), μαζι με τους εκπληκτικους μουσικους του μεσα σε εναν χωρο αξιοζηλευτο απο ζεστασια, ευγενεια και σεβασμο προς τη μουσικη, η υποσχεση τηρηθηκε (θα αναφερθω παρακατω γι αυτο) και εχει και συνεχεια.. Τεσσερις βραδιες, η μια καλυτερη απο την αλλη, οχι ως προς την αναιρεση της καθεμιας , αλλα, ως σπιθα στη σπιθα ωστε να φουντωσει η φλογα και να κορυφωθει χθες, την πιο ομορφη γεματη μουσικη βραδια. Ηταν ολα τοσο θετικοδημιουργημενα που νομισες πως ο καλλιτεχνης τελικα, μας κανει πλακα!! Ενα συμπερασμα που παρατηρησα ηταν πως τις 3 προηγουμενες βραδιες, κυριως στην αρχη τους, πλανωταν ενα μουδιασμα, ενα σφιξιμο.. Μετα, με τη συμπαρασταση των φιλων μου κ γενικα ολου του ακροατηριου στο Gazarte, ηρθε το λυσιμο.. Ο Νταλαρας ξαναμπηκε σε τροχια διαττοντα αστερα και η λαμψη του εμεινε ολοκληρωτικα -παλι- εδω.. Χθες το Σαββατο το παραμυθι ξεφυγε, διαλεξε αλλο μονοπατι απτην αρχη του. Οπου για μενα -το λεω κ τρεμω- ηταν πρωτογνωρο. Το βλεπες εξ αλλου κ απο τα 2-3 πρωτα τραγουδια του, το ξεχωριζες κ αναρωτιοσουν τι τελικα μας επιφυλασσει ξανα ο 'ατιμος'!! Στο τεταρτο τραγουδι εφυγα για πανω, δ γινοταν αλλιως, ηταν μια αποφαση την οποια ειχα ερθει σε επικοινωνια μαζι του και ετσι κ εγινε.. Σκαλες κ 'αποδυτηρια' κατευθειαν.. Δυο τραγουδια ακομα με την Μπαμπαλη κ μετα ερχεται πανω, μια ανασα πριν το καθορισμενο διαλειμμα τους. Ερχεται, ανεβαινει τις σκαλες με ρυθμο λατιν, εδω ειμαστε.. -Μιχαλη, που εισαι βρε Μιχαλη κ ψαχνω να σε βρω? -γεια σου Γιωργαρε, εδω, ηρθα πανω σημερα να σε δω 2' γτ μετα θα φυγω βιαστικα κ δεν θα μπορεσω να σε δω. -Εσυ θα ερχεσαι κ θα με βλεπεις οποτε θελεις, δεν θα ρωτας, ετσι? -!!!!!! , τι ειναι αυτα που μου λες βρε Γιωργο, μου δινεις χαρα, μεγαλη χαρα. Θελω να σου δωσω τα συγχαρητηρια μου καταρχην για το νεο σου δισκο κ φυσικα να σου σφιξω το χερι για αλλη μια φορα που εισαι -ξανα- κοντα μας κι εσυ σε εμας κι εμεις σε σενα! (αγκαλια) -κοιταξε Μιχαλη, να σου πω κατι, αυτο το καιρο εχω μια υποχρεωση, στην νεα αυτη δουλεια πρεπει να στηριξω με ολη μου τη δυναμη ολους τους συντελεστες του δισκου και μεσα απο αυτο να μπορεσουμε να 'βγαλουμε' κατι το οποιο μας φωναζει εδω κ καιρο ''ανοιξτε να βγουμε εξω..''!! Βλεπουμε πως υπαρχει πλεον τεραστιο προβλημα και μεγαλες δυσκολιες με τις εταιρειες. Ποιος θα αναλαβει να στηριξη κ να παρουσιαση τοσο καλοδουλεμενες δημιουργιες μεσα σε ενα περιβαλλον 'σκοτεινο'? Ποιος θα δωσει τον χρονο και τον χωρο στα νεα παιδια να δειχτει αυτη η δουλεια? (τον ακουγα να τα αναφερει κ τα ελεγε με τοσο παθος κ ενταση που τον εβλεπα κ δεν το πιστευα..) η καταφατικη μου απαντηση τον ωθουσε να λεει κι αλλα κι αλλα ωσπου βλεποντας να περναει η ωρα επρεπε να βγει σε 3'.. του δειχνω τη μπλουζα κ μου λεει: -τι εχεις κανει εδω βρε θηριο! απο που ειναι η φωτογραφια αυτη?- -απο χθες ειναι Γιωργο, την επελεξα ως κορυφαια κ θελησα να στη δειξω εδω κ εσυ φυσικα με τον 'γνωστο' σου μαρκαδορο θα την αποτελειωσεις - (γελαγε κ οσο σκεφτοταν τι να γραψει, ελεγε, 'σημερα Μιχαλη εχω ορεξη'!!) Αφου 'αποτελειωσε' την μπλουζα, μπηκε γ λιγο στο αλλο δωματιακι κ σε ανυποπτο χρονο λιγο πριν ολοκληρωσει η Αντριαννα το τραγουδι της ηρθε στη σκαλα, -μετα απο εσενα Γιωργο κι ακολουθω πιστα- , -απο κοντα μου Μιχαλη, απο κοντα!!- κ κατεβηκαμε στο χωρο.. Το τι ακολουθησε μετα στο προγραμμα δεν μπορω να περιγραψω.. Αστεια, πειραγματα, κεφι, διαθεση, ενταση, ο κοσμος γυρω του κ διπλα του σε καθε του κινηση, σε καθε του εκφραση. Το Gazarte ανατιναχθηκε!! Το μεγαλειο του Κορυφαιου Καλλιτεχνη σε αυτη τη γωνια του Γαλαξια ειναι δεδομενο και θα μεινει αναλοιωτο για παντα! Για μενα συγκριση δεν υπαρχει μεταξυ του 'τοτε' και του 'τωρα'. Ο Νταλαρας ειναι ο μοναδικος Καλλιτεχνης που ξερει καλυτερα απ τον καθενα πως θα κινηθει πανω στο παλκο κ πως θα χειριστει το κοινο του. Οσος χρονος κι αν περασει -γτ εχει περασει-, ο Νταλαρας πραττει αυτο που εχει μαθει κ υπηρετει σε ολη του τη ζωη. Θα μπορουσα να γραψω πιο πολλα, ομως, επειδη οι πληροφοριες για -ξανα Gazarte- ισχυουν, θα επανελθω με ακομη πιο πολλες περιγραφες. Απλα, για να ολοκληρωσω, θα μεινω σε μια φραση που ειπωθηκε ταυτοχρονα μαζι με τη φιλη μου στο τραπεζι σε στιγμη ακρως Νταλαρικη..: ''Τί ζούμε..?'' υ.γ. ευχαριστω την Αλονα για τις υπεροχες φωτογραφιες της! :)

18 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υπέροχος και αξεπέραστος και στο χθεσινό ''κοντσέρτο''.

Ο άνθρωπος με τα χίλια μουσικά πρόσωπα στα 63 του δεν έχει σκοπό να πατήσει φρένο.

Με τόσο μεγάλο,(τί μεγάλο?)..πελώριο ρεπερτόριο,θα πρέπει να αρχίσει τις ''θεματικές'' εμφανίσεις.

Μία βραδιά ρεμπέτικα,άλλη λαϊκό,άλλη έντεχνο και άλλη μπαλάντες.

Περνά από το ένα είδος στο άλλο με τόση άνεση και μαεστρία που δεν προλαβαίνεις να στεναχωρεθείς γιατί άφησε το ένα και πήγε στο άλλο γιατί σε συνεπήρε το επόμενο...

Κι έτσι κυλούν οι βραδιές στο Gazarte και στο τέλος τους κανένας μας δεν θέλει να φύγει,ούτε ο Γιώργος ούτε εμείς...

Μπράβο Μιχάλη για το θάρρος σου και την αγάπη σου στον Γιώργο!

Χάρηκα πολύ που γνώρισα τόσους πολλούς από εσάς κυρίως τους θεσσαλονικείς που δεν τα είχαμε πεί ποτέ από κοντά.

Σε μία συναυλία που συνάντησα τόσους πολλούς φίλους και γνωστούς,μάλλον τους περισσότερους από κάθε άλλη ''νταλαρική'' φορά

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γεια σου ρε Μιχάλη! Ευχαριστούμε που τα μοιράζεσαι μαζί μας όλα αυτά!!

"σημερα Μιχαλη εχω ορεξη" διαβάζω...και ήταν τόσο αληθινό αυτό που είπε!

Viva Jorge!! ....ξανά και ξανά και ξανά...non stop!

Κώστα, μου άρεσε κι αυτό που έγραψες στο facebook...

Edited by marochr
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μετά κι από αυτές τις παραστάσεις, θα το ξαναπώ. Ο άνθρωπος αυτός είναι γεμάτος, ΟΛΟΣ μουσική!!!! Όσοι δεν το βλέπουν είναι κρίμα για εκείνους. Χάνουν πολλά!

Δεν υπάρχουν λόγια να εκφράσω αυτά που μας έκανε να νιώσουμε. Να είναι καλά, γεμάτος από αυτήν την απίστευτη ενέργεια. Με αυτή τη μεγάλη φωνή και -κυρίως- την ψυχάρα του! Στο Gazarte ζήσαμε μεγάλες στιγμές. Κι ο Νταλάρας ζει την αποθέωση! Ας παν στην ευχή τα παλιά...

Ευχαριστώ όλους και για τα όσα γράψατε και για τα ντοκουμέντα με φωτογραφίες και βίντεο!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα (ακόμη) μικρό δείγμα από το τι ζήσαμε χθες και τι μπορεί να κάνει ο σπουδαίος αυτός καλλιτέχνης! Πόσες και πόσο ανυπέρβλητες δυνατότητες έχει!

Ένας αλήτης πέθανε

http://s947.beta.pho...5432-1.mp4.html

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ένα χαμόγελο για την Ελπίδα :)

469170_10151267825892270_940877009_o.jpg

Την Παρασκευή δίπλα μου στο αεροπλάνο καθόταν ένας κύριος (ψυχολόγος στο επάγγελμα). Με ρωτάει "για δουλειά πηγαίνετε στην Αθήνα" του λέω "όχι, έχω ψυχοθεραπεία". "Σας παρακολουθεί κάποιος εκεί;" "Ναι, στο Γκάζι. 2 μέρες συνεδρία έχουμε".... :razz: :razz:

Τι να πω;;;; Τι ήταν αυτό το χθεσινό;;; Ποιος να συνέλθει και πως;;

Κι εγώ μετά από αυτό το χαμόγελο, πωωωωωωωωωωως;;;;; :love4: :love4: :love4: :love4:

Ο άνθρωπος είναι το κάτι άλλο, όποιος δεν ήταν εκεί χθες δεν μπορεί να καταλάβει.

Χάρηκα πολύ που επιτέλους γνώρισα από κοντά αρκετά από τα παιδιά του forum. Να είμαστε καλά και να ανταμώνουμε έτσι όμορφα.

PS. Alona I love you!!

14 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη είσαι ποιητής!!!

Ξεσκίστηκε...

Δε γίνονται αυτά τα πράγματα... Είναι τριάντα χρονών...

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι τριάντα χρονών...

Είναι το πολύ τριάντα χρονών...

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ερμηνείες - και εντυπώσεις - απο καρδιάς...

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για την μεταφορά του κλίματος.

:) :) :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα ακόμα πράγμα που μου έκανε εντύπωση... Νομίζω πως είναι η πρώτη φορά μετά από καμιά 10αριά χρόνια που κάνει πρόγραμμα στο οποίο παρουσιάζει τον νέο δίσκο του. Θυμάμαι παλιότερα τις περιοδίες που έκανε με την "Άσφαλτο"... Έχω την εντύπωση πως από τότε δεν έχει ξανακάνει πρόγραμμα στο οποίο να "παίζει" τα καινούργια τραγούδια του. Π.χ. στο Παλλάς το 2007 έλεγε 2-3 τραγούδια από το "Με το 'να πόδι στ' άστρα", στο Πόλις έλεγε άλλα 2-3 τραγούδια από το "Γι' αυτό υπάρχουνε οι φίλοι", και αυτό ήταν όλο... Ουσιαστικά δεν πολυστήριζε τους δίσκους του στα live, πέρα από λίγα -τα πιο γνωστά- τραγούδια τους... Κάνω λάθος;

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και καλή βδομαδα και καλό μηνα....υπέροχες μουσικές... η πρωτη του δεκέμβρη και ενα αλήτης πέθανε...μαγικά τραγούδια,αξεπέραστα. . τι μουσικές,τι λόγια...μεγάλο ευχαριστώ για τα βιντεάκια και τις φωτο και όλα παιδιά....απίθανος νταλάρας,πραγματικα ενας και μοναδικός.να 'στε καλά.να είναι καλά.

p.s.η μπαλλάντα των αισθησεων υπάρχει σε καποιο βιντεάκι και δεν το είδα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Αντριαννα με κερδισε ακομη πιο πολυ.. Ταιριαζει τοσο πολυ διπλα στον Γιωργο κ το δειχνει με τον τροπο της!!

Εκπληκτικο κοριτσι κ ακρως αγαπητο σε ολα της.. :music_singguitar:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτή από τον Μιχάλη! ;)

katsikoulis.jpg

Μαρω, με σακατεψες!!!! σε ευχαριστω πολυ πιο μεσα απτην καρδια!! :D :D :thumbsup: :thumbsup: :majesty: :majesty: :applause: :applause:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μιχάλη εσύ να είσαι να είσαι καλά να τον ξεσηκώνεις έτσι! "...από κοντά!" να τον έχεις! :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...