EKOSTEL

Στο ΒΗΜagazino

47 posts in this topic

Στο περιοδικό ''ΒΗΜαgazino'' που κυκλοφορεί με το ''BHMA'' της Κυριακής (που αυτή την εβδομάδα θα κυκλοφορήσει Σάββατο) θα δημοσιευθεί συνέντευξη του Γ.Νταλάρα.

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι και στο εξώφυλλο ο Νταλάρας! :D

Στο site του Βήματος έχει το σποτάκι (το οποίο δεν μπόρεσα αυτή τη στιγμή να απομονώσω), όπου φαίνεται προς το τέλος το περιοδικό:

http://www.tovima.gr/

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ..

για να δουμε, τι θα δουμε λοιπον! :) :) ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εχουν ομως επεμβει στις φωτογραφιες?

Δεν ειναι κι οι καλυτερες του ληψεις...

Τον αδικουν παρα πολυ!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη, τι προσπάθησε να κάνει η κ.Λένα Παπαδημητρίου στο ''ΒΗΜagazino'' σήμερα; Τι είναι αυτό το κείμενο (συνέντευξη δεν είναι να ξέρετε, αλλά αφήγημα) που με έκανε να πνιγώ αρκετές φορές σήμερα και να αποφασίσω τελικά πως πρώτα θα τελειώσω την ανάγνωση και μετά θα τελειώσω και τον καφέ μου; ''Ο Νταλάρας όπως δεν τον ξέρει κανείς''; Όχι! Άλλος θα έπρεπε να είναι ο τίτλος μετά από όσα διάβασα. ''Ο Νταλάρας που εγώ κατάλαβα'' ή ''Ο Νταλάρας που σας παρουσιάζω'' ή ''Ο Νταλάρας που μου είπαν κάποιοι''.

Για τον Νταλάρα κ.Παπαδημητρίου να ρωτήσετε εμένα και κάποιους άλλους. Ευθαρσώς και ίσως αμετροεπώς σας λέω πως τον ξέρουμε πολύ καλύτερα από αυτό που βγάλατε σήμερα. Μου χάλασε το Σάββατο.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ελίνα, μετά από αυτό που μας είπες, είμαι πραγματικά περίεργος να το διαβάσω!!

Edited by Apostolis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τι να σου πω,Αποστόλη; Συνέντευξη δεν είναι πάντως και αν θέλετε διορθώστε τον τίτλο. Ρώτησε κάποιους, πήρε πληροφορίες,πήρε αποσπάσματα συνεντεύξεων-κατινιές του Πάνου και άλλων ή από Θησαυρούς, διάλεξε κάποιες δηλώσεις του Νταλάρα και παρουσίασε την δημοσιογραφική έρευνα. Το editorial βέβαια αναφέρει πως πρόκειται για κάτι καινούργιο και προσπαθεί να στρογγυλέψει.

Δεν είπαμε στρογγυλέματα για τον Νταλάρα αλλά όχι μονίμως γωνίες. Όχι μονίμως γωνίες γιατί αυτό επιτάσσει η νέα λογική πως έτσι κάνεις αντικειμενική δημοσιογραφική έρευνα. Γιατί και οι λεζάντες που επιλέγεις να βάλεις ή τα κάδρα έχουν τη σημασία τους και δίνουν στίγμα για κάποιους που δεν έχουν χρόνο να διαβάσουν το όλον.

Η Λένα Παπαδημητρίου είναι η συγγραφέας του σημερινού αφιερώματος.

Ευχαριστώ ξανά την Χριστίνα για την πληροφορία της χτεσινής συνέντευξης στον Επενδυτή!Εκεί διαβάσαμε τον Νταλάρα τουλάχιστον!

Υ.Γ Τελικά το μόνο που δεν ήξερα είναι το περιστατικό στην τουαλέτα των Καρτάληδων...Φοβερό!

Εξώφυλλο (τόσες ωραίες φωτογραφίες από την φωτογράφιση αυτή διάλεξαν...)

http://picturepush.com/public/11879629

To editorial και ξεμπερδέψαμε

http://picturepush.com/public/11879638

Αρχίζουμε

http://picturepush.com/public/11879648

2η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879662

3η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879675

4η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879685

5η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879696

6η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879707

7η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879735

8η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879756

9η σελίδα

http://picturepush.com/public/11879764

Και η τελευταία σελίδα

http://picturepush.com/public/11879771

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πραγματικά εμετικό!! Ένα άρθρο που βασίζεται σε αρκετές ανώνυμες "μαρτυρίες", σε φήμες και μύθους δεν μπορεί να μην είναι παρά εμετικό! Αντιεπαγγελματίες... Το έκαναν και εξώφυλλο του περιοδικού μπας και κερδίσουν λίγο από την αίγλη του! Μικρόψυχοι....

Λένα Παπαδημητρίου, είσαι πολύ μικρή! Ούτε το μικρό δαχτυλάκι του ποδιού του δεν του φτάνεις του Γιώργου ΝταΛΑρα, όσο και να προσπαθήσεις να τον κατεβάσεις στο επίπεδό σου! Ελπίζω να σου έκανε καλό στην ψυχολογία σου που κατάφερες επιτέλους να βγάλεις τα πολλά κόμπλεξ που έκρυβες μέσα σου! Ο ψυχαναλυτής σου θα είναι ικανοποιημένος!

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν είπαμε στρογγυλέματα αλλά όχι μονίμως γωνίες. Όχι μονίμως γωνίες γιατί αυτό επιτάσσει η νέα λογική πως έτσι κάνεις αντικειμενική δημοσιογραφική έρευνα..

Συμφωνω 100%. Απεχθανομαι τις αγιογραφιες. Αλλα στο συγκεκριμενο κειμενο η ζυγαρια γερνει κατα πολυ στα μειον. Και αυτο ειναι πολυ αδικο.

Ασε που μας ταραξε σε φημες! Η σοβαρη δημοσιογραφια στηριζεται σε αποδειξεις!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να την ξαναδιαβάσω, αλλά με μια πρώτη ανάγνωση θα πω οτι δεν μου άρεσε. Γιατί; Γιατί απο τον τρόπο που είναι γραμμένο, απο τη σύνταξη και τη δομή του κειμένου φαίνεται οτι η συγγραφέας έχει εκ των προτέρων αρνητική προδιάθεση.

Επίσης το όλο πνεύμα του κειμένου έχει τη λογική της κλειδαρότρυπας και του "πικάντικου". Εδώ και καιρό είναι εμφανής η κατρακύλα του Βήματος και του Βημαγκαζίνο και αυτό το άρθρο ήρθε να το επιβεβαιώσει άλλη μία φορά.

Πολύς κιτρινισμός και κουτσομπολιό και λιγότερη έρευνα, τεκμηρίωση και μελέτη.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Α! Επίσης, ένας καλός μου φίλος, παιδί από άριστη οικογένεια (!), μου είπε οτι ο Νταλάρας μία φορά αγριοκοίταξε έναν γνωστό του στα καλά καθούμενα! Για τέτοιο παλιοχαρακτήρα μιλάμε!! Κρίμα που δεν ήξερε και αυτό το περιστατικό η Λένα Παπαδημητρίου για να το συμπεριλάβει στην ...έρευνά της....

Edited by Apostolis
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αντικειμενική δημοσιογραφία ή αφιέρωμα τρίτου τύπου;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάλιστα...και μετά μας λένε και οι του "συναφιού" μας,"μην το γράψεις έτσι,ή αν το γράψεις έτσι δε θα στο ανεβάσω,γιατί είναι Νταλαρίστικο"...ρε άντε από'κει...σ'όποιους αρέσει,οι υπόλοιποι ας διαβάσουν τη Λένα και τη Μακαρένα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...σ'όποιους αρέσει,οι υπόλοιποι ας διαβάσουν τη Λένα και τη Μακαρένα...������

:laugh: :laugh: :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγγνώμη, τι προσπάθησε να κάνει η κ.Λένα Παπαδημητρίου στο ''ΒΗΜagazino'' σήμερα; Τι είναι αυτό το κείμενο (συνέντευξη δεν είναι να ξέρετε, αλλά αφήγημα) που με έκανε να πνιγώ αρκετές φορές σήμερα και να αποφασίσω τελικά πως πρώτα θα τελειώσω την ανάγνωση και μετά θα τελειώσω και τον καφέ μου; ''Ο Νταλάρας που κανείς δεν ξέρει''; Όχι! Άλλος θα έπρεπε να είναι ο τίτλος μετά από όσα διάβασα. ''Ο Νταλάρας που εγώ κατάλαβα'' ή ''Ο Νταλάρας που σας παρουσιάζω'' ή ''Ο Νταλάρας που μου είπαν κάποιοι''.

Για τον Νταλάρα κ.Παπαδημητρίου να ρωτήσετε εμένα και κάποιους άλλους. Ευθαρσώς και ίσως αμετροεπώς σας λέω πως τον ξέρουμε πολύ καλύτερα από αυτό που βγάλατε σήμερα. Μου χάλασε το Σάββατο.

Θα συμφωνήσω και με την Ελίνα και με όλους!

Δεν πίστευα όσο το διάβαζα ότι μπορεί να γίνει χειρότερο. Κι όμως κάθε παράγραφος μια έκπληξη. Στην πορεία με έπιασε πάλι μια διάθεση να προσπαθήσω να είμαι "αντικειμενική", να το διαβάσω με μια πιο ψύχραιμη ματιά, αυτή δηλαδή που δεν μπόρεσε να κρατήσει η ίδια η δημοσιογράφος. Άδικος κόπος... Τελειώνοντας το κείμενο δεν μπορώ να μην το χαρακτηρίσω άστοχο, σε ορισμένα σημεία γελοίο, ενίοτε και εμετικό, ενώ αρκετές φορές η "δημοσιογραφική" έρευνα πραγματικά "βγάζει μάτι".

Ίσως η κυρά Λένα σήμερα να είναι ευτυχής, μοιάζει να πέτυχε το στόχο της. Από αύριο θα σφύζει το ίντερνετ με το κείμενό της.

ΥΓ: Εντάξει αυτοί που μιλάνε ανώνυμα και λένε τόσο....σημαντικά πράγματα, αλλά πόσο γελοίος είναι όποιος θέλει να λέγεται δημοσιογραφος και χρησιμοποιεί επώνυμα τέτοιες πηγές!

ΥΓ2: Γιώργο Τσάμπρα, ευχαριστούμε...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά που γράφετε; Όταν το διάβασα το πρωί, προτού δω όλα αυτά τα σχόλια, δεν διέκρινα κάτι το τόσο αρνητικό ή κάτι που να με ενόχλησε τόσο πολύ...

Μου φαίνεται πως μάλλον πρέπει να το ξαναδιαβάσω προσεκτικότερα και να επανέλθω...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τρεις φορές το διάβασα. Τώρα τα περί υπερβολής δεν τα κατανοώ. Έτσι προφανώς το εισέπραξες εσύ. Εγώ πάντως μετάνιωσα και που το αγόρασα.

Κάτι τέτοια γράφονταν στα περιοδικά του Κωστόπουλου κάποτε.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Εγώ πάντως μετάνιωσα και που το αγόρασα.

Ναι ρε γμτ πίκρα... και μάλιστα εκ παραδρομής ζήτησα να μου κρατήσουν τη full έκδοση, κρίμα τα 4,25... δεν έπαιρνα έναν καφέ καλύτερα!

Διαβάζοντας το editorial νόμιζα πως το "αφιέρωμα" θα έγραφε μέσα πράγματα απ' αυτά που θα έπρεπε να διαβάσουν μερικοί-μερικοί που τον κατηγορούν για τα πάντα για να ξεστραβωθούν... Αντ' αυτού, τροφή για νέο κύμα μπουρδολογίας στα blogs... Απογοήτευση!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διαβάζοντας το editorial νόμιζα πως το "αφιέρωμα" θα έγραφε μέσα πράγματα απ' αυτά που θα έπρεπε να διαβάσουν μερικοί-μερικοί που τον κατηγορούν για τα πάντα για να ξεστραβωθούν... Αντ' αυτού, τροφή για νέο κύμα μπουρδολογίας στα blogs...

Ακριβώς αυτό! Ακόμη και οι θετικές αναφορές, συνοδεύονταν από κάποιο μικρό αιχμηρό βέλος. Εκτός αν τελικά αυτός ο Νταλάρας που διαβάζουμε σε αυτό το αφιέρωμα είναι ο πραγματικός Νταλάρας. Δε νομίζω... Όχι γιατί δεν εμπεριέχει αλήθειες όλη αυτή η ανάλυση, αλλά γιατί έχει σημασία πώς παρουσιάζεις αυτές τις αλήθειες.

Προσωπικά, σε κάθε παράγραφο φανταζόμουνα φίλους & γνωστούς μη-νταλαρικούς σε κοινές μας κουβέντες. Το μόνο που με σώζει είναι ότι δεν πρόκειται να μπουν στη διαδικασία να διαβάσουν καν κάτι που αφορά τον Νταλάρα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το ξαναδιάβασα το κείμενο. Κάποια πράγματα τα πήρα κάπως πιο ήρεμα τώρα. Δεν παύει όμως να είναι εκνευριστικό σε αρκετά σημεία. Μιλάει για τη κόντρα με τον Πάνου, για το καπέλωμα του Σμοκοβίτη, για τις επιχορηγήσεις, για τα άψυχα τραγούδια χωρίς να κάνει τον κόπο να ρωτήσει τον ίδιο. Καταγράφει μόνο τη μία πλευρά αγνοώντας την άλλη. Η συγγραφέας αναφέρει χτυπητές φράσεις μόνο και μόνο για να μείνουν στον αναγνώστη χωρίς να ενδιαφέρεται για την αντικειμενικότητά τους. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φράση του Μάτσα περί τονικής ορθότητας και «ψυχής». Ας ξανακούσει το Ανεμολόγιο, το A bord de l’Aspasia, τον Παλιό Στρατιώτη, το Εδώ δεν είναι Σαλονίκη ή το Ετσι κι αλλιώς σε περιμένω (τυχαία παραδείγματα), και μετά ας έρθει να μας πει για ψυχή στην ερμηνεία.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ομολογώ ότι στην πρώτη ανάγνωση δεν με ξάφνιασε αρνητικά, γι αυτό μετά τα σχόλια που διάβασα εδώ, μαζεύτηκα και είπα να το πιάσω από την αρχή. Κατ´ αρχήν στο editorial διευκρινίζεται ότι πρόκειται για ένα εγχείρημα να σκιαγραφηθεί ένα πορτραίτο βασισμένο κυρίως σε επώνυμες μαρτυρίες. Επομένως μαζί με τα θετικά σχόλια του Μάτσα, του Λιάνη, του Τσάμπρα ή του ανώνυμου δημοσιογράφου που αφηγείται το περιστατικό του Ζυγού, αναπόφευκτα θα καταγραφούν και οι απόψεις του Πάνου ή του Σμοκοβίτη. Συμφωνώ ότι η υπογράφουσα δεν δείχνει ιδιάτερα φιλική απέναντι του, υπερτονίζει ίσως τις εναντίον του κατηγορίες και στα θετικά αφήνει μια χαραμάδα αμφισβήτισης αλλά αίσθηση μου είναι πώς το συνολικό πρόσημο από όλα όσα έχει παραθέσει είναι θετικό. Αν διαβάσεις προσεκτικά και δεν είσαι αρνητικά προδιαθετειμένος, σου μένει η εικόνα ενός αυτοδημιούργητου, ταλαντούχου, ακούραστου εργάτη της μουσικής, αξεπέραστου στη δουλειά του και ταυτόχρονα ανθρώπου δύσκολου, επίμονου και αυστηρού πρώτα με τον εαυτό του, με ένα είδος βεντετισμού "με την καλή έννοια", ότι δηλαδή δεν αναλώνομαι σε φτηνά και συνηθισμένα τεχνάσματα, θεωρώ το τραγούδι πολύ σοβαρή υπόθεση και προσπαθώ να ξεπεράσω μόνο τον εαυτό μου. Παράλληλα ναι, είναι πλέον πασίγνωστο ότι έχει κατά καιρούς κατηγορηθεί για απομάκρυνση από τα λαϊκά στρώματα που τον θεοποίησαν, για λοξοκοιτάσματα και φιλίες με την εξουσία και για ηγεμονική στάση στα πλαίσια των εταιριών και της νύχτας, που έδωσε δικαίωμα σε διάφορους Σμοκοβίτηδες να φωνάζουν ότι τους αδίκησε. Μήπως τελικά αυτό δεν είναι ένα σκιαγράφημα του Νταλάρα του 2013 με 45 χρόνια καριέρας, του ανθρώπου που όπως ο ίδιος λέει "εγώ δεν πιάνομαι, θα νομίζεις ότι με έπιασες απ´ τη μια και θα σου ´χω φύγει απ ´την άλλη"! Αν τώρα αύριο οι γνωστοί άγνωστοι κάνουν σημαία τους τι είπε ο Άκης Πάνου και ο Σμοκοβίτης, τι να κάνουμε, θα τους απαντήσουμε με ψυχραιμία και επιχειρήματα. Μη βλέπουμε λοιπόν φαντάσματα, άλλωστε την απάντηση ποιος είναι ο Νταλάρας "όπως δεν τον είδατε", την έχουν δώσει, πριν από την οποιαδήποτε κ. Λένα Παπαδημητρίου, τα εκατομμύρια που έχουν αγοράσει τους δίσκους του, τραγουδούν τα τραγούδια του και τον ακολουθούν σε κάθε του βήμα, την ξέρουμε εμείς που ζήσαμε την εμπειρία του Gazarte! Άσε που ανέκαθεν με ιντριγκάρει κατά βάθος περισσότερο μια αιρετική κριτική για να την ανατρέψω σε σχέση με μια κοινότυπη αγιογραφία...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Διάβασα πρώτα τα σχόλιά σας και μετά το άρθρο. Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής σκέφτηκα ότι μάλλον είναι υπερβολική η κριτική που ασκήθηκε στο περιεχόμενο κι ήμουν προκατειλημμένη για μια θετική ματιά απέναντι σε αυτό που θα διάβαζα.

Η ανάγνωση όμως ήταν μια τεράστια έκπληξη...Καταρχάς αν δεν κάνω λάθος οι πρώτες παράγραφοι είναι απομαγνητοφωνημένη η περιγραφή που κάνει ο Νταλάρας για τα πρώτα χρόνια της ζωής του στο αφιέρωμα που του έκανε η κρατική τηλεόραση το 1983!

Και στη συνέχεια κουτσομπολιό επιπέδου espresso...αηδία...

Αν είναι έτσι να διαλέξω κι εγώ έναν καλλιτέχνη, να πάρω και να γράψω μαρτυρίες διάσημων και μη, έτσι αποσπασματικά, χωρίς συνοχή και μετά θα αυτοχαρακτηριστώ δημοσιογράφος.

Πόσα να αντέξω ακόμα;;;Έλεος!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το πιο εκνευριστικό σε αυτό το γράφημα είναι ο κουτσομπολίστικος τρόπος που γράφει τα πράγματα και λιγότερο για το περιεχόμενο.Έχουν γραφτεί κατά διαστήματα απείρως πιο αιχμηρά κείμενα ενάντια στον Νταλάρα.Αλλά το κείμενο αυτό είναι ο ορισμός της κλειδαρότρυπας που προσπαθεί μέσω 2-3 ονομάτων που χρησιμοποιεί να φανεί ως έρευνα.Ακόμα και η espresso θα ζήλευε το κείμενο αυτό.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...