346 posts in this topic

Θα περιμένω εδώ, εδώ στο κύμα (κατά μία έννοια) … πιο πάνω

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μόλις ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με το "Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι"

Στο α΄ μέρος είπε δύο τραγούδια λιγότερα σε σχέση με Θεσσαλονίκη (δεν είπε το "Να με θυμάσαι" και τον "Παλιό Στρατιώτη")

Τον Παλιο Στρατιώτη τον λεει τώρα, μετά το Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι

Ευχαριστώ τη Μάρω για την ενημέρωση :music:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελείωσε.

Δεν υπήρξε κάποια έκπληξη σε σχέση με το πρόγραμμα της Θεσσαλονίκης. Επαιξε και το "Ανοιξε γιατί δεν αντέχω" (που στο ΚΘΒΕ ακούσαμε μόνο την πρώτη μέρα) και τα "Χαροκόπου" και "Από το άλλο στο αλλού" (που ακούσαμε τη δεύτερη).

Επίσης τα "Να με θυμάσαι" και "Παλιός Στρατιώτης" τα είπε στο δεύτερο μερος στην αρχή μετα το "Γι αυτό υπάρχουνε οι φίλοι".

Περισσότερα από τα παιδιά που ήταν εκεί.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σε φόρμα ο θείος! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι θέλαμε κι άλλο...

Λεπτομέρειες για τα τραγούδια από τα υπόλοιπα παιδιά. Εγώ χάρηκα που έβαλε σε ένα πρόγραμμα συγκεντρωμένα κάποια από τα διαμαντάκια που μας έχει παρουσιάσει και τα τελευταία χρόνια (π.χ τους σταθμάρχες ή το άστρο της αυγής).

Φυσικά χάρηκα που βρέθηκα πάλι με κάποιους από την "οικογένεια" μου, από εδώ και βέβαια με τον ίδιο!

Και πραγματικά, τα νέα τραγούδια είναι πολύ ωραία και ορισμένα αναδεικνύονται περισσότερο στη ζωντανή εκτέλεση.

Εύχομαι στους τυχερούς των επόμενων βραδιών να το ευχαριστηθούν και όσοι δεν το έχετε προγραμματίσει, μην αργείτε!!

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εδώ ταιριάζει το δεν περιγράφω άλλο...

ΗΜΟΥΝ ΚΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ τον βρήκα πολύ ανανεωμένο και σε μεγάλα κέφια!!! :D :D :D

Σχετικά με το τι ακούστηκε, τα είπαν σε γενικές γραμμές οι προλαλήσαντες. Θέλω να σταθώ περισσότερο στις διασκευές κάποιων τραγουδιών. Το "Κάπου νυχτώνει" για να είμαι ειλικρινής δεν μου πολυάρεσε σ' αυτή την εκδοχή, τα υπόλοιπα τραγούδια όμως τα σπάνε!!

Ες αύριον τα σπουδαιότερα... :rolleyes::music:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη χάσετε τον Νταλάρα στο Gazarte! Αυτό μόνο.Χάρηκα που ανταμώσαμε με τους φίλους από Αθήνα αλλά και με κάποιους φίλους από το εξωτερικό.Χάρηκα που είδα μετά από καιρό και τον Νικόλα.Και δεν ήμουν η μόνη που χάρηκε όταν τον είδα...Όρθιοι βέβαια αλλά ωραία ήταν! Ξαναλέω, μην χάσετε τον Νταλάρα στο Gazarte!Υπάρχει και η Αυλαία βέβαια...

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κι είμαστε ακόμα ΖΩΝΤΑΝΟΙ στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα!

Αυτός είναι ο τίτλος που θα έβαζα για να περιγράψω αυτό που είδα στο Gazarte. Το πρόγραμμα είναι πραγματικά υπέροχο! Κόσμος πολύς (τελικά) και καλός σε γενικές γραμμές. Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, κανείς δεν πρέπει να χάσει αυτόν τον Νταλάρα στο Gazarte!

Καλημέρα σε όλους... ;)

8212947246_25432b0f75_b.jpg

Θα προσθέσω λίγες ακόμη φωτογραφίες στο flickr, απλώς σας έβαλα το Link για να υπάρχει (η ίδια φωτό είναι).

http://www.flickr.com/photos/53753699@N07/sets/72157632081806445/

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε όλους για τα νέα! Μάρω ιδιαιτέρως για τις φωτογραφίες! Τέλειες όπως πάντα … και καλύτερες, όσες είδα, γιατί σε μένα εμφανίζει μόνο τις δύο τελευταίες και πιο πάνω βγάζει κάτι περίεγρα και ατελείωτα & :) :naughty:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ίδιο βγάζει και σε μένα. Πολυ κεφατος, μόλις βγήκε στη σκηνή φάνηκε η συγκίνηση, με αρκετές ατάκες-υπονοούμενα. Όταν βγήκε στη σκηνή δεύτερη φορά η Ανδριάννα είπε "επειδή σήμερα το ντύσιμό μου μοιάζει με τα παιδιά που παίρνουν παραγγελίες το διάστημα που κάνω να για να φτάσω στη σκηνή μου δίνουν παραγγελίες".Κι ο Νταλάρας που εκείνη την ώρα ανέβαινε την σκάλα για τα καμαρίνια φωνάζει "Αντριάννα, έχω εγώ μία παραγγελία, τις Βεργούλες!". Για να καταλάβετε την αίσθηση του χώρου.

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μαρω οι φωτογραφιες δεν παιζουν εκτος απο μια!!

Ατακες υπονοουμενα???? γραψτε μας ενα!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολυ κεφάλια, μόλις βγήκε στη σκηνή φάνηκε η συγκίνηση, με αρκετές ατάκες-υπονοούμενα.

Aπό το i-phone το έγραψες Ελίνα; Μάλλον έχεις ενεργοποιημένο κανένα αυτοματο συστημα αναγνώρισης κειμένου, γιατί φαντάζομαι έγραψες: "Πολύ κέφι, αλλά μόλις βγήκε στη σκηνη..."

και αυτο εμφανισε: "Πολυ κεφάλια, μόλις βγηκε στη σκηνη..." :giggle::razz:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, το διόρθωσα. Άλλωστε δεν είχα γράψει και κάτι σημαντικό...μόνο ο τίτλος μου βγήκε αυθόρμητα! :rolleyes:

Αφροδίτη, όπως γράφω παραπάνω δεν έχω βάλει ακόμη άλλες φωτό, μία είναι που είναι η ίδια με αυτή που φαίνεται και στο φόρουμ.

Γενικώς πέταγε διάφορα χτες, αλλά είχαμε κοντά μας έναν κύριο που πέταγε κι αυτός τα δικά του και ήταν δύσκολο να ακούσουμε ακριβώς τις επί σκηνής ατάκες. Αυτό που μου άρεσε ήταν το γενικότερο κέφι που υπήρχε "πάνω" στη σκηνή. Βάζω σε εισαγωγικά το "πάνω" γιατί ουσιαστικά ήμασταν στο ίδιο επίπεδο και ελάχιστα μέτρα μακριά τους... Αυτό ήταν απλώς απολαυστικό!!

Τον Παπαχριστούδη πάλι δεν τον παρουσίασε! :giggle:

Επίσης, όταν ξεκίνησε να παίζει το "Ανοιξε", πριν αρχίσει ταξίμι, ανέφερε κάτι για Τσιτσάνη οπότε λέμε όλοι θα παίξει το "Ασπρο πουκάμισο". Και πετάει Παπαιωάννου... Δεν αποκατέστησε την αλήθεια μετά! :whistling2:

Πάντως φάνηκε να έχει ένα μικρό άγχος! Στην αρχή ειδικά...

Στο τέλος έγινε ο κακός χαμός... Με την καλή έννοια. Κόσμος στα καμαρίνια, κόσμος έξω, φωτογραφίες...αγκαλιές...και κάπου εκεί και ο Νικόλας! Και η χαρά του "θείου" είναι πάντα τόσο ωραία όταν βλέπει τον Νικόλα! ^_^ ^_^ ^_^

Δυστυχώς δεν είμαι σε θέση να αναφέρω πολλά φωνητικά "κολπάκια" που ακούσαμε... Μου έμεινε το φινάλε στον "παλιό στρατιώτη" και το "απόψε" (αλίμονο).

Τέλος να πω ότι θα ήθελα 2-3 τραγούδια ακόμα, ειδικά στο φινάλε. Ένα μπαμ που θα κάνει την έκπληξη μετά τα Latin! Τα οποία και παίζουν υπέροχα!! :music:

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα.Μετά τα χθεσινά έχω αρχίσει και πιστεύω ότι ο Νταλάρας δεν είναι άνθρωπος.Είναι ο ΘΕΟΣ.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλος να πω ότι θα ήθελα 2-3 τραγούδια ακόμα, ειδικά στο φινάλε. Ένα μπαμ που θα κάνει την έκπληξη μετά τα Latin! Τα οποία και παίζουν υπέροχα!! :music:

Πάντα σε αφήνει με αυτήν την αίσθηση... και αναρωτιέσαι "μήπως δεν κάναμε καλά που τον αφήσαμε να φύγει τόσο εύκολα;" :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σορι που ριχνω το επιπεδο, αλλα ειναι στυλ,αποψη η συμβολικο ο συνδυασμος ροκ Τ-shirt με ρεμπετικο σακακι????? :unsure::what:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ όμορφη και για μένα η βραδιά στο Gazarte! Αυτό που μου άρεσε πιο πολύ από όλα ήταν ότι ο Νταλάρας είναι σε απίστευτη φόρμα φωνητικά!

Τα καινούρια τραγούδια είναι σαφώς καλύτερα σε ζωντανή εκτέλεση αλλά δυστυχώς εμένα εξακολουθούν να μη μου αρέσουν καθόλου... :pity:

Η επιλογή των τραγουδιών μου άρεσε πολύ γιατί είναι διαφορετική κι επιτέλους ακούγονται και καινούρια (σχετικά) τραγούδια που δεν έχουν γίνει γνωστά. Δε μου άρεσε η δομή του προγράμματος - πιστεύω ότι τα ίδια τραγούδια με άλλη σειρά θα τα προτιμούσα.

Όσο για τις διασκευές, στα δικά μου αυτιά (που δεν είμαι μουσικός) δε μου φάνηκαν και τόσο διασκευές...εννοώ ότι δεν ήταν και τόόόόόόσο διαφορετικά πια! Μάλλον αδιάφορες θα τις έλεγα.

Τέλος να πω ότι του πάνε πάάάάάάάάάρα πολύ τα latin! Αλλά πάρα πολύ! Με ενθουσίασε πραγματικά ενώ δεν το περίμενα!

Πάντως είναι γενικά στα κέφια του και μας εδωσε ωραίες ερμηνείες, ωραία γυρίσματα, ωραίες κορόνες...τον απόλαυσα...

Δεν περιμένω μεγάλες διαφορές απόψε αλλά είναι πολύ ωραία να έχεις συνεχόμενα 2 Νταλαροβραδιές!!! :) :) :)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να περάσετε ακόμη πιο ωραία απόψε … και περιμένουμε εντυπώσεις!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μη χάσετε τον Νταλάρα στο Gazarte!

Ελίνα εγώ θα έλεγα μην χάσετε και τον Νικόλα στο Gazarte !!!! αλλά τον χάσαμε !!!! :what:

Κι είμαστε ακόμα ΖΩΝΤΑΝΟΙ στη σκηνή σαν ροκ συγκρότημα!

Αυτός είναι ο τίτλος που θα έβαζα για να περιγράψω αυτό που είδα στο Gazarte. Το πρόγραμμα είναι πραγματικά υπέροχο! Κόσμος πολύς (τελικά) και καλός σε γενικές γραμμές. Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά, κανείς δεν πρέπει να χάσει αυτόν τον Νταλάρα στο Gazarte!

Καλημέρα σε όλους... ;)

8212947246_25432b0f75_b.jpg

Θα προσθέσω λίγες ακόμη φωτογραφίες στο flickr, απλώς σας έβαλα το Link για να υπάρχει (η ίδια φωτό είναι).

http://www.flickr.com/photos/53753699@N07/sets/72157632081806445/

Μάρω ακόμα δεν έμαθες............ το αριστερό προφίλ παιδί μου ..... που θα λεγε και η Ελίνα ....!!!!! :naughty:

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)

Το αριστερό προφίλ, παιδί μου!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω ακόμα δεν έμαθες............ το αριστερό προφίλ παιδί μου ..... που θα λεγε και η Ελίνα ....!!!!! :naughty:

:laugh: :laugh: :laugh: Ήταν η Μπάμπαλη αριστερά και δε βόλευε... Όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα με την κατά τ' άλλα απολαυστική Ανδριάνα, αλλά καταλαβαίνεις....

Ήθελα να προσθέσω κάτι ακόμη σε όσα έγραψα. Μου άρεσε πάρα πολύ που έβλεπα δικούς του ανθρώπους (μην πω σε λεπτομέρειες, αλλά δεν εννοώ μόνο την Άννα), να βγαίνουν μέσα από τα καμαρίνια και να κοιτάζουν τη σκηνή, το κοινό, όλους, με μια απόλαυση και ένα χαμόγελο. Αυτό ίσως κάτι λέει και για το πόσο ανάγκη είχε ενδεχομένως ο ίδιος τις συναυλίες αυτές και το καλό τους αποτέλεσμα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεκινάω με την παραδοχή ότι δεν μπορώ να είμαι αξιόπιστα αντικειμενικός όταν σχολιάζω ένα live, γιατί κάθε φορά που τον βλέπω ζωντανά (ειδικά χθες από το...μισό μέτρο), αποκτά στα μάτια μου την ίδια μυθική διάσταση, όπως όταν τον πρωτοάκουσα, το μακρινό 1982, να μπαίνει ορμητικός στη σκηνή του θεάτρου Super Star με το "Θέλω να τα πω". Πάντως το χθεσινό πρόγραμμα πρέπει να ικανοποίησε και τους πιο δύσκολους. Ξεχωριστός χώρος, καινούριο υλικό, άψογες εκτελέσεις, ζεστή ατμόσφαιρα. Τα τραγούδια του Αντύπα είχαν ήδη αρχίσει να ανατρέπουν το αρχικό μου μούδιασμα, παιγμένα όμως ζωντανά κυριολεκτικά τα απόλαυσα! Το γεγονός ότι έχουμε να κάνουμε με μια δουλειά ενός μόνο συνθέτη, μια ολοκληρωμένη ενότητα τραγουδιών με κοινό ύφος και άλλον ήχο, με ικανοποιεί περισσότερο και από αυτά τα τραγούδια. Μου άρεσε ακόμα η εμφανής διάθεση του να τα υποστηρίξει αληθινά, τόσο αυτά όσο και όλα τα αδικοχαμένα σκόρπια σε δισκογραφικές συμμετοχές των τελευταίων ετών. Φωνητικά σε καλή φόρμα (η εκτέλεση του Χαροκόπου μάλλον η καλύτερη που έχω ακούσει ποτέ), με τα ίδια μικρά αλλά καθόλου ενοχλητικά σημάδια του χρόνου, που διακρίνονται εδώ και 4-5 χρόνια. Μου άρεσαν και οι επανεκτελέσεις, απλά γιατί στο δικό μου μη ειδικό αυτί ακούγεται ωραίο όποιο πείραγμα κάνει ένα παλιό τραγούδι να μοιάζει σαν πρώτη εκτέλεση. Θα ήθελα κι εγώ περισσότερα τραγούδια, αυτό όμως μου συμβαίνει πάντα. Είναι αλήθεια ότι στο κλίμα μπουάτ που είχε διαμορφωθεί, θα ταίριαζαν λίγα ακόμη, μου πέρασαν από το μυαλό το Πέραμα και το Δε φταίω, όμως τα έχουμε ξαναπεί, ο κατάλογος είναι πολύ μακρύς για να ικανοποιηθεί κάθε απαίτηση. Αυτό που χάρηκα πραγματικά είναι η αληθινή διάθεση για νέα αρχή. Πίσω από τη σκηνή είδα έναν άλλο Νταλάρα, που για 30 χρόνια εγώ δεν γνώρισα, να περνάει ανάμεσα από τον κόσμο, να πιάνει κουβέντα, να κάνει πλάκα, έναν Γιώργο που δεν εξαφανίζεται πριν παίξει η τελευταία νότα και ανοίξουν τα φώτα αλλά μένει εκεί, ανακατεύεται με το κοινό, υπογράφει δισκάκια, φωτογραφίζεται, προκαλεί κυκλοφοριακό κομφούζιο έξω από το μαγαζί και δεν λέει να φύγει!!! Έζησα για ένα βράδυ τον Νταλάρα που μου περιέγραφαν φίλοι μεγαλύτεροι από μένα, του Θεμελίου και της Διαγωνίου! Αυτόν τον Νταλάρα θέλω την επόμενη δεκαετία! Μακριά από πολλά φώτα, χωρίς θόρυβο αλλά με ουσιαστική καλλιτεχνική και ανθρώπινη επαφή με τον στενό πυρήνα του κοινού του. Χορτάσαμε γεμάτα γήπεδα, προβολείς, αφίσες, διαφήμιση, μοιραστήκαμε τους ίδιους χώρους με ανθρώπους που φώναζαν "τη φαντασίααααα" από την αρχή μέχρι το τέλος της παράστασης, ζήσαμε τη δόξα αλλά και την επιχείρηση αποκαθήλωσης, νομίζω πως φτάνει. Αυτό που θέλω είναι τέτοιοι μικροί χώροι, σκόρπια διήμερα και γύρω μου πρόσωπα χαμογελαστά, που σιγοτραγουδούν όλα τα τραγούδια και ενθουσιάζονται με το Μια στιγμή για πάντα....

Με άλλα λόγια, μην καθυστερείτε, τρέξτε Gazarte και καλή ακρόαση!!!!!

14 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...