Alona

"φωνές Του Δρόμου, Μουσικές Του Κόσμου" 7 & 8/03/13

122 posts in this topic

Mετά από δεκαπέντε χρόνια που παρακολουθώ τον Νταλάρα πρώτη φορά αισθάνομαι αδικημένος.Αν εξαιρέσεις τη Νόα και τέσσερα τραγούδια, το πρόγραμμα ήταν αυτό του Gazarte και κατώτερο,αφού έλειπαν τα καλά του β' μέρους του.Βάσει του τίτλου της συμερινής συναυλίας περίμενα πολλά διαφορετικά και τελικά μου έμεινε πάλι ο Αντύπας.

Δυστυχώς, νιώθω ότι με εκλεψε παρόλο το τρίωρο πρόγραμμα και αυτό το λέω εδώ και πουθενά αλλού.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εν συντομία... το πρόγραμμα ήταν σε γενικές γραμμές το ίδιο με Gazarte, Passport κλπ., αλλά προσωπικά δεν μου πολυάρεσε η όλη φάση στο Μέγαρο... λόγω χώρου... Πολύ κουμπωμένοι όλοι... Προτιμώ κάτι πιο χαλαρό. Μού άρεσε η πλούσια ορχήστρα, χωρίς να εννοώ πως στους μικρότερους χώρους η μικρότερη ορχήστρα υστερεί σε τίποτα, ίσα-ίσα που όσο μου αρέσουν οι ορχήστρες με "όγκο" ήχου, άλλο τόσο μού αρέσουν και τα πιο αφαιρετικά σχήματα. Μού άρεσε η προσθήκη κάποιων έξτρα τραγουδιών (σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις του), π.χ. "Έγινες πουλί", "Νύχτα". Μάλιστα αυτά τα τραγούδια τα ακούω γενικώς τον τελευταίο καιρό, και σκεφτόμουν ότι θα ήταν ωραίο να τα έπαιζε!! Μέσα στο μυαλό μου είναι;;; :D Η Noa εκπληκτική, και τον ευχαριστώ για ακόμα μια φορά που μας "προτείνει" τόσο όμορφα πράγματα, μουσικές, καλλιτέχνες, που αν δεν ήταν αυτός, εγώ προσωπικά μάλλον δεν θα τις γνώριζα ποτέ! (όπως π.χ. και τη Dulce Pontes).

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

If any of the sound engineers of MMA is reading this: Do something about the microphones of Apostolis Vaggelakis, Matsikas and Christos Zervas. 

It was almost impossible to hear them!

Bravo Petros Kourtis!!! that's how we like percussions, with lots passion :)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε για την ενημέρωση και τις φωτογραφίες! Σίγουρα το πρώτο βράδυ είναι πιο σφιγμένοι, αύριο ελπίζω να είναι όλοι πιο χαλαροί, αλλά σίγουρα στο Gazarte ή στο Passport είναι άλλη η ατμόσφαιρα και πιο χαλαρό το πρόγραμμα. Ανυπομονώ …

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Γιώργος Νταλάρας - Έγινες πουλί

 

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aυτο ηθελα να πω κι εγω Πετρο.Αλονα σε ΥΠΕΡευχαριστουμε!! Πω ειναι ΤΡΟΜΕΡΟΣ!!Δεν φανταζομουν οτι θα ξανακουγαμε αυτην την κομματαρα!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νομίζω ότι η χθεσινή βραδιά ήταν από τις πολύ μέτριες νταλαρικές βραδιές με εξαίρεση το Una moneda le di που ήταν πραγματικά πολύ δυνατή στιγμή. Πολύ καλή στιγμή ήταν επίσης και ντουέτο με τη Noa στο Yad Anouga. Το πρόγραμμα ήταν αναμενόμενα το ίδιο βάσει και της ορχήστρας που ήταν ανακοινωμένη. Θα μπορούσε σίγουρα να είχε δουλέψει παραπάνω και  το πρόγραμμα να μην ήταν απλή επανάληψη του Gazarte. Ενώ είναι ένα πρόγραμμα που είχε στο μυαλό του από πέρυσι και θα μπορούσε πραγματικά να μια είναι μια ιδιαίτερη μουσική παράσταση με τραγούδια από τη Μεσόγειο (και σίγουρα θα ακούσουμε σε μελλοντικές συνεντεύξεις ότι ήταν συνέχεια του Ηρωδείου) τελικά μείναμε στα ίδια με την προσθήκη 2-3 τραγουδιών για να δικαιολογηθεί και ο τίτλος. Η προσθήκη του Κούρτη ήταν πολύ καλή επιλογή αν και η ορχήστρα μου φάνηκε ελαφρώς κουμπωμένη όπως και ο ίδιος ο Νταλάρας. Αναφορικά με την προσέλευση του κόσμου ήταν παραπάνω από ικανοποιητική, τουλάχιστον σε σχέση με αυτά που φοβόμουνα. Ελπίζω η σημερινή μέρα να μας επιφυλάσσει ευχάριστες εκπλήξεις. 

 

Υ.Γ. Θα συμφωνήσω ότι η ατμόσφαιρα ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά παγωμένη και μόνο στο τέλος της βραδιάς φάνηκε να ζεσταίνεται με τον κόσμο να χειροκροτεί έντονα και για αρκετή ώρα τους καλλιτέχνες.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο παγωμένη ήταν η ατμόσφαιρα χτες άλλο τόσο είμαι κι εγώ σήμερα...

 

Μάλλον το χόρτασα το πρόγραμμα τόσες φορές που το άκουσα (εδώ που τα λέμε, κατά την άποψή μου πάντα, δεν είναι και για πολλές ακροάσεις...) κι επιπλέον το περιβάλλον του Μεγάρου θέλει κάτι πολύ "δυνατό" κι "έντονο" για να ζεσταθεί.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

H απορια η δικια μου ειναι, αφου ο δισκος βγηκε πριν λιγους μηνες, περσι τι θα παρουσιαζε? Κριμα γιατι κι εγω περιμενα κατι αναλογο με τη μεσογειο..

 

Δεν μου αρεσε επισης απο φωτο το στησιμο της ορχηστρας. Πολλα καλωδια..Οι μουσικοι φαινονται οντως κουμπωμενοι. Αλλιως ειχαν συνηθισει..

 

Φοβερο το una moneda le di πραγματικα! Σαν να μην περασε μια μερα! (αν και διακρινω μια αλλοιωση στον τροπο που προφερει το σιγμα σε καποια σημεια)

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας ήταν υγιής και σε εξαιρετική φόρμα, και φωνητικά σε άριστη κατάσταση. Η συναυλία ήταν ένα ακόμη "Τι θα πει έτσι είναι" μείον.

Στο μισό κομμάτι του πρώτου μέρους υπήρχαν πολλά προβλήματα με τον ήχο, τα μικρόφωνα, τα καλώδια κτλ.

Η Νοα είναι μοναδική αλλά κάποια από τα σόλο κομμάτια που επέλεξε να πει δεν αντιπροσώπευαν το concept "Μεσόγειος", ήταν λίγο τραγούδια νανουρίσματος.

Ήταν εξαιρετική τραγουδώντας δίπλα στον Νταλάρα αλλά θεωρώ ότι ο ήχος του Αντύπα κατέστρεψε τα τραγούδια.

Έχω ακούσει τα ίδια τραγούδια και στην Ιερουσαλήμ και στην Χάιφα χωρίς τον ήχο του Αντύπα και ήταν υπέροχα.

Επίσης δεν μπορούσες να ακούσεις τον ήχο από κάποια όργανα, ιδιαίτερα των Βαγγελάκη, Μάτσικα και Ζέρβα.

Ο Πέτρος Κούρτης ήταν υπέροχος! μας έδειξε πραγματικά πως πρέπει να παίζονται τα κρουστά - με πολύ πάθος!
Βαρέθηκα πια με το ήχος του Αντύπα  :pity:



εμείς !!

 

885828_10151475258337270_2062653332_o.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ας μη βιαζόμαστε να βγάλουμε συμπεράσματα,για το γιατί ήταν το πρόγραμμα σαν εκείνο του Gazarte και του Passport με ελάχιστες παραλλαγές συν τη Νόα...αυτά για την ώρα...οψώμεθα...

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το τραγούδι που είπε η Νοα με τον Νταλαρα και είχε και ελληνικούς και ξένους στίχους, ποιο ήταν? Δεν κατάλαβα κάτι από το πρόγραμμα. 

(Και δεν εννοώ το "Τι θα πει έτσι είναι")

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ρεπορταζ έδειξε ελάχιστα πριν το Σταρ.

Άρη, δεν ξέρω τι τραγούδια ακούστηκαν στο πρόγραμμα, αλλά με την σύνθεση της ορχήστρας μπορώ να αντιληφθώ.

Απο τα σχόλια των περισσοτέρων εισπράττω το "μια απο τα ίδια" - και όταν το Πασπορτ ή το Γκαζάρτε έχουν προηγηθεί, είναι λογικό να γίνονται συγκρίσεις.

Υπάρχει κάτι άλλο που - μιας που ήμουν απών - δεν αντιλαμβάνομαι σωστά;

Share this post


Link to post
Share on other sites
Μέρος Ι

 

1) Εγώ ήμουν εσύ -  Νίκος Μωραΐτης /Νίκος Αντύπας

2)  Ξέχνα τις Αναμνήσεις - Μάνος Ελευθερίου/Νίκος Αντύπας

3) Τo Τσάμικο Τσακίστηκε Μιχάλης Γκανάς/Νίκος Αντύπας

4)  Αριστερόχειρη Μιχάλης Γκανάς/Νίκος Αντύπας

5) Κόψε Στίχοι Νίκος Μωραϊτης/Νίκος Αντύπας / Νταλάρας-Μπάμπαλη 

6) Είσαι εσύ ο άνθρωπός μου - Μίνωας Μάτσας/Σπύρος Περιστέρης <<Μπάμπαλη 

7) Περιπλανώμενο - Νίκος Μωραΐτης/Στάμος Σέμσης

8) Φεύγουν τα τραγούδια - Ηλίας Κατσούλης/Μιχάλης Τερζής

9) Έγινες πουλί - Λευτέρης Χαψιάδης/Γιάννης Τριανταφυλλίδης 

10) Νύχτα Bregovic Goran/Ανδρικάκης Αντώνης

11) Τα βεγγαλικά σου μάτια - Μιχάλης Μπουρμπούλης/Στάμος Σέμσης

12)     Τι πάθος - Δημήτρης Λάγιος

13) Μια στιγμή για πάντα  Ελένη Ζιώγα/Γιάννης Αιόλου

14) Is oria mu ( Στην ωραία μου) - Παραδοσιακό

15) Una moneda le di Solano Ochaita Valeri/Solano Ochaita Valerio
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντάξει τι να πω.... φώναξε τον Τσαχουρίδη εκεί και το πιο πρωτότυπο που σκέφτηκε είναι να παίξουν το "Έγινες πουλί" στο οποίο ο Αντύπας έκανε το Ομάλ...τσιφτετέλι.....

Το πρόγραμμα 80% ομοιότητα με Gazarte κλπ....

Δεν περίμενα τέτοια προχειρότητα απο τον Νταλάρα....

Edited by Theodore
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...