Apostolis

Στο Badminton Με Τον Στέλιο Βαμβακάρη 22-9-2013

44 posts in this topic

Λίγα ψίχουλα πληροφοριών ζητάμε!  :help:  :whistling2:

Τελικά το πρόγραμμα ήταν ίδιο με αυτό της Αυλαίας; 

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πέρασαν πολύ όμορφα! Περιμένω κι εγώ μαζί με τον Αποστόλη για κάποια ψίχουλα πληροφόρησης

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Απ' ότι με πληροφόρησαν ήταν πολύ όμορφα, το πρόγραμμα ήταν παρόμοιο με της Αυλαίας, αλλά ο Νταλάρας είπε παραπάνω τραγούδια.

Περισσότερα από αυτούς που ήταν εκεί  ;)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

το πρόγραμμα ήταν παρόμοιο με της Αυλαίας, αλλά ο Νταλάρας είπε παραπάνω τραγούδια.

 

:cry:  :cry:  :cry:  :wallf:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας τραγούδησε σε 20 τραγούδια....

 

Μέχρι το μεσημέρι θα ανέβει το σχετικό άρθρο....

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aφου ακομα τπτ βαζω αυτα που ακουσα.

 

 

 

 

 

 

 

 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ήταν ακόμα μια υπέρχοη βραδιά. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα ότι θα ακούσουμε ένα πρόγραμμα ίδιο με της Αυλαίας συν μια-δυο προσθήκες το πολύ-πολύ. Αλλά ευτυχώς διαψεύστηκα παταγωδώς. Είπε αυτά που είχε πει στην Αυλαία από τραγούδια του Στ. Βαμβακάρη με επιπλέον προσθήκες "Μάνα μου αλλιώς μου τα' πες", "Πήγα και σου παρήγγειλα" και το "Ανεμόσκαλα θα δέσω". (μπορεί και να ξεχνάω κάτι) Και είπε πολλά τραγούδια του Μάρκου Βαμβακάρη. Εμφανίστηκε στη σκηνή δείχνοντάς μας το μπλουζάκι με τον Βαμβακάρη που φόραγε. Ήταν στη σκηνή σε ολόκληρο το δεύτερο μέρος. Έκανε εξαιρετικά γυρίσματα και όσοι από εμάς δεν είχαμε την τύχη να παρευρεθούμε στις συναυλίες-αφιέρωμα στον Βαμβακάρη πήραμε μια μικρή αλλά καλή γεύση του πως θα ήταν. Ωραία η στιγμή που ο Βαμβακάρης λέει στον Νταλάρα κάτι του τύπου "θα πεις αυτό που θα σου παίξω" για να απαντήσει ο Νταλάρας "ό,τι θες" και όταν έπεσαν οι πρώτες νότες από το "Για σένα μαυρομάτα μου" ο Νταλάρας ξαφνιάστηκε και έψαχνε δεξιά αριστερά και ρώταγε να θυμηθεί τους στίχους. Φυσικά ανταπεξήλθε τέλεια. 

8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Βαμβακάρης & Νταλάρας «…για φιλίες και για αγάπες…» στο Badminton (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ!) 

 

Υπογράφει: Θανάσης Γιώγλου

23/09/2013 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=7897&Itemid=125

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστουμε θαναση!! Παλι δεν ειπε το "και που δεν πηγα".. :confused:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Θανάση και Μάρω....

Πάω στη γωνίτσα μου να κλάψω....    :wallf:  :wallf:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην κλαις! Θάρθει άσπρη μέρα...

Ευχαριστούμε για το φωτορεπορτάζ!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστούμε Θανάση και Μάρω! Excellent report, gorgeous photographs!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

..μια ξεχωριστη-ιδιαιτερη τιμητικη συναυλια παρουσιαστηκε χθες στο πολυ καλο χωρο, στο προαυλιο οπως λεγεται. Ενας χωρος που δεν ειχα την ευκαιρια πιο παλια να επισκεφτω αλλα να που η αιτια κ η αφορμη μου δοθηκε και βρεθηκα μαρτυρας -κι εγω- σε ακουσματα που για μενα τα θεωρω ιεραρχικα, μαλλον πατριαρχικα (για τον Μαρκο αυτο), στη δομη κ στην εξελιξη του καλου λαικου, ρεμπετικου τραγουδιου μας! Το σκηνικο λητο, απλο, λαικο οπως οι αναμνησεις που μας φερνουν οι στιχοι κ η μουσικη του συνθετη, σε αρμονια με μια μικρη ορχηστρα τεσσαρων μουσικων, ο Στελιος με το μπουζουκι του, ο Γιωργος με την κιθαρα του, η κυρια Εβελινα που η παρουσια της εδινε εναν ομορφο τονο στη σκηνη κ καποιος Παντελης.. Ακουστηκαν πολλα τραγουδια κ φυσικα οπως αναφερει κ ο ''ημασταν εκει'' καποια για πρωτη φορα!! Ο Νταλαρας με την εισοδο του ηταν αναμενομενο να ωθησει την διαθεση μας ακομη πιο ψηλα, να αγγιξει την πενα του Μαρκου αν μας ακουγε εκεινη τη στιγμη, με τη φωνη του να ρεμπετικιαζει (δ ξερω αν υπαρχει αυτη η λεξη), για μενα πλεον ισχυει, γτ πολυ απλα ξερει να ερμηνευει απολυτα με το στυλ του κ με το λυγμο του, το καθε νοημα της καθε φρασης που περναει ο Βαμβακαρης στις συνθεσεις του. Ερμηνευτηκαν με ξεχωριστη μαεστρια απο τον Γιωργο κ θελω να τονισω τις ερμηνειες του στον 'Αριστειδη', στα 'Ματοκλαδα σου λαμπουν', στη 'Φραγκοσυριανη' φυσικα, στο 'Για σενα μαυροματα μου..'!! Ιστορικη στιγμη ετουτη..Δυσκολα κ απαιτητικα τραγουδια οπως κ η 'Ατακτη', παραγγελια απο συζυγο κ Μαρω μαζι..!! (τα εμαθα..). Ομορφες κ αξεχαστες στιγμες λοιπον εχθες, ο κοσμος ενθουσιασμενος κ αρκετοι οπως εβλεπα στα κλεφτα, εκστασιασμενοι, απο το 'μειγμα' απο τη 'σχεση' Βαμβακαρη-Νταλαρα που αν την οριοθετησω θα πω πως, αν 'κρατιουνται' ακομη στην ιστορια της μουσικης τα τραγουδια του Βαμβακαρη (κ τα ρεμπετικα γενικοτερα), οφειλεται και στις ερμηνειες του Νταλαρα ολα αυτα τα χρονια!!

 

υ.γ. αστειρευτη διαθεση πριν, επανω κ μετα τη σκηνη!! (..οταν σας βλεπω ρε Μιχαλη, πειναω!!)  :lookaround:  ;) 

υ.γ2. στιγμη ακρως τιμητικη κ εκπληκτικη, η κινηση του Στελιου να δωσει το μπουζουκι στον Γιωργο. Τα υπολοιπα γνωστα..!! :music_singguitar: 

υ.γ3. ειδα παλι τους φιλους μου κ το χαρηκα, ειλικρινα!! :satisfied: 

υ.γ4. οταν θα μοιραζεσαι το παλκο μαζι Του, θα εισαι παντα κομπαρσος, κι ας Σου χαμογελαει.. :sly: 

υ.γ5. ξαδερφουλα τέλειες αλλη μια φορα.. :thumbup2: 



Ευχαριστούμε Θανάση και Μάρω....

Πάω στη γωνίτσα μου να κλάψω....    :wallf:  :wallf:

ααααααααααααχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχχχαχααχαχαχαχχαχαχαχαχαχαχαχαχα  :giggle:  κι αλλο χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχααχχ :whistling2:  :whistling2:

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κυριολεκτικα ηταν απο τις πιο ομορφες βραδιες που εχω παρακολουθησει!

 

(Η αληθεια καπου με χαλασε στην αρχη ο Θεοχαριδης,με την ασθενικη του -κατ'εμε-ερμηνεια σε κομματαρες

που ο Γιωργος τους δινει κ καταλαβαινουν.Εντυπωση μου κανε ποσο ακινητος κ ανεκφραστος παρεμενε συνεχως..(Τοτέμ!)Εν αντιθεση με την

Εβελινα Αγγελου κ τους μουσικους που ειχαν διαθεση μπριο  κ χαρακτηρα.)Στελιος Βαμβακαρης τελικα να ενα ατομο που

εκτος απο τα μεγαλα τραγουδια του πατερα του -του μεγαλου Μαρκου- δεν επαναπαυθηκε και γεννησε κ αυτος κομματαρες

διαχρονικες..Κομματια κλασικα πλεον.Εξαιρετικος μουσικος..και φιλος..

Στην αρχη μου αρεσαν τα λογια που σαν προλογο της βραδιας απεδωσε ο Μ.Κουμπιος που φανηκε προβληματισμενος

με την καθημερινοτητα-τοσο μουσικη,οσο κ κοινωνικη- και δεν μου φανηκε-ευτυχως-καθολου αγνωμων κ αχαριστος..

Να ειναι καλα κ μακαρι κ τους χρονου να εχουμε τετοιες βραδιες..)

 

Για τον Γιωργαρα τα σχολια ειναι περιττα...Η αληθεια φανερα καταγραφεται μεσα απ τις οθονες μας..

Πολυ καλη αρχη για την νεα σεζον!!!!!!!!

 

Υ.Γ.Χαρηκα που ειδα πολλους καλους μου φιλους,να εισαστε καλα!

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία ένσταση, Μιχάλη μου. Όποια γνώμη κι αν έχουμε είναι πάντα ο Παντελής Θεοχαρίδης. Ανεξάρτητα από την κριτική που θα κάνουμε ή αν μας αρέσει.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μία ένσταση, Μιχάλη μου. Όποια γνώμη κι αν έχουμε είναι πάντα ο Παντελής Θεοχαρίδης. Ανεξάρτητα από την κριτική που θα κάνουμε ή αν μας αρέσει.

δεκτη Ελινα μου, επειδη δ ειχες  εικονα του κ κινησεις του..(ακινητος, αδιαφορος, αχαρος..) ειλικρινα!!  :what:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ξέρω αρκετά, έχω άποψη αλλά μην του φάμε και το επώνυμο ;)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σαν να βρέθηκε μια παρέα από τα παλιά που είχαν καιρό να παίξουν μαζί και να θυμηθούν. Ένα απίστευτο ρεμπέτικο jammin'.

 

ΥΓ. Μάρω...respect !

5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Έχω σκάσει από την ζήλια μου! :ranting2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οι εξαιρετικές φωτογραφίες της Χρύσας που παίρνω την πρωτοβουλία (κ ελπίζω να μην παρεξηγεί) να τις μεταφέρω κι εδώ.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.570251919678341.1073741952.504782142891986&type=1

10 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εξαιρετική δουλειά Χρύσα! μπράβο!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...