Alona

"φωνές Του Δρόμου, Μουσικές Του Κόσμου" 7 & 8/03/13

122 posts in this topic

Εγώ Πέτρο διαφωνώ σε πολλά. Καταρχάς μόνο εσύ κι ο Θοδωρής ήσαστε από την αρχή τόσο σίγουροι - καλά μην είμαι υπερβολική λογικά θα είναι κι άλλοι που απλά δεν το έχουν δηλώσει. Πάντως ακόμα κι οι μουσικοί άλλη άποψη είχαν μέχρι την πρώτη πρόβα. Άρα δεν είμαι και τόσο παράλογη ή χαζή που δεν το κατάλαβα από τους συμμετέχοντες αφού ούτε οι ίδιοι οι μουσικοί το είχαν καταλάβει.

Γράφεις πιο κάτω: "Άρα τι γίνεται; Να σταματήσουν οι παραγωγές τέτοιου είδους;"  Σε ποιες παραγωγές ακριβώς αναφέρεσαι; Γιατί από πλευρά παραγωγής το μόνο άξιο λόγου με την έννοια της πρωτοτυπίας και της διαφορετικής πρότασης ήταν η Νόα, γιατί όλα τα υπόλοιπα γίνονται και χωρίς Μέγαρο. 

Όσο για την ερώτησή σου, εξαρτάται το πρόγραμμα. Αν ήταν το ιδανικό πρόγραμμα για μένα ναι θα πήγαινα. Εκ των πραγμάτων κάθε βράδυ δε μπορώ να βγαίνω. Τις ημέρες όμως που τι έχω για έξοδο (δηλαδή 3-4 ημέρες την εβδομάδα) ναι θα πήγαινα. Αν ήταν πιο νέος δε θα το έκανα όμως τώρα που δεν ξέρω πότε θα σταματήσει κι αν θα τον ξαναδώ θέλω να πάω σε ότι περισσότερο μπορώ.

Οι συναυλίες γίνονται στο ίδιο μέρος δηλαδή στο Μέγαρο με τον ίδιο τίτλο και την ίδια προσκεκλημένη. Γιατί άραγε να πάει το μυαλό μας ότι είναι οι περσινές που αναβλήθηκαν... (άσχετα που είχαμε και τις γνωστές πληροφορίες).

Τέλος  να πω ότι αντιλαμβάνομαι ότι δεν ξύπνησε ένα πρωί ο Νταλάρας και είπε ας πάω στο Μέγαρο να παίξω Αντύπα. Προφανώς υπάρχουν αιτίες. Εγώ όμως πήγα σε μία παράσταση και την κρίνω. Δεν έχω κάτι να πω για το εκτελεστικό κομμάτι. Όμως έχω για όλα τα υπόλοιπα. Δεν είμαι εδώ για να τον δικαιολογώ κι ότι δε μου αρέσει το λέω.

Χριστίνα τι άποψη και τι πληροφορίες δλδ είχαν οι μουσικοί;

Με τον όρο "παραγωγή", δεν αναφέρομαι στο συνολο των μουσικών, όσο στο οτι όλο αυτό το κόνσεπτ πρέπει να μεταφερθεί στο Μέγαρο: ήχος, σκηνικά κτλ.

Ακόμη, οι συναυλίες οι περσινές ήταν 5 και όχι 2.

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς "τις σχετικές πληροφορίες"; Ποιός πληροφόρησε και τι;

3 people like this

Τί καινούριο φρούτο είναι αυτό;;;Υπονοούμενα για λόγια των μουσικών του,σχόλια off the record,πληροφορορίες "τυχαίες" εκ των έσω κόκ...Έδωσε κανείς την άδεια να εκτεθούν δημοσίως;;;Ή να μεταφερθούν,με μισόλογα και υπαινιγμούς;;;

1 person likes this

Χριστίνα τι είναι αυτά που λες;

Από πού πληροφορούμαι για τις συναυλίες λες; Από τις ανακοινώσεις και από το φόρουμ.
Δεν έχω πληροφορίες από μέσα που έχεις εσύ. Μακάρι να είχα, απλά έτυχε να μην έχω, δεν παραπονιέμαι γι’ αυτό. Και ο ένας τρόπος πληροφόρησης και ο άλλος είναι απόλυτα φυσιολογικοί. Τώρα πώς εκφράζεις απορία πως τάχα είμαι ο μόνος που ενημερώνομαι από τις επίσημες ανακοινώσεις τι άλλο να απαντήσω; Μόνο το ότι δε γνωρίζει όλος ο ελληνικός πληθυσμός προσωπικά τους μουσικούς του Νταλάρα. Θα μιλούσαμε για τους δέκα δημοφιλέστερους Έλληνες, είναι δηλαδή για γέλια. Οι
περισσότεροι λοιπόν τέτοιες πληροφορίες έχουμε, όχι από μέσα.

Επίσης δε βλέπεις μόνο εμένα τόσο σίγουρο, βλέπεις κι άλλους, εδώ είναι.

Άσε που δε σου έβαλα κανόνες για το πως πρέπει να αισθάνεσαι μετά από συναυλίες, επομένως τζάμπα ερεθίζεσαι.

Όχι ρε Χριστίνα, δεν εστιάζω λάθος και δεν αυτοαναιρούμαι. Από την αρχή σου είπα, το υποστήριξα στη συνέχεια και το υποστηρίζω ακόμη. Έχω τα εξής δεδομένα: 1. Μια ετικέτα Νταλάρας-Αντύπας-Μπάμπαλη δυο μήνες μετά το Πάσπορτ και δυο βδομάδες πριν τη Γλυφάδα (λες να αναλώσουν πολύ χρόνο σε πρόβες για κάποιο άλλο πρότζεκτ; ), 2. έναν Νταλάρα στο χειρουργείο δυο βδομάδες πριν τη συναυλία (όσο σύγχρονη κι αν είναι η μέθοδος, κοιλιά εγχειρίστηκε, εκεί δηλαδή που σφίγγεται για να τραγουδάει, και μερικές μέρες στο κρεβάτι θα τις πέρασε) άρα τον βολεύει να παίξει κάτι ήδη δουλεμένο για να βγει χρονικά (τα ρεμπέτικα που έλεγες θα ήταν ιδανικά), 3. Καμία δήλωση Νταλάρα για Μεσόγειο ΙΙ απ’ όσο γνωρίζω. Σε αυτά πρόσθεσε κι αυτά που σου λέει ο Πέτρος σχετικά με τις δυσκολίες της προετοιμασίας ενός δύσκολου εγχειρήματος ειδικά στις μέρες μας. Ε, αυτά τα απλά σκέφτηκα εγώ και άλλοι πολλοί που δεν πήγαμε και δεν έχουμε καμία πληροφορία από μέσα. Επίσης δεν εκφράσαμε καμία απορία και κανέναν προβληματισμό. Ήμασταν σίγουροι για το τι θα ακούσουμε σύμφωνα με αυτές τις απλές «επίσημες» πληροφορίες, γι’ αυτό και δεν πήγαμε. Μάθαμε το πρόγραμμα εκ των υστέρων και μας ήρθε πολύ φυσικό, σύμφωνα με τις παραπάνω απλές πληροφορίες, πού είναι το περίεργο;

Αντιθέτως, εμένα μου φαίνεται περίεργο να έχει κανείς αυτά τα δεδομένα, και να περιμένει Μεσόγειο ΙΙ.

Συμπλήρωμα: Ακόμα κι αν το χειρουργείο το πέρασε στο φτερό και σηκώθηκε με την άσπρη χειρουργική κελεμπία και άρπαξε την κιθάρα να κάνει πρόβες, τα υπόλοιπα δυο δεδομένα παραμένουν αρκετά για να θεωρήσω πως θα ακούσω Νταλάρα-Αντύπα-Μπάμπαλη.

Καταρχάς δε διαβάζεις καλά αυτά που γράφω. Σου είπα ότι έμαθα ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ κάποια πράγματα. Όταν έγραψα όλοι ,εννοούσα όλους μας εδώ μέσα. Δεν αναφέρθηκα στον πληθυσμό της Ελλάδας γιατί δε γράφω σε ένα φόρουμ για να με διαβάσει ο πληθυσμός της Ελλάδας. Μιλάμε μεταξύ μας. Κι αν πέφτετε από τα σύννεφα για τις πληροφορίες που κατά καιρούς έχουμε θα σας θυμίσω πόσες φορές έχουμε πληροφόρηση για μελλοντικά σχέδια που δεν έχουν ανακοινωθεί πουθενά και που τα γνωρίζουμε (οι εδώ μέσα) και τα γράφουμε (εδώ μέσα) πριν ανακοινωθούν. Όπως επίσης την πληροφόρηση που έχουμε για τα διάφορα προγράμματα. Εδώ μέσα τα γράφαμε, αν γυρίσετε στο παρελθόν θα θυμηθείτε, μη μου λέτε ξαφνικά ότι η μόνη μας πληροφόρηση είναι τα δελτία τύπου, είναι τουλάχιστον υποκριτικό.

Έγραψα και πιο πάνω (2 φορές) ότι δεν εξετάζω τις αιτίες που έγινε όλο αυτό, εξετάζω μόνο το τι περίμενα να παρακολουθήσω και τι παρακολούθησα τελικά. ΟΚ εσύ το κατάλαβες, όπως κι ο Πέτρος, και δεν ήρθατε. Όλοι οι υπόλοιποι όμως (και αναφέρομαι πάλι στην πλειοψηφία που υπάρχει εδώ μέσα) περιμέναμε κάτι άλλο. Κι εσύ επιμένεις ότι άδικα το περιμέναμε αυτό το άλλο κι εγώ σου εξήγησα του λόγους που είχαμε άλλα στο μυαλό μας. Κι εσύ συνεχίζεις να μου αναφέρεις και να μου αναλύεις τις αιτίες. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι εγώ δεν είμαι εδώ για να το δικαιολογώ, για να κρίνω αν είχε δίκιο ή άδικο γι'αυτό που έγινε αλλά για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από μια παράσταση που παρακολούθησα. Κι αυτές που έγραψα ήταν οι εντυπώσεις μου. Συγγνώμη αν δεν είναι αντάξιες των προσδοκιών σας. 

Το καινούριο φρούτο είναι μπανάνα κι αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να του το δώσω.

1 person likes this

Επειδή πολύ εξυπνάδα πέφτει...αν διαβάσει αυτός,που δε θέλεις τα υπονοούμενα που άφησες,θα φάει κάποιος-κάποια την μπανάνα σίγουρα....ας σκεφτόμαστε λιγάκι πριν γράφουμε το οτιδήποτε.

Χριστίνα τι άποψη και τι πληροφορίες δλδ είχαν οι μουσικοί;

Με τον όρο "παραγωγή", δεν αναφέρομαι στο συνολο των μουσικών, όσο στο οτι όλο αυτό το κόνσεπτ πρέπει να μεταφερθεί στο Μέγαρο: ήχος, σκηνικά κτλ.

Ακόμη, οι συναυλίες οι περσινές ήταν 5 και όχι 2.

Μπορείς να μου πεις τι εννοείς "τις σχετικές πληροφορίες"; Ποιός πληροφόρησε και τι;

Να ξεκαθαρίσω (γιατί όπως είπα - και συνεχώς επαναλαμβάνομαι) μάλλον δε γίνομαι αντιληπτή ότι όταν λέω "άποψη" εννοώ την εντύπωση που έχει κανείς για αυτό που θα παρουσιαστεί.

Η άποψη τους λοιπόν κι οι πληροφορίες τους δεν είναι το θέμα μας εδώ στο topic. Το ότι το αναφέρω στο post μου είναι ξεκάθαρα για να τονίσω ότι δεν είναι υπερβολικό το ότι είχαμε πολλοί από εμάς άλλη εντύπωση για τις συγκεκριμένες συναυλίες ΚΙ ΟΧΙ για να εκθέσω την άποψη κανενός άλλου. Προφανώς δεν είμαι φερέφωνο για να μεταφέρω τις απόψεις κανενός (σε αυτό έχει δίκιο ο Άρης).

Πέτρο θεωρώ υποκριτικό να με ρωτάς τι εννοώ με "τις γνωστές πληροφορίες" (κι όχι σχετικές). Και δεν αναφέρομαι σε δικές μου πληροφορίες, εγώ ειλικρινά έπεσα από τα σύννεφα στις συναυλίες με το πρόγραμμα κι αυτό το γνωρίζουν όσοι ήταν μαζί μου την ώρα που άνοιξα το πρόγραμμα πριν ξεκινήσει η παράσταση! Αλλά μη μου το παίζετε αθώες περιστερές (ξαφνικά κανείς δεν ξέρει τι εννοώ κι όλοι αναρωτιούνται), με βγάζετε εκτός εαυτού!!!

Έχω γράψει 200 σειρές και δίνεις σημασία σε μιάμιση σειρά...που δεν αφορά καν στις εντυπώσεις μου από τη συναυλία...ασχολίαστο...

Επίσης μια παράσταση που μεταφέρεται ένα χρόνο μετά στον ίδιο χώρο, με τον ίδιο τίτλο και την ίδια καλεσμένη και το μόνο που διαφέρει είναι ο αριθμός των παραστάσεων στο δικό μου το μυαλό σημαίνει ότι αν δεν είναι ακριβώς η ίδια θα κινείται τουλάχιστον στο ίδιο μήκος κύματος. Απ'ότι φαίνεται δεν ισχύει για όλους αυτό.

Νομίζω ότι όλοι θα έπρεπε να προσέχουμε τι γράφουμε κι όσο για τις εξυπνάδες και τα υποννοούμενα απ'ότι βλέπω η ανταπόκριση είναι μεγάλη.

Εγώ πάλι αυτό που περίμενα να δω, αυτό είδα. 

Δεν νομίζω ότι είμαι πιο έξυπνη από τους υπόλοιπους εδώ μέσα και το κατάλαβα, ούτε παρτίδες με τους μουσικούς έχω, ούτε ο Νταλάρας με πήρε τηλέφωνο να μου πει τι θα παίξουν.... 

Για όλους τους λόγους που αναφέρουν ο Πέτρος και ο Θοδωρής παραπάνω, ήξερα που θα κινηθεί το πρόγραμμα και επέλεξα να το παρακολουθήσω.  

Παιδιά,δεν καταλαβαίνω γιατί όλη αυτή η συζήτηση του να ερευνάται γιατί το πρόγραμμα δεν ήταν αυτό που φανταζόμασταν-ή που οι περισσότεροι φαντάζονταν,αν ήταν σε αντικατάσταση του περυσινού που ακυρώθηκε,αν ο Νταλάρας το έριξε ξαφνικά στην προχειρότητα (για μένα δε θα έπρεπε να υφίσταται καν αυτή η ''διαπίστωση'',γιατί αν μιλήσουμε μεμονωμένα για τις παραστάσεις αυτές -άσχετα με το πρόγραμμα-ήταν πολύ προσεγμένες,όπως πάντα άλλωστε),αν κάποιοι ψιλιάστηκαν περισσότερο από κάποιους άλλους τη δομή του προγράμματος και τόσα άλλα.Δύο παραστάσεις του Νταλάρα στο Μέγαρο ήταν,αυτή ήταν η δομή του προγράμματος που επιθυμούσε,αυτήν στήριξε και με το παραπάνω,παρά τις δυσκολίες που πρόσφατα αντιμετώπισε.Γιατί να τον κατακρίνουμε γι'αυτό..;Εγώ είδα τους περισσότερους ακροατές στο τέλος της παράστασης ευχαριστημένους,λέγοντας τα καλύτερα για εκείνον.Τι παραπάνω έχουμε εμείς δηλαδή,από τον κάθε ακροατή που βρέθηκε στο Μέγαρο,επειδή αγαπά τον Νταλάρα και τη δουλειά του..;Οι 50 συναυλίες παραπάνω που έχουμε παρακολουθήσει; Δε νομίζω.Για να μην παρερμηνευθώ,δε σκοπεύω να νουθετήσω κανέναν στο τι θα γράφει και στο τι θα διαδίδει- δε με ενδιαφέρει καθόλου άλλωστε-,αλλά μερικές φορές νιώθω οτι γίνονται συζητήσεις για να γίνονται εδώ.Κανέναν δεν είδα να σχολιάσει εκτενώς,για παράδειγμα, το πόσο χαρισματική καλλιτέχνιδα ήταν η Νόα,δε νομίζω πολλοί να την ανακαλύπταμε από μόνοι μας ,αν δεν υπήρχε αυτή η σύμπραξη με τον Νταλάρα.Προσωπικά νιώθω τυχερή που την άκουσα.

4 people like this

Παρατήρησα ότι κανένας δεν σχολίασε τον Νταλάρα. Η ερμηνεία του ήταν εξαιρετική και η φωνή του δυνατή όσο ποτέ. Ο Νταλάρας δεν θα μπορούσε να κάνει λάθη παρά τα τεχνικά προβλήματα που υπήρχαν την πρώτη βραδιά και κάποια την δεύτερη. Θα μιλήσω μόνο για τον εαυτό μου, το πρόβλημα μου δεν είναι ο Νταλάρας αλλά ο Αντύπας-και συγκεκριμένα ο ήχος του! Είδα περισσότερα καλώδια στη σκηνή παρά σκόνη στο πάτωμα. Ο άνθρωπος καλωδιώνει ότι κινείται και εγώ προσωπικά έχω χορτάσει Gazarte και Passport, αν και το δεύτερο μέρος του προγράμματος είναι πιο ελεύθερο με κάποιες εκπλήξεις. Περιμένω με ανυπομονησία βραδιές όπως ο Σταυρός του Νότου με την υπέροχη επιλογή τραγουδιών και τους εξαιρετικούς μουσικούς. Περιμένω να ανοίξει ο Νταλάρας τα συρτάρια του, γιατί υπάρχουν πολλά διαμάντια εκεί μέσα που θέλουμε να ακούσουμε.

9 people like this

Το  θέμα  είναι  βρε  παιδιά  ότι  οι  παραστάσεις  αυτές  έγιναν,κάποιοι  πήγαμε  καποιοι  επέλεξαν  να  μην  πάνε.Γενικώς  εμένα  αυτό  που  μου  έμεινε  ήταν  η  ερμηνία  του  Γιώργου  σε  όλα  τα  τραγούδια  και  πως  ο  άνθρωπος  είναι  παλλικάρι.(το  λέω  αυτό  γιατί  είδα  έναν  συγκρατημό  που  δεν  έχω  ξαναδεί  και  στην  φωνή  του  και  στις  κινήσεις  του,προφανώς  αδυνατισμένος.Δεν  είναι  και  λίγο  ένα  χειρουργείο  κοντα  με  τις  παραστάσεις...αν  αυτός  είναι  ο  λόγος).Ενταξει  όλοι  μια  διαφορετική  δομή  περιμέναμε  να  ακούσουμε,και  δεν  νομίζω  να  έχουν  σχεση  οι  μουσικοι  και  ο  χρόνος  τους.Στο  Μέγαρο  έπαιζαν  άλλωστε.Με  ξενισε  και  μενα  που  είδα  το  ίδιο  πρόγραμμα  με  το  Γκαζαρτε(στο  Πασπορτ  δεν  είχα  πάει).Λοιπόν  η  κριτική  της  Χριστίνας  είναι  ανθρώπινη,πολιτισμένη  και  καλώς  έκανε  που  τα  είπε  όπως  ένοιωθε.Μην  διαφωνούμε  και  από  μόνοι  μας  γιατί  να  γίνεται;

Όλοι  αλλο  περιμέναμε  να  ακουσουμε  και  να  δουμε,γιατί  μια  μεσογειος  2  προυποθετει  και  αλλους  καλλιτεχνες  εκτος  Νοα,αλλά  και  ανθολογία  μεγαλη.Και  μουσικούς  βεβαίως  με  οργανα  μοναδικά.Δεν  έγινε,καποτε  θα  γινει  ίσως.

Εν  καιρώ  πιστεύω  ότι  θα  αποζημιωθούμε  τουλάχιστον  εμείς  που  έχουμε  γνωση.Δεν  το  λέω  για  να  μειώσω  καποιους,προς  θεού.

Ας  μην  υπάρχει  μεταξυ  μας  τριβή.Πήγαμε,οι  περισσότεροι  αν  οχι  όλοι  ευχαριστηθήκαμε  γιατί  τον  είδαμε  να  τραγουδάει  μάγκικα  και  σωστα  και  να  τιμάει  τον  κοσμο  που  τον  αγαπά.   

Αν  προσεξατε  γιατι  σίγουρα  δεν  σας  διέφυγε,το  φιναλε  στα  Παραπονεμένα  λόγια  δεν  ειπώθηκε  καιρό  τώρα.Ξέρουμε  ότι  ο  Γιώργος  πάνω  απο  όλα  διαθετει  ψυχή.(Τον  έχω  δει  σε  συναυλία  της  ΕΜΣΕ  το  1986  στο  ΟΑΚΑ  να  τραγουδα  μαζί  με  άλλους  20  τραγουδιστες  υποβασταζόμενο  γιατι  είχε  40  πυρετό  και  τους  εβαλε  όλους  κάτω.)

Ας  είμαστε  ψυχραιμοι  μεταξύ  μας  φίλοι  μου,γιατι  όλοι  φίλοι  είμαστε  και  αν  διαφωνούμε  καλώς  γίνεται.Υγιείς  διαφωνίες  σε  υγειείς  παρέες-οικογενειες  όπως  εδώ  επιτρεπονται.Όλα  καλά  λοιπόν!

5 people like this

Αφού ευχαριστήσω για το υλικό (βίντεο, φωτογραφίες) να πω πως εγώ θα είμαι συναισθηματική και λίγο εξομολογητική και θα μου συγχωρήσετε την φλυαρία ( ένεκα και διαστροφής επαγγελματικής):

Αψιμαχίες, διαφωνίες, εντάσεις στο forum.

Εδώ και πέντε μήνες ταλαιπωρούμαι με ένα πρόβλημα υγείας που είχα. Πριν από ενάμισυ μήνα έκανα μία σοβαρή επέμβαση στον αυχένα. Στο διάστημα αυτό κατέβηκα Αθήνα για το Gazarte (και τις 6 φορές) για τον Ιανό και για το Passport με κολάρο. Μέσα στη στενοχώρια, τη σκασίλα κια τον πόνο πήρα βαθιές ανάσες με τις εμφανίσεις του Νταλάρα. Λογικό ή παράλογο δεν ξέρω. Πάντως ΕΜΕΝΑ με βοήθησε πολύ. Έκανα την επέμβαση στον αυχένα αμέσως μετά το Passport  και είχα κάποιες επιπλοκές με το λαρυγγικό νεύρο. Αγωνία, στενοχώρια, κλινήρης... Οι φίλοι ρωτούσαν αν θα είμαι στο Μέγαρο. Δεν ήξερα εάν ο γιατρός θα επέτρεπε. Μετά από 6 βδομάδες και με σημάδια βελτίωσης ρωτώ τον χειρουργό εάν μπορώ να ταξιδέψω. Με ρωτάει: ''Θα είναι ένα ταξίδι επαγγελματικό ή θέλεις να πας για να περάσεις καλά;''. Του απαντώ; ''Ευελπιστώ πως θα περάσω καλά και το έχω ανάγκη, γιατρέ!''. ''Να πας τότε χωρίς δεύτερη κουβέντα'' , η απάντηση του γιατρού.

Και ήμουν στο Μέγαρο και τις δυο βραδιές. Την πρώτη βραδιά λίγο σφιγμένος-φαινόταν να προσέχει μην ξοδευτεί- φωνητικά όμως άψογος. Το μάζεμά του αυτό μου το μετέφερε χωρίς να το θέλει. Για το πρόγραμμα ήμουν υποψιασμένη. Δεν μου έδωσαν τα λεγόμενά του παραπάνω προσδοκίες ούτε ο τίτλος ήταν ''Μεσόγειος2''. Δεν αισθάνθηκα πως ''με έκλεψε'' και δεν αισθάνθηκα πως με κορόιδεψε, δεν αισθάνθηκα ''προχειρότητα'' (θα αναλύσω παρακάτω γιατί). Ευτυχώς που στην Αθήνα δεν έχω υπολογιστή κι έτσι δεν έγραψα εντυπώσεις βιαστικές. Η δεύτερη βραδιά ήταν ΙΔΑΝΙΚΗ. Κάποιες μικροαλλαγές στο πρόγραμμα που μπορεί να μην φαντάζουν φοβερές αλλά έκαναν τη διαφορά. Η φωνή του έβγαινε αβίαστα. Το Una moneda μου φάνηκε σχεδόν σαν την πρώτη φορά στο Καυτατζόγλειο το 1987 που το άκουσα. Στις κινήσεις ήταν πιο προσεκτικός βέβαια. Δεν θα μείνω στην δική του επέμβαση γιατί νιώθω πως μπαίνω σε χωράφια που δεν πρέπει αλλά κατανοώ την καταπόνησή του απόλυτα. Απόλυτα όμως! Μακάρι να μην τύχει πρόβλημα υγείας σε κανέναν! Ο κόσμος αποθεωτικός, τον καλούσε ξανά και ξανά στη σκηνή κι εκείνος το χάρηκε. Ο πολύς κόσμος (που δεν είχε την ευκαιρία να δει τα άλλα προγράμματα του Νταλάρα) το ευχαριστήθηκε.

Αναλύω κάποια σημεία: ''Προχειρότητα'' αναφέρθηκε από τον Θοδωρή που δεν ήταν κιόλας παρών αλλά διαπίστωσε από όσα είχαν γραφεί μέχρι τότε. Άστοχο. Ο Νταλάρας πλαισιωμένος από 12 σολίστες σε ένα πρόγραμμα που είχε από όλα.Για προχειρότητα εγκαλώ πλέον όμως το Μέγαρο. Άλλο το Μέγαρο όπου υπήρχε ο Λαμπράκης (κι ας του σούρνετε κάποιοι ό,τι θέλετε) κι άλλο αυτή η κατάσταση σήμερα. Μου τα έλεγαν κάποιοι φίλοι για άλλες παραστάσεις και δεν το πίστευα. Ο Νταλάρας θα πρέπει να ενημερωθεί για την λογική τη δημοσιουπαλληλική που επικρατεί και ταλανίζει κοινό αλλά και συνεργάτες του.Τα προβλήματα με τον ήχο δεν είναι τυχαία.'Οπως προείπα για το πρόγραμμα είχα ενημερωθεί και δεν περίμενα Μεσόγειο 2. Δεν θα μπορούσε άλλωστε να γίνει κάτι ανάλογο με το 2004. Πώς θα γίνουν πολλές μετακλήσεις ξένων καλλιτεχνών και μήπως η εποχή μας δεν αντέχει τέτοιες παραγωγές; Μην ξεχνάμε την περσινή ακύρωση. Και για την Ανδριάνα ξέραμε και για τον Αντύπα.

Πού είναι η μουσική πρόταση αναρωτήθηκαν κάποιοι. Αυτό κι αν είναι άτοπο. Η Noa! Υπέροχη! Τον ευχαριστώ που μου την σύστησε! Τον ευχαριστώ για το τραγούδι τους σε στίχους του Παυριανού (Αγαπάς). Αλάφρυνε την ψυχή μου! Εάν δεν είναι η ''γνωριμία'' μας με τη Noa πρόταση τότε τι είναι; Χάρηκα τα λόγια θαυμασμού της προς τον καλλιτέχνη και πολίτη Νταλάρα. Η εκτίμηση έρχεται από έξω κι όχι από τους γηγενείς.

Εν κατακλείδι η δεύτερη βραδιά -κυρίως- επιτέλεσε τον σκοπό της όσον αφορά εμένα. Δεν μετάνιωσα για το ταξίδι, χάρηκα που τον είδα καλά και του είμαι ευγνώμων για κάποιες συγκεκριμένες στιγμές της βραδιάς!

Επειδή ως Ελίνα έχω μια φήμη να δικαιολογώ τα του Νταλάρα (εως ένα βαθμό ισχύει) και να τον κατατάσσω πολύ ψηλά θα αντιτείνω με το εξής: τελικά κάποιοι του προσδώσατε εσείς θεϊκά χαρακτηριστικά και ζητάτε και ζητάτε. Τα έδωσε και με το παραπάνω ΟΛΑ! Κι απλόχερα! Συνεχώς, διαρκώς κι αδιαλείπτως! Όλα αυτά τα χρόνια! Όσο κανένας!Οι εποχές είναι δύσκολες για μεγάλες παραγωγές αλλά εκείνος ακόμα είναι εδώ μαζί μας! Και προσπαθεί, διάολε! Ένα χρόνο μετά τον Μάρτη της καφρίλας (ένας ακόμη λόγος κι αυτή η επέτειος που ήθελα να είμαι στο Μέγαρο) προσωπικά με τις εμφανίσεις στο Μέγαρο ξόρκισα εκείνη την καφρίλα...Και θαύμασα τις αντοχές του πάνω από όλα!

10 people like this

Ασχετο αλλα και λογω κουγιουμτζη σημερα, ακουγα καποιες εκτελεσεις παλαιοτερες τραγουδιων,πχ του 08 και μου φανηκε ο νταλαρας σημερα πολυ καλυτερος φωνητικα!! πραγματικα εξεπλαγην.

1 person likes this

. Εδώ μέσα τα γράφαμε, αν γυρίσετε στο παρελθόν θα θυμηθείτε, μη μου λέτε ξαφνικά ότι η μόνη μας πληροφόρηση είναι τα δελτία τύπου, είναι τουλάχιστον υποκριτικό.

.

Απευθύνθηκες σε μένα, σου απάντησα και σου ξαναπαντάω. Η μόνη μου πληροφόρηση είναι οι επίσημες ανακοινώσεις, και το φόρουμ. Τώρα αν στο φόρουμ έχεις γράψει εσύ ή κάποιος άλλος έχοντας πληροφορία από μέσα, είναι αδιάφορο. Εγώ στο φόρουμ το διάβασα. ΔΕΝ είπα πως πληροφορούμαι μόνο από τις επίσημες ανακοινώσεις. Είπα πως πληροφορούμαι από τις επίσημες ανακοινώσεις ΚΑΙ απ' το φόρουμ. Εγώ προσωπικά ΔΕΝ είχα ως τώρα πληροφορίες από μέσα. Μη διαστρεβλώνεις άθελά σου αυτά που σου είπα.

.

Έγραψα και πιο πάνω (2 φορές) ότι δεν εξετάζω τις αιτίες που έγινε όλο αυτό, εξετάζω μόνο το τι περίμενα να παρακολουθήσω και τι παρακολούθησα τελικά. ΟΚ εσύ το κατάλαβες, όπως κι ο Πέτρος, και δεν ήρθατε. Όλοι οι υπόλοιποι όμως (και αναφέρομαι πάλι στην πλειοψηφία που υπάρχει εδώ μέσα) περιμέναμε κάτι άλλο. Κι εσύ επιμένεις ότι άδικα το περιμέναμε αυτό το άλλο κι εγώ σου εξήγησα του λόγους που είχαμε άλλα στο μυαλό μας. .

Ε, όχι πάλι, δεν είμαι μόνο εγώ κι ο Πέτρος. Βλέπω είναι και η Ελπίδα που το γράφει και η Ελίνα. Σα να μαζευόμαστε δηλαδή αυτοί που δεν περιμέναμε κάτι περισσότερο από αυτό που παίχτηκε. Φαντάζομαι υπάρχουν κι άλλοι. Είμαστε τόσο έξυπνοι πια; Ένα κι ένα κάνουν δύο, αυτό σκεφτήκαμε.

Εγώ θα ήθελα να μάθω από αυτούς που έχουν την εσωτερική πληροφόρηση, τι ήταν πια να παιχτεί και το χάσαμε;

Για ποιο πρόγραμμα ήταν έτοιμοι οι μουσικοί και τους "ανάγκασε" πάλι ο Νταλάρας να παίξουν το ίδιο πρόγραμμα;

Μήπως Χριστινάκι ακριβώς επειδή σου είπαν κάτι άλλο, πίστεψες οτι θα ακούσεις κάτι άλλο;

Μήπως αν δεν είχες μιλήσει με την πηγή σου δεν θα ήσουν τόσο έτοιμη για μια Μεσόγειο ΙΙ και δεν θα απογοητευόσουν; 

Και πως γίνεται να περιμένουμε Μεσόγειος ΙΙ με μια μόνο τραγουδίστρια στο πλάι του; Δεν θυμάται κανείς οτι στην περσινή ανακοίνωση εκτός από την Νοα αναφέρθηκαν και άλλοι καλλιτέχνες από το εξωτερικό; 

3 people like this

Κι εσύ επιμένεις ότι άδικα το περιμέναμε αυτό το άλλο κι εγώ σου εξήγησα του λόγους που είχαμε άλλα στο μυαλό μας. Κι εσύ συνεχίζεις να μου αναφέρεις και να μου αναλύεις τις αιτίες. Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι εγώ δεν είμαι εδώ για να το δικαιολογώ, για να κρίνω αν είχε δίκιο ή άδικο γι'αυτό που έγινε αλλά για να μεταφέρω τις εντυπώσεις μου από μια παράσταση που παρακολούθησα. Κι αυτές που έγραψα ήταν οι εντυπώσεις μου. Συγγνώμη αν δεν είναι αντάξιες των προσδοκιών σας. 

.

.....................................................

Ούτε εγώ είμαι εδώ για να τον δικαιολογώ ρε Χριστίνα, πότε σου έδωσα αυτή την εντύπωση;

Τη λογική έβαλα κάτω και σκέφτηκα αυτό που σκέφτηκα, πως το πρόγραμμα ΔΕ θα είναι Μεδόγειος ΙΙ όπως κάποιοι φαντασιώνονταν! Την απλή λογική. Κι εγώ, και ο Πέτρος και η Ελπίδα και η Ελίνα. Παρ' όλ' αυτά κάποιοι διάλεξαν να πάνε, ενώ κάποιοι άλλοι όχι. Δεκτά όλα. 

Ούτε έχουμε (εγώ τουλάχιστον) κάποιες προσδοκίες από τις εντυπώσεις σου. Έχεις πάρει μια αμυνόμενη θέση λες και δέχεσαι χτυπήματα. Κανείς δε σε εγκαλεί για τις εντυπώσεις σου. Δικαίωμά σου να έχεις ό,τι εντυπώσεις θέλεις.

Έχουμε όμως εμείς το δικαίωμα να θεωρούμε πως ξέραμε με την απλή λογική πώς θα είναι πάνω κάτω η συναυλία;

Κρίνουμε και σχολιάζουμε ο ένας τον άλλον... Πάντα. Ωραίοι ως Ελληνες... 

Δεν έχω σκοπό να πω και πολλά. Θα τα διαχωρίσω για να περιορίσω (όσο μπορώ) την ανάλυση: 

ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ

Η συναυλία από άποψη καλλιτεχνικής δουλειάς ήταν άρτια (αν εξαιρέσουμε το μισό 1ο μέρος της 1η βραδιάς που έχω την εντύπωση ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στον ήχο, μόνο). Χαίρομαι βέβαια που παρακολούθησα και τη 2η βραδιά, όπου η Noa είπε δύο παραπάνω τραγούδια που τα θεωρώ και τα πιο ευχάριστα και όμορφα! 

Η Noa ήταν εκπληκτική! Ακούσαμε τόσο ιδιαίτερα πράγματα που νιώθω ότι πλήρωσα το εισιτήριο μόνο γι' αυτά. Την 1η βραδιά έμοιαζε με απλή και περιορισμένη η συμμετοχή της. Τη 2η, με τα δύο παραπάνω τραγούδια, αλλά και το "Ave Maria" στο τέλος, ένιωσα ότι καλύφθηκα και τη γνώρισα ακόμη περισσότερο. Κρίμα που όσοι πήγαν την 1η βραδιά δεν άκουσαν και αυτά... 

Η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΑΙΣΘΗΣΗ

Η γενικότερη αίσθησή μου συνοψίζεται στο εξής: "Φωνές του Δρόμου, Μουσικές του Κόσμου?". Με ερωτηματικό. Γιατί πολύ απλά αυτή είναι η αίσθηση που είχα όταν τελείωσε. Γιατί αυτή θα ήταν ακόμη κι αν δεν υπήρχε κανένα Gazarte, κανένα Passport. 

Όταν ανακοινώθηκαν οι συναυλίες και τα ονόματα (10 Δεκεμβρίου 2012 το βάλαμε στο φόρουμ), σε συνδυασμό με τις εμφανίσεις που είχαν προηγηθεί, πίστευα κι εγώ ότι πάνω-κάτω θα έβλεπα το ίδιο πρόγραμμα. Είχα μια μικρή ελπίδα για αλλαγή και έκπληξη, λόγω Noa αλλά και λόγω Νταλαρα που μας έχει συνηθίσει σε συναυλίες που δεν τις χαρακτηρίζεις "προσωπικές". Βγαίνοντας από το θέατρο, είχα την αίσθηση ότι είδα μια "προσωπική" συναυλία. Το διαφορετικό που έζησα και κέρδισα ήταν η, εκπληκτική ξαναλέω, Noa. Οποιαδήποτε άλλη θεωρητική προσέγγιση, με βρίσκει αδιάφορη και το γεγονός ότι θα προσπαθήσω να βάλω τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία, ακυρώνει οποιαδήποτε κριτική μου.

Σε συνέχεια των παραπάνω, θεωρώ ανούσια τη συζήτηση που γίνεται για το αν κάποιοι το ξέραμε ή όχι, το περιμέναμε ή όχι. Προφανώς έχεις δει κάτι και εκφράζεις τις εντυπώσεις σου. Αν το έλεγες εκ των υστέρων, θα χαρακτηριζόσουν, τουλάχιστον, γκρινιάρης.

Θα συμφωνήσω με κάτι που γράφτηκε παραπάνω σχετικά με τα τραγούδια του Αντύπα (που όπως ξέρετε από την κριτική που έκανα στο δίσκο στο musicheaven μου άρεσαν αρκετά). Τόσο αυτά όσο και το γενικότερο πρόγραμμα, αποτελείται από τραγούδια "εξωστρεφή". Η εναλλαγή από το "Περιπλανώμενο" της Μπάμπαλη στο "Φεύγουν τα τραγούδια" του Νταλάρα είναι "αταίριαστη" σε οποιοδήποτε κλειστό θέατρο, κι αυτό φάνηκε από την παγωμάρα την 1η μέρα. 

ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

Ο κόσμος που πάει στο Μέγαρο ή που βλέπει τον Νταλάρα μια φορά στο τόσο, ικανοποιείται ακόμη και αν του παίζεις τα "Βεγγαλικά σου μάτια", τη "Φαντασία", το "Εχω έναν καφενέ" και άλλα παρόμοια συνέχεια, την ώρα που εμείς μπορεί να ζητάμε την "Προσμονή" ή το "Χελιδονάκι" ή το "Δε φταίω". Δε μειώνω τα πρώτα τραγούδια, απλώς θέλω να τονίσω τη διαφορά, αλλά και να εξηγηθώ ότι οποιαδήποτε κριτική κάνω, την κάνω για μένα, για λογαριασμό μου και όχι σκεπτόμενη τον κόσμο. Αν ο Νταλάρας θέλει τον κόσμο του Μεγάρου να φεύγει ευχαριστημένος, σε γενικές γραμμές το κατάφερε. Εγώ έχω κάθε δικαίωμα όμως να φεύγω προβληματισμένη. Έτσι όπως έφευγε ενδεχομένως ο ίδιος κόσμος πριν κάποια χρόνια από το Ηρώδειο με τις Ουσίες...  

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ

Δεν το αναλύω παραπέρα. Κι ο μόνος λόγος που επεκτάθηκα είναι διότι δεν κατάλαβα την τόση ανάλυση που προηγήθηκε. Ειδικά αυτές τις αναλύσεις που περιείχαν μια ολοφάνερη ένταση αλλά και προσωπική επίθεση. 

Δεν ψάχνω αιτίες και δικαιολογίες παρότι το ζήτημα υγείας είναι σημαντική αιτία, αλλά όχι καθοριστική. Αμφιβάλλω, δηλαδή, για το αν υπήρχε κάποια άλλη αρχική πρόθεση για μια διαφορετική συναυλία. Ειδικά μετά από την εξαιρετική εμφάνιση του Νταλάρα και τις ερμηνευτικές αντοχές που επέδειξε, θεωρώ ότι μπορούσε να δώσει κάτι λίγο διαφορετικό.

Του βγάζω το καπέλο που τραγούδησε άψογα, που παρουσίασε μια εξαιρετική τεχνικά (και συναισθηματικά, περισσότερο τη 2η μέρα) συναυλία. 

Μια συναυλία όμως που μέχρι πριν λίγο καιρό θα τη χαρακτήριζα "προσωπική" και που σε καμιά περίπτωση δε θα μου άρεσε και δε θα περίμενα να δω στο Μέγαρο από τον ίδιο. 

ΥΓ: Και μια ερώτηση... Τα "Πρώτα λόγια", τραγούδι στο οποίο αναφέρθηκε και στη Συνέντευξη Τύπου, γιατί δεν το έπαιξαν τελικά? Και άλλη μία ερώτηση... Τα Latin που είπε και στην πρόβα που είδαμε στο επίσημο γιατί δεν τα είπε? (Μάκη, ευχαριστώ για την υπενθύμιση για τα Latin...) 

4 people like this

Κρίνουμε και σχολιάζουμε ο ένας τον άλλον... Πάντα. Ωραίοι ως Ελληνες... 

Δεν κρίνουμε ούτε σχολιάζουμε ο ένας τον άλλο Μάρω. Κουβέντα κάνουμε. Πάντα. Ωραίοι ως Έλληνες.

''hello dear friends, writing from Athens where we had a lovely experince in the last two days performing in an amazing concert hall as guets of Greece's biggest star, George Dalaras. he gave us a half an hour spot for our music, plus duets with him! so generous! thanks Mr. Dalaras!...i'm attaching a photo of the huge poster that was hanging outside the hall...soon we are off the Switzerland...love to all''

Από τη σελίδα τη Noa στο FB.

4 people like this

Εγώ στην συναυλία δεν μπόρεσα να πάω, αλλά θελω να πω την γνώμη μου για το θέμα που έχετε ανοίξει.

Όπως και άλλοι, έτσι είχα θεωρήσει και εγώ οτι οι παραστάσεις αυτές στο Μέγαρο θα ήταν η συνέχεια της Μεσογείου. Αυτό δεν το έβγαλα απο το μυαλό μου, αλλά αυτό κατάλαβα διαβάζοντας το δελτίο τύπου από τις περσινές συναυλίες στο Μέγαρο, με τον ίδιο τίτλο, οι οποίες αναβλήθηκαν για φέτος. Παραθέτω:

Γιώργος Νταλάρας - Noa 
«Φωνές του δρόμου, μουσικές του κόσμου»  22, 23, 24
ΜΑΪΟΥ 2012

Ο Γιώργος Νταλάρας σε μια σειρά συναυλιών με πρωταγωνιστές τραγούδια από την Ελλάδα, τη Μεσόγειο και τον κόσμο. Τραγούδια που προβάλλουν τις συγγένειες των εθνικών μουσικών της Μεσογείου, όσο διαφορετικά κι αν ακούγονται.

Εκλεκτή προσκεκλημένη στις συναυλίες, μια σπουδαία ερμηνεύτρια, η Noa, που με το ταλέντο, την αφοσίωσή της στη μουσική και τους πειραματισμούς της έκανε γνωστή τη μουσική της πατρίδας της σε όλο τον κόσμο.  
Πρωταγωνιστικό ρόλο θα έχουν επίσης σύγχρονοι σολίστ, έλληνες και ξένοι. 

Ο Γιώργος Νταλάρας με την επιλογή των τραγουδιών, τις ερμηνείες του και το παίξιμό του αναδεικνύει τραγούδια που ξεπέρασαν «τους μουσικούς τους δρόμους» διασκευασμένα με δουλεμένη γνώση, πατώντας όμως πάντα στέρεα στη μουσική τους αφετηρία.

Σ’ αυτό το σύγχρονο δρόμο της αυθεντικής λαϊκής μουσικής, οι «μουσικοί δρόμοι» της Ανατολής συνομιλούν με τις ιταλικές μπαλάντες, το φλαμένκο, τον μουσικό πλούτο της Μεσογείου, ακόμα και με την ηλεκτρονική μουσική.

http://www.megaron.gr/default.asp?pid=5&la=1&evID=835

Σε ένα δελτίο τύπου 4 παραγράφων αναφέρεται η Μεσόγειος 3 φορές, οπότε θεωρώ απολύτως λογικό να θεωρούμε όλοι οτι οι παραστάσεις αυτές αποτελούν την συνέχεια των συναυλιών με θέμα την Μεσόγειο που είχαν δοθεί στο Ηρώδειο το 2004 και το 2005. Μία συνέχεια την οποία είχε προαναγγείλει από τότε ο Γ.Νταλάρας.

Τώρα, όταν είδα την πρόσφατη συνέντευξη τύπου για αυτές τις συναυλίες (οι οποίες είναι οι περσινές αναβληθείσες), προφανώς την ψιλιάστηκα και εγώ οτι το πρόγραμμα θα έχει ομοιότητες με το πρόγραμμα που παρουσιάζει τους τελευταίους μήνες στους μικρούς χώρους (Gazarte, Passport, κλπ). Αλλά δεν περίμενα οτι θα ήταν όμοιο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό. Ο Γ.Νταλάρας πάντα παρουσίαζε κάτι διαφορετικό στο Μέγαρο και στο Ηρώδειο. Πάντα οι συναυλίες του σε αυτούς τους χώρους ήταν μοναδικές (θεματικά) και δεν είχαν παρουσιαστεί πουθενά αλλού πριν. Οπότε μου προκάλεσε απογοήτευση όταν διάβασα τις εντυπώσεις σας και διαπίστωσα οτι το πρόγραμμα ήταν copy-paste του Gazarte με ορισμένες προσθήκες/αλλαγές. Περίμενα περισσότερα από τον Γ.Νταλάρα, μόνο και μόνο γιατι η πορεία του όλα αυτά τα χρόνια μου έχει μάθει να περιμένω πάντα περισσότερα. 

Τελος πάντων, δεν ήρθε και το τέλος του κόσμου. Απλά ήταν μία χαμένη ευκαιρία για να παρουσιάσει πάλι μια μοναδική παράσταση που θα άφηνε την δική της ιστορία, όπως όλες οι άλλες που έχει πραγματοποιήσει στο Μέγαρο και στο Ηρώδειο. 

Τέλος, ειναι κριμα ρε παιδιά να κατεβάζουμε τόσο πολύ το επίπεδο της συζήτησης και του forum γενικότερα μόνο και μόνο επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις για το θέμα. Πραγματικά αυτές οι προσωπικές επιθέσεις, τα υπονοούμενα και οι μπανάνες χρειάζονται; Στο forum δεν μπαίνουμε μόνο εμείς.... κρίμα είναι...

Edited by Apostolis
7 people like this

Apostolis: Τέλος, ειναι κριμα ρε παιδιά να κατεβάζουμε τόσο πολύ το επίπεδο της συζήτησης και του forum γενικότερα μόνο και μόνο επειδή έχουμε διαφορετικές απόψεις για το θέμα. Πραγματικά αυτές οι προσωπικές επιθέσεις, τα υπονοούμενα και οι μπανάνες χρειάζονται; Στο forum δεν μπαίνουμε μόνο εμείς.... κρίμα είναι...

Σ'αυτή την παράγραφο τα είπες όλα...

3 people like this

Δεν έχω να προσθέσω κάτι στην όλη συζήτηση απλά επειδή δε μου αρέσει να δημιουργούνται εντυπώσεις τις λέξεις "πηγή", "ανάγκασε τους μουσικούς" κι "εσωτερική πληροφόρηση" δεν τις έχω χρησιμοποιήσει εγώ γι'αυτό Ελπίδα θα σε παρακαλούσα να μη μου τις χρεώνεις μιας κι είναι δικές σου.

Έχω τονίσει μάλιστα με κεφαλαία το ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ. 

Αποστόλη με συγχωρείς που κατέβασα το επίπεδο της συζήτησης αλλά με ενοχλεί πάρα πολύ η "τρελίτσα" κι η ειρωνία και όπως ανέφερα και πιο πάνω βγαίνω εκτός εαυτού. 

Αυτά.

Αποστόλη με συγχωρείς που κατέβασα το επίπεδο της συζήτησης αλλά με ενοχλεί πάρα πολύ η "τρελίτσα" κι η ειρωνία και όπως ανέφερα και πιο πάνω βγαίνω εκτός εαυτού.

Χριστίνα, προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο σε εσένα, αλλά γενικότερα. Αναφέρομαι σε όλες τις απαντήσεις που έφεραν την συζήτηση στο σημείο να ειπωθούν οι μπανάνες και τα υπονοούμενα. Ας το λήξουμε εδώ όμως. Καλό θα είναι οι συζήτηση να συνεχίσει σε λίγο πιο χαμηλούς τόνους, για το καλό όλης της κοινότητας.

Edited by Apostolis

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...