Sign in to follow this  
Followers 0
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

"θυμήσου" (Αντώνη Βαρδή-Λευτέρη Παπαδόπουλου)

5 posts in this topic

"Βραδιάζει" με τον Αντώνη Βαρδή και "Θυμήσου" με τον Γιώργο Νταλάρα. Δυο τραγούδια με την ίδια μελωδία αλλά διαφορετικούς στίχους...

 

Αντώνης Βαρδής &Γιώργος Νταλάρας - «Παράλληλες ιστορίες»

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

02/03/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=5797&Itemid=43

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευτυχώς που βγήκε το ''Θυμήσου''...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει και το "Βραδιάζει"... απλά το "Θυμήσου" είναι πιο ξεχωριστό λόγω και του στίχου του.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Είναι γεγονός ότι ένα τραγούδι, τραγουδισμένο με άλλον τρόπο, από άλλον άνθρωπο και σε άλλην εποχή, μπορεί να αποκτήσει δυναμική και απήχηση που δεν βρήκε στην πρώτη του εκτέλεση. Ωστόσο θεωρώ το "Θυμήσου", αν και ατυχώς δεν ανήκει στα πιο αναγνωρίσιμα τραγούδια του δίσκου, σαφώς ανώτερο στιχουργικά, ενορχηστρωτικά και ερμηνευτικά. Ο Βαρδής έχει προσθέσει, με αυτό το τραγούδι, ένα λιθαράκι στο μνημείο που λέγεται "Οι Μάηδες οι ήλιοι μου"! Αν όλα τα τραγούδια ήταν στο μοτίβο του "Βραδιάζει"¨, δεν απορώ γιατί ο δίσκος "Οραματίζομαι" πάτωσε...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η μουσικη υπεροχη. Μου αρεσαν και τα δυο τραγουδια στιχουργικα πολυ,σε αλλο υφος. Αλλα δεν μου αρεσε η ερμηνεια του βαρδη στο βραδιαζει.. Τελικα ποσο "ανεβαζει" ο ερμηνευτης το τραγουδι..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...
Sign in to follow this  
Followers 0