ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΟΣ

Αφιέρωμα Στο Μίκη Θεοδωράκη-Μέγαρο Μουσικής Αθηνών 18 & 19/3/14

88 posts in this topic

Δηλαδή ο Μ. Πασχαλίδης και τα 2 βράδια θα κινείται μεταξύ Μεγάρου και Badminton? Γιατί το όνομά του συμπεριλαμβάνεται στην λίστα των τραγουδιστών της εκδήλωσης "Ενα τραγούδι για την Κεφαλλονιά" :confused:  :what:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύνοψη (με Πασχαλίδη)

 

Δεν με συγκινεί ιδιαίτερα έτσι....

Το'χω φανταστεί αλλιώς αυτό....

 

κι εγώ έχω κάτι στο μυαλό μου γι' αυτό....   :whistling2:  :whistling2:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Εγω πιστεύω πως θα ακουστούν τα αναμενόμενα τραγούδια του Μίκη,αν και ο αρχικός σχεδιασμός έχει αλλάξει σύμφωνα με το δελτίο τύπου.Ο Νταλάρας μοιράζεται το πρόγραμμα του με δύο άξιους ερμηνευτές,όμως προσωπικά θα τον προτιμούσα μόνο του όπως τότε το 1988 στην Πάτρα ή στο Ηρώδειο το 1995.

Είναι και ο δίσκος με τα τραγούδια του Μίκη όλων των εποχών όπως ανακοινώνει ο συνθέτης σε συνέντευξη στο περιοδικό Playboy το 1985.Έκτοτε τα ΄τραγούδια ηχογραφούνται μέσα στα χρόνια και ίσως να είχαν τελειώσει,αν και πιστεύω πως μπήκαν άλλοι τραγουδιστές "σφήνα"(Μητσιάς,Γλυκερία)πως...το'παθαν;

Πέραν των πρώτων ερμηνευτών,Καζαντζίδη και Μπιθικώτση τα ακούσματα μου μου λένε πως μόνο ο Νταλάρας μπορεί να υπερβεί αυτές τις φωνές.

Σαββατόβραδο,Τα παραθύρια ορθάνοιχτα,Ήταν κάποτε δυό φίλοι,Ναυάγιο,Τραβήξανε ψηλά,μνημόσυνο,Μιά μέρα θα στο πω,Όταν μια άνοιξη,Χάθηκα.Είναι τα τραγούδια που θέλω να ακούσω.

Τα αναμενόμενα Βρέχει στη φτωχογειτονιά,Γωνιά γωνιά,Μέρα μαγιού,Της δικαιοσύνης,Την πόρτα ανοίγω,Μαργαρίτα.

Θα ακουστούν σιγουρα.

Ο Νταλάρας τραγουδάει Θεοδωράκη!!Αυτή είναι η μαγεία!!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλημέρα.Μια παρατήρηση : Στο PUBLIC μου είπαν και μου έδειξαν ότι τα εισιτήρια των 15 ευρώ είναι εξαντλημένα ενώ μέσω του site του VIVA βρίσκεις.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ο Νταλάρας με Θεοδωράκη στο Μέγαρο (ΗΜΑΣΤΑΝ ΕΚΕΙ) 

 

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

10/03/2014 

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9485&Itemid=125

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Προς στιγμή σάστισα.... Αυτό το "ήμασταν εκεί" με έκανε να αναρωτηθώ για ποια παράσταση έχω βγάλει εγώ εισιτήρια, οεο???

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Το δελτίο τύπου που μοιράστηκε στους δημοσιογράφους αναφέρει εκτενώς την προσέγγιση που έκανε ο Γιώργος Νταλάρας στους ποιητές που ανέδειξε η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη, ωστόσο δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες μιας συναυλίας που "μιλάει στην ψυχή", πριν καν αρχίσει. Πριν λίγους μήνες, όταν ανακοινώθηκαν αυτές οι δύο συναυλίες, χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται, χωρίς να έχω αντιληφθεί τα πλαίσια στα οποία εντάσσεται αυτή η συναυλία, με μία ελαφριά και γρήγορη σκέψη από μέρους μου, υποτίμησα αυτό που πρόκειται να δούμε θεωρώντας ότι θα είναι μία ακόμη επανάληψη. Τραγικό λάθος… Εύχομαι να μην υποπέσει σ’ αυτό το λάθος και το κοινό της Αθήνας, και όχι μόνο, και παραλείψει να παρευρεθεί σε αυτή την, όπως δείχνουν τα πράγματα, μεγαλειώδη βραδιά." 

 

http://marochr.blogspot.gr/2014/03/mikis-megaro.html

 

Θα βρείτε φωτογραφίες και βίντεο μέσα. 

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Το δελτίο τύπου που μοιράστηκε στους δημοσιογράφους αναφέρει εκτενώς την προσέγγιση που έκανε ο Γιώργος Νταλάρας στους ποιητές που ανέδειξε η μουσική του Μίκη Θεοδωράκη, ωστόσο δεν θα ήθελα να αναφερθώ σε λεπτομέρειες μιας συναυλίας που "μιλάει στην ψυχή", πριν καν αρχίσει. Πριν λίγους μήνες, όταν ανακοινώθηκαν αυτές οι δύο συναυλίες, χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς περί τίνος πρόκειται, χωρίς να έχω αντιληφθεί τα πλαίσια στα οποία εντάσσεται αυτή η συναυλία, με μία ελαφριά και γρήγορη σκέψη από μέρους μου, υποτίμησα αυτό που πρόκειται να δούμε θεωρώντας ότι θα είναι μία ακόμη επανάληψη. Τραγικό λάθος… Εύχομαι να μην υποπέσει σ’ αυτό το λάθος και το κοινό της Αθήνας, και όχι μόνο, και παραλείψει να παρευρεθεί σε αυτή την, όπως δείχνουν τα πράγματα, μεγαλειώδη βραδιά." 

 

http://marochr.blogspot.gr/2014/03/mikis-megaro.html

 

Θα βρείτε φωτογραφίες και βίντεο μέσα. 

 

Πολύ ωραία καταγραφή,Μάρω!

Κι από τη σελίδα του Χ.Ακριβιάδη.

http://www.fotobox.gr/main.php?g2_itemId=472224

Share this post


Link to post
Share on other sites

Κατι λεει στο τελος για την θεσσαλονικη αλλα δεν καταλαβαινω τι..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δικαιολογεί την απουσία της Ελεωνόρας στη Θεσσαλονίκη.Επειδή δεν περευρέθη στη συν.τύπου

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Πώς νευριάζω που δεν το ανεβάζουν στο YT!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στην Αίθουσα του Συνεδριακού Κέντρου του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη τύπου για τις παραστάσεις που θα δοθούν στο Μέγαρο, αφιερωμένες στην ποίηση, με αποκορύφωμά τους τις δύο μεγάλες συναυλίες που θα δώσει ο Γιώργος Νταλάρας στις 18 και 19 Μαρτίου 2014.(Ο Άρης Αναγνωστόπουλος ήταν εκεί).

 

«Ο Μίκης ένωσε τις δύο Ελλάδες» 

 

Υπογράφει: Άρης Αναγνωστόπουλος

11/03/2014 

 

 

http://www.ogdoo.gr/portal/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=9493&Itemid=125

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Όσοι σκοπεύετε να ταξιδέψετε ή να μετακινηθείτε γενικότερα την επόμενη Τετάρτη και Πέμπτη έχετε κι αυτό υπ'όψη σας. Δεν ξέρω αν στην απεργία συμμετέχουν και τα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, αλλά καλό θα είναι να το τσεκάρουμε....

 

http://www.emprosnet.gr/article/56258-24ori-apergia-stis-12-martioy-48ori-stis-19-kai-20-martioy

Share this post


Link to post
Share on other sites

:confused:  :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.athinorama.gr/music/article.aspx?id=1003270

Ένα από τα πιο σημαντικά κεφάλαια στη σύγχρονη ελληνική μουσική ιστορία είναι όταν πριν από 50 (πάνω-κάτω ) χρόνια ο Μίκης Θεοδωράκης άρχισε να βάζει τον λόγο των μεγάλων ποιητών στο σώμα του λαϊκού μας τραγουδιού. Μια μοναδικότητα που, στη συνέχεια, αναπτύχθηκε ποικιλοτρόπως και έγινε mainstream. Όμως, η μοναδικότητα του Μίκη έγινε κλασικισμός και πάνω σ’ αυτόν ακριβώς τον κλασικισμό στηρίζει εδώ (Μέγαρο Μουσικής, 18-19/3 ) την ερμηνευτική του τέχνη ο Γιώργος Νταλάρας, αγκαλιάζοντας σε δύο συναυλίες ποίηση του Σεφέρη, του Ρίτσου, του Αναγνωστάκη και του Λειβαδίτη. Συμμετέχουν η Ελεωνόρα Ζουγανέλη και ο Μίλτος Πασχαλίδης μαζί με εκλεκτή ορχήστρα, τρίο εγχόρδων και χορωδία...

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι θέλει με τη φράση "η μοναδικότητα του Μίκη έγινε κλασικισμός και πάνω σ’ αυτόν ακριβώς τον κλασικισμό στηρίζει εδώ (Μέγαρο Μουσικής, 18-19/3 ) την ερμηνευτική του τέχνη ο Γιώργος Νταλάρας...".  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνέντευξη στο ΕΘΝΟΣ, σήμερα.

 

Ενιωσα δέος μπρος στο «Αξιον Εστί» και τη «Ρωμιοσύνη»

 

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=23137&subid=2&pubid=63978072

 

Ο Γιώργος Νταλάρας ήταν ο πρώτος που τόλμησε να ηχογραφήσει τον θρυλικό «Επιτάφιο» του Μίκη Θεοδωράκη, σαράντα ολόκληρα χρόνια μετά την πρώτη του ερμηνεία από τον μοναδικό Γρηγόρη Μπιθικώτση.Αυτή είναι μία μόνον πτυχή από τη βαθιά καλλιτεχνική σχέση που έχει αναπτυχθεί ανάμεσα στον ερμηνευτή και το έργο του μεγάλου Ελληνα συνθέτη. Την Τρίτη και την Τετάρτη ο Γιώργος Νταλάρας θα βρίσκεται στη σκηνή του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών επιχειρώντας μια νέα ερμηνευτική προσέγγιση μουσικών έργων του Μίκη Θεοδωράκη που «χτίστηκαν» πάνω στην ποίηση του Ρίτσου, του Ελύτη, του Σεφέρη, του Αναγνωστάκη, του Λειβαδίτη, του Κατσαρού, του Γιάννη Θεοδωράκη αλλά και του ίδιου του συνθέτη.

Γιατί επιλέξατε τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή για να παρουσιάσετε τα διαχρονικά αυτά έργα του Μίκη Θεοδωράκη;

Υπάρχει κάποιος συμβολισμός; Η πρόταση ήρθε από τον Καλλιτεχνικό Διευθυντή του Μεγάρου Μουσικής, τον Γιώργο Κουρουπό, με σκοπό να ενταχθούν αυτές οι συναυλίες στον κύκλο της ποίησης. Πιστεύω ότι, όπως πολύ σωστά λέτε, τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή υπάρχει ανάγκη να ξανακουστεί το μελοποιημένο έργο του Μίκη. Γιατί ο Μίκης, πέρα και πάνω από την τεράστια μουσική και κοινωνική του προσφορά με το έργο του και τη ζωή του, έδωσε και συνεχίζει να δίνει το μήνυμα της αξίας, της συμφιλίωσης, της αλληλεγγύης, της ανάγκης του να ξεπεράσουμε τον διχασμό. Σας θυμίζω ότι ο Μίκης τότε μ' αυτά τα τραγούδια, ένωσε τις δύο Ελλάδες που πέρα από όλους τους άλλους διχασμούς, υφίσταντο και τον διαχωρισμό σε λογίους και περιθώριο. Αυτή λοιπόν ήταν, εκτός όλων των άλλων, η επαναστατική πράξη του Μίκη Θεοδωράκη που με την τέχνη του έβαλε τον λόγο των ποιητών στις λαϊκές μουσικές και εξύψωσε έναν καταπιεσμένο λαό, βάζοντας στο στόμα των απλών ανθρώπων αυτό τον λόγο μετουσιωμένο σ' ένα τραγούδι-ποταμό, σε ένα τραγούδι οικείο.

Κρίνετε απαραίτητο, στη δύσκολη αυτή συγκυρία για τη χώρα μας, να ανατρέξουμε στον λόγο των μεγάλων Ελλήνων ποιητών;

Τίποτα δεν κρίνω απαραίτητο. Πιστεύω όμως στον ανθρωπισμό της μουσικής που αποκαλύπτεται στους ταπεινούς ανθρώπους. Πιστεύω ότι η αγάπη με την οποία έγραψαν αυτές τις ιστορίες οι ποιητές από τη μία, και η μουσική ιδιοφυΐα του Μίκη από την άλλη, κάνει τις ιστορίες αυτές, τα τραγούδια δηλαδή, να παίρνουν τις διαστάσεις ενός παυσίλυπου μύθου που έχει ανάγκη ο καθένας μας, ιδιαίτερα σε μια εποχή όπου ο φόβος και η αγωνία της κάθε μέρας έχει γίνει καθημερινή μας συντροφιά. Είναι φωνή ανάγκης που μας παρέχει ασφάλεια και ελπίδα.

Πώς νιώσατε την πρώτη φορά που κληθήκατε να «αναμετρηθείτε» ερμηνευτικά με τη «Ρωμιοσύνη» και το «Αξιον Εστί»; Φοβηθήκατε τις συγκρίσεις;

Ενιωσα δέος. Αναφέρεστε σε δύο έργα που πέρα από την αδιαμφισβήτητη συγγραφική αξία τους ήχησαν στ' αυτιά μας με τη μεγάλη φωνή του Γρηγόρη Μπιθικώτση. Αυτές οι εκτελέσεις δεν επαναλαμβάνονται.

Πιστεύετε πως τα μεγάλα έργα πρέπει να παρουσιάζονται σε καινούργιες εκτελέσεις από ερμηνευτές της νεότερης γενιάς;

Απόλυτα. Είναι υποχρέωση της κάθε γενιάς μουσικών να ερμηνεύουν τις μεγάλες εκτελέσεις, με σκοπό να βάλουν τη δική τους ψυχή, τη δική τους έκφραση, έχοντας εμπνευστεί από αυτές τις απείραχτες εκτελέσεις. Βεβαίως αυτό χρειάζεται γνώση και βαθιά μελέτη. Ο Μίλτος Πασχαλίδης, που συμμετέχει στις συναυλίες, με τον δικό του τρόπο, με αυτόν του τροβαδούρου, ερμηνεύει αλλιώς ωραία από την κλασική εκτέλεση ενός καλλίφωνου τραγουδιστή αυτά τα τραγούδια. Αξίζει να τον ακούσετε. Η δε Ελεονώρα Ζουγανέλη, που θα είναι επίσης εκεί, είναι συγκινητική. Βασισμένη στα ακούσματα της οικογένειάς της -μην ξεχνάτε ότι και ο Γιάννης και η Ισιδώρα, όχι απλώς γνωρίζουν, αλλά έχουν μελετήσει βαθιά αυτά τα τραγούδια- προσθέτει και τα ακούσματα της γενιάς της με έναν τρόπο καινούργιο και πολύ ωραίο.

Η συγκίνηση και το αίσθημα ευθύνης παραμένουν ίδια κάθε φορά που ερμηνεύετε μεγάλα έργα;

Συγκίνηση, αγωνία και ευθύνη. Οσο μεγαλώνω, τόσο πιο βαθιά μπαίνω σ' αυτή την ιστορία, τόσο αυξάνονται οι πρόβες. Ξέρετε, αυτά τα τραγούδια δεν απαιτούν απλά μια καλή ορχήστρα και μια καλή ερμηνεία, θέλουν περίσκεψη, μελέτη και ωριμότητα στις εκτελέσεις. Μεγαλώνουμε και γινόμαστε αυστηροί κριτές του εαυτού μας. Στον αυθορμητισμό πρέπει να χωρέσει η γνώση και η διαδρομή που έχει διανύσει ο καθένας μας σ' αυτή τη συναρπαστική υπόθεση του τραγουδιού. Επειτα, αυτά τα τραγούδια απαιτούν ευρύτερη σκέψη και μια βαθιά μουσική και κοινωνική, αν μου επιτρέπετε, νοημοσύνη.

Μετά από μια τόσο μακρά και σημαντική μουσική διαδρομή, τι είναι αυτό που μπορεί να προσφέρει σήμερα καλλιτεχνική ικανοποίηση στον Γιώργο Νταλάρα;

Να τραγουδάω, να παίζω στο στούντιο αλλά πιο πολύ από όλα να βλέπω νέους μουσικούς και τραγουδιστές με αξία να συνεχίζουν αυτή τη συναρπαστική υπόθεση που λέγεται τραγούδι και μου δίνει όλα αυτά τα χρόνια ζωή, ελευθερία, αξιοπρέπεια και χαρά.

 

 

Αφιέρωμα στην ποίηση

Το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποίησης (21/3), διοργανώνει ένα αφιέρωμα στον ποιητικό λόγο. Στις 11.30π.μ. θα δοθεί συναυλία με μελοποιημένα τραγούδια για παιδιά από τα έργα «Πετώντας πας στην πόλη...» της Τατιάνας Ζωγράφου και «Μελωδόνια» του Πέτρου Περάκη. Στις 6.00μ.μ. τα ποιήματα των Γ. Ευσταθιάδη, Λ. Ζαφειροπούλου, Ι. Ηλιοπούλου, Θ. Ιωάννου, Χ. Λιοντάκη και Θ. Χατζόπουλου θα «συνομιλήσουν» με τη μουσική των Μπαχ, Σούμπερτ, Βάγκνερ, Σοστακόβιτς κ.ά. ενώ στις 8.30 μ.μ. θα δοθεί συναυλία με τραγούδια του Μάνου Χατζιδάκι τα οποία θα ερμηνεύσουν οι Τάσης Χριστογιαννόπουλος και Σαβίνα Γιαννάτου συνοδευόμενοι στο πιάνο από την Ντόρα Μπακοπούλου.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΟΥΚΑ
 

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...