Agnie

Τα Remasters Του Γιώργου Νταλάρα

89 posts in this topic

Πολλές επανεκδόσεις ("Τα χρώματα του χρόνου", "Τα τραγούδια μου", το Live στο Ισραήλ, το "Μη μιλάς μη γελάς" κ.α.), διατείθενται πλέον σε τιμές πραγματικά εξευτελιστικές: 6,99€, όταν πριν λίγα χρόνια δίναμε περισσότερα απο 20. (23 είχα αγοράσει το remaster του Ορφέα...)

Υπολόγισα τα χρήματα που θα ξόδευα αν αγόραζα σήμερα τα δισκάκια: μόλις 28€ για 4 δίσκους, όταν πριν απο χρόνια που ξεκίνησα να παίρνω τα remaster είχα δώσει πάνω απο 90€...

Μια μικρή απόδειξη, για το τι οικονομούσαν οι εταιρίες τόσα χρόνια και σήμερα γκρινιάζουν για την πειρατεία... $%&%@%^$*%^%&$!!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συμφωνώ σε όλα! (εκτός από το "διατείθενται" :razz: έχω αρχίσει και γίνομαι εκνευριστική, ε? )

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Για τα remaster έχεις δίκιο Πέτρο και όντως οι τιμές τους ήταν προκλητικές με δεδομένο οτι είχαν ένα έξοδο σε σχέση με το booklet, τη συσκευασία και την εκ νέου επεξεργασια όχι ομως τόσο μεγάλο που να δικαιολογεί αυτές τις τιμές καθώς το υλικο υπηρχε, δεν πληρωναν ξανά στουντιο, ηχογραφήσεις δημιουργούς κλπ.

Απλώς παίρνω αφορμή από αυτο το σχόλιο για να σημειώσω γενικότερα πως αν βλέπουκμε τωρα ενα cd σε τιμη πχ 5 ευρώ, ενω πριν λίγα χρόνια πωλούνταν 20, δεν σημαινει απαραίτητα ότι κερδοσκοπούσε η εταιρία. Πολλές φορές μια σημερινή τιμή 5 ευρώ είναι απο το κατάστημα που πουλά δυο και τρεις φορές κάτω απο το κόστος απλά για να περισώσει τη χασούρα επειδή έχει στοκάρει. Αυτά χωρίς καμία διάθεση να υποστηριξω τις εταιρίες

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτά χωρίς καμία διάθεση να υποστηριξω τις εταιρίες

Πού τα πουλάς αυτά ρε? :razz:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

. Πολλές φορές μια σημερινή τιμή 5 ευρώ είναι απο το κατάστημα που πουλά δυο και τρεις φορές κάτω απο το κόστος απλά για να περισώσει τη χασούρα επειδή έχει στοκάρει. Αυτά χωρίς καμία διάθεση να υποστηριξω τις εταιρίες

Αυτό ισχύει αλλά για ένα μέρος. Κάποιες από τις επανεκδόσεις, όπως το "Καλημέρα κυρία Λύδια", το "Μη μιλάς", ο "Βυζαντινός εσπερινός", το "Καλώς τους" και ενδεχομένως και κάποια άλλα είναι πολύ πρόσφατες επανεκδόσεις, του 2012, οπότε είναι λίγο δύσκολο να είναι στοκ των εταιρειών.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν μίλησα για στοκ των εταιριων μιλησα για στοκ των καταστηματων.

Και δεν ειπα για τις επανεκδοσεις, εκει επαναλαμβανω δεν δικαιολογειται η υψηλη τιμη

Για ένα καινουριο cd του 2008 πχ είπα, που αν πωλουνταν τοτε 20 ευρω και τωρα το βρεις σε ενα μαγαζι 5 δεν σημαινει οτι κερδοσκοπουσε η εταιρια, απλα στοκαρε το μαγαζι και το πουλαει πολύ κατω απο το κοστος για να περιορισει εστω και λιγο τη χασουρα

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

. ο "Βυζαντινός εσπερινός", το "Καλώς τους" και ενδεχομένως και κάποια άλλα είναι πολύ πρόσφατες επανεκδόσεις, του 2012, οπότε είναι λίγο δύσκολο να είναι στοκ των εταιρειών.

Eνημερωτικα ο Β.Ε, ειναι του 2010 επανασυσκευασια -πλαστικη θηκη- με*νεο κοκκινο οπισθοφυλλο" με το ιδιο cdακι απο την σειρα του 2002 "100 δισκοι του αιωνα" με το ιδιο ενθετο ..

(Κι εγω εχω την ιδια γνωμη εχω οταν ξανακατεβηκα σε δισκαδικο.Οι τιμες των κυκλοφοριων ειναι στο 1/3 της αρχικης τους τιμης..Τι χρημα σκασαμε καποτε..Ευτυχως που το υλικο καθημερινα μας αποζημιωνει..)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μάκη έχεις δίκιο.... Αλλά, βλέπω πως ακόμη και τώρα, που πουλάνε 6,99€, οι εταιρίες προχωρούν σε επανεκδόσεις - άρα μιλάμε για ύπαρξη κέρδους.

Και κάτι ακόμη: έχω φίλο που είχε διασκάδικο στη Βέροια και έβλεπα τα τιμολόγια των δίσκων - θυμάμαι πως ένα δισκάκι που το αγόραζε 13, ή 14 €, το πουλούσε 17, 18, ή 19, άρα δεν μιλάμε για μεγάλο όφελος απο την πλευρά του καταστήματος...

βλέπουκμε

Αυτό δεν το είδες Μάρω;;; :razz: :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Και κάτι ακόμη: έχω φίλο που είχε διασκάδικο στη Βέροια και έβλεπα τα τιμολόγια των δίσκων - θυμάμαι πως ένα δισκάκι που το αγόραζε 13, ή 14 €, το πουλούσε 17, 18, ή 19, άρα δεν μιλάμε για μεγάλο όφελος απο την πλευρά του καταστήματος...

Λες να μην το ξέρω; Σε δισκοπωλείο δούλευα τόσα χρόνια ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

εγώ γιατί σε κανένα δισκάδικο δεν βλέπω cd του Νταλάρα οεο;;;;;;; :what: :what:

Κάποια παλιά θέλω που τα έχω μόνο δίσκο.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ποια είναι τα μαγαζιά πάρε-δώσε;;

Έχω λίστα, να σου την στείλω;;; :razz: :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ο πέτρος εννοει μάλλον ένα μαγαζι στη ναβαρίνου.παρε δωσε λέγεται....δεν ξέρω αν υπάρχει ή αν έκλεισε-μεταφέρθηκε....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Γενικά τέτοια μαγαζιά εννοώ...

Και δεν την στέλνεις; Μπορεί να σε εξυπηρετήσουμε... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το "Πάρε δώσε" υπάρχει όπως και 2-3 ακόμα στην πλατεία Ναυαρίνου.

Αλλά επειδή δεν θέλω να θεωρηθεί διαφήμιση, Ελπίδα θα σου πω ιδιωτικά.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Παιδιά, είπα μαγαζιά του στυλ πάρε - δώσε, δλδ μαγαζιά που μπορείς να βρεις μεταχειρισμένα δισκάκια - δεν έκανα καμία διαφήμιση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ωχ μωρέ Πέτρο ξεκόλλα....Ποιος σου είπε ότι έκανες διαφήμιση. Εγώ είπα πως δεν γράφω άλλους τίτλους για να μην κάνω εγώ διαφήμιση...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mάριε δεν εννοώ αυτό του 2010 με το κόκκινο οπισθόφυλλο.

Βγήκε κι ένα ακόμα διαφορετικό φέτος.

Σοβαρα;Δεν το ειχα υπ'οψιν μου..Τι διαφορες υπαρχουν (αν υπαρχουν) τωρα;;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mάριε δεν εννοώ αυτό του 2010 με το κόκκινο οπισθόφυλλο.

Βγήκε κι ένα ακόμα διαφορετικό φέτος.

Σοβαρα;Δεν το ειχα υπ'οψιν μου..Τι διαφορες υπαρχουν (αν υπαρχουν) τωρα;;

 

..Και καποιους μηνες μετα (μιας κ περασα να τσεκαρω τι νεο παιζει απο Νταλαροκυκλοφοριες κτλ..)

σε γνωστο δισκοπωλειο (απ τα τελευταια..) 

εντοπισα κ επισημανα τις διαφορές της πιο προσφατης επανεκδοσης του "Β.Εσπερινου" (2012 συμφωνα με τον Θανο..)

οι οποιες ηταν στο διαφορετικο οπισθοφυλλο (Χρωμα:καφε-ασπρο) με την υπαρξη των γνωστων ενθετων φωτογραφιων Νταλαρα-Αλεξιου κ διαφορετικες

ομορφοτερες γραμμοτοσειρες κ υποθετω -αν κρινω απ τις υπολοιπες προσφατες επανεκδοσεις-προφανως βιβλιαρακι με στιχους

 (Επισης εχουμε διαφορετικο S/N 7243 46014122 τωρα απο οτι   07243 48014122 της επανεκδοσης του 2010..

(Λεπτομερειες τωρα αλλα ας υπαρχουν τυπικα,,)

 

Επεισης σε επανεκδοση και τα "Ρεμπετικα της Κατοχης" (Μινος 2012 ;) (Πολυ πιο ομορφη εκδοση στα αρχικα καφε χρωματα της πρωτης

εκδοσης βινυλιου,ομορφοτερες γραμματοσειρες διαφορετικο καφε οπισθοφυλλο (Ιδιο S/N 7243 4 80056 2 5)

Δεν ειμαι σιγουρος αν κ εδω μιλαμε για καποια επανεκδοση με καποια περαιτερω ηχητικη επεξεργασια στα κομματια (rem)

 

Τελος καλο ειναι να επιμανουμε με την ευκαιρια οτι σε γυαλινη θηκη (jewel case) κυκλοφορει πλεον και η συλλογη του 2007 Aχ χελιδόνι μου

-τουλαχιστον στις αγορες του Ισραηλ-.Πληροφορια που διαπιστωσα-εντοπισα και αναφερω μεσα απο σχετικη φωτογραφια της Alona. -

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
You are commenting as a guest. If you have an account, please sign in.
Reply to this topic...

×   You have pasted content with formatting.   Remove formatting

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

Loading...