Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"Βυζαντινός Εσπερινός"(Aπ.Καλδάρα-Λ.Παπαδόπουλου)

37 posts in this topic

Μια καταγραφή ενός ιστορικού δίσκου, που έγινε με τη βοήθεια του Γιώργου Νταλάρα και συνοδεύεται από σπάνιο Video (1973 & 1983), φωτογραφίες και ηχητικό...Επιτρέψτε μου να πω, ότι είναι από τα πράγματα που έχω κάνει και για τα οποία νιώθω περήφανος κι ευχαριστώ πολύ τον Πέτρο Πετράκη για την προθυμία του, να το φτιάξουμε μαζί...

Απόστολος Καλδάρας- Λευτέρης Παπαδόπουλος: «Βυζαντινός Εσπερινός», με το Γιώργο Νταλάρα και τη Χάρις Αλεξίου

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου – Πέτρος Πετράκης

19/12/2011

http://www.ogdoo.gr/...=1649&Itemid=40

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως τον Γιώργο Νταλάρα για την ουσιαστική συμβολή του στη διαμόρφωση αυτής της καταγραφής.

Υ.Γ:Άνοιξα νέο topic για το δίσκο, γιατί το άλλο ήταν κοινό με τη "Μικρά Ασία" και θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει ξεχωριστή ενότητα γι'αυτούς τους δίσκους.

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ:Άνοιξα νέο topic για το δίσκο, γιατί το άλλο ήταν κοινό με τη "Μικρά Ασία" και θεωρώ απαράδεκτο να μην υπάρχει ξεχωριστή ενότητα γι'αυτούς τους δίσκους.

Και πολύ καλά έκανες!

Δεν σας κρύβω ότι όταν το είδα, η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι αυτό ειναι από τα άρθρα που πρέπει να τυπώσω για να μπουν στο έντυπο αρχείο μου! Και ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά, καθώς δεν προλαβαίνω τώρα να το διαβάσω προσεχτικά, επιβεβαιώνομαι.

Μπράβο! :thumbup2::thumbsup:

Και φυσικά ευχαριστούμε και τον Γιώργο Νταλάρα που με το να ασχολείται πάνω σε ένα δίσκο με την ψυχή του (και όχι απλά μπαίνοντας-βγαίνοντας από το στούντιο) έχει κρατήσει τέτοια πράγματα στα συρτάρια της μνήμης.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

12) Η Παναγιά (Γ. Νταλάρας και χορωδία)

Δρόμος: Φα δίεση μινόρε ( F#m) (διατονικό)

Ρυθμός: 4/4 ...

Aυτο το τραγούδι την περασμένη Τρίτη στον "Σταυρό" ζήταγα από τον "θείο" μπας και το πει.. :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :walkman: :walkman:

Λες και το ήξερα ότι θα επακολουθήσει αυτό το άρτιο αφιέρωμα από τον Θάνο και το Πέτρο με την βοήθεια

του Γιώργου Νταλάρα!!

Είναι πιστεύω ένα από τα ωραιότερα της καριέρας του (όπως κι όλος ο δίσκος) και παράλληλα -όπως αρκετά αλλα- μοιραία λόγω του όγκου της τεράστιας δισκογραφικής δραστηριότητας του ένα απο τα πιο αδικημενα..

Μια μικρή διευκρίνηση η "Παναγια" συμφωνα με αναφορες παλιοτερων που θυμονται (συγκεκριμενα του Aegean60) μου είχε αναφερει

οτι είχε παιχτεί σε ενα επεισόδιο της θρυλικής πια εκπομπης των ΡΕΠΟΡΤΕΡΣ (καπου αρχες 80s) με Χαρδαβέλλα-Δημαρά-Λιάνη

οπου το ολο story του συγκ. επεισοδιου-απ οσο καταλαβα ηταν οτι ο Γιωργος είχε επισκευθει μαζι με το δημοσιογραφικο τριο

τον κατακλισμο τσιγγάνων καπου στα Λιόσια..και εκει είπε ακαπελα την "Παναγια" απο τον Βυζαντινο Εσπερινο..

Δεν ξερω αν οι παλιοτεροι θυμουνται στοιχεια η εχουν στο αρχειο τους αυτην την πραγματικα μοναδικη εκπομπη..Πολυ θα το ευχομουν για

να δουμε εστω και μεσω Η/Υ την ερμηνεια του αυτη..

("Θείε" πες την ΠΑΝΑΓΙΑ εστω μια φορά!!!)

Απο εκει κι υστερα για να μην περασει ετσι-επειδη γουσταρω πολυ το συγκ.θεμα και την δισκαρα αυτη-ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ!!

Μικρα Ασια χωρις Βυζαντινο Εσπερινο πιστευω δεν θα είχε τοση μεγαλη απηχηση (χρυσος ο πρωτος δισκος)..με την εννοια του οτι αφορμη για τους

"περισσοτερους" και οχι φυσικα του "μυημενους" fans της εποχης αποτελεσαν τα εξαιρετικα κομματια/ενορχηστρωσεις/ερμηνειες στα κομματια του Εσπερινου που ο δισκος αυτος ουσιαστικα αποτελεσε το "πατημα" για να ψαξουν και να ακουσουν την περισσοτερο "ευπεπτη και πιο εμπορικη"χωρις φυσικα να θελω σε καμια περιπτωση να υποβαθμισω την αξια της- ΜΙΚΡΑ ΑΣΙΑ παρα τον πιο "ψαγμενο" σε ολα του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΕΣΠΕΡΙΝΟ..

(Φυσικα κι Εσπερινος πουλησε τρελα αλλα "χρυσος" με την τοτε σωστη σημασια του ορου

επρεπε να ηταν και αυτο το "εργο τεχνης" του Καλδαρα...)

Οσο για τον "Απταλικο" στα μπουζούκια-και πραγματικα μου χε κανει τοτε εντυπωση- ειχα ακουσει να παιζεται στο "ΓΚΑΖΙ" την σεζόν 1997/8 (σε ενα λιγο πιο γρηγορο

και δυναμικο τέμπο-αν με καταλαβαίνεται)για να το ενταξει στο προγραμμα του ο Βασιλης Καρρας που εμφανιζοταν με την πρωτοεμφανιζομενη -τοτε Δ.Βανδη!

Σας κουφανα ξερω ομως το τελευταιο μερος που θα περιμενα εστω μια φορα ν ακουσω το κομματι αυτο ηταν εκειι...

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΘΕΜΑ !!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι μία πολύ καλή δουλειά! Αντάξια του δίσκου! Για να μαθαίνουν οι νεότεροι τι σημαίνει μουσική έρευνα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το να πεις μπράβο μερικές φορές φαντάζει πολύ λίγο, βρε παιδιά! Αλλά πώς αλλιώς να εκφράσεις αυτό που θέλεις εκτός από ένα μεγάλο ''μπράβο!!!''...

ΜΠΡΑΒΟ, λοιπόν, από καρδιάς στους φίλους μας Θάνο και Πέτρο και στον τραγουδιστή μας Γιώργο Νταλάρα (συνεργάτης λογίζεται στην συγκεκριμένη καταγραφή).

Ρίξατε φως σε έναν δίσκο που αδικήθηκε λόγω συγκυριών. Σε έναν δίσκο διαχρονικό και σπουδαίο! Ο Καλδάρας κι ο Παπαδόπουλος δημιουργοί ολκής και οι ερμηνευτές τους αποδείχτηκαν άξιοι της επιλογής. Μπορεί η καταγραφή αυτή να απευθύνεται σε πιο ειδικό κοινό αλλά είναι λειτουργική και ουσιώδης.

Υ.Γ Επιτρέψτε μου να πω και κάτι άλλο: αυτό που έγινε με τον Νταλάρα δείχνει πως -καταρχήν- εμπιστεύτηκε τους ανθρώπους που ετοίμασαν το κείμενο. Κι -επιπλέον- δικαιώνει αυτό που έχω πει κι εγώ και άλλοι. Ο καλλιτέχνης αυτός δεν είναι σαν τους άλλους. Δεν έχει καμία σχέση με τους άλλους! Κι όποιος δεν το κατάλαβε τόσα χρόνια με όλη αυτή την θαυμαστή πορεία θα πρέπει να το κατάλαβε τώρα. Άλλωστε μικρά πράγματα σε κάνουν να καταλαβαίνεις τα μεγάλα.Τις όποιες ''ιδιοτροπίες'' που του προσάπτουν (εάν είναι ιδιοτροπίες) ας ψάξουν να τις αναλύσουν αλλιώς. Τέτοιο ψάξιμο, τέτοιο μεράκι και τέτοια αγάπη για το τραγούδι δεν νομίζω πως συγκρίνεται. Κι αν αυτά θεωρηθούν υπερβολές, σκασίλα μου!

Και κάτι ακόμα: ο Μ.Ελευθερίου είχε πει πριν από λίγα χρόνια πως ''αρχεία τόσο τακτοποιημένα και άρτια μόνο σε δύο ανθρώπους τα είδα. Στον Θεοδωράκη και στον Νταλάρα''. Και η ιστορία με το ''ΒΗΜΑ'' και η σημερινή εργασία αποδεικνύει για μια ακόμη φορά το παραπάνω ρηθέν.

ΜΠΡΑΒΟ, ΠΑΙΔΙΑ! :)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι ακόμα: ο Μ.Ελευθερίου είχε πει πριν από λίγα χρόνια πως ''αρχεία τόσο τακτοποιημένα και άρτια μόνο σε δύο ανθρώπους τα είδα. Στον Θεοδωράκη και στον Νταλάρα''. Και η ιστορία με το ''ΒΗΜΑ'' και η σημερινή εργασία αποδεικνύει για μια ακόμη φορά το παραπάνω ρηθέν.

Kαλά ο Ελευθερίου δεν είναι και το πιο αντιπροσωπευτικό δείγμα ανθρώπου που έχει σχέση με τη φράση "κρατάω αρχείο". Είναι όμως τρανταχτό δείγμα ανθρώπου που ξέρει πού να εμπιστευτεί το αρχείο του...σωστά? ;)B)

Δεν αμφισβητώ παρόλα αυτά την κρίση του όσον αφορά το θέμα αυτό. ;)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ... :rolleyes:

Η αλήθεια είναι πως μας παίδεψε αρκετά η συγγραφή του άρθρου γιατί θέλαμε, μαζί με τον Θάνο, να είμαστε απόλυτα ακριβείς στις καταγραφές μας. Ελέγξαμε και διασταυρώσαμε τις πληροφορίες που είχαμε πολλάκις. Απο την δική μου σκοπιά, το θέμα της μουσικής ανάλυσης και των σχολίων για τα τραγούδια ήταν μια δύσκολη διαδικασία, για αυτό και εξαιρετικά ενδιαφέρουσα... Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αυτή η περίοδος...

Για να είμαστε βέβαιοι για το ορθό του αποτελέσματος, ζητήσαμε και την βοήθεια του Γιώργου Νταλάρα, ο οποίος προσφέρθηκε, συμβάλλοντας καθοριστικά στο όλο εγχείρημα, επισημαίνοντας λεπτομέριες που δεν γνωρίζαμε και διορθώνοντας τις όποιες ατέλειες. Απο την πλευρά μου, θα ήθελα να του αφιερώσω το κείμενο, ευχαριστώντας τον και απο αυτό εδώ το βήμα.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά, έχω την εντύπωση πως είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που γίνεται μια τόσο αναλυτική (άρα και πλήρης) καταγραφή των μουσικών δρόμων και των ρυθμών των τραγουδιών του δίσκου. Ο Λευτέρης Παπαδόπουλος υπογράμμιζε στο κείμενο του, που συνόδευε την επανέκδοση του δίσκου το 2002, την μοναδικότητα αυτών των χαρακτηριστικών. Παρόλα αυτά, δεν είχε γίνει καμία επίσημη καταγραφή - απ' όσο γνωρίζω τουλαχιστον... Το γεγονός αυτό, "βάραινε" μέσα μας την προσπάθεια, για αυτό και δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό.

Σας ευχαριστώ ξανά για τα καλά σας λόγια. Ίσως, κάποια στιγμή να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια.

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν θυμάμαι πάντως να υπήρχε ξανά ανάλογη καταγραφή σχετικά με τον συγκεκριμένο δίσκο. Και -συνήθως- η μνήμη μου δεν με απατά.

Δεν μπορώ να ξέρω τι σχέση έχει ο ίδιος ο Μ.Ελευθερίου με το ''κρατάω αρχείο''.Είναι όμως φοβερός συλλέκτης.Γι αυτό και να εστίασε στους δύο καλλιτέχνες και την έννοια αρχείο. Η δήλωση έγινε με αφορμή την δωρεά του αρχείου του Θεοδωράκη στο Μέγαρο και στη Μουσική Βιβλιοθήκη Λ.Βουδούρη (για την πλήρη ακρίβεια της δήλωσης).

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να συμπληρώσω κάτι έτσι ώστε να προλάβω ορισμένους που ίσως σκέπτονται πως είναι περιττή μια τέτοια καταγραφή. Ή υπερβολική. Δεν είναι έτσι όμως...

Θα ήταν όντως υπερβολικό να γίνεται αυτό για κάθε δίσκο κάθε καλλιτέχνη, θα ήταν ίσως και βαρετό, θα αφορούσε μόνο τους μουσικούς. Αυτός όμως δεν είναι ένας τυχαίος δίσκος, είναι ένας δίσκος-αναφορά. Σημείο μουσικής αναφοράς για κάθε σοβαρό ακροατή και μελετητή της Ελληνικής μουσικής. Είναι ουσιαστικά ένα "εικονογραφημένο λεξικό" της Ελληνικής παραδοσιακής μουσικής. Πώς το λεξικό έχει εικόνες πάνω απο τις λέξεις για να δώσει και μία οπτική ερμηνεία; Έτσι και αυτός ο δίσκος παρουσιάζει τους δρόμους, όχι στεγνά, όχι θεωρητικά αλλά με ζωντανά μουσικά παραδείγματα! Και τί παραδείγματα... Εξαιρετικά μουσικά κομμάτια!

Κατα κάποιο τρόπο η ανάλυση αυτή συμπληρώνει το δίσκο. Τόσο πολύ που θα πρέπει να συμπεριληφθεί στο βιβλιαράκι σε ενδεχόμενη επανέκδοση του δίσκου.

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο παιδιά !!!

Και όπως έγραψε η Ελίνα για τον Γιώργο Νταλάρα : "μικρά πράγματα σε κάνουν να καταλαβαίνεις τα μεγάλα".... κάτι που προσωπικά έχω διαπιστώσει και σε άλλους καλλιτέχνες.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο παιδιά! Εξαιρετικό!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστώ ξανά για τα καλά σας λόγια. Ίσως, κάποια στιγμή να υπάρξει και ανάλογη συνέχεια.

Να υπάρξει! :thumbup2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο παιδιά! Πρώτη φορά ήρθαν στο φως τόσο σημαντικές , λεπτομερείς , μουσικές αναλύσεις.

Και για έναν δίσκο μ' αυτή την ιστορία.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτός είναι ένα σοβαρός λόγος επανέκδοσης του δίσκου. Ένα remaster, για να το πω ελληνικά. Συνοδευόμενο από αυτή την ανάλυση.

Ακούς κύριε Γιώργο Νταλάρα? :whistling2: :whistling2: :whistling2::D

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mπραβο σας παδια!!!!

Χιλια ευχαριστουμε,για την πολυ υπεροχη και αναλυτικη καταγραφη των λεπτομεριων του δισκου!!

Να ειστε καλα !!!

Και αν ακουει ο "θειος"ας κανει μια επανεκδοση του δισκου

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά εξαιρετική δουλειά για έναν -σχετικά- αδικημένο δίσκο.Μπράβο στα παιδιά για την πολύ δουλειά που έριξαν.Το αποτέλεσμα τους δικαιώνει απόλυτα.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτός είναι ένα σοβαρός λόγος επανέκδοσης του δίσκου. Ένα remaster, για να το πω ελληνικά. Συνοδευόμενο από αυτή την ανάλυση.

Ακούς κύριε Γιώργο Νταλάρα? :whistling2: :whistling2: :whistling2::D

Ε; Ακούς;

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτός είναι ένα σοβαρός λόγος επανέκδοσης του δίσκου. Ένα remaster, για να το πω ελληνικά. Συνοδευόμενο από αυτή την ανάλυση.

Ακούς κύριε Γιώργο Νταλάρα? :whistling2: :whistling2: :whistling2::D

Ε; Ακούς;

:laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Congratulations Thanasis and Petros!

With this research and analysis you have done an impressive job. Its novelty and its importance are abundantly clear even for a non musician like myself….

The fact that Dalaras himself has seen fit to give you his help is proof enough of the seriousness of the research. It also goes to show his fondness and regard for the authors of the article :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στους φίλους για την καταπληκτική δουλειά που έκαναν, παρουσιάζοντας με τον πιο αναλυτικό τρόπο έναν μοναδικό δίσκο, που αποτελεί, όπως φαίνεται, μοναδική περίπτωση στην ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας. Χρόνια φωνάζω πόσο τον έχει αδικήσει στις ζωντανές εμφανίσεις του και δεν σας κρύβω πως όταν τον άκουγα πριν μια εβδομάδα στο Σταυρό του Νότου, στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον σκεφτόμουν σε έναν αντίστοιχο μικρό χώρο να τραγουδάει τους πιο αδικημένους για μένα δίσκους του, το Βυζαντινό Εσπερινό και τους Μάηδες!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον σκεφτόμουν σε έναν αντίστοιχο μικρό χώρο να τραγουδάει τους πιο αδικημένους για μένα δίσκους του, το Βυζαντινό Εσπερινό και τους Μάηδες!!!

Πςςςςςς!!!!!!! Μαζί σου... :majesty:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στους φίλους για την καταπληκτική δουλειά που έκαναν, παρουσιάζοντας με τον πιο αναλυτικό τρόπο έναν μοναδικό δίσκο, που αποτελεί, όπως φαίνεται, μοναδική περίπτωση στην ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας. Χρόνια φωνάζω πόσο τον έχει αδικήσει στις ζωντανές εμφανίσεις του και δεν σας κρύβω πως όταν τον άκουγα πριν μια εβδομάδα στο Σταυρό του Νότου, στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον σκεφτόμουν σε έναν αντίστοιχο μικρό χώρο να τραγουδάει τους πιο αδικημένους για μένα δίσκους του, το Βυζαντινό Εσπερινό και τους Μάηδες!!!

pnikol70 Βαλε στους "αδικημενους" και τα κομματια του απο "Συνταντηση" "Ζει;" "Ηλιοσκόπιο"(εκεινο το "Χασαπικο"ολα τα λεφτα..) το "Ραντάρ" τα "Απονα ματια" αρκετα απο "Τρελους και αγγελους"..

τις κομματάρες απο το "Τι εχουν να δουν τα ματια μου" και μιας και ανοιγει το "συρταρι" του ας

βγαλει επιτελους τα κομματια που χε πει απο το "Κυριε των Δυναμεων".....(Πω πω τι ερμηνειες,τι να λεμε τωρα...)

Γιωργο κανε εσυ την αρχη κι εμεις θα σ'ακολουθουμε!!!!

:music_singguitar: :music_singguitar: :walkman: :walkman:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο στους φίλους για την καταπληκτική δουλειά που έκαναν, παρουσιάζοντας με τον πιο αναλυτικό τρόπο έναν μοναδικό δίσκο, που αποτελεί, όπως φαίνεται, μοναδική περίπτωση στην ιστορία της ελληνικής δισκογραφίας. Χρόνια φωνάζω πόσο τον έχει αδικήσει στις ζωντανές εμφανίσεις του και δεν σας κρύβω πως όταν τον άκουγα πριν μια εβδομάδα στο Σταυρό του Νότου, στο πίσω μέρος του μυαλού μου τον σκεφτόμουν σε έναν αντίστοιχο μικρό χώρο να τραγουδάει τους πιο αδικημένους για μένα δίσκους του, το Βυζαντινό Εσπερινό και τους Μάηδες!!!

pnikol70 Βαλε στους "αδικημενους" και τα κομματια του απο "Συνταντηση" "Ζει;" "Ηλιοσκόπιο"(εκεινο το "Χασαπικο"ολα τα λεφτα..) το "Ραντάρ" τα "Απονα ματια" αρκετα απο "Τρελους και αγγελους"..

τις κομματάρες απο το "Τι εχουν να δουν τα ματια μου" και μιας και ανοιγει το "συρταρι" του ας

βγαλει επιτελους τα κομματια που χε πει απο το "Κυριε των Δυναμεων".....(Πω πω τι ερμηνειες,τι να λεμε τωρα...)

Γιωργο κανε εσυ την αρχη κι εμεις θα σ'ακολουθουμε!!!!

:music_singguitar: :music_singguitar::walkman: :walkman:

Βάλτε παιδιά και τα τραγούδια απ' τη συναυλία με τον Ξαρχάκο και τη Γαλάνη (στο ΠΑΛΛΑΣ το 1988) ,

που κατά έναν περίεργο κι ανεξήγητο τρόπο δεν μπήκαν ποτέ στον διπλό δίσκο.

"Από βυθό σ' άλλο βυθό" , " Έξω φυσάει και βρέχει" , "Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι"...

Ή το εκπληκτικό "Τις μακρυνές τις θάλασσες" που δεν το έχει ξαναπεί ποτέ!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0