Apostolis

Χαλκίδα, Οδός Ονείρων 15 & 16/05/13

66 posts in this topic

Δυο καταπληκτικές και αξέχαστες βραδιές !!! και το ένα διαφορετικό από το άλλο!!
Σας ευχαριστώ απείρως Sotiris Gikas & Mixalis IV Katsikoulis από τα βάθη της καρδιάς μου για όλα!!!

ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ!!!

 

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αποχαιρετώντας την Οδό Ονείρων και τον κόσμο της Χαλκίδας... (16/5/2013)

 

8747949680_96eb762093_c.jpg

 

 

8747949756_c83342e234_c.jpg

 

 

Και σε καλύτερη ανάλυση εδώ: 

http://www.flickr.com/photos/marochr/8747949680/sizes/k/in/set-72157633518073398/

http://www.flickr.com/photos/marochr/8747949756/sizes/k/in/set-72157633518073398/

 

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ό,τι και να γράψω είναι λίγο!Πολύ λίγο! Ευχαριστίες σε όλους! Τον Μιχάλη, τον Σωτήρη όλα τα παιδιά εκεί στην Οδό Ονείρων! Έχουν τον τρόπο να αισθάνεσαι οικεία!

Ευχαριστίες στην παρέα που έχουμε κάνει τόσα χιλιόμετρα τόσα χρόνια για τις συναυλίες!

Ευχαριστίες στον Νταλάρα και σε όλους τους συνεργάτες του! Υποκλίνομαι!!!!

 

 

Ευχαριστίες για τα βίντεο και τις υπέροχες φωτογραφίες!!!

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ότι κι αν πω είναι λίγο...δυο βραδιές ανεπανάληπτες! Είμαι κομμάτια βέβαια αλλά δεν το μετανιώνω στιγμή! Και τρίτη μέρα να γινόταν εκεί θα ήμουν! Μας αποζημίωσε και με το παραπάνω και με την επιλογή των τραγουδιών αλλά και με τη φωνή του! Μπράβο μπράβο και πάλι μπράβο! Να τα συνεχίσει, το χρειαζόμαστε!

 

Τελικά ο Νταλάρας είναι παντώς καιρού! Και για τις μεγάλες παραγωγές τύπου μέγαρο αλλά και γι'αυτά τα μικρά, ζεστά και παρεΐστικα σχήματα! 

 

Ευχαριστούμε πολύ Μιχάλη γι'αυτή την ευκαιρία που μας έδωσες!

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αφου κοιμηθηκα, ας γραψω κι εγω με καθαρο μυαλο. Ξεκινωντας, θα ηθελα να τονισω για ακομα μια φορα την -ριζικη θα ελεγα- αλλαγη του νταλαρα οσον αφορα την ανεση του στην σκηνη και την επικοινωνια του με τον κοσμο. Αυτον τον νταλαρα παντα ηθελα, δεν τον εβρισκα, φετος μου αποκαλυπτεται ωσαν ονειρο και νιωθω ευτυχισμενη γιαυτο. Μα να πιανει το χερι της ασπασιας να την παρακινει να χορεψουν?? Τον αγαπω και μονο γιαυτο!! Ας αρχισουν οι χοροι λοιπον!!

 

Την πρωτη βραδια καταλαβα αυτο που ειπε ο χατζιδακις για τον νταλαρα "η ταση του για τα αστρα". Συγχαιρω το μαγαζι για τα καταγερα σκαμπω του. Απο την αρχη του προγραμματος εβλεπα τον νταλαρα που πατουσε πανω στο ειδικο στηριγμα για τα ποδια και ωπ! και ωπ! και πανω στη πενια παλι ωπ! και να στυλωνει το βλεμμα και ξανα μανα ωπ! ωπ! χοροπηδηχτα! ωσπου στο τελος του προγραμματος ηταν συνεχως μονιμως σηκωμενος! (στο ειδικο στηριγμα,πως να το πω δεν ξερω). Και να κοιτα ψηλα και λεω τωρα θα απογειωθει! Και.......απογειωθηκε! Παταει πανω στο σκαμπω και...τελικα κολωσε, δεν τα εφτασε τα αστρα........εμεις ομως.....τα φτασαμε!! Ωραια τραγουδια, με ενα προγραμμα να "εντεχνιζει" αρκετα, δυστυχως ομως οχι τοσο αρκετα οσο στο Gazarte. Παρολαυτα, μας ξεσηκωσε για τα καλα και θεωρω οτι ικανοποιησε τους παντες. Στο "ανοιξα το συρταρι μου" επικρατησε μια ευτυχια..

 

Η δευτερη βραδια ειχε πιο αναμενομενα τραγουδια και δεν ικανοποιησε νομιζω τους πιο ψαγμενους τοσο πολυ. "Εγω δεν εχω βγαλει το σχολειο".. οκ.. χαριτωμενο τραγουδακι..  το βγαλαμε ομως το σχολειο και δεν νομιζω οτι μπορεις να ταυτιστεις και τοσο πολυ... Απλοικοτατος στιχος. Τι να μας πει τωρα οταν εχει τραγουδησει  "Απ' την αγάπη του πλησίον φτιάχνεται η λάσπη και το ψέμα και το μίσος". Χαριτωμενια θα μου πεις. οκ, ως εκει ομως.

 

Η ασπασια αποδειχτηκε εξαιρετικη (δυστυχως την δευτερη βρδια την ταλαιπωρησε η λαρυγγιτιδα.) Την ευχαριστω για την συγκινητικη της ερμηνεια στο "ανθρωπων εργα". Ποτε δεν θα φανταζομουν οτι θα μπορουσα να συγκρινω ερμηνεια με αυτη της αλκηστι. Αυτο το τραγουδι με καταδιωκει απο τοτε που το ακουσα. Οταν λοιπον ελεγε η αλκηστις "αδιορθωτα τα ματια και οι καρδιες" με την επιθετικοτητα που εχει ηταν σαν να ελεγε "τα αναθεματισμενα! αδιορθωτα!". Η ασπασια ομως ηταν σαν να ελεγε "ειναι αδιορθωτα, δεξου το, αυτο κινει τον κοσμο!" Την ευχαριστω λοιπον.

 

Κατι ακομα. Ειχα μια συζητηση μετα με τα κοριτσια και ειπαμε οτι με τοσα που ειπε μειωνονται οι παραγελιες. Ωραια θα ηταν αν ανοιγαμε ενα τοπικ με τις "δικες μας" παραγγελιες. Κι αλλα χαρτακια! Και παρακαλω να συνοδευονται με γυαλια!! :D  

 

Ηταν υπεροχα για ακομα μια φορα.. Ευχη μου να συνεχισει ετσι.. Με χαμογελο, με δυναμη.. Γιατι τελικα γιαυτο συνειδητοποιησα οτι διαλεξα ως προτυπο τον νταλαρα. Για την δυναμη. Την ιερα ψυχικη δυναμη που με τοσο παθος αντανακλα στις συγκλονιστικες ερμηνειες του.

 

ΥΓ. Τι θα γινει με τα παπουτσια??? "ειναι  αδιορθωτος, δεξου το".

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..το φορουμ ειναι πηγη ζωης..

..ανοιγω να διαβασω καθε λιγο και νιωθω πως ζω ονειρο..

..θα διαβαζω ξανα κ ξανα τις εντυπωσεις ολων των φιλων μου εδω, κ μετα θα ολοκληρωσω -αν καταφερω- κι εγω ΟΛΕΣ μου τις στιγμες..

..σε live , προβες και οχι μονο..

..πρωτα θελω να δω την ψυχούλα σας, αν οντως τελικα, θα μεινει κατι μεσα απο αυτο το γεγονος..

 

ώρα 21.35 αραχτος με το λαπτοπ στο μπροστινο τραπεζακι, κοιτωντας τα 'ιχνη' επανω κ κατω στη σκηνη..

 

σας ευχαριστω, ΟΛΟΥΣ.. :)

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://allaboutevia.blogspot.gr/2013/05/blog-post_944.html

 

Εγώ θα επανάλθω με τα δικά μου γιατί είναι πολλά και μόλις τώρα ανασκουμπώθηκα και προσπαθώ να ανασυνταχθώ.... B)

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν φτάνουν τα λόγια για να περιγράψουν αυτά που ζήσαμε χθες το βράδυ. Οι φίλοι που έκλεισαν κάποιες στιγμές στις κάμερες του ίσως αποδώσουν, ως ένα βαθμό, το κλίμα και τη μαγεία της βραδιάς. Ένα μόνο θα πω, εκτός από το αυτονόητο μπράβο και ευχαριστώ στους οργανωτές και συντελεστές αυτού του ξεχωριστού διημέρου (ακούς Μιχάλη?): αισθάνομαι εξαιρετικά τυχερός, που ανήκω σε μια γενιά που έζησε από κοντά το μεγαλύτερο κομμάτι μιας μυθικής καριέρας, που ακολούθησε πιστά τον άνθρωπο που στις φλέβες του κυλούν νότες, που γίναμε κι εμείς μαζί του, χωρίς να το καταλάβουμε, ένα κομμάτι της ιστορίας της ελληνικής μουσικής των τελευταίων 30+ ετών! Για όσους μάλιστα είδαμε και πίσω από τα τραγούδια και τις συναυλίες και επηρεαστήκαμε από στάσεις και συμπεριφορές, η τύχη είναι διπλή!! Εις το επανειδείν...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για όσους μάλιστα είδαμε και πίσω από τα τραγούδια και τις συναυλίες και επηρεαστήκαμε από στάσεις και συμπεριφορές, η τύχη είναι διπλή!!

Ακριβως.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξεχασα να αναφερω οτι η παρουσια του αλκινοου ελειψε... Τουλαχιστον μια απο τις 2 βραδιες επρεπε να ειναι εκει.

 

Τι τρομερη αλλαγη ηταν αυτη στο "δεν φταιω" την πρωτη βραδια.. "δεν φταιω που μεινα σπουργιτι, δεν φταις που εγινες αητος.." :music:

 

Κατι μου λεει οτι σημερα θα πεσει πολυς υπνος... :razz:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο  ρε  παιδιά!!Μπράβο  στον  Γιώργο  με  τα  τραγούδια  της  καρδιάς,αλλά  και  όλους  με  το  κέφι  σας  και  την  αλήθεια.Δεν  μπόρεσα  να  είμαι,αλλά  εσείς  χαίρομαι  πραγματικά  που  μεταφέρατε  όσα  ζήσατε.

Αλόνα,Μάρω,Χρύσα  ευχαριστούμε  για  τις  υπέροχες  φωτό.Μιχάλη  και  εσένα  φίλε!!

Να  είμαστε  καλά  γιατί  αξίζει  να  ζούμε  με  τα  τραγούδια  του,και  όχι  μόνο  να  τα  ακούμε!!

Να  είστε  όλοι  καλά  φίλοι  μου!!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mολις επεστρεψα στη βαση μου.......

Τι να πω για τις δυο μαγικες βραδιες που ζησαμε στη Χαλκιδα!!!!!!!!!!

Τις εχουν περιγραψει τα παιδια παραπανω!!!

Ηταν    ΟΝΕΙΡΟ!!!!!!!!!!!!

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον Μιχαλη και σε ολους τους συντελεστες!!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
O Γιώργος Νταλάρας στη Χαλκίδα (Βραδιά 2η-16/5) (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
20/05/2013

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=6658&Itemid=125

 

Φωτογραφίες: Χρύσα Σωφρονά.
 
Video
«Παίρνω τους δρόμους» (Στ.Κουγιουμτζής - Β.Τσιμπούλη) Τραγουδά ο Γιώργος Νταλάρας.
Από τη συναυλία στην «Οδό Ονείρων» στη Χαλκίδα στις 16-5-2013.
Video:Θανάσης Γιώγλου.
9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

μπραβο Θαναση.. εκπληκτικες κ οι δυο παρουσιασεις.. 

σε ευχαριστω για αλλη μια φορα για τον κοπο σου κ το μερακι σου που διαθετεις γι αυτο που χαιρεσαι κ αγαπας..

 

..και οι 'στροφες' σου εδω στην οδο after, ηταν ολα τα λεφτα..  ;)  ;)  :D

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mιχάλη παροτι δυστυχως δεν καταφερα να ερθω στην Χαλκιδα στην Οδο Ονειρων

θεωρω πως σιγουρα σου αξιζουν παρα πολλα μπραβο τοσο εσενα οσο και

στους υπολοιπους συντελεστες των 2 αυτων μοναδικων εμφανισεων.

Πραγματικα τα διαφορα βιντεο σιγουρα δεν μπορουν να μας δωσουν

το 100% της ατμοσφαιρας που υπηρχε αλλα σιγουρα μας δειχνουν 

οτι κατι διαφορετικο κατι ομορφο κ ωραιο συντελεστηκε.

 

 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!!

 

Υ.Γ.Θανο ευχαριστουμε για τα εκτενη αρθρα σου καθως και τις κοπελες μας που με τις

φωτογραφιες τους πραγματικα "κεντανε" καφε φορα...Αξιοι..

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..και οι 'στροφες' σου εδω στην οδο after, ηταν ολα τα λεφτα..  ;)  ;)  :D

 

Υπάρχουν ντοκουμέντα?  B)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ δεν έχω τίποτα ακόμα....Δεν ξέρω η Αλόνα και η Ελπίδα τι κρυμμένα μυστικά και ντοκουμέντα έχουν στα χέρια τους.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

   η Αλόνα 

 

Σιγουράκι...  :D  B)

 

έπεσες έξω.... της τελείωσε η κάρτα.... Άλλη έχει τα ντοκουμέντα....    :whistling2:  :whistling2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρήκε την Ελπίδα

 

976426_10151596811862270_990835414_o.jpg

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

   η Αλόνα 

 

Σιγουράκι...  :D  B)

 

έπεσες έξω.... της τελείωσε η κάρτα.... Άλλη έχει τα ντοκουμέντα....    :whistling2:  :whistling2:

αντε τοτε, τι περιμενεις???? ανεβασε να δουμε κι εμεις που δ ειμασταν εκεινη τη στιγμη!!!! ολο σε παραλιες κ αμμουδιες μου πας, ΤΕΛΕΙΩΝΕΕΕΕΕ!!!  B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βρήκε την Ελπίδα

 

976426_10151596811862270_990835414_o.jpg

 

Α, να τη και η ανθοδέσμη! Πλέον στολίζει το σπίτι μου....έτοιμη να ξεραθεί βέβαια.  :razz:

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...