Apostolis

Στην "Αυλαία" με τον Στέλιο Βαμβακάρη

52 posts in this topic

Συμπληρώνω όσα θυμάμαι από τα υπόλοιπα τραγούδια που έχει δισκογραφήσει ο Νταλάρας και ακούστηκαν:

"Το όγδοο θαύμα"

"Και που δεν πήγα"

"Μάνα μου αλλιώς μου τα 'πες"

Επίσης και τα:

"Τα μαλλάκια σου κυρά μου"

"Ανεμόσκαλα θα δέσω"

Γιώργος Νταλάρας - Ξεκινάει το αρχοντολόι

Γιώργος Νταλάρας - Πέθανε ο Αριστείδης

Στέλιος Βαμβακάρης - Ανεμόσκαλα θα δέσω

Γιώργος Νταλάρας - Να 'μαι από καμιά μεριά

Γ. Νταλάρας & Σ. Βαμβακάρης - Εφουμέρναμε ένα βράδυ

Γιωργος Νταλαρας - Τα μαρμαρα της Πολης

Γιώργος Νταλάρας - Σαν τα μάρμαρα της Πόλης

Γιώργος Νταλάρας - Να 'μαι από καμιά μεριά

9 people like this

Τι να πεις πια γι' αυτόν τον άνθρωπο... ο λυγμός στη φωνή, τα γυρίσματα και οι κορώνες του τραγουδιστή... το ψάξιμο, η προσήλωση και τα γεμίσματα της κιθάρας του μουσικού, αλλά και η αγάπη και η απόδειξη φιλίας στο συνάδελφο και φίλο του Στέλιο Βαμβακάρη (γνωρίζονται είπε από το 1965)... τι να πεις πια... ένας ολοκληρωμένος καλλιτέχνης !

16 people like this

Πολύ πολύ ωραία βίντεο και φωτογραφίες. Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια!!!!!!!! :applause: :applause: :applause:

Γιώργος Νταλάρας - Χαράματα η ώρα τρεις

Γιωργος Νταλαρας - Να'μαι απο καμια μερια

8 people like this

Τι να πεις πια γι' αυτόν τον άνθρωπο... ο λυγμός στη φωνή, τα γυρίσματα και οι κορώνες του τραγουδιστή... το ψάξιμο, η προσήλωση και τα γεμίσματα της κιθάρας του μουσικού, αλλά και η αγάπη και η απόδειξη φιλίας στο συνάδελφο και φίλο του Στέλιο Βαμβακάρη (γνωρίζονται είπε από το 1965)... τι να πεις πια... ένας ολοκληρωμένος καλλιτέχνης !

Εἰπες όσα μπορεί να πει κανείς … και σε ευχαριστούμε πολύ γι᾽ αυτό!

Μάρω, Alona σας ευχαριστούμε για τις εξαίρετες φωτογραφίες και τα βίντεο!!!

1 person likes this

Εἰπες όσα μπορεί να πει κανείς … και σε ευχαριστούμε πολύ γι᾽ αυτό!

Συμφωνώ! Σιδερή ο λόγος σου έχει πραγματικά άλλη βαρύτητα (μεταφορική, μην το πας αλλού... ;) ).

3 people like this

Σας ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν έχει καμία άλλη βαρύτητα ο λόγος μου. Δεν το λέω από σεμνοτυφία. Είναι όμως αδιαμφισβήτητο γεγονός πως εσείς τον έχετε δει πολλαπλάσιες φορές από εμένα και αυτά που εγώ γράφω εσείς τα έχετε δει και περισσότερες φορές και, ίσως, σε μεγαλύτερο βαθμό. Τι συμβαίνει όμως ? Να σας εξηγήσω όσο μπορώ πιο σύντομα.

Η μεγάλη μου αγάπη, πέρα από τη μουσική, είναι το θέατρο και ο κινηματογράφος. Ειδικά όμως στο θέατρο, σε καλή παράσταση, χάνομαι. Σκεφτείτε λοιπόν ότι αυτό μου συμβαίνει με έναν άνθρωπο που δεν είναι ηθοποιός. Έχω πάει σε εξαιρετικές συναυλίες με καταπληκτικές φωνές και έχω περάσει πολύ ωραία. Τους τελευταίους μήνες όμως με τούτον εδώ μου έχουν πέσει όλα μαζί. Πέρα από τη φωνή του, τα τραγούδια, την ορχήστρα, τον ήχο, υπάρχει αυτό που πολλές φορές το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά και λέγεται ε ρ μ η ν ε ί α. Στη Νάουσα τον έβλεπα όχι να τραγουδάει απλά, αλλά να κλαίει μαζί με τις "καμπάνες της ΑγιαΣοφιάς", στο Gazarte τον έβλεπα, όχι να περιγράφει, αλλά να ζει την κατάσταση στου "Χαροκόπου", προχθές δεν είδα έναν εξηντατριάχρονο, αλλά έναν δεκαεφτάχρονο να ζητάει από τη μάνα του να τον πάρει από το "Χαϊδάρι". Και όλα αυτά με τα απίστευτα γυρίσματα της φωνής του και των δαχτύλων του στο πεντάγραμμο.

Καταλαβαίνετε τώρα τη σύγκριση με το θέατρο. Οπότε πάλι χάνομαι. Σταματάω να τον βλέπω, σταματάω να τον ακούω... απλά τον χαζεύω.

18 people like this

Με την παραπάνω ανάλυση συμφωνώ ακόμη περισσότερο γιατί εκφράζει αυτό που σκέφτομαι συχνά παρότι ακούεται περίεργο να το λες, ότι δηλαδή τις παραστάσεις του Γ. Νταλάρα αξίζει να τις βλέπεις ακόμη και αν δεν υπάρχει ή αν δεν ακους τον ήχο. Είναι τόσο εκφραστικός στην ερμηνεία που η ανεπιτήδευτη στην πραγματικότητα «σκηνική» του παρουσία τον κάνει μεγάλο!!!

4 people like this

I had a feeling that this performance with Stelios would be something special, and it looks like I was right - I am so, so disappointed that I couldn't be there to experience it myself, but many thanks to Alona and Maria for helping to ease my disappointment a little!! If Dalaras is going to treat us to so many excellent concerts perhaps Chris and I should move to Athens for the winter (ah, if only we could....)

Thank you everyone for your reports!

2 people like this

Diane, you took the words out of my mouth. I would have planned things differently had I known timely about this concert but 2013 promises to be very prolific. See you in Munich, [block H] :) 

1 person likes this

Και κάποια δικά μου videos σε HD ποιότητα:

Στέλιος Βαμβακάρης - Ανεμόσκαλα θα δέσω

Γιώργος Νταλάρας - Ξεκινάει τ' αρχοντολόι

Γιώργος Νταλάρας - Τα μάρμαρα της Πόλης

Γιώργος Νταλάρας - Να 'μαι απο καμια μεριά

Edited by Apostolis
10 people like this

Γιώργος Νταλάρας - Πέθανε ο Αριστείδης

Κοιτάξτε λυγμούς στο 2:15 και στο 2:20 καθώς και το βλέμμα του Στέλιου στον Νταλάρα όταν ακούει τους λυγμούς και τα γυρίσματα.

Edited by Apostolis
9 people like this

Κοιτάξτε λυγμούς στο 2:15 και στο 2:20 καθώς και το βλέμμα του Στέλιου στον Νταλάρα όταν ακούει τους λυγμούς και τα γυρίσματα.

Αυτά είναι... Μέχρι κι ο Αριστείδης ανασταίνεται.

7 people like this

Μπράβο, Αποστόλαρε!!!

Και μπράβο Σιδερή! Για τα σχόλιά σου!

Σας ευχαριστώ πολύ, αλλά δεν έχει καμία άλλη βαρύτητα ο λόγος μου. Δεν το λέω από σεμνοτυφία. Είναι όμως αδιαμφισβήτητο γεγονός πως εσείς τον έχετε δει πολλαπλάσιες φορές από εμένα και αυτά που εγώ γράφω εσείς τα έχετε δει και περισσότερες φορές και, ίσως, σε μεγαλύτερο βαθμό. Τι συμβαίνει όμως ? Να σας εξηγήσω όσο μπορώ πιο σύντομα.

Η μεγάλη μου αγάπη, πέρα από τη μουσική, είναι το θέατρο και ο κινηματογράφος. Ειδικά όμως στο θέατρο, σε καλή παράσταση, χάνομαι. Σκεφτείτε λοιπόν ότι αυτό μου συμβαίνει με έναν άνθρωπο που δεν είναι ηθοποιός. Έχω πάει σε εξαιρετικές συναυλίες με καταπληκτικές φωνές και έχω περάσει πολύ ωραία. Τους τελευταίους μήνες όμως με τούτον εδώ μου έχουν πέσει όλα μαζί. Πέρα από τη φωνή του, τα τραγούδια, την ορχήστρα, τον ήχο, υπάρχει αυτό που πολλές φορές το χρησιμοποιούμε καταχρηστικά και λέγεται ε ρ μ η ν ε ί α. Στη Νάουσα τον έβλεπα όχι να τραγουδάει απλά, αλλά να κλαίει μαζί με τις "καμπάνες της ΑγιαΣοφιάς", στο Gazarte τον έβλεπα, όχι να περιγράφει, αλλά να ζει την κατάσταση στου "Χαροκόπου", προχθές δεν είδα έναν εξηντατριάχρονο, αλλά έναν δεκαεφτάχρονο να ζητάει από τη μάνα του να τον πάρει από το "Χαϊδάρι". Και όλα αυτά με τα απίστευτα γυρίσματα της φωνής του και των δαχτύλων του στο πεντάγραμμο.

Καταλαβαίνετε τώρα τη σύγκριση με το θέατρο. Οπότε πάλι χάνομαι. Σταματάω να τον βλέπω, σταματάω να τον ακούω... απλά τον χαζεύω.

Τον έχουμε δει περισσότερες φορές αλλά να είσαι σίγουρος πως μπορεί να μας εκπλήσσει! Κατανοώ απόλυτα ό,τι γράφεις σε σχέση με την ερμηνεία.

2 people like this

"Μάνα μου αλλιώς μου τα'πες για φιλίες και γι'αγάπες"...

Ο Γιώργος Νταλάρας κι ο Στέλιος Βαμβακάρης στην Αυλαία...Ημασταν εκεί!!

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=4730&Itemid=125

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

Φωτογραφίες: Μάρω Χρυσανθοπούλου&Χρύσα Σωφρονά

7 people like this

Μπράβο, Άρη! Μπράβο και στα κορίτσια του forum!

1 person likes this

Και τα τελευταία:

Γ.Νταλάρας & Σ.Βαμβακάρης - Χαϊδάρι (live)

Γ.Νταλάρας & Σ.Βαμβακάρης - Εφουμέρναμ' ένα βράδυ (live)

Γ.Νταλάρας & Σ.Βαμβακάρης - Χαράματα η ώρα τρεις (Θα ΄ρθω να σε ξυπνήσω) (live)

Γ.Νταλάρας - Eγώ είμαι γιος της Κοκκινιάς (live)

13 people like this

Πολύ ωραία κι αυτά!!! :)

1 person likes this

Τόσο ογκώδες το υλικό που, πολύ απλά, δεν προλαβαίνω να το δω!!

Ευελπιστώ να αξιωθώ μέσα στο ΣΚ.

Ευχαριστώ όλους για όλα όσα μοιραστήκατε!!!!!! Τιμάτε τον άνθρωπο Γιώργο Νταλάρα με αυτή τη γενναιοδωρία σας!!! Να είστε καλά!!!!!

:D :D :D :D :D

2 people like this

αυτη η τελευταία στροφή από το Χαϊδάρι...τρέλα!!!πρέπει να βγει cd από αυτη τη βραδιά. όλες οι εμηνείες καταπληκτικές...

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...