afroditaki

Γιάννης Μαρκόπουλος - Ηρώδειο 1/9/2013

78 posts in this topic

η στιγμη που πηγαινει ο Μαρκοπουλος διπλα στον Νταλαρα κ προτρεπει να τραγουδησουν μαζι, για μενα αυτο δειχνει ΠΟΛΛΑ!! δ πλησιασε κι ας ηθελε, αλλον καλλιτεχνη, ομως κι εκεινος (Γ.Ν.) σιγουρα θα αισθανθηκε περιεργα κ ομορφα για αυτη την κινηση..  ;)

ηταν μια ομορφη συνευρεση, μοναδικη κ ακρως σεβαστη στο εργο, στο χωρο και στο κοινο που την παρακολουθησε.. :)

υ.γ. Νατασσα, αν διαβασεις ποτε αυτο εδω το σχολιο, λεμε τωρα, να ξερεις πως εισαι κοπελαρα με τα ολα σου!!!  ^_^  ;)  :thumbup2:

6 people like this

Ο

και εισέπραξα αρκετές εγκάρδιες αγκαλιές.  B)

κι εγώ.....     :love4:

Ο

Στο τέλος κάποιος (νομίζω ο Γιάννης – Aegean) τον ρώτησε για το "Ποιος δρόμος είναι ανοιχτός" και είπε ο Νταλάρας ότι θα κάνουν κάποιο δίσκο που θα λένε τέτοια και θα το βάλουν κι αυτό μέσα. (ο Γιάννης θα θυμάται ακόμη καλύτερα την απάντησή του). 

ναι, του είπε : "Ετοιμάζουμε ένα δίσκο τώρα και θα το βάλουμε κι αυτό μέσα."

Στο Ζαβαρακατρανέμια ο Νταλάρας αν προσέξετε είναι ο μόνος που στο αληλούια τραβάει περισσότερο το ου και όχι το ια.

Όσες φορές έχει ερμηνεύσει αυτό το τραγούδι το λέει με αυτό τον τρόπο.

2 people like this

Ξεκινώ με ένα σχόλιο:

ΑΥΤΟ:

είναι ενορχήστρωση που ταιριάζει στο τραγούδι.

Αυτό που ακούσαμε προχθές ήταν σκέτο από γιουβέτσι. 

επανέρχομαι σε λίγο.

3 people like this

Ας γράψω κι εγώ λοιπόν τις εντυπώσεις μου από τη συναυλία.

Αρχικά θα συμφωνήσω με τους περισσότερους οτι η σοπράνο δεν ταίριαζε με το υπόλοιπο σύνολο. Επίσης πιστεύω πως η χρήση σοπράνο στα τραγούδια αυτά δεν χρειαζόταν. Δεν "κέρδισαν" κάτι τα τραγούδια επειδή τραγουδήθηκαν σε τόνο σοπράνο, αντιθέτως νομίζω οτι έχασαν.  Περιττή επίσης και η βυζαντινή χορωδία. 

Σημαντικό σφάλμα για εμένα ήταν η απουσία μπουζουκιού. Κατανοώ οτι ήταν απόφαση του συνθέτη να χρησιμοποιήσει την ορχήστρα αυτή, αλλά πολύ απλά η παλίντονος αρμονία (=η αρμονία που συγκροτείται από αντίθετες τάσεις) δεν μου άρεσε. Προσωπικά πιο πολύ δυσαρμονία που προκάλεσε γιατί το παιξιμό τους δεν ταίριαζε με τα τραγούδια.

Το σημαντικότερο πρόβλημα όμως για εμένα ήταν ο ήχος. Αν δεν έχει καλό και γεμάτο ήχο η ορχήστρα δεν μπορώ να ευχαριστηθώ τη συναυλία. Προχθές λοιπόν ούτε καλός ήταν ο ήχος, ούτε γεμάτος. Από την ορχήστρα έλλειπε φανερά το μπάσο (υπήρχε κλασικό κοντραμπάσο αλλά ακουγόταν ελάχιστα) και τα κρουστά που έπαιζε η κοπέλα έβγαιναν από τα ηχεία άνευρα και με μειωμένα (επίτηδες ; τα μπάσα τους. Επίσης δεν υπήρχαν ηχεία για χαμηλές συχνότητες, τα γνωστά subwoofer.  Αλλά και τα ηχεία που υπήρχαν, νομίζω πως δεν ήταν επαρκή. Πέρα από τις ελλείψεις, η μείξη του ήχου ήταν επίσης πολύ κακή. Όπως αναφέρθηκε ήδη, πολλές φορές η χορωδία κάλυπτε τους τραγουδιστές.

Δε νομίζω οτι υπήρχε κάτι άλλο αρνητικό. 

Στα πολύ θετικά, καταχωρείται η παρουσία της  Μποφίλιου η οποία μετά τις ερμηνείες στα τραγούδια του Ξαρχάκου, επιβεβαιώνει για άλλη μια φορά ότι έχει πολλές ικανότητες. Βέβαια οι βιαστικές κριτικές που διαβάζω σε άλλα μέρη και μιλάνε για "νέα Αλεξίου" είναι άστοχες. 
Πολύ καλός και ο Βασιλικός, αν και στην αρχή ήταν λίγο σφιγμένος. Κι εγώ θα προτιμούσα τον Χαρούλη αλλά δεν είναι καλό γι αυτόν να στιγματιστεί ως αντικαταστάτης του Ξυλούρη. Ήδη πολλοί προσπαθούν να του "φορτώσουν" αυτό το βάρος και είναι λάθος.

Ο Νταλάρας μου φάνηκε αρκετά μετρημένος. Θα τον ήθελα πιο δυναμικό. Ειδικά στο "Τη ζωή μου μη διαβάζεις" στο "σαν να γέμιζα ποτήρια..." περίμενα να το πάρει μαζί του το θέατρο αλλά απογοητεύτηκα...! Δεν είχε δηλαδή εκείνο το κέφι και την άνεση που έχει συνήθως και τον κάνει να "τραβήξει" τα τραγούδια εκεί που ξέρει... Μάλλον ο ήχος και η παρουσία άλλων καλλιτεχνών τον έκαναν να κρατήσει χαμηλό προφίλ και...τόνους! 
Edited by Theodore
5 people like this

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Θοδωρή, αν και, όπως σημείωσε και η Μάρω, στις κάτω σειρές δεν παρατηρήσαμε τέτοιο πρόβλημα στον ήχο, πλην της επικάλυψης φωνών.

Εγώ θέλω να σταθώ στη συνάντησή μου με άτομα που είχα να δω καιρό (και μακάρι να μπορούσα να δω περισσότερο λόγω απόστασης). Σε κάποιες από τις σύντομες κουβέντες που ανταλλάξαμε μετά τη συναυλία, υπήρχαν φίλες που μου επεσήμαναν ότι σε μερικά τραγούδια ο Μάνος Ελευθερίου είχε το κεφάλι του μέσα στα χέρια του. Δείτε στο βίντεο που έβαλε λίγο πριν ο Θοδωρής ("Τα λόγια και τα χρόνια") ότι για αρκετή ώρα (01':31", 02':53", 03':34", 04':09", 04':25") ακούει το τραγούδι με τον ίδιο τρόπο που περιέγραψα παραπάνω. Φυσικά είναι στάση προσήλωσης. Βρέθηκα, κατά σύμπτωση, μαζί του σε 2 θεατρικές παραστάσεις το φετινό καλοκαίρι στο Θέατρο Βράχων και σε κάποια σημεία των έργων, προτιμούσε να ακούει, με αυτό τον τρόπο, καθαρό το λόγο των συγγραφέων που έβγαινε από τα χείλη των ηθοποιών.

3 people like this

Πάλι καλά....

Σε περίμενα πιο.... brutal... ^_^

ολα μοιάζουν μαγικά ε

4 people like this

Πάλι καλά....

Σε περίμενα πιο.... brutal... ^_^

ολα μοιάζουν μαγικά ε

:laugh:  :laugh:  :laugh:

2 people like this

1)Συνταξιδιώτες του σε αυτή τη μουσική διαδρομή ήταν ο Γιώργος Νταλάρας, η Νατάσα Μποφίλιου, ο Vassilikos, ο Χαράλαμπος Γαργανουράκης και η σοπράνο Έλενα Κελεσίδη.

2)Ακούστηκαν παλιές γνώριμες συνθέσεις αλλά και νεώτερες, από τα περίφημα «Μαλαματένια λόγια» και το «Ζαβαρακατρανέμια» ως τα «Χίλια μύρια κύματα», τα «Παραπονεμένα λόγια», τη «Μητέρα Μεγαλόψυχη», το «Καφενείον η Ελλάς», σε μια μοναδική βραδιά κάτω από τη σκιά της Ακρόπολης.

Παρατηρήσεις:

1)Toν Λάκη Χαλκιά, αν και τον έχουνε σε φωτογραφία πιο κάτω, δεν τον ακούσανε;

2)Μάλλον, ο ανώνυμος που έκανε το "ρεπορτάζ" ήταν σε άλλη συναυλία ή άκουγε ραδιόφωνο, έξω από το Ηρώδειο... Εκτός αν μόνο εγώ δεν άκουσα τα συγκεκριμένα τραγούδια..

5 people like this

Κι εγώ νομίζω θα συμφωνήσω με το Θοδωρή. Δεν ξέρω πως ήταν στις πρώτες σειρές αλλά στο πάνω διάζωμα ο ήχος δεν ήταν μέτριος, ήταν χάλια. Η ορχήστρα απογοητευτική για τα δικά μου αυτιά. 

Ο Νταλάρας σφιγμένος αρκετά και μαζεμένος αν και όπως πάντα άψογος στις ερμηνείες του. Η Μποφίλιου ήταν για μένα η καλύτερη της βραδιάς!

Η συναυλία ήταν πολύ σημαντική από συμβολική άποψη  αλλά σε γενικές γραμμές για μένα ήταν κάτω του μετρίου.

2 people like this

Δεν ξέρω πως ήταν στις πρώτες σειρές αλλά στο πάνω διάζωμα ο ήχος δεν ήταν μέτριος, ήταν χάλια. 

Και μπροστά το ίδιο ήταν...  Εγώ στην 4η σειρά καθόμουν.  Αρκετά τα σημεία που δεν άκουγα τις φωνές των τραγουδιστών. 

Άμα δεν είναι ο Παντελής δουλειά δε γίνεται...    :D  :D

2 people like this

O Mαρκοπουλος υπηρξε ενας πολυ χαρισματικος και ιδιαιτερος συνθετης...πολυδαιδαλος συνθετης θα ελεγα...απιαστος στο να "παντρευει" με τροπο ιδανικο την λαικη με την δημοτικη παραδοση...καθολου απλος σαν τον Κουγιουμτζη ας πουμε...εγραφε περιεργες μουσικες, πρωτοποριακες...Ο Νταλαρας δεν ευτυχησε να συνεργαστει (φανταζομαι λογω εταιρειων) με τον Μαρκοπουλο, παρα μονο το 1978. Και τι συνεργασια!!! Ενας αξεπεραστος δισκος και μετα "παρτε διαολοι βαγια". Εγραψε ποικιλη ιστορια εκεινη η συνεργασια...Δεν τους "εκατσε λοιπον το 1970-1971 μια συνεργασια και καπως ετσι προεκυψαν ο Ξυλουρης, αργοτερα , ο Χαλκιας,ο Γαργανουρακης, μετα η Μοσχολιου, η  Λ.Νικολαου η Αλεξανδρα...Μεγαλα εργα, αδικημενα πολλα απο αυτα απο τον κοσμο που του ηταν λιγο δυσκολο να καταλαβει το 1972 την ΘΗΤΕΙΑ η τον ΣΤΡΑΤΗ ΤΟΝ ΘΑΛΑΣΣΙΝΟ ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΣΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΝΘΟΥΣ η την ΙΘΑΓΕΝΕΙΑ , ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ...Προχθες πολλα απο αυτα ξαναβγηκαν και σεργιανισαν μεσα στο ΗΡΩΔΕΙΟ...Προσωπικα ουτε προβλημα ηχου καταλαβα, ουτε κατι αρνητικο τελος παντων...διεγνωσα μια διαθεση του Μαρκοπουλου για πιο...συμφωνικη εκτελεση των τραγουδιων, χωρις μπουζουκι (που ετσι κι αλλοιως παντα το αντιπαθουσε σαν οργανο κι οπου μπορουσε να το αποφυγει, το απεφευγε)...Ο κοσμος χειροκροτησε περισσοτερο απο καθε τραγουδι τα ΠΑΡΑΠΟΝΕΜΕΝΑ ΛΟΓΙΑ και την ΛΕΓΚΩ..Αλλα νομιζω δεν εχει σημασια, ετσι κι αλλοιως αυτος ο Νταλαρας παντα ηταν,ειναι και θα ειναι το επικεντρο...οπου κι αν εμφανιζεται, ο,τι τραγουδια κι αν λεει...Χαρηκα που ειδα μετα απο καιρο την Ελινα, χαρηκα που επιτελους γνωρισα απο κοντα την ωραια Αιγιωτισα Μαρω..Στα αρνητικα οτι καθησε διπλα μου η Ελπιδα η οποια με εκνευριζε διοτι δεν με αφηνε να σιγοτραγουδω αυτα τα σπουδαια τραγουδια που ξανακουγα μετα απο πολλα χρονια...ειδικα εκεινη την εκπληκτικη διφωνια στο ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ...Μα τι πηγα να κανω στην συναυλια βρε Ελπιδα μου? Να δω για πολλοστη φορα τις πετρες και ορισμενα τακουνατα ντουβαρια τριγυρω? Παντως παιδια σας εγγυωμαι οτι και το 1978 στην ΔΙΑΓΩΝΙΟ ο κοσμος ειχε αργησει πολυ να "παρει μπροστα", να εξοικοιωθει με την μουσικη του Μαρκοπουλου...Και οπως εχω πει και στον φιλο Παναγιωτη (Pnikol) " απαξ κι εχω ακουσει ζωντανα τον Γιαγκο Νουλα, ταχω ακουσει ολα"...Ελειψαν ο Ξυλουρης και η Μοσχολιου..Ελειψαν πολυ, παρα πολυ προχθες...Φανταζομαι Νταλαρα,Ξυλουρη,Μοσχολιου πανω στην σκηνη και ανατριχιαζω...

Α, μιας και το εθιξαν η Μαρω με την Ελπιδα : ειπα στον Νταλαρα οτι ενω ελεγε στις οντισιον μικρος το "ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ" , ενα απο τα καλυτερα για μενα λαικα τραγουδια που εχει γραψει γυρω στο 1966 ο Μαρκοπουλος και ακουστηξκε πολυ λιγο, εν τουτοις οταν εγινε επαγγελματιας τραγουδιστης, δεν το ειπε ποτε αυτο το τραγουδι...μου απαντησε " που το θυμηθηκες? ετοιμαζουμε δισκο με τετοια παλια τραγουδια και ειναι μεσα αυτο"...τωρα, αληθεια, ψεμματα, τι να σας πω,...Ιδωμεν...

Υ.Γ. ΘΑΝΑΣΗ, ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ ???

Υ.Γ.2 Κουρασμενος ο Νταλαρας? Γιατι, εσκαβε? Νομιζω πως απλα ηταν "μαζεμενος" οπως σε καθε τετοια συναυλια με πολλους συμμετεχοντες συναδελφους του...Αλλωστε μην ξεχναμε οτι απο τον κοσμο δεν θεωρειται "Μαρκοπουλικος" οσο ο Χαλκιας η ο Γαργανουρακης , παροτι εχει πιστωθει το σημαντικοτερο εργο του Μαρκοπουλου ...

9 people like this

Στα αρνητικα οτι καθησε διπλα μου η Ελπιδα η οποια με εκνευριζε διοτι δεν με αφηνε να σιγοτραγουδω αυτα τα σπουδαια τραγουδια που ξανακουγα μετα απο πολλα χρονια...ειδικα εκεινη την εκπληκτικη διφωνια στο ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΑΝΑΣΙΟ ΔΙΑΚΟ...Μα τι πηγα να κανω στην συναυλια βρε Ελπιδα μου? Να δω για πολλοστη φορα τις πετρες και ορισμενα τακουνατα ντουβαρια τριγυρω? Χασμα γενεων παιδι μου, αυτη η νεολαια δεν καταλαβαινει εμας τους μεγαλυτερους...

Α, μιας και το εθιξαν η Μαρω με την Ελπιδα : ειπα στον Νταλαρα οτι ενω ελεγε στις οντισιον μικρος το "ΠΟΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΧΤΟΣ" , ενα απο τα καλυτερα για μενα λαικα τραγουδια που εχει γραψει γυρω στο 1966 ο Μαρκοπουλος και ακουστηξκε πολυ λιγο, εν τουτοις οταν εγινε επαγγελματιας τραγουδιστης, δεν το ειπε ποτε αυτο το τραγουδι...μου απαντησε " που το θυμηθηκες? ετοιμαζουμε δισκο με τετοια παλια τραγουδια και ειναι μεσα αυτο"...τωρα, α;ληθιεια, ψεμματα, τι να σας πω,...Ιδωμεν...

Υ.Γ. ΘΑΝΑΣΗ, ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΕΣ ???

Στα "ψηλά πατώματα" ήμουνα Γιάννη. Στα σύνορα...Στο διάλειμμα έτρεχα με διάφορα τεχνικά και μετά τη συναυλία στα καμαρίνια....αλλά έφυγες νωρίς κι εσύ....

2 people like this

Διοτι η Ελπιδα δεν θεωρησε αναγκαιο να μου πει οτι ηταν μαζι σου...αλλοιως θα περιμενα.

καπτεν τα λες καλα κ τα 'ενοχληματα' ακομη καλυτερα.. το σεργιανισμα ηταν απλο κ ουσιωδεις με ακουσματα ζωντανα. 

ημουν μαρτυρας στη γρηγορη συζητηση που χες εξω με τον Γ.Ν. κ θα του το ξαναυπενθυμισω την Παρασκευη..  ;)

υ.γ. εμενα η δις Ελπιδα με αφηνε να τραγουδω, οποτε δ της κρατω κακια, αντιθετως!!  :razz:  :sly:

Φωνητικος ρατσισμος...και να πεις οτι εχεις καλυτερη φωνη απο μενα ?...:p

Υ.Γ. Ο/η melmac εχει φοβερη παρατηρητικοτητα !!! 

Γιάννη μην ξύνεις πληγές με το Γιάγκο Νούλα και τη Διαγώνιο.... Και τι δε θα έδινα να άκουγα ζωντανά το Σκλάβο, με Μαρκόπουλο στο πιάνο και Νταλάρα με Βιτάλη στα μικρόφωνα! Ή το Who pays the ferryman παιγμένο από την παρέα Σούκα, Νικολόπουλου, Τσεμπερούλη κλπ!!! Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα η είδηση για τα παλιά τραγούδια, περιμένουμε!

2 people like this

Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...