ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Αφιέρωμα Στο Μίκη Θεοδωράκη-Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 18 & 19/3/14

88 posts in this topic

Ωραία πράγματα!

Share this post


Link to post
Share on other sites

το ειπε κ το κανε.. ομορφα πραγματα ξανα, μεχρι τοτε.... :music_singguitar:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Να, καλά νέα και για το 2014, έστω και μεσοβδόμαδα!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και Τσικ Κορία, και Τζάνγκο Ρέινχαρτ και Ζούμπιν Μέτα και Αμπάντο; :wow:  Τι λες τώρα.... B)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

και μετά πάμε Θεσσαλλλλλονίκη  :whistling2:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσο κι αν μ' αρέσει ο Θεοδωράκης και τα τραγούδια που θα ακούσω, δεν μπορώ να εντοπίσω κάποια πρωτοτυπία και να ξετρελαθώ. Μη με πυροβολήσετε!  :naughty:  Τη γνώμη μου σε συνδυασμό με τη διάθεσή μου εκφράζω...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Επειδή εκφράζω μια γνώμη σημαίνει ότι δεν πρέπει και να έρθω? Έρχομαι σχεδόν παντού, όπου μπορώ δηλαδή. Αυτό δε σημαίνει ότι θεωρώ τα πάντα αξιόλογα, πρωτότυπα, άκρως ενδιαφέροντα κλπ. Ούτε κρίνω τον Νταλάρα ως τραγουδιστή, ούτε κρίνω τον Θεοδωράκη ως συνθέτη! 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δηλαδή, για να καταλάβω, ποια θα ήταν η πρωτοτυπία και η καινοτομία και πώς μπορείς να προκαθορίσεις αν θα είναι πρωτότυπο ένα πρόγραμμα έξη μήνες πριν; Έχει πει όλο το ρεπερτόριο του Μίκη στις συναυλίες, που διαβάζοντας τα ονόματα των ποιητών, είσαι σίγουρη πως θα πει και πάλι τα ίδια;

Εκτός αν ξέρεις το πρόγραμμα... :rolleyes:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάρω, θα πρέπει -νομίζω- να σταματήσουμε να περιμένουμε πρωτοτυπίες.Ή να εστιάζουμε στο πρωτότυπο. Δεν είναι αυτό το ζητούμενο άλλωστε. Ο Νταλάρας τόοοοοοσα χρόνια έκανε τις πιο ενδιαφέρουσες και πρωτότυπες καλλιτεχνικές προτάσεις. Τι παραπάνω να περιμένουμε; Για μένα κάποιες συναυλίες είναι ενδιαφέρουσες μόνο και μόνο επειδή ΑΥΤΟΣ ο ερμηνευτής  θα τραγουδήσει ΑΥΤΟΝ τον συνθέτη και ΑΥΤΟΥΣ τους ποιητές. Το 2014 επέλεξε αυτό να μας προτείνει και μάλλον έχει τη σημασία και το ενδιαφέρον του ακόμα και μόνο αυτό. Ίδωμεν όσον αφορά στις  επιλογές των τραγουδιών. Δεν με χαλάει καθόλου πάντως  να ακούσω ξανά ''Την πόρτα ανοίγω το βράδυ''... Δεν πυροβολώ αλλά κάνουμε ένα γόνιμο -θέλω να πιστεύω- διάλογο. 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ θα έρθω "μπαι χουκ ορ μπαι κρουκ" ακόμα κι αν ο κόσμος γυρίσει ανάποδα  :music_singguitar: και στη Θεσσαλλλλονίκη

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eπειδη ο νταλαρας εχει κανει τοσα πραγματα, ειναι λογικο σε καποιους καποια να αρεσουν λιγοτερο και αλλα περισσοτερο. Ειμαι υπερ της αποψης να το εκφραζουμε εδω, ακομα και τελειως αρνητικοι να ειμαστε (που δεν ηταν η μαρω,αρα δεν αναφερομαι στην μαρω.)

Αλονα, για την θεσσαλονικη αναφερεσαι στον καβαφη η θα ερθει και θεσσαλονικη το προγραμμα?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν είπα να μην εκφράζουμε τις απόψεις και τις επιθυμίες μας. Απλά σχολίασα μια από αυτές τις απόψεις.

Αλλά και του Καλδάρα το πρόγραμμα, για παράδειγμα, δεν είχε καμιά ιδιαίτερη πρωτοτυπία... Ε, και τι έγινε; Άσχημα ήταν;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εγώ βρίσκω πως είναι μια χαρά ιδέα μετά από τόσο Θεοδωράκη που ακούσαμε με διάφορους τρόπους και από διάφορους καλλιτέχνες και φέτος καιρός είναι να ακούσουμε και λίγο κατά Νταλάρα Θεοδωράκη … για να μάθουν και ορισμένοι τι σημαίνει ερμηνεία!

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Θα θελα να ακουσω τα 18 Λιανοτραγουδα ΖΩΝΤΑΝΑ!!(Επιτελους!)

Μακάρι να λεγε κ απ το Ρανταρ κομμάτια!!..

Ευελπιστώ σε αφιέρωμα στα κομμάτια του Μεγάλου Κωστα Τριπολίτη σύντομα!!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πάντως εγώ βρίσκω πως είναι μια χαρά ιδέα μετά από τόσο Θεοδωράκη που ακούσαμε με διάφορους τρόπους και από διάφορους καλλιτέχνες και φέτος καιρός είναι να ακούσουμε και λίγο κατά Νταλάρα Θεοδωράκη … για να μάθουν και ορισμένοι τι σημαίνει ερμηνεία!

 Συμφωνω 100%. Παρα πολυ κακες ερμηνειες των τελευταιων ετων, πολλες εκ των οποιων απο ατομα που δεν ηταν καν τραγουδιστες!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αλονα, για την θεσσαλονικη αναφερεσαι στον καβαφη η θα ερθει και θεσσαλονικη το προγραμμα?

 

Ο χρυσός κανόνας: Όποια και αν κατεβαίνει στην Αθήνα τελικά θα ανέβει στη Θεσσαλονίκη  :music_singguitar: για το οχυρό του Θεοδωράκη μιλάμε  :D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...