9 posts in this topic

1ον. Ο Ανδρέας Κατσιγιάννης είναι μεγάλος συνθέτης.-

2ον. Μου αρέσει πολύ η "Αστεφάνωτη" που ερμηνεύει η Ασπασία Στρατηγού με τον Γιώργο Νταλάρα! Οι φωνές τους είναι πολύ ταιριαστές και θα ήθελα πολύ να τους ξαναδώ μαζί και στη σκηνή...

 

 

Δεν έχω ακούσει ακόμα όλο τον δίσκο, αυτά προς το παρόν, γιατί πήγε πια αργάμιση... :blush:-_-

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά. Το συνηθισμένο πρόβλημα βέβαια με την διανομή μέσω εφημερίδων παραμένει. Ελλιπές το ένθετο! Με 2,5 ευρώ ίσως δεν θα έπρεπε να ζητάω κι άλλα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1ον. Ο Ανδρέας Κατσιγιάννης είναι μεγάλος συνθέτης.-

 

Κι εγώ αυτό αποκόμισα από ένα γρήγορο πέρασμα των τραγουδιών (ένα κουπλέ κι ένα ρεφραίν). Μπράβο στον Κατσιγιάννη! Και αυτό που επίσης μου αρέσει είναι που παρουσιάζει μια δουλειά με κάποιο νόημα, με ένα συγκεκριμένο concept (για να το πω και...ελληνικά). 

Share this post


Link to post
Share on other sites

''Φεγγάρι'' απο το Album
''Eικόνα Αχειροποίητη''
Ποίηση: Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης
Μουσική: Ανδρέας Κατσιγιάννης
Τραγούδι: Γλυκερία
Κλαρίνο: Βασίλης Σαλέας
Αrtwork: Γιωργος Χατζάκης
EMI MUSIC
Δημιουργία βίντεο: Θοδωρής Χαϊκάλης

(με ανέκδοτο εικαστικό υλικό)

 

 

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1ον. Ο Ανδρέας Κατσιγιάννης είναι μεγάλος συνθέτης.-

 

Καλά αυτό φαινόταν και απο τα προηγούμενα δείγματα. Είναι μεγάλος συνθέτης χωρίς να το διατυμπανίζει καν ότι είναι συνθέτης.

Τόσο καλός που κάποιοι άλλοι που το παίζουν δήθεν μεγάλοι συνθέτες, έντεχνοι και κουλτουριάδηδες πρέπει να βρουν τρύπα να κρυφτούν όταν ακούνε τη μουσική του Κατσιγιάννη...

 

 

Μπράβο και πάλι μπράβο!

 

Η ένσταση της Ελίνας φυσικά είναι και δική μου. Απαράδεκτο το ένθετο, με σοβαρότερη έλλειψη την μη καταγραφή των στίχων. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

«Εικόνα αχειροποίητη» του Παπαδιαμάντη σε μουσική Κατσιγιάννη

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου                
29/04/2013

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=6489&Itemid=39

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ο Αλέξανδρος Ασωνίτης για την «Εικόνα Αχειροποίητη»
 
Υπογράφει: Αλέξανδρος Ασωνίτης
13/06/2013
 
 
Με τα δύο τραγούδια που τραγουδάει ο Γιώργος Νταλάρας ξανακερδίζει, νομίζω, ένα μεγάλο μέρος απ’ τους ακροατές εκείνους που είχαν κουραστεί απ’ την επιμονή του να τραγουδάει τα πάντα, δηλαδή τίποτα, και ξαναγίνεται ένας λαϊκός τραγουδιστής. Όλα τα τραγούδια, όπως και το δημοτικό «Αλησμόνη» (Κόρη μου), είναι γνήσια λαϊκά τραγούδια κι ο Νταλάρας ξέρει πολύ καλά τα
λαϊκά τραγούδια, γι’ αυτό και λέει υποδειγματικά το καταπληκτικό «Νοσταλγός», ποίημα του αείμνηστου φίλου Ηλία Κατσούλη που δε ζει για να χαρεί αυτή τη μελοποίηση που μετατρέπει ένα υπέροχο ποίημα σε υπέροχο τραγούδι.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα το γράψω κι εδώ: ο δίσκος σαφώς από τους πιο ωραίους της δισκογραφίας τον τελευταίο καιρό. Αλλά διαφωνώ με το απόλυτο κι άρα ισοπεδωτικό ''τίποτα'' όσον αφορά τις άλλες επιλογές του Νταλάρα.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

πως γντ η επιμονη να φερνει το τιποτα.... δε το χω καταλαβει!!!  :what:

..και για εναν καλλιτεχνη οπως ο Νταλαρας... :music_singguitar:

 

υ.γ.  μικρες φρασεις φερουν μικρους ανθρωπους!  Ελινα μαζι σου!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...