marochr

Θεσσαλονίκη 18/07/13 - Αφιέρωμα Στον Απόστολο Καλδάρα

40 posts in this topic

Η συναυλία ξεκινάει από λεπτό σε λεπτό.... Το θέατρο Δάσους είναι γεμάτο! Εύχομαι να περάσουν όλοι καλά. Περιμένουμε εντυπώσεις και παντός είδους υλικό!

:music:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
πάντων, το μικρό στο κέντρο της σκηνής μια μέρα θα γίνει γνωστό  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Νύχτα μαγική και ονειρεμένη! ήταν όλοι εκεί στο κατάμεστο θέατρο δάσους και τραγουδούσαν όλοι μαζί και χόρευαν (αν και δεν με πολυενθουσιάζει) και στριμωχνόταν στο τέλος για να πλησιάσουν τους δύο μεγάλους ερμηνευτές. Άνθρωποι κάθε ηλικίας, παιδιά τριών χρονών, νέοι και μεγαλύτεροι σε μια καταπληκτική βραδιά με διάθεση μοναδική και από τους δύο σπουδαίους καλλιτέχνες και τους μουσικούς και από τον κόσμο. Ατμόσφαιρα που μας γέμισε όλους με χαρά και συγκίνηση και που απέδειξε την αξία και των τραγουδιών και των τραγουδιστών που άξιζαν και αξίζουν την αγάπη καί τον θαυμασμό μας γιατί καταθέτουν την ψυχή τους, γιατί έχουν ταλέντο μοναδικό και γιατί έχουν έναν απέραντο σεβασμό γι᾽ αυτό που κάνουν.

Να είναι πάντοτε καλά! και να μας θυμίζουν (όπως είπε στην αρχή της συναυλίας και ο Γ. Νταλάρας) αυτό που είχαμε ξεχάσει και πολλοί από εμάς: πόσο ωραία είναι τα θέατρα  :)  :)  :)

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν υπέροχα!Παλιές καλές συναυλίες θύμισε!Κοινό -μεγάλη χορωδία!

Ανατριχίλα στο ''Ο θάνατος του ποιητή''. Είπε λίγο από το ''Αύριο πρωί'' μετά από παρότρυνση ενός θεατή που τον πλησίασε.

 

Πραγματικά πολύ ωραία συναυλία!

 

Υ.Γ Το εισιτήριο των 15 Ευρώ θεωρώ πως είναι από τα πιο φθηνά αυτή τη στιγμή για το ''ακριβό'' που προσφέρεται. Αυτό που έγινε όμως στην περίπτωση της Θεσσαλονίκης πιστεύω πως λειτούργησε πολύ θετικά. Δηλαδή η προσφορά των 9 Ευρώ έφερε τα απόλυτα καλά αποτελέσματα στο να έρθει πάλι πολύς κόσμος που θέλει αλλά δεν έχει την δυνατότητα. Γιατί το κοινό και των δύο τέτοιος κόσμος είναι κυρίως.

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μοναδική συναυλία!!!

 

Επιστροφή στις καλοκαιρινές συναυλίες με τα γεμάτα ζεστά θέατρα! Καταπληκτικός και φανερά χαρούμενος ο Νταλάρας, υπέροχη και η Γλυκερία.

 

Μοναδική στιγμή ο "θάνατος του ποιητή". Μου είχε σηκωθεί η τρίχα από τον πρώτο στίχο μέχρι το τέλος. Είμαι ευτυχής που ήμουν εκεί και το έζησα  :)  :)

 

Ραντεβού στην Αλεξανδρούπολη! :music:

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Νταλάρας-Γλυκερία «Αφιέρωμα στον Καλδάρα» στο Θέατρο Δάσους (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!)
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου
19/07/2013
 

 

Φωτογραφίες: Ελπίδα Δεσποινιάδου. Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.
 
Στο video που ακολουθεί: Ο θάνατος του ποιητή (Απ.Καλδάρα-Πυθαγόρα) Τραγουδά ο Γιώργος Νταλάρας
Video: Θανάσης Γιώγλου
12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Από το προφίλ της Γλυκερίας: ''Θεσσαλονίκη, ευχαριστούμε για την υπέροχη βραδιά''

Όταν νιώθεις την ανάγκη να ευχαριστήσεις το κοινό...

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10151553302706395&set=a.10151332107351395.1073741825.31406336394&type=1&theater

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ και για τη μεταφορά εντυπώσεων και για τη μεταφορά των φωτογραφιών και βίντεο.

 

Υ.Γ. Ξαναφόρεσε το μπλουζάκι ΒΙΟΜΕΤ :)  :)  :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Υ.Γ. Ξαναφόρεσε το μπλουζάκι ΒΙΟΜΕΤ :)  :)  :)

 

Το είδα κι εγώ αλλά είπα να μη γίνω γραφική και ξαναπώ για μπλουζάκια κλπ.  :razz:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μια πολύ ωραία συναυλία παρακολουθήσαμε χτες το βράδυ. Το θέατρο Δάσους γέμισε, ο κόσμος ήταν πολύ ζεστός (η χορωδία που λέει η Ελίνα παραπάνω) και δημιουργήθηκε υπέροχη ατμόσφαιρα με τους καλλιτέχνες να το εισπράττουν και να βγάζουν πολύ κέφι στη σκηνή.


Ο Νταλάρας καταπληκτικός και η Γλυκερία στο στοιχείο της. Κορυφαία στιγμή της βραδιάς ήταν και για μένα "Ο θάνατος του ποιητή" (χάρηκα πολύ γιατί ήμουν και από εκείνους που το φώναξαν και είχα πολύ καιρό να το ακούσω) με ανανεωμένη ενορχήστρωση και μαγική ερμηνεία από τον Νταλάρα.


Χαρακτηριστικό ότι σε πολλά σημεία του β μέρους βρίσκονταν στη σκηνή σε κάθε τραγούδι 2-3 άτομα (ανάμεσα τους και κάτι παιδάκια) που χόρευαν δημιουργώντας

ένα σκηνικό γλεντιού. Ωραία σκηνή ήταν και με το νεαρό που πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τον Νταλάρα για να ζητήσει το "Αύριο πρωί" με τον Νταλάρα να παίζει τις πρώτες νότες. 


Στο τέλος ο κόσμος δεν άντεξε και γέμισε το χώρο μπροστά από τους καλλιτέχνες και τους μουσικούς εμποδίζοντας όμως όσους βρίσκονταν στις πρώτες σειρές να έχουν οπτική επαφή, καθώς στάθηκαν όρθιοι και δεν υπήρχε υπερυψωμένη σκηνή. Είναι όμως κατανοητή και η ανάγκη του κοινού να προσεγγίσει τους τραγουδιστές, να εκφράσει τον ενθουσιασμό, να βιώσει πιο έντονα τη συναυλία. Αν και χτες δεν υπήρχε η αίσθηση της απόστασης, ήταν ωραίο το κλίμα από την αρχή.

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω ότι είναι πολύ  :offtopic: , ζητώ συγγνώμη εκ των προτέρων, αλλά επειδή μπορεί κάποιοι να ανέβηκαν προς τα πάνω για τις συναυλίες, ίσως το δουν εδώ: 

Χρειάζεται κανείς εισιτήριο τρένου με 9 ευρώ για Δευτέρα πρωί στις 10:00 από Θεσσαλονίκη για Αθήνα? 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ηταν πραγματικα τελεια!!!! Αλλο πραγμα ρε παιδι μου οταν τον βλεπεις στην πολη σου... Συγκινηση, γειτονια, οικογενεια, φιλοι, φιλοξενια, ζεστασια...

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..παντα αληθειες! υπαρχει πιο θαυματουργη ουσια μεταξυ φιλων, περα απτην αληθεια? καθομαι να γραψω τις εμπειριες μου κ τις αποψεις μου για τη συναυλια στο θεατρο Δασους που περασε. μου ειναι λιγακι δυσκολο να τις περασω απτα κουμπακια διοτι ειναι ακομη 'ζεστες'. θα κανω ο,τι μπορω. αφου βρεθηκα πως βρεθηκα τυχαια παντα, στη Θεσσαλονικη (αυτο το τυχαιο το γνωριζουν αρκετοι φιλοι-μελη εδω), ημουν κ απτους τυχερους μαζι με τον φιλο Νικο που περασαμε ως 'μουσικοι' κι εμεις την πορτα του θεατρου!! αφου προχωρουσαμε στο εσωτερικο, η συζητηση μας ειχε πολλες διαφωνιες στο να πετυχει ή οχι, ακομα-ακομα κι αν ματαιωθει λογω καιρου ντε..!!εγω ειχα, ως συνηθως, την αρνητικη πλευρα κ ο Νικος την θετικη πλευρα των πραγματων. ειχαμε αραξει στο σκαλι, τα λεγαμε, ωσπου κατα τις 6.30 κατεφτασαν και οι πραγματικοι μουσικοι!! αφου χαιρετηθηκαμε σχεδον με ολους, η προβα επρεπε σιγα-σιγα να αρχισει. κουρδισμα στο κουρδισμα μεσα σε πειραγματα μεταξυ τους ολοι ηταν στις θεσεις τους. ολοι? οχι.. στην 'ωρα' τους ηρθαν και οι καλλιτεχνες. λιγο μετα τις 7 συναντηθηκαμε υστερα απο καιρο και με τον Γιωργο Νταλαρα. αγκαλιες, χαιρετισμοι, χαμογελουσαμε σα μικρα παιδια! μια απτις εκπληξεις ηταν πως μιλησε στο τηλ μαζι με τον Αλκινοο Ιωαννιδη, Επιδαυρο μερια. τα ειπανε και αλληλοευχηθηκαν..ωραιες στιγμες! αληθινες! ..που καπου αναζητας αυτο το αναθεματισμενο κουμπι γ να το πατησεις να σταματησει ο χρονος, εκει.. οι προβες ειχαν παρει μπροστα για τα καλα, και σιγα-σιγα περνουσαν γνωστοι φιλοι στο θεατρο που δ περιμεναν το πως θα συναντηθουμε κι εδω. (ασχετα αν καποιοι ελεγαν τα 'δικα' τους..). ναι δε το περιμεναμε και ηταν κατι ωραιο που ειχε σχεδιαστει απο τη Μαρω, εντουτις η απουσια της ακομη με λυπει.. οι πορτες ανοιξαν, το θεατρο ζωντανευε, οι σειρες γεμιζαν απο κοσμο, τα αρνητικα μου (ευτυχως) δε πιασανε τοπο!! ενα θεατρο ΠΛΗΜΜΥΡΙΣΜΕΝΟ!! ο Γιωργος Νταλαρας, η Γλυκερια, οι μουσικοι τους κι εμεις. απο κοντα. μια συναυλια που θα συζητιεται για πολυ καιρο, γτ τα ειχε ολα. διαθεση, παλμο, ενεργεια, κεφι, αναμνησεις μεσα απτα ακουσματα του αξεχαστου Καλδαρα, χειροκροτηματα και ενθουσιασμος διαχειτος απο τον κοσμο, που το ηθελε, το περιμενε και το εζησε.. για τους καλλιτεχνες  δε θα πω κατι παραπανω, ειναι σχεδον γνωστα,  οπως και το αφιερωμα που εχουν 'αναλαβει' να το πανε ακομη πιο ψηλα με τις πιο καταλληλες διαδικασιες, μεσα απο τις φωνες τους κ οχι μονο. θα σταθω ομως στην επιτυχια του γεγονοτος. την προσελευση και τη λαχταρα του κοσμου!! αυτο ειδα, αυτο εισεπραξα. ο κοσμος καθε ηλικιας οπως αναφερουν οι φιλοι πιο πανω, κατεκλυσαν καθε γωνια του χωρου, ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ, ΝΑ ΑΚΟΥΣΟΥΝ, ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΝ..ακολουθω οσο μπορω φυσικα τον καλλιτεχνη, ειδικα τον τελευταιο καιρο, και οι αποψεις και τα σχολια μου πανω στο θεμα προσελευσης κοινου ηταν καπως..πιστευα ομως μεσα μου, πως καποια στιγμη, θα γινει κατι εντυπωσιακο. δε το χωραγε ο νους μου το να κυλλησει ετσι αυτο..καπου θα 'εσπαγε'. και ναι, χθες, στο θεατρο Δασους, για μενα, μπορω να πω πως ο Νταλαρας και οι συνεργατες του δημιουργησαν μαζι με εμας εικονα παλια, ανεξιτηλη, γεματη, αληθινη.. και θελω να πιστευω πως ο κοσμος που αγαπαει αυτο που ακολουθει ολα αυτα τα χρονια και το εχει εδω, ακομη, να καταλαβε οτι οι αξιες ηταν κ ειναι διαχρονικες, δεν αλλαζουν  και παραμενουν ετσι μεσα απο την αγαπη, την εκτιμηση και την κοντυνη επαφη που υπαρχει αναμεσα μας. 

..νιωθω τυχερος που βρισκομαι μεσα σε φιλους οπως εκεινους που συναντησα εχθες, εκτακτα, και οχι μονο αλλα και αυτους που δ καταφεραν να παρεβρεθουν.μπορω να γραψω κι αλλα, ομως ξερω θα γινω κουραστικος κ γραφικος, ομως θελω να ειμαι αληθινος. οι συναντησεις μας σε συναυλιακα γεγονοτα εχουν αλλη αιγλη και μετριουντε με καθε λεπτομερεια της στιγμης. (θελει κι αυτο τους πολυμηχανισμους του!!) 

..μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους συντελεστες της βραδιας αυτης (κυριως στην κυρια Εφη), στο αρθρο του Θαναση και το χμμ καλο υλικο της δις Ελπιδας.

..Μαρω, Αλονα, Χρυσα, λειπατε κ για αυτον τον λογο..

..τελος να πω ή μαλλον να γραψω πως ο Γ. Νταλαρας υπηρξε καλλιτεχνης κλασικος, ακριβως γτ υπηρξε καλλιτεχνης καταδικασμενος να επιτυχει.

..και το δειχνει ακομη.. :music_singguitar:

 

..μεχρις εδω..         :)

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τελικά πρέπει κάποτε κι εγώ ν'ακούσω τον θείο ''εκτός έδρας''

Όλο γηπεδούχο τον ακούω...

Χαίρομαι για την πολυκοσμία της επαρχίας αλλά και σας ζηλεύω ταυτόχρονα

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Άρωμα από τα παλιά είχε η συναυλία στο Θέατρο Δάσους... είχα την χαρά εκτός από πολλούς νέους φίλους, να έχω μαζί μου την παλιά παρέα που τρέχαμε στις συναυλίες πάντα μαζί, από τότε που ήμουν στο δημοτικό... 

 

Το θέατρο όπως είπαν και τα παιδιά ήταν γεμάτο, ο καιρός καλός, Νταλάρας και Γλυκερία με πολύ ανεβασμένη διάθεση, το κοινό ζεστό με παλμό και κέφι. Να σημειώσω οτι μεγάλο ποσοστό του κοινού ήταν νεολαία κάτι που δεν το περίμενα.

Στο Β' μέρος της συναυλίας πήγα μπροστά για να μπορέσω να τραβήξω φωτογραφίες και μπορούσα να δω καλύτερα τις εκφράσεις.

Πραγματικά ήταν χαρούμενοι όλοι πάνω στη σκηνή, η Γλυκερία χόρευε, ο Νταλάρας πείραζε τους μουσικούς, χαμόγελα παντού...

 

Γέλασα πολύ με τις παραγγελιές του κοινού "ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑΑΑΑΑΑ" "ΤΟΥ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑΑΑΑ"  :laugh: :laugh:

 

Τελικά σαν τις καλοκαιρινές συναυλίες δεν έχει!!!

 

ΥΓ.  Δεν έχω καταλήξει αν αυτή η νέα μόδα χωρίς σκηνή μου αρέσει....

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγώ είμαι με τον Bach. Τον έχω και συνάδελφο (Γιάννης Μπαχ Σπυρόπουλος)  :razz:

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..αργά είναι πια αργάάάάάά έχει γίνει αίμα μου στη καρδιάάάάά..  :music_singguitar:  :music_singguitar:  :music_singguitar:  :music_singguitar:

 

μπραβο Μάκη, ευχαριστωωωωωωώ!!!  :laugh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...