Apostolis

Δίον 07/07/13 - Αφιέρωμα Στον Απόστολο Καλδάρα

77 posts in this topic

Περιμένουμε εντυπώσεις!!!! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Στο τραπέζι που τα πίνω", κατόπιν "επιθυμίας".... :whistling2::music_singguitar:

 

Τα υπόλοιπα από μένα, αύριο στο "Όγδοο". B)

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν με αρεσε....................... Νυσταζω πολυ. Αυριο κι εγω.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ευχαριστώ Θανάση! και ο φωτογράφος πήγε για ύπνο?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια πολύ ωραία καλοκαιρινή συναυλία. Ο Νταλάρας και η Γλυκερία εξαιρετικοί! Τιμήθηκαν κι από την Παμμακεδονική Ένωση Αμερικής μετά το τέλος του Βυζαντινού Εσπερινού. Αυτό κούρασε λίγο γιατί ανέβηκαν στη σκηνή πέντε νοματαίοι κι έβγαλαν λόγους. Έμεινε  βέβαια η αίσθηση πως δεν ήταν αρκετό θέλαμε κι άλλα τραγούδια. Κι επιπλέον καλομάθαμε από την πολύ άμεση επαφή λόγω των  προηγούμενων εμφανίσεων  (στο Δίον δεν επιτρέπεται το κοινό μπροστά) κι αυτή η απόσταση δεν μας αρέσει.

 

Υπήρχε -και καλώς έως ένα σημείο- αυστηρή τήρηση κανόνων συμπεριφοράς στο χώρο. Κάτι που εφόσον τηρήθηκε στο Δίον (αρχαίο θέατρο κ αυτό) γιατί δεν θα μπορούσε να τηρηθεί και στους Φιλίππους κύριοι του ΚΑΣ;

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Χθες στο διον προσθεσα στο νταλαροβιογραφικο μου ακομα μια ομορφη συναυλια με εξαιρετικα τραγουδια. Ολα ηταν πολυ οργανωμενα και αυστηρα (περισσοτερο αποτι ταιριαζει σε μια καλοκαιρινη συναυλια) με τις φωνες και των 2 να ειναι καλες, σαφως πολυ καλα κουρδισμενες προσφεροντας μας ερμηνειες που μονο προχειρες δεν θα τις χαρακτηριζα.

 

Παρ'ολ'αυτα... Η αποσταση ηταν απογοητευτικα μεγαλη κατι που επηρεαζει τους καλλιτεχνες αλλα κυριως το κοινο. Θελουμε να ειμαστε κοντα, να βλεπομαστε, να επικοινωνουμε, να μας βλεπει να τραγουδαμε, να μας ακουει να τραγουδαμε, να μας ερχεται ορεξη να τραγουδαμε και να μην μπλεκεται το ερεβος αναμεσα μας γιατι η τεχνη ειναι φως!

Δεν ειμαι ειδικη, ομως ο ηχος για μας δεν μου αρεσε, κατι που δεν θα περιμενα σε ενα αρχαιο θεατρο. Η φωνη του νταλαρα εφτανε πολυ δυνατη και τραχια, γεγονος που τον αδικουσε.

 

Δεν ειχα κατεβει αθηνα για να δω το σχημα, οποτε ας μου επιτραπει μια πρωτη γνωμη. Φαινονται αγαπημενα τα 2 τους και αυτη η σχεση σιγουρα αντανακλαται και στο προγραμμα. Η αλληλοεκτιμηση, η αγαπη, ο σεβασμος τους επιτρεπει μια γλυκια, ομαλη συνεργασια μεταφεροντας μας μια αισθηση κεφιου και οχι ακαμψιας, ειτε συναισθηματικης,ειτε καλλιτεχνικης. Μπραβο και στην γλυκερια που χτυπουσε τις νοτες...στο κεφαλι δηλωνοντας μας με πολλη αυτοπεποιθηση οτι ειναι αυτη,αυτη  κι αυτη!! Εχει κανει αψογη δουλεια, μπραβο!! Τα τραγουδια ομως που διαλεξε για το προγραμμα ηταν πολυ πανηγυρτζιδικα και mainstream κατι που σαφως απο την μια ισορροπουσε με το βαρυ συναισθημα του πρωτου μερους χαριζοντας μεγαλη ευθυμια στον κοσμο, απο την αλλη ομως προσωπικα με κουρασαν....γιατι ειναι χιλιοακουσμενα, γιαυτο τον λογο και μονο, ειναι τραγουδια εξαιρετικα ολα.

 

Κι επειδη ηταν η πρωτη μου συναυλια καλδαρα μετα την ναουσα, προσωπικη αποψη μου ειναι οτι δεν τιθεται θεμα συγκρισης με την συναυλια τοτε γιατι......

Ο νταλαρας τον σεπτεμβριο.. πραγματικα δεν ξερω πως να το πω.... πηρε ενα ενα τα τραγουδια και τα εσκισε! Η πρωτη του επαφη μαζι τους μετα απο τοσα χρονια τον ειχε φορτωσει τρομερη ευθυνη και συναισθηματικο βαρος χαριζοντας μας ανατριχιαστικες ερμηνειες, δεν εχω ξανανιωσει ποτε ετσι... Καθε τραγουδι ηταν και μια ζαλη, μια μεθη, ενα πυρωμενο βελος που εσκιζε τον αερα της ναουσας βρισκοντας κεντρο καρδια, πυροδοτωντας εκρηξη συναισθηματων.. Νομιζε κανεις οτι τραγουδουσε για τον εαυτο του και τον καλδαρα...Λυγιζε και ορθονωταν, πρωτη φορα τον εβλεπα τοσο ευαλωτο αλλα και τοσο αποφασιστικο..

Η ελενιτσα... νομιζω τελικα οτι καμια δεν ταιριαζει διπλα του οσο αυτη. Η λυρικη μελαγχολια της φωνης της εδεσε απιστευτα με τα τραγουδια αυτα, μεταφεροντας μας στην μ.ασια, στο συναισθημα της ξενιτιας.. Ειναι φωνη συμπληρωματικη με αυτη του νταλαρα. Δροσερη, μελαγχολικη, ελαφρως υποτακτικη στην πυγμη της φωνης του γιωργου, Ο νταλαρας με την γλυκερια ειναι φωνες παραλληλες, ιδιες σε πολλα χαρακτηριστικα. Οταν τους ακουω νιωθω οτι η μια φωνη ανταγωνιζεται την αλλη. Για να το πω αλλιως, νιωθω οτι οι φωνες τους ειναι φιλοι, δεν ειναι εραστες.

Πολλοι ακομα λογοι στην ναουσα... για μενα την καθιστουν πλεον σημειο αναφορας συναυλιας νταλαρα.

 

Περιμενω και τις επομενες συναυλιες να τον δω, να τον χειροκροτησω..

Συγγνωμη για την γκρινια, μονο εδω τα λεω ομως. :innocent:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ασχολείται πιο πολύ το κείμενο με την βράβευση του κ.Πασχάλη αλλά υπάρχουν κι άλλα που ενδιαφέρουν το forum μας.

http://kolindrinamaslatia.blogspot.gr/2013/07/blog-post_118.html

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να γράψω κάτι γιατί οι φωτογραφίες θα αργήσουν... δεν προλαβαίνω...  :whistling2:

 

Στα μείον της βραδιάς η αρκετά μεγάλη απόσταση ανάμεσα σε κοινό και σκηνή, τα άπειρα κουνούπια που δεν άφηναν τους 2 ερμηνευτές σε ησυχία, και οι ομιλίες προέδρων και παραπροέδρων που μας ξενέρωσαν στη μέση της συναυλίας. 

 

Στα συν οι εξαιρετικές ερμηνείες και των δυο και η πολύ καλή οργάνωση.  

 

Πάντως η αίσθηση που έμεινε ήταν οτι ήταν λίγο... περιμένω την συναυλία στο Θέατρο Δάσους όπου ελπίζω να ζήσουμε πιο "έντονες καταστάσεις".... 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εντυπώσεις, σκέψεις και ρεπορτάζ με video από τον υπογράφοντα και πλούσιο φωτογραφικό υλικό από την Ελπίδα Δεσποινιάδου

 

Νταλάρας & Γλυκερία «Αφιέρωμα Καλδάρα» στο Δίον (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ)
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
08/07/2013

 

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7252&Itemid=&Itemid=125

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίο! Πολύ ωραίες φωτογραφίες!

Όσον αφορά στις σκέψεις που καταθέτεις, Θάνο, είναι και ''θέλω'' δικά μου. Αυτό όμως δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει σε συναυλίες ενταγμένες σε μια καλοκαιρινή περιοδεία. Ήδη το πρώτο μέρος είναι πιο ''ειδικό'' πρόγραμμα και για τον πολύ κόσμο μάλλον είναι πιο αρεστά τα γνωστά και χιλιοειπωμένα. 

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eλίνα μου συγγνώμη, αλλά αυτή την "καραμέλα" με τα γνωστά και το γούστο του κόσμου βαρέθηκα να την ακούω...

Βλέπεις τί γίνεται όταν ακούγεται κανένα λιγότερο γνωστό...

 

Εγώ πιστεύω πως ο κόσμος γνωρίζει πολλά περισσότερα απ'όσα νομίζουν οι καλλιτέχνες ότι γνωρίζει. Είδες τί χαμός έγινε στη Χαλκίδα και πριν λίγα χρόνια στο Sotto Voce.

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Θανάση και Ελπίδα!

από τις (υπέροχες) φωτογραφίες όμως, δεν φαίνεται ότι η σκηνή ήταν τόσο μακριά απ' το κοινο

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μπράβο Θανάση και Ελπίδα!

από τις (υπέροχες) φωτογραφίες όμως, δεν φαίνεται ότι η σκηνή ήταν τόσο μακριά απ' το κοινο

 

έχουμε καλό zoom κυρία μου.....    :razz:  :razz:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση ο χαμος στην χαλκιδα δεν εγινε στα λιγοτερο γνωστα τραγουδια αλλα σαυτα που ειπε στο τελος. Στα υπολοιπα μας τρελαναν να μιλανε...

 

Ξεχασα να αναφερω οτι πισω μου ακριβως καθοταν μαι οικογενεια με 2 κοριτσακια το πολυ 6 το καθενα. Τραγουδουσαν ολα (ολα λεμε!!!) τα τραγουδια απο την αρχη μεχρι το τελος!! Καλα καλα να μιλανε δεν ηξεραν!! Επαθα την πλακα μου!!

Και μαλιστα με φοβερο παθος!! Τι εντατικη εκπαιδευση τους εκαναν??? :what:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..πολυ καλο το κειμενο σου Θαναση, ελπιζω να το απολαυσατε οσοι βρεθηκαν στο Διον κ ακομη οσοι βρεθειτε κ στις υπολοιπες συναυλιες..

..προσθεσεις κ αφαιρεσεις σε καθε εμφανιση -μαλλον- θα γινονται..

..ισως κ βραβευσεις..

..η αποσταση ειναι 'μεγαλο προβλημα', δεν εχεις την αναλογη εικονα των καλλιτεχνων, παρεχει ασφαλεια ομως..

..οι ερμηνειες παραμενουν αυτουσιες κ μαγικες, μεχρι εδω κατω τους ακουγαμε!!.. :razz:

 

..συναυλιων συνεχεια λοιπον..  :)  :music_singguitar:

 

υ.γ. και οι φωτο, καλες ειναι.. βλεπονται!! 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το θέμα,Θάνο, είναι πως σε αυτές τις συναυλίες δεν μπορούν να ειπωθούν  πολλά ''άγνωστα''. Αυτό πιστεύω εγώ. Άλλο τι θα ήθελα να ακούσω βέβαια.Στην Χαλκίδα και στο Sotto Voce ήταν άλλης υφής χώρος. Γι αυτό συγκεκριμενοποίησα τα περί καλοκαιρινών συναυλιών. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το έχει αγορασμένο από αλλού αλλά η στάμπα από το συγκεκριμένο μπλουζάκι είναι ίδια με αυτή που έχουν χρησιμοποιήσει οι εργάτες της ΒΙΟΜΕ στην μπλούζα που έχουν βγάλει για την οικονομική ενίσχυση της προσπάθειάς τους. (για όσους τυχόν δεν το γνωρίζουν είναι από τα πρώτα και πιο σοβαρά εγχειρήματα εργατικού ελέγχου εργοστασίου που έκλεισε). Από τις φωτογραφίες φαίνεται να είναι αυτό το μπλουζάκι, μπορεί και να ξεγελάει όμως γιατί δεν φαίνεται από τις φωτογραφίες το σημείο που λέει το "χωρίς εσένα γρανάζι δεν γυρνά, εργάτη μπορείς χωρίς αφεντικά"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστοὐμε πολύ για τις εντυπώσεις και απόψεις! Το κείμενο εφάμιλλο με τις φωτογραφίες!!! Μπράβο, παιδιά! Σαν να είμασταν και εμείς εκεί. Ευχαριστούμε πολύ!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση ο χαμος στην χαλκιδα δεν εγινε στα λιγοτερο γνωστα τραγουδια αλλα σαυτα που ειπε στο τελος. Στα υπολοιπα μας τρελαναν να μιλανε...

 

Αφροδίτη συγγνώμη, αλλά εγώ μια χαρά τα άκουσα στη Χαλκίδα, αυτά που ήθελα να ακούσω.

Και κάτι άλλο που μου φάνηκε παράξενο στα σχόλιά σου είναι ότι τα σχετικά με τον ήχο. Εγώ νομίζω πως ηχητικά ήταν από τις καλύτερες συναυλίες.

 

Ώρες ώρες νομίζω πως ήμασταν σε διαφορετικές συναυλίες. :confused:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θαναση ο χαμος στην χαλκιδα δεν εγινε στα λιγοτερο γνωστα τραγουδια αλλα σαυτα που ειπε στο τελος. Στα υπολοιπα μας τρελαναν να μιλανε...

 

Αφροδίτη συγγνώμη, αλλά εγώ μια χαρά τα άκουσα στη Χαλκίδα, αυτά που ήθελα να ακούσω.

Και κάτι άλλο που μου φάνηκε παράξενο στα σχόλιά σου είναι ότι τα σχετικά με τον ήχο. Εγώ νομίζω πως ηχητικά ήταν από τις καλύτερες συναυλίες.

 

Ώρες ώρες νομίζω πως ήμασταν σε διαφορετικές συναυλίες. :confused:

 

Καθομασταν σε διαφορετικες θεσεις. Δεν θελω να επεκταθω γιατι το τοπικ δεν ειναι η χαλκιδα. Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θελω κι εγω να λεει τα τετριμμενα. Αλλα οι πολλοι θελουν κι αυτα για το κεφι, για να νιωσουν οτι συμμετεχουν..

 

Οσον αφορα τον ηχο, δεν ακουγα χθες την ευηχη ακουστικη που εχουν καποια θεατρα. Οχι τοσο στα οργανα αλλα κυριως στις φωνες. Ηταν πολυ δυνατα.

 

Δεν ημασταν σε διαφορετικες συναυλιες, απλα μαλλον εχουμε διαφορετικα γουστα. Never mind!! :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...