Makis

Σαλαμίνα 11/08/13 - Aφιέρωμα Στον Απόστολο Καλδάρα

22 posts in this topic

Εντυπώσεις από τη συναυλία στο Ευριπίδειο Θέατρο Σαλαμίνας, εδώ.

 

Η συναυλία ξεκίνησε, το θέατρο είναι σχεδόν γεμάτο και υπάρχει πολύς ενθουσιασμός

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σήμερα ακούστηκε ένα από τα ωραιότερα τραγούδια του καλδάρα!! :razz: :razz: :razz:

ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΕΛΑΧΡΙΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΥΡΟΜΑΤΕΣ :wow: :wow: :wow::music: :music: :music::D :D :D :D

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν μια όμορφη συναυλία απόψε...πολύ όμορφη!!!

Αλλά ας αρχίσουμε από λίγο πιο πριν...από την πρόβα B)

Από τους πρώτους που ανέβηκαν στη σκηνή για να κάνουν sound check ήταν ό Λευτέρης Ζέρβας, ο οποίος είχε πολύ καλή διάθεση και όταν κάποια στιγμή ο ηχολήπτης του έβαλε echo στο βιολί ''ξεσηκώθηκε'' ακόμα περισσότερο :razz: Στη σκηνή ανέβηκε και ο Αντώνης Καλιούρης, ο οποίος πρώτα δοκίμασε το κλαρίνο και σε συνδυασμό με τα κέφια του ζέρβα ακούσαμε από την ''Παπαδοπούλα'' μέχρι τα ''Καγκέλια'' :wow: :wow: :laugh::D :D (Ο Νταλάρας δεν είχε έρθει ακόμα :razz: )

Μετά από λίγο ήρθε και ο Νταλάρας και έπαιξε ένα μίνι ''sotto voce''...αυτός ο κόσμος,δεν φταίω ,οι σταθμάρχες και  άνοιξα το συρτάρι μου :music_singguitar:

Η πρόβα τελειώνει και ανοίξαν οι πόρτες να μπει ο κόσμος...αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, είναι ότι οι περισσότεροι μπήκαν μέχρι τις 9 παρα τέταρτο ,ενώ από εκεί και έπειτα ήταν αρκετά αραιή η προσέλευση!! Ίσως να φταίει ότι είχε μποτιλιαριστεί ο δρόμος παρακάτω και δεν βοήθησε αρκετούς να φτάσουν έγκαιρα στην ώρα τους αν και δεν είδα μεγάλη διαφορά!!

Στις 9.30 το θέατρο έχει σχεδόν γεμίσει (γύρω στους 2.500 είχε) και η ορχήστρα ανεβαίνει! Από το αρχικό χειροκρότημα καταλαβαινε κανείς ότι ο κόσμος θέλει να τα 'δώσει όλα' από τη μεριά του! Και όντως έτσι έγινε! Ήταν ένα υπέροχο κοινό που συμμετείχε και τραγουδούσε και όσο περνούσε η ώρα το κέφι ανέβαινε ακόμα περισσότερο!!

Ο Νταλάρας και η Γλυκερία και η ορχήστρα ήταν για μια ακόμη,άψογοι όλοι τους!!

Στις ''καμπάνες της Αγιάς Σοφιάς'' ο Νταλάρας έκανε ένα καινούριο γύρισμα στο στίχο ''το χτενίζουν και τ’ αλλάζουν''.

Στο ''πήρε φωτιά το κορδελιό'' ο Λευτέρης Ζέρβας έκανε για μια ακόμη φορά ενα απίστευτο-ατελείωτο σόλο!

Ξαναεπανήλθε δυναμικά στο πρόγραμμα το ''Αχ ο μπαγλαμάς''.

Γενικά ,σήμερα ακουστηκαν όλα τα τραγούδια που έχουν ακουστεί μέχρι στιγμής στις τελευταίες συναυλίες (με εξαίρεση το 'αν είναι η αγάπη έγκλημα') και η συναυλία κράτησε 2.5 ώρες ακριβώς!

Τα τραγούδια καλή τύχη-θα σου κλέισω το στόμα-αργά ειναι πια αργά παίχτηκαν σαν ποτ πουρι ,έγινε η παρουσίαση της ορχήστρας και έκλεισε ο Νταλάρας με το ρεφραίν από την ''καλή τύχη''!

Κατα τη διάρκεια της συναυλίας ο Γιώργος,μίλησε 2 φορες για τις αναμνήσεις του από τη Σαλαμίνα..την πρώτη φορά είπε ,ότι μικρός ερχόταν με φίλους για κολύμπι ,τότε που ήταν πιο καθαρά τα νερά ,πιάνανε γυαλιστερές και τις τρώγανε!! Τη δεύτερη φορά αναφέρθηκε σε έναν μεγάλο τραγουδιστή του δημοτικού τραγουδιού που έβγαλε η Σαλαμίνα,τον Γιώργο Παπασιδέρη!! Προσπάθησε να μιμηθεί τον τρόπο που τραγουδούσε και ακολούθησε αυτό....

 

15 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτος!!! :D  :D  :DΕυχαριστούμε πολύ,Νίκο!!!

Κι ένα βίντεο -νομίζω από την Πετρούλα- με την εισαγωγή της αναφοράς στον Παπασιδέρη.

 

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όμορφο δροσερό αεράκι, πανέμορφη βραδινή Σαλαμίνα, ωραία παρέα σε έναν χώρο

πραγματικά άξιο να φιλοξενήσει φανταστικές εκδηλώσεις σαν και τη

χθεσινή....αυτές οι λέξεις γεμάτες με υπέροχα συναιθήματα είναι πολύ

λίγες για να περιγράψουν τη χθεσινή συναυλία στο Ευριπίδειο Θέατρο της

Σαλαμίνας !!

Ένας Γιώργος Νταλάρας πολύ κεφάτος (και ηλιοκαμμένος),

μια Γλυκερία υπέροχη και οι άξιοι μουσικοί που πλαισίωναν τους δύο

μεγάλους καλλιτέχνες, αλλά και γέμιζαν τη σκηνή μας ταξίδεψαν για άλλη

μια φορά σε κόσμους μαγικούς !!!!

Τη βραδιά άνοιξε ο "πρίγκιπας"

Λευτέρης Ζέρβας με ένα ακόμα μοναδικό σόλο στο βιολί του και τον

ακολούθησε ο Ανδρέας Κατσιγιάννης με το σαντούρι του.

Έτσι ξεκίνησε το Α' μέρος της συναυλίας με τραγούδια της "Μικράς Ασίας" και του "Βυζαντινού Εσπερινού".

1. Aπτάλικο (ορχηστρικό)

2. Ο μαρμαρωμένος βασιλιάς – Γλυκερία

3. Μες στου Βοσπόρου τα στενά – Γ. Νταλάρας - Γλυκερία

4. Η Σμύρνη – Γ. Νταλάρας - Γλυκερία

5. Δυο παλικάρια απ’ τ’Αϊβαλί – Γλυκερία -Γ. Νταλάρας

6. Οι καμπάνες της Αγ. Σοφιάς – Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

7. Η προσφυγιά – Γ. Νταλάρας

8. Το σπίτι μου το πατρικό – Γ. Νταλάρας

9. Πήρε φωτιά το Κορδελιό – Γλυκερία

10. Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω – Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

11. Γιορτή Ζεϊμπέκηδων – Γ. Νταλάρας

12. Καμπάνα του εσπερινού – Γλυκερία

13. Κάπου χαράζει – Γλυκερία

14. Βάρα νταγερέ – Γλυκερία

15. Εκεί που σμίγει η δύση κι η ανατολή – Γ. Νταλάρας

16. Για πάρε γύφτο σφυρί κι αμόνι – Γ. Νταλάρας

17. Η Παναγιά - Γ. Νταλάρας

18. Για πάρε μάνα – Γ. Νταλάρας

19. Τι να θυμηθώ, τι να ξεχάσω - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

Ακολούθησε ένα ορχηστρικό ποτπουρί για να ξεκινήσει αμέσως μετά το Β' μέρος με λαϊκά τραγούδια του Απόστολου Καλδάρα.

1. Μην κάνεις όνειρα τρελά - Γλυκερία

2. Δεν ξέρω πόσο σ'αγαπώ - Γλυκερία

3. Πήρα απ'τη νιότη χρώματα - Γλυκερία

4. Φορτώθηκα τις τύψεις μου - Γ. Νταλάρας

5. Το καναρίνι - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

6. Ο θάνατος του ποιητή - Γ. Νταλάρας

7. Αχ ο μπαγλαμάς - Γ. Νταλάρας

8. Ένα τραγούδι απ'τ' Αλγέρι - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

9. Μην περιμένεις πια - Γλυκερία, Γ. Νταλάρας

10. Θα σου φύγω, σ'το'χα πει - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

11. Ανεβαίνω σκαλοπάτια - Γλυκερία

12. Όλες οι μελαχρινές - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία (Παραδοσιακό του τοπικού

τραγουδιστή Γ. Παπασιδέρη.....ξεσηκώθηκε όλο το θέατρο !!)

13. Σ'ένα βράχο φαγωμένο - Γλυκερία

14. Στο τραπέζι που τα πίνω - Γ. Νταλάρας

15. Πετραδάκι - πετραδάκι - Γ. Νταλάρας

16. Όποια και να'σαι - Γ. Νταλάρας

17. Καλή τύχη - Γ. Νταλάρας

18. Θα σου κλείσω το στόμα με χίλια φιλιά - Γ. Νταλάρας, Γλυκερία

19. Αργά, είναι πια αργά - Γ. Νταλάρας

20. Η φαντασία - Γ. Νταλάρας

21. Λίγο-λίγο θα με συνηθίσεις - Γλυκερία

22. Γυάλινος κόσμος - Γλυκερία

23. Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι - Γ. Νταλάρας

Να είσαι καλά, Γιώργο Νταλάρα, να μας ταξιδεύεις με τον τρόπο που μόνο εσύ ξέρεις......

11 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη για ένα λάθος στην καταγραφή των εντυπώσεών μου......

Το "Πετραδάκι-πετραδάκι" το είπε η Γλυκερία, όχι ο Γιώργος Νταλάρας !!!

Ήταν μεγάλη η συγκίνηση........ :blush:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν μια όμορφη συναυλία απόψε...πολύ όμορφη!!!

Αλλά ας αρχίσουμε από λίγο πιο πριν...από την πρόβα B)

Από τους πρώτους που ανέβηκαν στη σκηνή για να κάνουν sound check ήταν ό Λευτέρης Ζέρβας, ο οποίος είχε πολύ καλή διάθεση και όταν κάποια στιγμή ο ηχολήπτης του έβαλε echo στο βιολί ''ξεσηκώθηκε'' ακόμα περισσότερο :razz: Στη σκηνή ανέβηκε και ο Αντώνης Καλιούρης, ο οποίος πρώτα δοκίμασε το κλαρίνο και σε συνδυασμό με τα κέφια του ζέρβα ακούσαμε από την ''Παπαδοπούλα'' μέχρι τα ''Καγκέλια'' :wow: :wow: :laugh::D :D (Ο Νταλάρας δεν είχε έρθει ακόμα :razz: )

Μετά από λίγο ήρθε και ο Νταλάρας και έπαιξε ένα μίνι ''sotto voce''...αυτός ο κόσμος,δεν φταίω ,οι σταθμάρχες και  άνοιξα το συρτάρι μου :music_singguitar:

Η πρόβα τελειώνει και ανοίξαν οι πόρτες να μπει ο κόσμος...αυτό που μου έκανε τρομερή εντύπωση, είναι ότι οι περισσότεροι μπήκαν μέχρι τις 9 παρα τέταρτο ,ενώ από εκεί και έπειτα ήταν αρκετά αραιή η προσέλευση!! Ίσως να φταίει ότι είχε μποτιλιαριστεί ο δρόμος παρακάτω και δεν βοήθησε αρκετούς να φτάσουν έγκαιρα στην ώρα τους αν και δεν είδα μεγάλη διαφορά!!

Στις 9.30 το θέατρο έχει σχεδόν γεμίσει (γύρω στους 2.500 είχε) και η ορχήστρα ανεβαίνει! Από το αρχικό χειροκρότημα καταλαβαινε κανείς ότι ο κόσμος θέλει να τα 'δώσει όλα' από τη μεριά του! Και όντως έτσι έγινε! Ήταν ένα υπέροχο κοινό που συμμετείχε και τραγουδούσε και όσο περνούσε η ώρα το κέφι ανέβαινε ακόμα περισσότερο!!

Ο Νταλάρας και η Γλυκερία και η ορχήστρα ήταν για μια ακόμη,άψογοι όλοι τους!!

Στις ''καμπάνες της Αγιάς Σοφιάς'' ο Νταλάρας έκανε ένα καινούριο γύρισμα στο στίχο ''το χτενίζουν και τ’ αλλάζουν''.

Στο ''πήρε φωτιά το κορδελιό'' ο Λευτέρης Ζέρβας έκανε για μια ακόμη φορά ενα απίστευτο-ατελείωτο σόλο!

Ξαναεπανήλθε δυναμικά στο πρόγραμμα το ''Αχ ο μπαγλαμάς''.

Γενικά ,σήμερα ακουστηκαν όλα τα τραγούδια που έχουν ακουστεί μέχρι στιγμής στις τελευταίες συναυλίες (με εξαίρεση το 'αν είναι η αγάπη έγκλημα') και η συναυλία κράτησε 2.5 ώρες ακριβώς!

Τα τραγούδια καλή τύχη-θα σου κλέισω το στόμα-αργά ειναι πια αργά παίχτηκαν σαν ποτ πουρι ,έγινε η παρουσίαση της ορχήστρας και έκλεισε ο Νταλάρας με το ρεφραίν από την ''καλή τύχη''!

Κατα τη διάρκεια της συναυλίας ο Γιώργος,μίλησε 2 φορες για τις αναμνήσεις του από τη Σαλαμίνα..την πρώτη φορά είπε ,ότι μικρός ερχόταν με φίλους για κολύμπι ,τότε που ήταν πιο καθαρά τα νερά ,πιάνανε γυαλιστερές και τις τρώγανε!! Τη δεύτερη φορά αναφέρθηκε σε έναν μεγάλο τραγουδιστή του δημοτικού τραγουδιού που έβγαλε η Σαλαμίνα,τον Γιώργο Παπασιδέρη!! Προσπάθησε να μιμηθεί τον τρόπο που τραγουδούσε και ακολούθησε αυτό....

 

 

εκπληκτική έκθεση Νίκο!! το κλιπ είναι όλα τα λεφτά :D ευχαριστώ πολύ!!!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ παιδια ,για τις εντυπωσεις σας :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αξιος ο Νικος στην περιγραφη του...Τα ειπε ολα...Ο κοσμος..πολυ ενθουσιασμενος..και τραγουδουσε συνεχεια.....Υπηρχαν,βεβαια και καποιοι..που ζητουσαν....Της αμυνης τα παιδια....και Το βουνο....Καποιος φωναξε απο τον κοσμο....Να μας πεις και τραγουδια του πατερα σου...Ο Νταλαρας απαντησε...Και ο Καλδαρας πατερας μου ηταν......Το τραγουδι..οι καμπανες της Αγιας Σοφιας...το εχω γραψει..και θα ανεβει σε λιγο....Και αλλο παραλειπομενο....Καποιοι..υπαλληλοι του Δημου..οι οποιοι μαλλον ηταν στη προβα....Τους ακουσα να λενε...Στην προβα..ειπε κι αλλα....και τωρα..δεν τα εχει πει....Περιμεναν...να τραγουδησει....Οι Σταθμαρχες....Δεν φταιω...Αυτος ο κοσμος...και το Ανοιξα το συρταρι μου....

Το Πετραδακι Πετραδακι..το αφιερωνω στον πατερα μου......Ο Γιωργος ξερει την ιστορια......Σαν σημερα..πριν απο 5 χρονια εφυγε για το μεγαλο ταξιδι...

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απίστευτο!!! Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις και τα καταπληκτικά τεκμήρια!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα δικά μου τεκμήρια δύσκολο να δημοσιοποιηθούν, λόγω...διακοπών (δεν έχω καλό υπολογιστή). Ευχαριστούμε για τις εντυπώσεις! Ο Νίκος περιέγραψε ακριβώς όσα είχα στο μυαλό μου να σημειώσω. Για εμένα που δεν κατάφερα να δω άλλη συναυλία από την περιοδεία, ήταν πολύ όμορφα. Ήταν πραγματικά μία αξέχαστη συναυλία...

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε πάρα πολύ και για τη μεταφορά των εντυπώσεων και για τα βιντεάκια!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όταν μιλούσα για τα δικά μου τεκμήρια, εννοούσα κάποια βίντεο. Φωτογραφίες όμως διαθέτω μπόλικες, τις έβαλα σχεδόν όλες, και είναι οι παρακάτω: 

 

http://www.flickr.com/photos/marochr/sets/72157635060513136/

 

12 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πολύ ωραίες!Ευχαριστούμε!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φίλοι  μου!!

Σε  αυτήν  την  μεγαλειώδη  συναυλία  δεν  κατάφερα  να  είμαι  λόγω  δουλειάς  και  ομολογώ  πως  το  ήθελα  πολύ.

Οι εντυπώσεις  σας  δίνουν  εικόνες  και  συναισθήματα,οι  φωτογραφίες  και  τα  βίντεο.

Από  φίλους  που  με  πληροφόρησαν  είπαν  πως  ο  Γιώργος  ήταν  πολύ  χαρούμενος  και  είχε  πολύ  κέφι  και  για  την  παράσταση  αλλά  και  για  το  ότι  ξαναήρθε  στην  Σαλαμίνα,στο  νησί  μου  ας  μου  επιτραπεί  που  αγαπάει  πολύ.

Είπε  σε  μιά  φίλη  μου  για  τις  εξορμήσεις  στην  Φανερωμένη  που  ερχόταν  για  κυδώνια  και  γυαλιστερές.Του  μετέφεραν  πως  ο  πατέρας  του  ο  Λουκάς  είχε  τραγουδήσει  εκεί  παλιά  αλλά  κι  εκείνος  για  την  αγάπη  του  προς  τον  Γιώργο  Παπασίδερη(εμείς  τοπικά  αλλάζουμε  τον  τονισμό  στο  επώνυμο  του  όχι  μόνο  συνήθειας  αλλά  και  πραγματικότητας  γιατί  ψάχνοντας  αλλά  και  ρωτώντας  βρήκα  πως  στην  ταυτότητα  του  όταν  παντρεύτηκε  δήλωσε  Παπασίδερης).

Παλιότερα  σε  άλλη  συναυλία  το  1987  στο  γήπεδο  του  Αία,του  είχε  αφιερώσει  ένα...δημοτικό  της  Ισπανίας.Το  Una  Moneda  le  di.

Ο  κόσμος  πραγματικά  τον  χάρηκε,και  θα  θυμάται  όπως  και  να'χει  τα  τραγούδια  του  Καλδάρα.

Είθε  να  ξαναέρθει,ο  χώρος  είναι  ιδανικός  για  συγκινήσεις.

Σας  ευχαριστώ  όλους,για  όλα.

Υ.Γ.

Όλες  οι  μελαχροινές,ρούσες  και  μαυρομάτες...

Αριστούργημα  και  είθε  στο  μέλλον  τα  δημοτικά  του  Γιώργου  Νταλάρα  να  περιλαμβάνουν  στα  τραγούδια!! 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω έκανες -πάλι- μεγάλη ζημιά ..... :wow:  :wow:  :wow:  ;) 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...