ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Λάκης Ορφανίδης -Ακροατήριο Κανείς-Συμμετοχή Γ. Νταλάρα

21 posts in this topic

Λάκης Ορφανίδης - «Ακροατήριο κανείς» (STUDIO REPORT)
 

 

Γιώργος Νταλάρας,Μανώλης Λιδάκης, Γιάννης Ντουνιάς, Βούλα Σταματίου, Κατερίνα Τσιρίδου, Θωμάς Στεργίου…& ο ίδιος ο συνθέτης, Λάκης Ορφανίδης, ερμηνεύουν τα έντεκα τραγούδια του νέου πολυσυλλεκτικού δίσκου με τίτλο «Ακροατήριο κανείς»
που αναμένεται να κυκλοφορήσει σύντομα
 


Τι θα γίνει με το πρόβλημα στους τίτλους; Άλλα γράφουμε κι άλλα εμφανίζονται....Θα ασχοληθεί κανείς από τους super κάποια στιγμή;

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Τι θα γίνει με το πρόβλημα στους τίτλους; Άλλα γράφουμε κι άλλα εμφανίζονται....Θα ασχοληθεί κανείς από τους super κάποια στιγμή;

Εγώ αυτό που μπορούσα το έκανα (διορθωσα το μικρό "ν" στο Νταλάρας)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μα κι εγώ το διόρθωνα και μου το ξαναέβγαζε μικρό. Άσε που όταν έβαζα τον τίτλο του δίσκου σε εισαγωγικά, γινόταν ο τίτλος, ότι νά'ναι

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πρέπει να αφήνεις ένα κενό μετά την τελεία (ή οποιοδήποτε σημείο στίξης) για να μη βγαίνει με μικρό. 

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και πάλι όμως αυτά είναι ενδιάμεσες λύσεις. Και παρότι αυτός είναι ο σωστός τρόπος γραφής (με το κενό δηλ. μετά το σημείο στίξης) μεγαλώνει ο τίτλος και μπορεί να μη χωράει κάτι που θέλουμε να γράψουμε. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Πάρης Μήτσου - «Το καλό τραγούδι θα βρει το δρόμο του…»
 
Υπογράφει: Χρήστος Βιδινιώτης
11/06/2013
 
 
Λαϊκοί τραγουδιστές που θα μπορούσαν να υποστηρίξουν ένα καλό λαϊκό τραγούδι υπάρχουν σήμερα;
 
Θα σου πω κάτι που είναι και είδηση. Κάνει το δεύτερο δίσκο του ο Λάκης Ορφανίδης που όπως ξέρεις είναι στο ύφος της δεκαετίας του ’50. Σε αυτό το δίσκο λοιπόν θα συμμετάσχει και ο Νταλάρας με δύο τραγούδια που τα τραγούδησε σαν λαϊκός τραγουδιστής, γιατί είναι λαϊκός τραγουδιστής, άσχετα αν τα τελευταία χρόνια τραγουδούσε άλλα πράγματα...
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο συνθέτης του δίσκου Λάκης Ορφανίδης γράφει: «Ευχαριστώ θερμά το μεγάλο μας τραγουδιστή και μουσικό ΓΙΩΡΓΟ ΝΤΑΛΑΡΑ που ερμηνεύει μοναδικά, όπως πάντα, δύο τραγούδια μου . Είναι πολύ μεγάλη τιμή για μένα».

Aκούστε ένα νέο μοναδικό ζεϊμπέκικο αποκλειστικά στο ogdoo.gr

 

Γιώργος Νταλάρας «Παιδιά ενός κατώτερου Θεού» (ΝΕΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ)
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
01/08/2013

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7480&Itemid=39

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ Θανάση!! Μου αρέσει πάρα πολύ :music_singguitar:  :music:  :music_singguitar:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάρα πολύ ωραίο τραγούδι. Από τα ''χρωματιστά''. Κι ο Νταλάρας ''ζωγραφίζει''! Μα πάρα πολύ μου άρεσε!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"σε πέντε ωρες ξημερωνει κυριακή...εισαααααγωγή etc " . οσοι παίζουν μουσική και έχουν προσπαθησει να γράψουν καποια μελωδία έχουν καταλάβει πόσο δύσκολο ειναι να γράψεις κάτι αυθεντικό-μοναδικό  ,που να  μη μοιαζει με τίποτε άλλο ...να μη θυμίζει καν κάτι άλλο . δηλαδη αν ακούσει την εισαγωγη η αλεξίου δε θα της θυμίσει τίποτα....?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η Χαρούλα μπορεί και να μην θυμάται πια αυτό το υπέροχο τραγούδι. Δεν είμαι μουσικός, μοιάζει όντως η εισαγωγή αλλά παρθενογένεση στην τέχνη δεν υπάρχει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα δεν μου το θύμισε πάντως....Τώρα προσπαθώ να βρω τις ομοιότητες, αφού το γράψατε...Αλλά και πάλι, δε μου το θυμίζει ιδιαίτερα.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ούτε κι εμένα μου το θυμίζει, ειδικά αν δεν διάβαζα αυτή τη συζήτηση δεν θα πήγαινε καν το μυαλό μου εκεί.

 

Όσον αφορά στο τραγούδι, είναι εξαιρετικό, και μου φέρνει στο μυαλό την εικόνα της σημερινής Ελλάδας... :pity:



Υ.Γ. (άσχετο): μα είναι δυνατόν ακριβώς με το που πάτησα το κλικ για να ακούσω το τραγούδι, να χτυπήσει το τηλέφωνο;;;;; :ranting2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο τραγούδι! Μου αρέσουν τα γυρίσματα, το πώς πατάει ο Νταλάρας πάνω τους και ο στίχος πολύ καλός!  :thumbup2:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συγκλονιστικα τα κουπλε.. Ο στιχος μου αρεσε παρα παρα παρα πολυ... Χιλια μπραβο!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωραίο τραγούδι, με πολύ καλό στίχο και καλή μουσική. Καλό χέρι και ο μπουζουξής. Προσωπική μου ένσταση το ξερό, στεγνό παίξιμο του, που συναντώ συχνά τελευταία και με έχει κουράσει.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εμένα αυτό το παίξιμο μου κάνει πιο...πρωτόγονο και μου αρέσει. Ξεχωρίζεις μία-μία τις νότες και κυλάει η μία πανω στην άλλη. Όλα αυτά τα λέω με το αυτί του απλού ακροατή και όχι του μουσικού. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή Πέτρο, υπάρχει και υγρό παίξιμο; :huh:

Τι εννοείς ξερό και στεγνό;

 

Είναι σχήμα λόγου...

 

Συνοπτικά: η σύνηθης θέση του δεξιού χεριού, είναι στο άκρο της τρύπας του ηχείου.

Το συγκεκριμένο στυλ, που αποκαλώ "ξερό", χρησιμοποιούνταν κατά κόρον απο τους παλιούς μπουζουξήδες, που έπαιζαν έτσι για να αποδώσουν τα τραγούδια τους (για λόγους που δεν είναι της παρούσης). Η συγκεκριμένη τεχνική θέλει το δεξί χέρι να παίζει όσο πιο δεξιά στην χορδή. Εκεί ο ήχος γίνεται πιο οξύς, πιο πρίμος, καθώς χάνονται οι αρμονικές που βγάζει το ηχείο, και έτσι ακούγεται λιγότερο γλυκός, πιο άδειος. Μουσικά αποκαλείται "ξερός".

Για αυτό πολλές φορές βλέπεις κάποιον οργανοπαίχτη (ακόμη και τον ίδιο τον Νταλάρα) να μεταφέρει το δεξί χέρι του στο κέντρο του ηχείο - το κάνει για να "γεμίσει" τον ήχο του, να το γλυκάνει.

 

Είναι μια καλή ευκαιρία να βγάλεις την κιθάρα σου και να το δοκιμάσεις... :)

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά  ενός  κατώτερου  θεού...

Είναι  ένα  λαϊκό  τραγούδι,με  την  πιό  άρτια  φωνή  που  ξέρω  εδώ  και  χρόνια.

Του  Γιώργου  Νταλάρα...

Όμως  συμπαθάτε  με,μα  με  τον  στίχο  ριζικά  θα  διαφωνήσω.

Ποιά  είναι  τα  παιδιά  αυτά;Τα  Ελληνόπουλα,οι  νέοι  άνθρωποι  που  παλεύουν  σε  μιά  πατρίδα  που  έχει  χάσει  το  βήμα  της;

Είναι  απαισιόδοξα  τα  μηνύματα,αλλά  και  η  λέξη  "καταραμένα"  (να  φύγουν  γρήγορα  για  αλλού),είναι  για  μένα  απαγορευτική.Είναι  άσχημη  λέξη  αυτή,δεν  υπάρχει  ελπίδα,φως  τίποτα.

Η  γνώμη  βέβαια  είναι  δική  μου  και  μόνο,χάθηκε  ένα  χαμόγελο  η  ένα  χέρι  που  αντι  να  σπρώχνει  να  κρατάει;

Μου  άρεσε  όμως  πολύ  εύστοχα  μέσα  στο  τραγούδι  το "τη  μοιρα  σου  εσυ  μονάχα  την  ορίζεις".

Κοινωνικά  όλα  αυτά  όμως  με  απόφαση  εγκατάληψης  και  παρατημού.

Συμπαθάτε  με  και  πάλι  μα  αυτά  ένοιωσα,αυτά  λέω.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...