EKOSTEL

Στο ΒΗΜagazino

47 posts in this topic

Η συγγραφέας αναφέρει χτυπητές φράσεις μόνο και μόνο για να μείνουν στον αναγνώστη χωρίς να ενδιαφέρεται για την αντικειμενικότητά τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φράση του Μάτσα περί τονικής ορθότητας και «ψυχής». Ας ξανακούσει το Ανεμολόγιο, το A bord de l’Aspasia, τον Παλιό Στρατιώτη, το Εδώ δεν είναι Σαλονίκη ή το Ετσι κι αλλιώς σε περιμένω (τυχαία παραδείγματα), και μετά ας έρθει να μας πει για ψυχή στην ερμηνεία.

Για να αρχίσω κάπως ''ελαφρά'': Θοδωρή, άλλος ήταν ο λόγος μάλλον που ο Μάτσας μίλησε περί τονικής ορθότητας και ψυχής. Πλήρωνε πολλές ώρες studio με δαύτον και με κάποιον τρόπο έπρεπε να το σταματήσει αυτό. Βρήκε φαίνεται αυτόν τον τρόπο περί τρόπου ερμηνείας μήπως και τον αποτρέψει τον ''ιδιότροπο''.

Επειδή δεν σκοπεύω να χαλάσω και το κυριακάτικο πρωϊνό μου, δεν θα αναλωθώ σε αναλυτική παράθεση (μέσω σκαναρίσματος) των αποσπασμάτων του κειμένου γιατί είναι πάρα πολλά. Δεν έχω ούτε τον χρόνο και -κυρίως- τη διάθεση. Θα γράψω όμως κάποια πράγματα που θεωρώ απαραίτητα.

Δημοσιογραφική ταυτότητα δεν έχω αλλά τόσα χρόνια έχω -θεωρώ- εμπειρία στο να κρίνω κάποια πράγματα και να καταλαβαίνω περισσότερα.

Από την εισαγωγή φαινόταν πως δεν θα είχε αίσιο τέλος η ιστορία. Και ξαναλέω όχι στρογγύλεμα αλλά όχι και μόνο γωνίες.

Όποια θετική αναφορά έκανε ο Μάτσας ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ με αυτά που δήλωσε περί ψυχής στην ερμηνεία. Επιπλέον, η συντάκτης ή το περιοδικό πήρε αυτό το απόσπασμα και το έκανε κάδρο της συνέντευξης. Κάτι το οποίο μένει και στον πιο αδιάφορο περί Νταλάρα αναγνώστη. Και κάτι που χρόνια του προσάπτεται. Ο όποιος αντίλογος γράφεται στο κείμενο ΑΚΥΡΩΝΕΤΑΙ από την επιλογή του κάδρου.

Δεν θεωρώ θετική αναφορά αυτή του Λιάνη. Ενώ στις εκπομπές του (όταν καλεί τον Νταλάρα) κάνει έως και αγιογραφία ,σύμφωνα με την περσινή εκπομπή και όσα γράφτηκαν και στο forum, όταν είναι να δηλώσει κάτι αποσπασματικά εισχωρεί στο λόμπυ των ''αγαπώ και θαυμάζω Νταλάρα αλλά έχω ενστάσεις''. Yeeee!!!Το θεωρώ ό,τι πιο υποκριτικό. Ειδικά από κάποιους που τα έργα και οι ημέρες τους είναι γνωστές. Δηλαδή μόνο για τον Νταλάρα έχετε ενστάσεις; Μην τρελαθούμε!

Η επιλογή του ανώνυμου και δήθεν αγνού ''ανθρώπου της μουσικής πιάτσας'' και η αναφορά για το τι λεγόταν στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ (ωραίος καφενές ήταν κι αυτά) σε σχέση με επιχορηγήσεις. Χέστηκα για το τι λεγόταν στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ από τους σφουγγοκωλάριους και απίθανους τύπους εκεί μέσα!!! Η παράθεση της περσινής δήλωσης της Ά.Νταλάρα ότι ο Γιώργος δεν πήρε ούτε ένα ευρώ (κι ο ίδιος ο Νταλάρας ανέφερε ακριβώς το ίδιο) δεν λέει τίποτα για κάποιον κακοπροαίρετο που θα προτιμήσει να αναπαράγει το πικάντικο κουτσομπολιό του ''ανθρώπου της μουσικής πιάτσας'' ή την όποια φήμη περιγράφεται στο κείμενο.

''Ο Νταλάρας όπως κανείς δεν ξέρει''. Τον τίτλο αυτό μπορεί να δικαιολογήσουν κάπως μόνο οι δύο αναφορές στην πρώτη σελίδα. Μεταξύ συνειδητότητας και ύπνου -όταν ξυπνά κάποια στιγμή τη νύχτα- και λέει ''Γαμώ το, ξύπνησα και θα κρυώνω πάλι''. Και το συμβάν στο σπίτι των Καρτάληδων για το παιδί που ζούσε μέσα στη φτώχεια. Αυτά τα δύο προέρχονται μάλλον από τη γυναίκα του (κυρίως το πρώτο). Δείχνουν όντως πολλά. Όχι τόσο ότι η μνήμη εκδικείται ,όπως θα έλεγε ο Τριπολίτης, αλλά κυρίως ότι η μνήμη είναι συνοδοιπόρος ανθρώπων με συνείδηση. Ποιος όμως θα ψάξει σε αυτά; Ποιος θα ψάξει πως αυτό το ''Γαμώ το, ξύπνησα και θα κρυώνω πάλι'' έχει καταβολές στον παγερό και δύσκολο χειμώνα που έζησε ο Νταλάρας η μάνα του κι ο αδερφός του (ο πατέρας έλειπε) στο πολυβολείο με τα σπασμένα τζάμια; Ποιος θα καταλάβει ότι όσο ζέστη κι αν έχει το τωρινό του σπίτι κι όσα λεφτά και να έχουν τα πορτοφόλια του εκείνον θα τον παγώνει o χειμώνας στο πολυβολείο; Και η λογική που έχει ο ίδιος ''εγώ περνάω καλά αλλά δεν ησυχάζω εάν κι ο διπλανός μου δεν είναι καλά'' ποιος θα καταλάβει πως είναι περασμένη στο DNA του; Μελό, ναι. Άντε να καταλάβει ο άλλος και να εντρυφήσει.Έχει τόσα καθημερινά προβλήματα, πού καιρός για εντρυφήσεις... Αυτή η μισή σελίδα αξίζει από τις 6.000 λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν για το κείμενο. Αυτά που ειπώθηκαν από άτομο ''του στενού οικογενειακού περιβάλλοντός του''.

Οι επιλογές στον Πάνου (με την χυδαιότητα αυτής της επιστολής όπου αναφέρει και τη μάνα του Νταλάρα αλλά δεν βγαίνει το αίτιο της αντιπαράθεσης της πραγματικής) και στον Σμοκοβίτη, τα καπελώματα, ο ''μεγαλοϊδεατισμός'' και το ''μεγαλόπιασμα'' (που βάζει εισαγωγικά αλλά μένουν αυτά δυστυχώς και χωρίς τα εισαγωγικά) δεν είναι ο Νταλάρας που κανείς δεν ξέρει. Είναι ο Νταλάρας που κάποιοι έκαναν τον νεοέλληνα του χαβαλέ της περασμένης δεκαετίας και βάλε να ''γνωρίσει'' και να βολευτεί με αυτήν την εκδοχή. Εάν επρόκειτο για πραγματική δημοσιογραφική έρευνα κι όχι για συρραφή κουτσομπολιού (πρόσθεσε ατυχώς και την Αλεξίου στα γκελ του στις γυναίκες, άραγε μετά από δημοσιογραφική έρευνα) και διάσπαρτων φημών, τότε θα ανέτρεχε σε όλα τα στοιχεία για να εμπεδώσει τις φήμες ή να τις ισοπεδώσει. Ή να απευθυνόταν και στον ίδιο τον Νταλάρα προς αναζήτηση της αλήθειας.Γιατί εάν υπάρχουν στοιχεία για όσα ανέφερε με τέτοια ευκολία υπό τύπου συζήτηση στον καφενέ ''ο άνθρωπος της μουσικής πιάτσας'' ας πάνε στον εισαγγελέα κάποτε και να αφήσουν τα λαϊκά αναγνώσματα. Βοηθούν στην φαντασία των απλών ανθρώπων αλλά μέχρι εκεί.

Και πού είναι η προσφορά αυτού του ανθρώπου; Ξεμπερδεύει με μικρή αναφορά στις πωλήσεις δίσκων ή στο ΟΑΚΑ; Για την κοινωνική προσφορά μένει στον αναγνώστη η ειρωνία της συντάκτριας (χρησιμοποιώντας στίχους των τραγουδιών που τραγούδησε) καθώς και οι λεζάντες σε κάποιες φωτογραφίες. Ή η επανέκδοση του Θέλω να τα πω που ''έκανε τα κόκκαλα του συνθέτη να τρίζουν'' ήταν δημοσιογραφική έρευνα;

To editorial προσπαθεί να εξηγήσει κάποια πράγματα για ''τον κορυφαίο καλλιτέχνη και προσωπικότητα της δημόσιας ζωής''. Το κείμενο δεν εξηγεί, θολώνει. Και δίνει πάτημα στους απανταχού επικριτές να κάνουν κόπια τα πικάντικα. Τα πικάντικα όμως κάνουν κακό στο στομάχι και καλό θα είναι να αποφεύγονται. Κυρίως όταν περιοδικά που φιλοξενούνται σε ''ιστορικές εφημερίδες'' φαίνεται να αγωνίζονται να κερδίσουν κάτι από την ''αίγλη'' της πάλαι ποτέ εποχής Κωστόπουλου...Γιατί έχω κι ένα NITRO του 1997 -αν δεν κάνω λάθος- που δεν διακρίνω διαφορές. Και -κυρίως- δεν αγωνίζονται για το κυνήγι της δήθεν αντικειμενικότητας όταν αναλώνονται σε τέτοιον τρόπο γραφής. Γιατί μετά γέρνει αλλού η ζυγαριά.

Και κάτι ακόμα για τις επιχορηγήσεις και τους κρατικοδίαιτους. Ας κοιτάξουν κάποια κόμματα που μάλλον θα κυβερνήσουν την επόμενη φορά να μην έχουν στους κόλπους τους κάποιους όπου φυσά ο άνεμος πάω... Κάποιους τόσο δα μικρούτσικους που είδαν φως και μπήκαν. Γιατί η Άννα Νταλάρα έκανε το λάθος της (ανθρώπινο λάθος αλλά λάθος) που το χρεώθηκαν οικογενειακώς. Με εκνευρίζει όμως για κάποιους άλλους κωλοτούμπες με χονδροειδή λάθη ή χονδροειδείς ωφέλειες υπέρ αυτών και δεν ανοίγει μύτη, τους κάνουν συνεντεύξεις και ξεχνάνε ή σβήνουν τα παρελθόντα...Έτσι είναι! Στη ζωή τελικά πρέπει να ελίσσεσαι κι όχι να καταθέτεις ψυχή. Την οποία αμφισβητούν κι ότι έχεις!!! Βγάλτε τα ψυχόμετρα!!!!Μόνο για τον Νταλάρα όμως!

Αυτά!Και εις άλλα με υγεία!Δυστυχώς!

Κάποιοι, φίλε pnikol, θα είμαστε εδώ για να αντιπαρατεθούμε με ευγένεια κι επιχειρήματα. Για κάποιους υπεράνω αυτό μπορεί να είναι έως και γραφικό. Εγώ δεν είμαι ούτε το παίζω υπεράνω σε τέτοια θέματα.Για μένα είναι πίστη στην αλήθεια όλων αυτών των χρόνων...

Καλημέρα σας!

12 people like this

Στα όσα λέει η Ελίνα, να προσθέσω πως στην ηχητική επεξεργασία του "Θέλω να τα πω", ΔΕΝ, ξαναλέω ΔΕΝ, το ξαναλέω, ΔΕΝ, έγιναν νέες ερμηνείες δια χειρός Γιώργου Νταλάρα, όπως γράφει η "έγκριτη" "δημοσιογράφος". ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκαν νέες ερμηνείες κυρία μου. Χρησιμοποιήθηκαν ερμηνείες των τότε ηχογραφήσεων, που είχανε απορριφθεί στο τελικό μιξαζ του δίσκου.

Με αυτά που γράφονται, ο κόσμος θα πιστεύει - αν και η ζημιά έχει γίνει, με τέτοια παραπληροφόρηση- οτι μπήκε στο στούντιο το 2011 και ξανατραγούδησε τα τραγούδια... Το σημείωμα του τραγουδιστή, που παρατίθεται αυτούσιο στο κείμενο του Βήματος, το λέει ξεκάθαρα. Αλλά, ούτε η ίδια δεν θα το κατάλαβε...

3 people like this

Ξαναδιαβάζοντάς το σκεφτόμουν να κάνω μία παράθεση με αποσπάσματα αλλά με κάλυψε παραπάνω η Ελίνα!

Θα σταθώ μόνο σε 2 σημεία:

Η επιλογή του ανώνυμου ''ανθρώπου της μουσικής πιάτσας'
Αυτό, καθώς επίσης και ο άλλος ο 29χρονος δημοσιογράφος "που προτιμά να κρατήσει την ανωνυμία του"..... Εγώ θεωρώ πως όποιος λέει αλήθεια δεν έχει κανένα λόγο να θέλει να διατηρήσει την ανωνυμία του!!! Από εκεί και πέρα, οτιδήποτε είναι ειπωμένο πίσω από ανωνυμίες, για μένα μπορεί να είναι από αμφισβητούμενο ως μη γενόμενο!

Περισσότερο απ' όλα αηδίασα με την τελευταία παράγραφο στη σελ. 21 ("Θα του στοιχίσει εξίσου[...]" κλπ. -Δεν αναπαράγω το απόσπασμα για να μπουν στον κόπο τα εκάστοτε βούρλα να δακτυλογραφήσουν και τίποτα από μόνοι τους, μην τα βρίσκουν όλα έτοιμα για copy-paste... :razz:)

Αυτά...

Καλή Κυριακή, παιδιά! :rolleyes:

Ειδικά ο δημοσιογράφος μπορεί να λέει αλήθεια (και δεν το θεωρώ στα αρνητικά των μαρτυριών). Θεωρώ αρνητικό ότι επέλεξε την ανωνυμία.

Και κάτι ακόμα:μήπως να γινόταν ιδιαίτερη ενότητα για την συνέντευξη στον Επενδυτή κι όχι να χαντακώνεται στην καθημερινή αποδελτίωση; Το κακό είναι πως δεν μπορώ να την σκανάρω γιατί είναι μεγαλύτερου μεγέθους από Α4. Υπάρχει βέβαια η αποδελτίωση του dalaras.gr

2 people like this

Στα όσα λέει η Ελίνα, να προσθέσω πως στην ηχητική επεξεργασία του "Θέλω να τα πω", ΔΕΝ, ξαναλέω ΔΕΝ, το ξαναλέω, ΔΕΝ, έγιναν νέες ερμηνείες δια χειρός Γιώργου Νταλάρα, όπως γράφει η "έγκριτη" "δημοσιογράφος". ΔΕΝ χρησιμοποιήθηκαν νέες ερμηνείες κυρία μου. Χρησιμοποιήθηκαν ερμηνείες των τότε ηχογραφήσεων, που είχανε απορριφθεί στο τελικό μιξαζ του δίσκου.

Με αυτά που γράφονται, ο κόσμος θα πιστεύει - αν και η ζημιά έχει γίνει, με τέτοια παραπληροφόρηση- οτι μπήκε στο στούντιο το 2011 και ξανατραγούδησε τα τραγούδια... Το σημείωμα του τραγουδιστή, που παρατίθεται αυτούσιο στο κείμενο του Βήματος, το λέει ξεκάθαρα. Αλλά, ούτε η ίδια δεν θα το κατάλαβε...

Δεν έγιναν νέες ερμηνείες, εκτός από τον μισό αμανέ στο ''Προσευχή του καλού ραγιά''.

1 person likes this

Μπραβο ελινα για οσα εγραψες.

Θα ηθελα να προσθεσω κατι ακομα. Ολοι οι ανθρωποι εχουν συν και πλην. Τα υψη τους και τις χαραδρες τους οπως λεει ο γιωργος. Ουδεις τελειος. Οι καλλιτεχνες ομως εχουν μια ιδιατεροτητα. Λογω του παθος τους, της καταθεσης της ψυχης τους στην τεχνη τους, εκτιθενται. Εξ΄ορισμου. Το αποτελεσμα ειναι και τα συν και τα πλην να φτανουν στον κοσμο κατω απο το πρισμα ενος μεγεθυντικου φακου.

Τι μενει ομως? Ποια η αντανακλαση τους στην κοινωνια? Ποσο αξιοθαυμαστο το εργο τους? Ποσο αξιεπαινη η προσφορα τους? Αλιμονο αν μεναμε στα "στραβα" πχ του θεοδωρακη και προσπερνουσαμε την πελωρια προσφορα του στην ελλαδα. η του χατζηδακι, η του ελυτη. Μονο και μονο απο σεβασμο σαυτους τους ανθρωπους ο λογος πρεπει να "λειανει". οι τονοι να πεσουν. Το ευχαριστω, οταν κληθουμε να γραψουμε η να πουμε κατι γιαυτους δημοσια, πρεπει να βγαινει αβιαστα απο το λογο μας.

Χωρις βεβαια αυτο να σημαινει οτι θα γραφονται υμνοι η αγιογραφιες. Αναφορα και στα κακως κειμενα, αλλα με ηθος. Με ευγενεια.

Και κατι ακομα. Δεν με εκνευριζει που γραφονται και λεγονται ολα αυτα για τον νταλαρα. Με εκνευριζει που γραφονται και λεγονται ΜΟΝΟ για τον νταλαρα!! Οι αλλοι καλοι και αγιοι και ηρωες!! Ολα τους τα συγχωρουμε!! Την καθε κινηση τους να επικροτουμε!! Αλλα μετρα και σταθμα...

Επιτελους!! Λιγο σεβασμος!

1 person likes this

Και κατι ακομα. Δεν με εκνευριζει που γραφονται και λεγονται ολα αυτα για τον νταλαρα. Με εκνευριζει που γραφονται και λεγονται ΜΟΝΟ για τον νταλαρα!! Οι αλλοι καλοι και αγιοι και ηρωες!! Ολα τους τα συγχωρουμε!! Την καθε κινηση τους να επικροτουμε!! Αλλα μετρα και σταθμα...

Δε θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο! Αυτή ακριβώς τη συζήτηση είχα χτες με τους γονείς μου! Δεν το είχαν σκεφτεί ποτέ αλλά μόλις τους το ανέφερα το συνειδητοποίησαν. Όλοι καλοί κι άγιοι εκτός από το Νταλάρα!

3 people like this

Στο πνεύμα του ''μεγάλος τραγουδιστής αλλά παλιάνθρωπος'' κινείται το κείμενο.

Ειδικά το ''μεγάλος'' το θίγει με προσοχή μην στεναχωρεθούν οι αντινταλαρικοί. Πχ...λέει έκανε αυτό-αυτό το κακό και σου πετάει το γέμισμα του Ολυμπιακού σταδίου για γαρνιτούρα..

Η περιγραφή της στο θέμα με τον Άκη Πάνου είναι τόσο πετυχημένη που αν ήμουν αντινταλαρικός θα ήθελα να είναι ο Νταλάρας στην θέση του μακαρίτη του γαμπρού του...

Ενδιαφέρον πάντως κείμενο είτε μας αρέσει είτε όχι.

Θα μπορούσε ίσως να έχει λίγο διαφορετικό τίτλο.

''Ο Νταλάρας όπως ούτε ο ίδιος δεν τον γνωρίζει''...

7 people like this

Δεν έχω πρόθεση για κανενός είδους αντιπαράθεση εδώ, προφανώς βλέπω κάποια πράγματα διαφορετικά από τους υπόλοιπους. Σε ένα κείμενο κρατάω αυτά που βρίσκω ενδιαφέροντα, αδιαφορώντας για τα κουτσομπολιά και τις ανούσιες σάλτσες. Για παράδειγμα με ενδιαφέρει η ομολογία ενός έμπειρου στο χώρο ανθρώπου σαν το Μάτσα, ότι λίγες φορές στη μακρόχρονη καριέρα του αισθάνθηκε τέτοια έκπληξη στο άκουσμα ενός νέου τραγουδιστή όπως με τον Νταλάρα. Αντίστοιχα προσπερνάω τις αιχμές του περί ψυχής στα τραγούδια και εξαντλητικών ηχογραφήσεων, πολύ απλά γιατί κανένα από τα τραγούδια του δεν μου ακούστηκε ποτέ άψυχο. Κάτω από αυτό το πρίσμα, επιμένω ότι πρόκειται για απλοική μεν, ενδιαφέρουσα δε παρουσίαση ενός προσώπου από τα περισσότερο αμφιλεγόμενα στην ελληνική κοινωνία. Κάποιος δάσκαλός μου λέει ότι αν δεν έχεις κάμποσους εχθρούς δεν κάνεις καλά τη δουλειά σου... Ο Νταλάρας το ξέρει καλά αυτό και νομίζω ότι το απολαμβάνει. Το διαφορετικό που πρεσβεύει τόσα χρόνια στη δουλειά του και στη ζωή του αρέσει σε όλους μας και είμαστε όλοι - και κυρίως αυτός - έτοιμοι και πρόθυμοι να πληρώσουμε το τίμημα της αμφισβήτησης, που πάει να γίνει μόδα.

Αν είναι δυνατόν, ο Νταλάρας και κατ ´επέκταση το κοινό του, να επηρεάζεται επειδή μια άγνωστη δημοσιογράφος, στην προσπάθειά της να δείξει αντικειμενική και να παρουσιάσει πηγές που φωτίζουν, κατά το δυνατόν, όλες τις πτυχές του επίμαχου πρωταγωνιστή, αναπαρήγαγε κουτσομπολιά που πρωταγωνιστούσαν σε πρωτοσέλιδα άλλων δεκαετιών, υπενθύμισε τις επιστολές του Πάνου στο Ντέφι του 1982 ή άφησε αιχμές (αυτό είναι χονδροειδές ψέμμα για όσους γνωρίζουν τα στοιχειώδη για τη ζωή και την καριέρα και των δύο) για ερωτικό ιστορικό με την Αλεξίου!! Αν η στάση μου αυτή εκλαμβάνεται σαν προσπάθεια να το παίξω υπεράνω, θα κάτσω και θα την ξανασκεφτώ...

2 people like this

Επειδή μάλλον νόμιζες πως το ''υπεράνω'' αναφερόταν σε σένα, pnikol, δεν αναφερόταν. Ούτε κι εγώ αντιπαρατέθηκα κανέναν και τις απόψεις του. Και δεν αφήνω καμία αιχμή.Το ότι απευθύνθηκα σε σένα είναι μόνο στο απόσπασμα της απάντησης με ψυχραιμία κι επιχειρήματα. Για να εξηγούμαι!Απλά κατέθεσα την δική μου αντίληψη κι επιπλέον την άποψή μου πως δεν μπορώ να προσπερνώ τα περί ψυχής που ανέφερε ο Μάτσας και να κατατάσσω τις απόψεις του στα θετικά. Μόνο και μόνο επειδή σε μας δεν ακούστηκε ποτέ και τίποτε άψυχο.Δεν γίνεται! Εάν διαβάσεις θα δεις πως δεν αξιολογώ μόνη της την άποψη Μάτσα αλλά σε συνδυασμό με την επιλογή να μπει αυτό το απόσπασμα με μεγάλα γράμματα. Το αν πρέπει να μας αφορούν αυτά που γράφει η όποια δημοσιογράφος και ο espressικός τρόπος γραφής της θα απαντούσα πως σε κανονικές συνθήκες δεν θα έπρεπε. Εφόσον όμως κάποιοι θα πάρουν αποσπάσματα και θα τα περιφέρουν, με αφορά το τι θα γράψει και πώς θα το γράψει. Με αφορά από την στιγμή που στο παρελθόν κάποια πράγματα που δεν θεωρούσαμε δεδομένα κάποιοι τα κατέστησαν δεδομένα με την παραπάνω διαδικασία της περιφοράς αποσπασμάτων.Νομίζω πως ήμουν παραπάνω από όσο έπρεπε αναλυτική και πίστευα πως δεν θα υπήρξε καμία παρανόηση. Δεν πειράζει όμως. Εδώ είμαστε για να τα λύνουμε όλα.

3 people like this

Εγώ αν έδινα τίτλο στο κείμενο αυτό θα ήταν "Ο Νταλάρας που μου είπαν, και άκουσα και μάλλον έτσι θα είναι".

Κρατάω 2-3 σημεία για γεγονότα στην προσωπική του ζωή που δεν τα ήξερα, τα υπόλοιπα μου είναι άχρηστα.

1 person likes this

Για μένα πάλι και που έμαθα οτι ξυπνούσε το βράδυ και φοβόταν μην κρυώσει ή πάτησε το καζανάκι στο σπίτι του απο-τέτοιου είναι όπως η και το υπόλοιπο κείμενο, παντελώς άχρηστα.

Τι λάδια φοράει στο Audi δε μας είπε...

2 people like this

B) Αυτό με τα λάδια, Θοδωρή, θα ήταν πολύ προσωπικό πια... ;)
1 person likes this

Τελικά...το 2013 θα γίνω συνδρομητής στο ΒΗΜΑ. ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...

Ξαναδιαβάζοντάς το προσεκτικότερα, διαπιστώνω πως όντως το κείμενο είναι κάπως...."ήξεις, αφήξεις"... Προσεκτικά γραμμένο μεν, αλλά έχοντας και μια βούληση, να βγάλει ή να ξαναθυμίσει πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις διόλου ευχάριστες...

Δεν έγιναν νέες ερμηνείες, εκτός από τον μισό αμανέ στο ''Προσευχή του καλού ραγιά''.

Να το διευκρινήσουμε όμως Γιώργο: οτι είναι ερμηνείες του τότε, όχι ερμηνείες που σήμερα. Γιατί πολλοί το συγχέουν, μην γνωρίζοντας την τεχνολογία των πολυκάναλων.

1 person likes this

Για μένα πάλι και που έμαθα οτι ξυπνούσε το βράδυ και φοβόταν μην κρυώσει ή πάτησε το καζανάκι στο σπίτι του απο-τέτοιου είναι όπως η και το υπόλοιπο κείμενο, παντελώς άχρηστα.

Τι λάδια φοράει στο Audi δε μας είπε...

Πάντως ο απο-τετοιος ήταν από τις πιο έντιμες και αξιόλογες παρουσίες της Αριστεράς στην Ελλάδα. Γεώργιος Καρτάλης. Αγωνιστικά συνδεόταν η οικογένεια της μητέρας του Νταλάρα.

http://el.wikipedia....%BB%CE%B7%CF%82

2 people like this

Quiz:

Αναγνωρίζετε τον τραγουδιστή της φωτογραφίας;

http://www.newsbeast.gr/lifestyle/arthro/469759/anagnorizete-ton-tragoudisti-tis-fotografias/

:laugh:

και...ανακαλύπτω τον κόσμο:

Δεν θα πιστεύετε ποιος Έλληνας τραγουδιστής είναι!

http://www.gossip-tv.gr/G-Specials/Back-To-the-Future/story/239463/den-tha-pisteyete-poios-ellinas-tragoydistis-einai

Να το διευκρινήσουμε όμως Γιώργο: οτι είναι ερμηνείες του τότε, όχι ερμηνείες που σήμερα. Γιατί πολλοί το συγχέουν, μην γνωρίζοντας την τεχνολογία των πολυκάναλων.

Βεβαίως και είναι ερμηνείες του τότε, και πράγματι στο άρθρο η αναφορά είναι εντελώς παραπλανητική. Ωστόσο, παρόλο που εμένα προσωπικά το πείραγμα του Νταλάρα στον δίσκο μου άρεσε απίστευτα πολύ, αντικειμενικά είναι πολύ διακριτή η παρέμβασή του στον δίσκο. Και είμαι σίγουρος ότι αν ήταν εν ζωή ο Πάνου δεν θα μπορούσε ο Νταλάρας να κάνει τίποτα τέτοιο.

Quiz:

Αναγνωρίζετε τον τραγουδιστή της φωτογραφίας;

http://www.newsbeast...is-fotografias/

:laugh:

και...ανακαλύπτω τον κόσμο:

Δεν θα πιστεύετε ποιος Έλληνας τραγουδιστής είναι!

http://www.gossip-tv...goydistis-einai

Koυιζ αυτη τη στιγμη με την εν λογω φωτογραφια στο φωτης μαρια live!! Στειλτε μηνυμα,εχει σετ μακιγιαζ δωρο! :laugh: :laugh: :laugh:

1 person likes this

Κοίτα που χάσαμε το σετ! ;)

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...