afroditaki

Γιάννης Μαρκόπουλος - Ηρώδειο 1/9/2013

78 posts in this topic

Περιμενουμε να ακουσουμε οτι τελικα ολα μοιαζαν μαγικα.. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνολικά ήταν μια συναυλία που ενώ είχε τις προϋποθέσεις να είναι εξαιρετική κινήθηκε σε λιγότερο καλά επίπεδα. Το πρόγραμμα ήταν ακριβώς ίδιο με αυτο που είχε δημοσιευτεί. Όταν βγήκε ο Μαρκόπουλος καταχειροκροτήθηκε. Ο ήχος ήταν κάκιστος ενώ η ορχήστρα ήταν επίσης ελαφρώς ελλιπής κατά τη γνώμη μου και αυτό φάνηκε κυρίως στα λαϊκά κομμάτια του Μαρκόπουλου όπου έλειπε εμφανέστατα ο ήχος του μποζουκιού. Η φωνή του Χαλκιά αναλλοίωτη, ο Γαργανουράκης επιβλητικός και κουβαλώντας την ιδιαίτερη ιστορία του αλλά με εξαιρετικά εμφανή τα σημάδια τα χρόνου και η Μποφίλιου η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς. Ειδικά στη "Λέγκω" νομίζω ήταν καθηλωτική. Η σοπράνος για σοπράνος φαντάζομαι καλή ήταν. Δεν μου αρέσουν αυτές οι φωνές οπότε δεν μπορώ να κρίνω κιόλας. Ο Νταλάρας έκανε πολύ ωραίες ερμηνείες, με πολλά γυρίσματα και ειδικά στα Παραπονεμένα Λόγια, παρά την πολύ πιο άνευρη ενορχήστρωση από όταν κάνει ο ίδιος συναυλίες, ήταν εξαιρετικός και ενώ σε όλα τα υπόλοιπα απέσπασε ίσως τα λιγότερα χειροκροτήματα από όλους, στα Παραπονεμένα Λόγια απέσπασε ένα από τα πιο θερμά χειροκροτήματα της βραδιάς σε ένα κοινό που γενικά είχε όρεξη και χειροκρόταγε αρκετά. Πολύ ωραία γυρίσματα έκανε στην αρχή στο "Τη ζωή μου μη διαβάζεις" αλλά και στον "Πειρασμό" ενώ πολύ ωραίο ήταν και ντουέτο στο "Όχι δεν πρέπει". Απλά ήταν κρίμα που είχε τόσο κακό ήχο και αυτά ελαφρώς χάθηκαν. Νομίζω ότι στα βιντεάκια που ανέβηκαν ο ήχος ακούγεται καλύτερα :razz: .

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνολικά ήταν μια συναυλία που ενώ είχε τις προϋποθέσεις να είναι εξαιρετική κινήθηκε σε λιγότερο καλά επίπεδα. Το πρόγραμμα ήταν ακριβώς ίδιο με αυτο που είχε δημοσιευτεί. Όταν βγήκε ο Μαρκόπουλος καταχειροκροτήθηκε. Ο ήχος ήταν κάκιστος ενώ η ορχήστρα ήταν επίσης ελαφρώς ελλιπής κατά τη γνώμη μου και αυτό φάνηκε κυρίως στα λαϊκά κομμάτια του Μαρκόπουλου όπου έλειπε εμφανέστατα ο ήχος του μποζουκιού. Η φωνή του Χαλκιά αναλλοίωτη, ο Γαργανουράκης επιβλητικός και κουβαλώντας την ιδιαίτερη ιστορία του αλλά με εξαιρετικά εμφανή τα σημάδια τα χρόνου και η Μποφίλιου η μεγάλη έκπληξη της βραδιάς. Ειδικά στη "Λέγκω" νομίζω ήταν καθηλωτική. Η σοπράνος για σοπράνος φαντάζομαι καλή ήταν. Δεν μου αρέσουν αυτές οι φωνές οπότε δεν μπορώ να κρίνω κιόλας. Ο Νταλάρας έκανε πολύ ωραίες ερμηνείες, με πολλά γυρίσματα και ειδικά στα Παραπονεμένα Λόγια, παρά την πολύ πιο άνευρη ενορχήστρωση από όταν κάνει ο ίδιος συναυλίες, ήταν εξαιρετικός και ενώ σε όλα τα υπόλοιπα απέσπασε ίσως τα λιγότερα χειροκροτήματα από όλους, στα Παραπονεμένα Λόγια απέσπασε ένα από τα πιο θερμά χειροκροτήματα της βραδιάς σε ένα κοινό που γενικά είχε όρεξη και χειροκρόταγε αρκετά. Πολύ ωραία γυρίσματα έκανε στην αρχή στο "Τη ζωή μου μη διαβάζεις" αλλά και στον "Πειρασμό" ενώ πολύ ωραίο ήταν και ντουέτο στο "Όχι δεν πρέπει". Απλά ήταν κρίμα που είχε τόσο κακό ήχο και αυτά ελαφρώς χάθηκαν. Νομίζω ότι στα βιντεάκια που ανέβηκαν ο ήχος ακούγεται καλύτερα :razz: .

 

Συμφωνώ απολύτως με κάθε λέξη που είπες ! Και η Μποφίλιου ήταν υπέροχη!! απλά μαγευτική

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

κατι κι απο μενα.. :music_singguitar:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για μένα η βραδιά στο σύνολο της άξιζε για την "αίσθηση"... 

 

Ο Χαλκιάς πολύ δυνατός και η Μποφίλιου εξαιρετική. Πολύ συγκινητική η ερμηνεία της στη Λέγκω, πραγματικά ανατρίχιασα. 

Η Σοπράνο όπως είπε και η Νεφέλη για σοπράνο καλή ήταν αλλά δεν μου κολλούσε στο σύνολο...  Εκείνο το "ταααααααααβλι" πια τι ήταν....  :laugh:  :laugh:  :laugh:

Ο Βασιλικός είναι μια μέτρια φωνή, Θα προτιμούσα για τα τραγούδια που είπε, να είχε επιλέξει ο Μαρκόπουλος τον Γιάννη Χαρούλη στη θέση του.  

Σε αρκετά σημεία η μουσική κάλυπτε τις φωνές, και γενικά ο ήχος δεν ήταν και ότι καλύτερο. 

 

Ο Νταλάρας ωραίος στις ερμηνείες του αλλά τον έβλεπα στα Παραπονεμένα λόγια χωρίς κιθάρα στα χέρια και ήταν μισός...  :confused:

 

Μεγάλο ξενέρωμα η άρνηση του Μαρκόπουλου να παίξει έστω ένα κομμάτι μετά το τέλος. Επίμονο το χειροκρότημα του κόσμου αλλά εκείνος ανένδοτος. 

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επίσης να προσθέσω:

 

1. οτι ο Έλληνας δεν θα γίνει ποτέ άνθρωπος... έφευγαν από τις θέσεις τους και άφηναν σκουπίδια στο Ηρώδειο... τι να πω;;;    :furious:  :furious:

 

2. Αυτές οι κυρίες με τα τακούνια δεν ξέρουν ότι στα αρχαία θέατρα δεν φοράμε τακούνι;;;  

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα παιδιά.

Το μόνο που θα προσθέσω είναι κάτι που αφορά τον Γιώργο.

Εκτός από τον όχι τόσο καλό ήχο της ορχήστρας σαν να του βγήκε μία κούραση από την εξαντλητική αλλά εξαιρετική σεζόν που διανύει, με αποτέλεσμα για εμένα προσωπικά για τα στάνταρς του να τον θεωρώ χθές απλώς ''αρκετά καλό''.

Με εξαίρεση το ''Παραπονεμένα Λόγια'' ,όντως χθές χειροκροτήθηκε λιγότερο από τους υπόλοιπους πράγμα που με πείραξε.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σπουδαία βραδιά, σπουδαία παρέα, σπουδαίο κοινό! Οσον αφορά στην παρατήρηση περί λιγότερους χειροκροτήματος δεν θα συμφωνήσω. Νομίζω πως το κοινό χάρισε το χειροκρότημα σε όλους. Στα Παραπονεμένα λόγια και στη Μάνα του Αλέξανδρου το αποκορύφωμα για τον Νταλάρα. Η Μποφίλιου έδειξε την κλάση της και την δίκαιη επιλογή του συνθέτη. Ο Γαργανουράκης όχι όπως παλιά αλλά στα έμβληματικά τραγούδια του Μαρκόπουλου. Ο Χαλκιάς δωρικός. Ο Βασιλικός ενδιαφέρων. Οπως είπα στη Μποφίλιου και συμφώνησε ήταν δίπλα δίπλα κι ωραία η σπουδαία παλαιά γενιά με την ελπιδοφόρα! Να πούμε πως ο Μαρκόπουλος δύο καλλιτέχνες ανέβασε στο βάθρο εξαρχής. Νταλάρα και Μποφίλιου. Και πως φαίνεται να χάρηκε την επιλογή της επανασύνδεσης με τον Νταλάρα. Για μένα ένα άλλο σημαντικό στοιχείο είναι αυτή η επανασύνδεση!

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σιγουρα σε πολλά σημεια με καλυψαν παραπάνω τα παιδιά..

Θα ηθελα να μεινω στην ιστορικότητα της συναντησης αυτης μιας και η συναντηση Μαρκοπουλου-Νταλαρα

επειτα απο πολλα χρονια μονο συγκίνηση μπορει να μας γεμισει..Και οντως ετσι ηταν..

Ελπιζω να αποτελεσει το γεγονος αυτο εφαλτηριο για νεα κομματια-νεες συναυλιες που αναμενουμε.

 

Θεωρω οπως ειπωθηκε οτι εκπληξη -για μενα-αποτελεσαν η Ν.Μποφίλιου και ο Βασιλικός (ειναι αληθεια οτι

κι εγω χθες ομως οταν τον ακουγα στα κομματια που ερμηνευσε μου ηρθε στο μυαλο ιδανικα ο Γ.Χαρουλης..)

Θα σταθω στην κοπελα απο την ορχηστρα-που δεν γνωριζω αυτην την στιγμη τ ονομα της- που τραγουδησε

μαζι με τον αγαπημενο Λ.Χαλκια..Ειχε καλη φωνη κ νομιζω οτι αξιζει προσοχης.. 

 

Οσο για τον ηχο και την ενορχηστρωση-χωρις να ειμαι μουσικος- ειχα την αισθηση κι εγω οτι ελειπε η πενιά του

μπουζουκιου-οπως ευστόχως αναφέρατε.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις περιγραφες και τα συναισθηματα σας!! Εχω συγκινηθει πολυ, κι ας μην ημουν εκει, απο την εκτιμηση που δειχνουν νταλαρας και μαρκοπουλος ο ενας στον αλλον καθως και απο την επαρκεστατη παρουσια της μποφιλιου την οποια πιστεψα απο τα πρωτα της βηματα..Μας λειπουν νεοι καλλιτεχνες.

Και μου γεννιουνται προσδοκιες για μια μελλοντικη συνεργασια.. :music:

 

http://www.star.gr/Pages/Politismos.aspx?art=192997&artTitle=magiki_vradia_me_logismo_kai_m_oneiro_tou_gianni_markopoulou_sto_irodeio

 

http://www.neatv.gr/el/12828/g-talaras-mpofilioi-ermineisan-gianni-markopoilo-sto-rodeio.php

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα συμφωνήσω πως πέρα από ερμηνείες, ενορχηστρώσεις, ποιότητα ήχου ή επιλογή τραγουδιών, το σημαντικότερο στοιχείο της χθεσινής βραδιάς ήταν η επανασύνδεση του Νταλάρα με έναν συνθέτη ιδιάιτερο, ίσως ιδιόρρυθμο αλλά σίγουρα εμβληματικό για την ελληνική μουσική και για τον ίδιο, μια και είναι ο μόνος νομίζω, που με μόλις ένα δίσκο (ουσιαστικά ένα τραγούδι), έγραψε τόσο μεγάλο κεφάλαιο στην καριέρα του Νταλάρα! Είναι ανάγκη, για το καλό του τραγουδιού, καθώς τα χρόνια περνούν και οι άνθρωποι ωριμάζουν, να σβήνουν μουτζούρες του παρελθόντος και να βγαίνουν μπροστά οι διαχρονικές αξίες του χώρου, με πνεύμα ενωτικό και δημιουργική διάθεση, τους χρειαζόμαστε... Ελπίζουμε σε συνέχεια (με καλύτερο ήχο, μπουζούκι στην ορχήστρα, περισσότερο Γιώργο και λιγότερες γόβες στιλέτο στα αρχαία θέατρα, για να συνοψίσω τις εντυπώσεις!!)

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι δικές μου εντυπώσεις είναι σε γενικές γραμμές αρκετά καλές. Αν και θεωρώ ότι σε μια μόνο συναυλία είναι δύσκολο να συνοψίσεις όλο το έργο του Μαρκόπουλου, εντούτοις νομίζω ότι η συγκεκριμένη προσπάθεια ήταν αρκετά πετυχημένη. Το πρόγραμμα περιείχε δείγμα από αρκετές δουλειές του Μαρκόπουλου και με ικανοποίησε. Οι τραγουδιστές στο σύνολό τους μου άρεσαν πολύ, με εξαίρεση τη σοπράνο Κελεσίδη, όχι επειδή ήταν σοπράνο, αλλά με τα λίγα που έχω ακούσει εμένα δε μου άρεσε. Ο Γαργανουράκης εκφραστικότατος, ζούσε κάθε τραγούδι. Ο Χαλκιάς στο ύψος του. Ο Βασιλικός μου άρεσε πολύ. Το ίδιο και η κοπελίτσα που συνόδευσε τον Γαργανουράκη και τον Χαλκιά στα "Μαλαματένια λόγια" και είπε και μόνη της ένα υπέροχο τραγούδι. Όσο για την Μποφίλιου, πιστεύω ότι δεν υπήρξε θεατής χθες το βράδυ που να μην υποκλίθηκε, ειδικά στην ερμηνεία της στη Λένγκω. Ο Νταλάρας ξεκίνησε με ένα αρκετά δύσκολο τραγούδι και το στήριξε επάξια. Το ίδιο και τα επόμενα τραγούδια που ερμήνευσε. Στα "Παραπονεμένα λόγια" συμφωνώ με κάποιον που ανέφερε για την ενορχήστρωση, ωστόσο ο Νταλάρας κάλυψε το "κενό" της δυναμικότητας που προσδίδουν τα όργανα. Με εξέπληξε το πάθος του… Σίγουρα έχει κάνει άλλες φορές πιο μεγαλειώδεις ερμηνείες (επικεντρωμένες στο φινάλε), όμως χθες το βράδυ είχα την αίσθηση ότι τραγουδούσε νότα-νότα, στίχο-στίχο, υπό το βλέμμα συνθέτη και στιχουργού σαν να τους "ευχαριστούσε" γι’ αυτό το τόσο σπουδαίο τραγούδι.


Το χειροκρότημα ήταν δυνατό για όλους, σίγουρα δυνατότερο για κάποιους, νομίζω όμως ότι οφειλόταν στα τραγούδια που έλεγαν. Τόσο ο Γαργανουράκης όσο και ο Χαλκιάς είπαν τεράστια τραγούδια, όσο τεράστιο είναι και τα "Παραπονεμένα λόγια" όπου ο Νταλάρας εισέπραξε εξίσου μεγάλο χειροκρότημα.


Σε κάποιους δεν άρεσε ο ήχος. Στην ίδια συναυλία ήμασταν, αλλά μάλλον καθόμασταν σε διαφορετικές θέσεις. Παρότι και η Ελπίδα το ανέφερε αυτό (που καθόταν στο ίδιο ύψος μ’ εμένα), οφείλω να ομολογήσω ότι προσωπικά δεν εισέπραξα κάτι τέτοιο. Μόνο στη σοπράνο δυσκολευόμουνα να ξεχωρίσω τι λέει. Αλλά όλους τους άλλους και τα όργανα τα ξεχώριζα και, μάλιστα, σε αρκετά σημεία μου άρεσαν και οι ενορχηστρωτικές πινελιές. 


Στο τέλος κάποιος (νομίζω ο Γιάννης – Aegean) τον ρώτησε για το "Ποιος δρόμος είναι ανοιχτός" και είπε ο Νταλάρας ότι θα κάνουν κάποιο δίσκο που θα λένε τέτοια και θα το βάλουν κι αυτό μέσα. (ο Γιάννης θα θυμάται ακόμη καλύτερα την απάντησή του).


Γενικά η συναυλία ήταν ωραία και δεν το μετάνιωσα που, παρά κάποιες προσωπικές δυσκολίες, έκανα τον κόπο και πήγα. Χάρηκα κιόλας που συνάντησα αρκετούς από εσάς και εισέπραξα αρκετές εγκάρδιες αγκαλιές.  B)

 

 

Ένα ακόμη βίντεο: 

 

 

Αφιερώνεται στην Ελίνα στην οποία ανήκει και το "Ωχ" που ακούγεται στην έναρξη του βίντεο.  :giggle:

14 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ, Μάρω!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και για μένα ήταν μια υπέροχη συναυλία, μια συναυλία ιστορική με την έννοια ότι βρισκόταν το παρελθόν, το παρόν και το μέλλον της ερμηνείας της μουσικής του Μαρκόπουλου. Γι᾽ αυτό και παρότι, κατά τη γνώμη μου, η απόδοση του Χαλκιά και του Γαργανουράκη δεν ήταν όπως άλλοτε, συγκινήθηκα που τους άκουγα. Η ερμηνεία της Μποφίλιου ήταν όντως εξαιρετική, η παρουσία της όμως μου φάνηκε κάπως υπερβολική. Ο Νταλάρας, παρά το ότι τον είχα συνηθίσει σε διαφορετικού τύπου συναυλίες τελευταία, απέδειξε για άλλη μια φορά τη μεγάλη του κλάση σε τόσο διαφορετικά τραγούδια. Και μου άρεσε πολύ που στο τέλος ο Μαρκόπουλος τον αγκάλιασε για να τραγουδήσουν μαζί το Ζαβαρακατρανέμια.

 

Η ανταπόκριση του κοινού πολύ θερμή και είναι κρίμα που δεν ανταμείφθηκε με ένα ακόμη encore. Τόσος κόσμος περίμενε και χειροκροτούσε ασταμάτητα.

Πιστεύω πάντως και εγώ ότι το κοινό χειροκροτούσε τραγούδια και όχι πάντα τους καλλιτέχνες, που το άξιζαν όλοι με τον τρόπο τους.

 

Off topic: κάτι πρέπει να κάνουν επιτέλους με αυτά τα περιστεροειδή στο Ηρώδειο!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τώρα που διαβάζω τις εντυπώσεις σας, κατ' αρχάς στενοχωριέμαι που δεν σας είδα όλους! :( Έφτασα τσίμα-τσίμα και στο τέλος έπρεπε οπωσδήποτε να προλάβω το μετρό, οπότε έφυγα πάνω στο τελευταίο χειροκρότημα... Απ' ότι βλέπω βέβαια δεν υπήρξε ανκόρ...

 

Όσον αφορά στη συναυλία, με κάλυψαν απόλυτα οι προλαλήσαντες κι έτσι δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Πράγματι λοιπόν, υπήρχε πρόβλημα στον ήχο... Κάτι δεν μου πήγαινε καλά, αλλά δεν ήμουν σίγουρη αν έφταιγε ο ήχος ή η πολύ πλάγια θέση που καθόμουν, τώρα μού λύθηκε αυτή η αμφιβολία...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ζαβαρακατρανεμια

 

 

Αυτό ξέχασα να το σημειώσω: πόσο μου άρεσε που άκουσα ένα στιχάκι στο Ζαβαρακατρανέμια να το λέει ο Νταλάρας! :music:  

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nαι αλλα το ειπε ντροπιαρικα.. Δεν μπηκε με ορμη!! :rolleyes:

 

Εμενα μου αρεσε παντως η ενορχηστρωση στα παραπονεμενα λογια με τα βιολια..Ενδιαφερουσα αλλαγη..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Real celebrities, Alona!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mαλαματένια και παραπονεμένα… λόγια και χρόνια στο Ηρώδειο! (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ) 
 
Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου, Άρης Αναγνωστόπουλος
03/09/2013
 

 

 

Φωτογραφίες: Ελπίδα Δεσποινιάδου (φωτογραφία Λάκη Χαλκιά με Θανάση Γιώγλου: Evelyne Slicher)

Στο video που ακολουθεί:
«Ζαβαρακατρανέμια» (Στίχοι-Μουσική: Γιάννης Μαρκόπουλος) Τραγουδούν: Γιάννης Μαρκόπουλος, Λάκης Χαλκιάς, Γιώργος Νταλάρας, Χαράλαμπος Γαργανουράκης, Έλενα Κελεσίδη, Νατάσσα Μποφίλιου,Vassilikos, Γιώργος Ναούμ, 16μελής Μικτή Χορωδία, 8μελές Βυζαντινό σύνολο «Τέττιξ». Παίζει η Ορχήστρα «Παλίντονος Αρμονία».
Video: Θανάσης Γιώγλου
 
16 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...